Sl 1200 mk2 πλατω

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Ελπιζω να παρακολουθειται το θεμα απο γνωστες του mk2 γιατι θελω να ρωτησω κατι..το πλατο του mk2 μου το εβαψα το εκανα καινουριο κ οταν το επανατοποθετησα κουνωντας το δεξια αριστερα ειδα οτι μπαλαντζαρει κ ειχα την απορια αν ηταν ετσι απο πριν η' αν προεκυψε μετα το ξυλωμα του πικαπ γιατι το εκανα καινουριο..για να μην υπαρχουν αποριες σχετικα με το αν το spridle δεν παταει η' κατι αλλο τα εχω τεσταρει ολα ειναι καθαρα θεμα πλατο..οταν το πλατω γυρναει κανει αναιπεσθητο ανεβοκατεβασμα*wooble* δεν επηρεαζει ουτε σε δισκο οταν παιζει ουτε σε scratch ουτε πουθενα..βραχιονας βαση ολα ειναι ρολοι..πατησα ελαφρα απο πανω το πλατο με λιγη δυναμη..κουμπωσε καλυτερα απο πριν κ το μπαλατζαρισμα σχεδον εφυγε τελειως κ παλι γυρναει ρολοι με το ανεβοκατεβασμα να εχει φυγει τελειως αλλα εδω ειναι το θεμα..κανει ενα τακ τακ ειτε μετα απο λιγο ειτε ομως κ καθολου..φυσιολογικα θα επρεπε με το που κουμπωνω το πλατο να μην πιεζω τιποτα σωστα; τι μπορει να συμβαινει; ολα βιδωμενα ολα στη θεση τους..το τακ που μια ακουγεται μια οχι τι μπορει να ειναι; αν το αφησω το πλατο απλα πανω κ κατσει κ δε τον πιεσω δεν ακουγεται τιποτα απολυτως αλλα εχω τα μποσικα..πριν παμε σε λυση αλλαξε το πλατο η' δοκιμασε ενα αλλο να δεις πριν παρεις αλλο θα ηθελα τα φωτα σας οπως κ να μου πειτε γιατι διαβασα τι ειναι το αλφαδι πλατο; τι κανει και αν θα με βοηθουσε στο θεμα αυτο. Συγνωμη για το κατεβατο αλλα εχω φαγωθει πριν παρω αλλο πλατο να δω τι συμβαινει.

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,361
Καλησπέρα.
Για στραβό πλατό σύμφωνα με την περιγραφή σου το θεωρώ λίγο δύσκολο.

Βγάλε σε παρακαλώ το πλατό και ρίξε δύο με τρείς σταγόνες λάδι από ραπτομηχανές στον άξονα για να λαδωσεις και τα ρουλεμάν.
Έχω την εκτίμηση ότι το πρόβλημα βρίσκεται εκεί.
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Πηρα γρασσο σε σπρει γι αυτη τη δουλεια σε αξονες κ ρουλεμαν..το ξαναλυσα εβγαλα τον αξονα κ εριξα..τοποθετησα τα παντα βιδωσα καλα κ τοποθετησα καλα το πλατο κ ο θορυβος εξαφανιστηκε..!; με μια μπατονετα εβαλα λιγο κ στην τρυπα μονο του πλατο κ με ενα κατσαβιδι ισιωσα οσο μπορουσα προς τα εξω ενα σιδερενιο δαχτυλιδι που εχει ο μαγνητης του πλατο μεσα του..θορυβος δεν υπαρχει το πλατο εχει ανεπαισθητο τζογο πλεον κ ολα καλα αν κ ακομα με τρωει τι μπορει να ηταν..ευχαριστω Μακη

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,361
Δες με προσοχή το παρακάτω video το γνήσιο λιπαντικό είναι το SFW0010 θα πρέπει να τηρεί συγκεκριμενες προδιαγραφές,δεν βάζουμε ότι να είναι.

Και το λάδι της ραπτομηχανής μια χαρά είναι αυτό χρησιμοποιώ πάνω από 20 χρόνια χωρίς ποτέ μου να έχω κανενα πρόβλημα.
Σύμφωνα με την Technics χρειάζεται λίπανση κάθε 2000 ώρες περίπου 2 με 3 σταγόνες το λάδι είναι ψιλό και εισχωρεί μέσα στον άξονα χωρίς να χρειάζεται να τον λύσεις.

