Volumio vs MoOde σε RPi3B

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Έχετε δοκιμάσει και τα δύο;
Ποιο προτιμάτε;

Ας κάνουμε μια κουβεντούλα για τα συν κ τα πλην του καθενός!

Σίγουρα το Moode είναι πιο configurable σε θέματα που κάνουν εμάς τους audiophiles να τσιμπάμε...
Το Volumio από την άλλη έχει πολύ περισσότερους ραδιοφωνικούς σταθμούς!
Το Moode συνεργάζεται πιο καλά με κάποιους mpd clients ενώ η εφαρμογή Android του Volumio στο δικό μου κινητό τουλάχιστον (Νexus 5X) είναι χάλια!
Μέσω browser και τα δύο είναι καλά και είναι θέμα γούστου ποιο GUI επιλέγει κανείς!

Ηχητικά είναι ένα θέμα ... η εναλλαγή από το ένα στο άλλο, στις τελευταίες τους εκδόσεις πάντα, παίρνει έναν κάποιο χρόνο να γίνει αν έχεις ένα RPi οπότε δεν είναι και τόσο εύκολο να βγει συμπέρασμα... μόλις πήρα το RPi πέρασα Volumio μετά πήγα σε Moode και τώρα πέρασα σε μια καινούρια microsd και το Volumio και ξαναγύρισα εκεί .. θα μείνω λίγες μέρες και μετά θα ξανατρέξω το MoOde!


Ας μας πει ο Μιχάλης αν θέλει και μπορεί τι διαφορές έχουν αν έχουν εκ των έσω! Τρέχουν τον ίδιο MPD πχ;
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Ένα πολύ σοβαρό μείον του Volumio είναι πως δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στους ραδιοφωνικούς σταθμούς με κανέναν Android client (Mupeace, MALP, MPDroid), παρά μόνο με την άθλια (στο κινητό μου τουλάχιστον) dedicated εφαρμογή του!
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Έχετε δοκιμάσει και τα δύο;

Το Moode συνεργάζεται πιο καλά με κάποιους mpd clients ενώ η εφαρμογή Android του Volumio στο δικό μου κινητό τουλάχιστον (Νexus 5X) είναι χάλια!

......................

Ας μας πει ο Μιχάλης αν θέλει και μπορεί τι διαφορές έχουν αν έχουν εκ των έσω! Τρέχουν τον ίδιο MPD πχ;

Κανονικά θα έπρεπε να συνεργάζονται και τα δύο με τον ίδιο τρόπο ακριβώς και με κάθε android/win/linux/Mac os κλπ client.

Από κει και πέρα δεν έχω ιδέα τι κάνουν και οι μεν αλλά και οι δεν, μια που προτιμώ να χρησιμοποιώ τη δική μου διανομή.

Για το volumio δεν έχω να πω κάτι, καθώς έχω πάψει να παρακολουθώ το project εδώ και καιρό. Αναφορικά με το moode, η μοναδική ένσταση που έχω είναι ότι πλέον είναι... υπερβολικά configurable μέσα από το interface και αυτό οδηγεί τους νέους χρήστες σε μια σειρά από options που πρέπει να διαλέξουν χωρίς να έχουν ιδέα τι σημαίνουν όλα αυτά. Από την άλλη, καλό είναι να μπορεί κάποιος advanced χρήστης να κάνει ότι αλλαγές θέλει.

Την άποψη μου τη γνωρίζετε εδώ και καιρώ. Εγώ και τα 2 αυτά projects τα θεωρώ εντελώς bloated. Βασικός τους στόχος είναι το user friendliness, η δημιουργία μεγάλων κοινοτήτων και τελικά... το εμπόριο :D

Το volumio είναι επισήμως μαγαζί (γωνία) και τα γραφόμενα από τους δημιουργούς του έχουν χάσει κάθε αξιοπιστία, ενώ δειλά δειλά μπήκε στο κόλπο και ο Tim. Για να μην τον αδικώ τον τελευταίο, ελπίζω όλη η ιστορία με τα cases και τα iqaudio να είναι ένας τρόπος αυτοχρηματοδότησης του Project του και τίποτα παραπάνω. Η μέχρι τώρα παρουσία του είναι πολύ σοβαρή και ελπίζω να συνεχίσει.

Προς θεού, δεν λέω αφήστε τα αυτά και χρησιμοποιήστε τη δικία μου διανομή. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν υπάρχει καν Archphile image για RPI3, οπότε δεν τίθεται καν τέτοιο θέμα και ούτως ή άλλως η δική μου υλοποίηση αφορά πολύ λίγους και σε καμία περίπτωση όσους καλύπτονται από τις παραπάνω λύσεις.

Τέλος, έχω αρχίσει και νιώθω λίγο άβολα, καθώς εκφράζω συνεχώς εδώ μέσα άποψη για όλα αυτά, ενώ δεν έχω εμπειρία χρήσης από καμία λύση πέραν της δικής μου εδώ και πολύ καιρό. Καλό θα είναι να ξεκινήσουν να γράφονται απόψεις από τους ίδιους τους χρήστες και όχι από εμένα.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Μιχάλη σε καμία περίπτωση μην νιώθεις έτσι... Δεν έχουν πολλοί την τύχη να μπορούν να μαθαίνουν πράγματα εκ των των έσω.
Είναι πολύ σημαντική η γνώμη σου για όλα αυτά!
Προσωπικά αν είχες διανομή για rpi3 οπωσδήποτε θα την χρησιμοποιούσα.

Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις στο μέλλον;
Προσωπικά αν θέλουν κ τα άλλα μέλη είμαι διατεθημένος να συνεισφέρω στην αγορά ενός rpi3 board για τις δοκιμές σου
 

kostis

AVClub Enthusiast
26 January 2007
876
Κόρινθος
Και εγώ έτσι πήγα. Πρώτα Volumio μετά moode και τελικά (και μόνιμα) archphile. Μην το ζαλίζεις, για πολλούς λόγους εκεί θα καταλήξεις.

Άντε Μιχάλη, περιμενω τη νέα έκδοση για rpi2 που ενσωματώνει spotify.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Αλήθεια στο Volumio και στο Moode γίνεται να συνδέσεις τον λογαριασμό του Spotify;

Επίσης και τα δύο χρησιμοποιούν την ίδια έκδοση του MPD;
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Θέματα που αντιμετωπίζω με το Volumio:

1) Κάποιες φορές χωρίς λόγο χάνει την σύνδεση με τον DAC
2) Αν το χρειάζομαι μέσω Android client δεν συγχρονίζει και στο web interface και αντίστροφα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να περάσω τον χειρισμό από το κινητό στο λάπτοπ ή αντίστροφα..
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Αλήθεια στο Volumio και στο Moode γίνεται να συνδέσεις τον λογαριασμό του Spotify;

Επίσης και τα δύο χρησιμοποιούν την ίδια έκδοση του MPD;


Δε νομίζω να χρησιμοποιούν την ίδια. Το τελευταίο λογικά χρησιμοποιεί πιο πρόσφατη καθώς είναι νεότερο από το τελευταίο volumio.

Δεν ξέρω αν σε αφήνουν να δεις την έκδοση από τα interfaces τους, αλλά από κονσόλα μπορείς πολύ εύκολα να τη δεις με:


Code:
mpd -V


Εδώ:

http://git.musicpd.org/cgit/master/mpd.git/plain/NEWS

θα δεις το changelog των εκδόσεων του MPD. Το πάνω πάνω είναι για τον 0.20 που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και απ' ότι φαίνεται θα έχει πολλές αλλαγές. Παρόλα αυτά, όπως θα διαπιστώσεις ανάμεσα στις διάφορες 0.19.x δεν υπάρχει κάτι σημαντικό που να αφορά σε βελτίωση του ήχου κλπ.

Γενικά δε νομίζω ότι ανάμεσα σε διαφορετικές εκδόσεις θα ακούσεις και πολλά διαφορετικά. Λάβε υπόψιν σου, ότι πολλές εμπορικές και πανάκριβες λύσεις, χρησιμοποιούν αρχαίες εκδόσεις MPD (πχ 0.17.x) και "κελαηδάνε". Δε θα αγχωνόμουν προσωπικά για το ποιά έκδοση χρησιμοποιώ, εκτός και αν ήμουν αρκετά πίσω και υπήρχε κάποιο μετέπειτα καλόυδι που θα το ήθελα πολύ.


Υ.γ. Η μη αγορά του RPI3 είναι αμέλεια και όχι έλλειψη πόρων, μια που τα χρήματα που έχουν δοθεί ως donation στο Archphile project φτάνουν για την αγορά όλου του απαραίτητου εξοπλισμού (board και πολλές sd cards γιατί έχω ξεμείνει με τόσες δοκιμές). Mε δεδομένο ότι έχω αποφασίσει να μη βγάζω συχνά releases, έχω αποφασίσει να καθυστερήσω αρκετά αυτή την έκδοση μπας και λυθούν κάποια θέματα που θεωρώ σημαντικά. Πχ θα ήταν ευχής έργον να κάνω μια και καλή 64bit release για το RPI3 και να μη δώσω κοινό image για RPI2 και RPI3.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



Θέματα που αντιμετωπίζω με το Volumio:

1) Κάποιες φορές χωρίς λόγο χάνει την σύνδεση με τον DAC
2) Αν το χρειάζομαι μέσω Android client δεν συγχρονίζει και στο web interface και αντίστροφα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να περάσω τον χειρισμό από το κινητό στο λάπτοπ ή αντίστροφα..

To πρώτο είναι 100% bug. Δε μου έχει συμβεί ποτέ. Αναφορικά με το 2, αν κάνεις refresh δηλαδή, δεν "ισιώνει";
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Ευχαριστούμε Μιχάλη για τις πληροφορίες!

