The Fate of the Furious

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    15

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
The_Fate_of_the_Furious_2017_GR.jpg






Πρωταγωνιστούν: Βιν Ντίζελ, Σαρλίζ Θίρον, Τζέισον Στέιθαμ, Ντουέιν Τζόνσον, Μισέλ Ροντρίγκεζ, Τζορντάνα

Σκηνοθεσία: Φ. Γκάρι Γκρέι

Διάρκεια ταινίας: 136' λεπτά

Σινεμά: 13 Απριλίου 2017

Imdb



Υπόθεση:
Μία μυστηριώδης γυναίκα, η Σάιφερ, εμφανίζεται ξαφνικά στη ζωή του Ντομ, στον οποίο αποκαλύπτει ένα επικίνδυνο
μυστικό. Μ’ αυτό μπορεί και τον εκβιάζει, αναγκάζοντάς τον να κλέψει ένα όπλο μαζικής καταστροφής και να στραφεί
ενάντια στη Λέτι και στους αχώριστους συνεργάτες του.








 
Last edited by a moderator:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: The Fate of the Furious (2017)

κλειστε μου θεση απο τωρα! καθε φορα που βλεπω fast n furious νιωθω πιτσιρικας... αυτοκινητα, κ*λοι, over-the-top δραση, αμερικανικα muscle cars και... ενα υποβρυχιο;;;!!!
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Re: The Fate of the Furious (2017)

Σάν το πρώτο κανένα

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: The Fate of the Furious (2017)

Ολη η ουσια ηταν το Νο 1.
Κοντρες με κωλοφτιαγμενα αυτοκινητα.
Υστερα μυριστηκαν χρημα, μπηκαν σπονσορες και χορηγοι με supercars για διαφημιση αυτοκινητων, το γυρισαν και σε...πολυ σκληρος για να πεθανει και η "σειρα" (πλεον) πηρε αλλη μορφη.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Re: The Fate of the Furious (2017)

To υποβρυχιο ... ειναι ολα τα λεφτα. :laugh::laugh::laugh::laugh:
Μπορει να μην ειναι fast .... αλλα ειναι definitely FURIOUS ! :Banane0:
Λεω να παω .... μονο για αυτη την σεκανς ! :love:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: The Fate of the Furious (2017)

Ολη η ουσια ηταν το Νο 1.
Κοντρες με κωλοφτιαγμενα αυτοκινητα.
Υστερα μυριστηκαν χρημα, μπηκαν σπονσορες και χορηγοι με supercars για διαφημιση αυτοκινητων, το γυρισαν και σε...πολυ σκληρος για να πεθανει και η "σειρα" