The Wall (2017)

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,591
Αθηνα
http://www.imdb.com/title/tt4218696/?ref_=fn_al_tt_2

Απο το imdb "An American sharpshooter is trapped in a standoff with an Iraqi sniper."


Μοιαζει με την εξαιρετικη σκηνη στο Hurt Locker, ξεχειλωμενη ωστε να διαρκεσει 1:20. Μου αρεσει πολυ σαν ιδεα και εχω βρει στο παρελθον πολυ ενδιαφερουσες ταινιες, οι οποιες ειναι απλα γυρισμενες και βασιζονται σε μια πρωτοτυπη κεντρικη ιδεα. Το Locke και το Buried ειναι δυο πολυ καλα παραδειγματα. Το προβλημα ειναι, οτι οι δυο ταινιες που ανεφερα ειχαν ως πρωταγωνιστες δυο αρκετα χαρισματικους ηθοποιους και ηταν μαεστρικα σκηνοθετημενες. Ο Aaron Taylor Johnson δεν ξερω αν εχει το ειδικο βαρος για να σηκωσει τετοιου ειδους ταινια.

Σιγουρα με ιντριγκαρει παντως!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,126
Εκεί ψηλά.....
Εμενα παλι μου θυμησε τρελλα το Phone Booth.


Aπλα στην ερημο του Ιρακ και σε εναν τοιχο αντι στον τηλεφωνικο θαλαμο.


 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,591
Αθηνα
Ενδιαφέρουσα ιδέα και καλά εκτελεσμένη. Πιο πολύ θυμίζει ταινία τρόμου παρά πολεμική ταινία. Ο ιρακινός ελεύθερος σκοπευτής ειναι κάτι μεταξύ "τέρατος" και εσωτερική φωνή συνείδησης του Taylor Johnson. Εξαιρετική επιλογή ο ηθοποιός που παίζει τον ιρακινό.
Αξίζει τον χρόνο σας αν ψάχνεται να δείτε κάτι λίγο διαφορετικό.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,512
Θεσσαλονικη
Kαλή ταινία με λίγο <τραβηγμένο> σενάριο και αρκετά σημεία έκανε κοιλιά .Σίγουρα αξίζει να την δούμε
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,591
Αθηνα
Re: Απάντηση: The Wall (2017)

Kαλή ταινία με λίγο <τραβηγμένο> σενάριο και αρκετά σημεία έκανε κοιλιά .Σίγουρα αξίζει να την δούμε
Όντως,θα μπορούσε να ήταν κανενα δεκάλεπτο μικρότερη,αλλα νομίζω το έκαναν τόσο (90') για να είναι feature length.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,656
Αθήνα
Μάλλον έχασα την ώρα μου...
Ευτυχώς, από το μισάωρο και μετά, την είδα σε Fast Forward.