Μακάρι να βρεις χρόνο κ διάθεση να φτιάξεις έκδοση για το rpi 3

Όχι.. ότι και να κάνω το web interface μένει σαι δικά του. Νομίζω πως ο client συγχρονίζει αν κάνω αλλαγή από το web.

Από σήμερα πάλι Moode.. χα
 

kostis

AVClub Enthusiast
26 January 2007
876
Κόρινθος
Κάπου στις ρυθμίσεις ήταν όταν το είχα κάνει. Ειλικρινά δεν το θυμάμαι, αλλά θυμάμαι ότι έδειχνε μόνο τις playlists του spotify που είχα. Link δεν έχω, το είχα βρει μόνος.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Re: Απάντηση: Volumio vs MoOde σε RPi3B

Κάπου στις ρυθμίσεις ήταν όταν το είχα κάνει. Ειλικρινά δεν το θυμάμαι, αλλά θυμάμαι ότι έδειχνε μόνο τις playlists του spotify που είχα. Link δεν έχω, το είχα βρει μόνος.
Δεν μπορώ να το βρω...
Μόνο τις playlists που είχες φτιάξει μπορείς να δεις τπτ άλλο;
Εγώ το S/fy δεν το δουλεύω με playlists αλλά με albums και σύνθετες/καλλιτέχνες
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Εγώ έχω την εντύπωση ότι το moode δεν υποστηρίζει spotify, ενώ για το volumio 2 πρέπει να υπάρχει plugin.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Παιδιά να ρωτήσω .. τι γίνεται με τους σκληρούς που έχουμε πάνω στο rpi;
Τους έχουμε να γυρνάνε συνέχεια είτε ακούμε μουσική είτε όχι;
Ο ένας που έχω, Seagate 1TB που έχει δική του τροφοδοσία βλέπω πως αν δεν χρησιμοποιείται για κάποια ώρα μπαίνει σε κάποιο sleep mode χωρίς να σβήνει το λαμπάκι του βέβαια αλλά σταματά να γυρνά, ενώ αν κάνω shutdown το rasp σβήνει εντελώς!
Ένας πιο μικρός 320gb που έβαλα τελευταία μέσω εξωτερικού τροφοδοτούμενου hub ότι και να κάνει το rasp συνεχίζει να γυρνάει..
Δεν νομίζω πως είναι ότι καλύτερο ε;

Στο Mac έχω ένα πρόγραμμα το Keep Drive Spining που όσο χρησιμοποιείται ο υπολογιστής ο δίσκος δεν "πάει για ύπνο" αλλά αν μπει ο υπολογιστής σε sleep mode (που σχεδόν πάντα αυτό κάνω όταν δεν τον χρησιμοποιώ) τότε μπαίνει και ο δίσκος... Με το rasp δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει!
Είχα διαβάσει κάπου παλιότερα πως δεν είναι και ότι καλύτερο να "κοιμαται" και να "ξυπνάει" ο δίσκος συνεχώς.. όσο χρησιμοποιείται το μηχάνημα!!


Επίσης όταν θες να βγάλεις έναν δίσκο από πάνω υπάρχει τρόπος να γίνει unmount ή πρέπει να κάνεις shut down το rpi και μετά να τον αφαιρέσεις;


Και κάτι ακόμα... ο μεγάλος δίσκος που έχω έχει δυνατότητα σύνδεσης και με firewire και έτσι τον συνδέω στο μακ μινι!
Αν δεν τον ξεσυνδέσω από τομ Μίνι και τον έχω ταυτόχρονα συνδεδεμένο και στο rasp με USB υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι ο δίσκος; Δεν ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα να λεειτουργούν και οι δύο θύρες ταυτόχρονα δεν το έχω δοκιμάσει για να μην γίνει καμιά ζημιά! Τι λέτε πάνω σε αυτό;

Ευχαριστώ !!
 
Last edited:

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Αρχικά ρίξε μια ματιά εδώ που είχαμε μια πρόσφατη συζήτηση για το θέμα:

http://avclub.gr/forum/showthread.p...rry-Pi?p=1057763956&viewfull=1#post1057763956

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με το τι γίνεται όταν μπαίνει ο υπολογιστής σε sleep mode, παρά μόνο με κανόνες που αφορούν στο τι θα συμβεί μετά από δεδομένο χρονικό διάστημα μη χρήσης του δίσκου. Στο σενάριο αυτό δεν γίνεται να είναι ο υπολογιστής σε sleep mode, καθώς θα πρέπει να δώσει εντολή στο δίσκο να κάνει spin down.

Βέβαια, θα μπορούσε ένα script το οποίο κάνει sleep ένα μηχάνημα, να βάζει ταυτόχρονα τους δίσκους σε sleep. Μπορεί κάτι ανάλογο να κάνει η υλοποίηση που χρησιμοποιείς στο mac.