Θέλει μεγάλη προσοχή το βγάλσιμο και η επανατοποθέτηση του πλατό για να μην χτυπήσουμε τον μαγνήτη ή τον ρότορα του πικάπ.

https://www.youtube.com/watch?v=urgeu9ItyR4
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Ποιος ο ρολος στο σιδερενιο δαχτυλιδι μεσα στον μαγνητη εκει που ειναι οι 3 βιδες;

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Τα γνωριζω αυτα απλα στο παραπανω προβλημα που ειχα αναρρωτιομουν μηπως παιζει ρολο το σιδερενιο δαχτυλιδι μεσα στο μαγνητη κοντα στις βιδες επειδη μου φαινοταν φαγωμενο στο αν καθοταν καλα παντως ελπιζω τελος καλο ολα καλα τωρα δεν ακουγεται τιποτα αλλα πιστευω ολα παιζουν ρολο απο το βιδωμα στις βιδες μεχρι το σιδερακι μεχρι το καλο κουμπωμα του πλατο

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,361
Σαφώς και δεν πρέπει να ακούγεται το παραμικρό .
Έλεγξε και τις στροφές από το στροφοσκόπιο για να είσαι οκ.
Καλημέρα !
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Ολα οκ αν κ θα παρω κ το λαδακι να ειμαι σιγουρος!

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,361
Έτσι ακριβώς .
Αυτή είναι και η μόνη συντήρηση που χρειάζεται .
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Μακη οσον αφορα το αλφαδι του πλατου μας δειχνει το κατα ποσο ισιο ειναι στις στροφες του; βλεπω καποια που ειναι σαν βαρακια κ καποια που ειναι σαν αξονες που καθονται πανω στο πλατο με βελονα

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,361
Για να ελέγξεις αν το πλατό είναι στραβό προσαρμόσεις ειδικό όργανο (ρολόι) την ώρα που γυρίζει και βλέπεις ...
Το αλφάδιασμα γίνεται για να είναι το πικαπ οριζόντιο ακουμπάς το αλφάδι πάνω στο πλατό χωρις το ματ,κοιτάς κέντρο ,δεξιά αριστερά ,πάνω κάτω και αλφαδιάζεις από τα πόδια του mk2.
Και από το στροφοσκόπιο βλέπεις μόνο τις στροφές αν είσαι οκ .
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Οκ κατατοπιστικοτατος ευχαριστω πολυ για ολα!!!

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
73529658ead909e1dfc1ad7284514f9f.jpg


Μπορει καποιος να μου πει μετα απο το θεμα με το πλατο που λυθηκε αν μπορω να αλλαξω μονος μου τον βραχιονα ωστε να ειναι το ενδιαμεσο σιδερο ασημι (sl 1200) γιατι απο οτι βλεπεται ο προηγουμενος ιδιοκτητης πρεπει να ειχε αλλαξει μονο αυτο κ εγω αν κ μου αρεσει θελω να ειναι αψογο..να αλλαξω ολον τον βραχιονα η' μονο το ενδιαμεσο; η interteck λειτουργει κ που θα μπορουσα να το παω να το αλλαξουν εκτος απο την east electronics? Ευχαριστω πολυ.. σσ.ο βραχιονας ειναι αψογος απλα λογω οτι το πικαπ ειναι sl 1200 θελω να μην εχει περιεργες μιξεις εξαρτηματων.

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,361
Καλός και φίλος ηλεκτρονικός όπου ασχοληθήκαμε μαζί στο δικό μου ...θα σου πει ξεκάθαρα τι θέλει.
Θα σου στείλω μήνυμα.
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Ευχαριστω Μακη το πηρα το inbox.. με την πρωτη ευκαιρια θα τον παρω να φανταστω εχει εξειδικευση στο mk στο να επισκευαζει πχ βραχιονες;

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,361
Εξειδίκευση ναι εξουσιοδοτημένος όχι... Μεγάλωσε με το mk2 όπως και εγώ .
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Ωραια αφου μεγαλωσαμε με το mk ολοι με καλυψες..το ανταλλακτικο που θελω στην συγκεκριμενη το ενδιαμεσο που κραταει τον βραχιονα προτεινεις να το παρω μονο του η' σετ ολο τον βραχιονα μαζι με αυτο;

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk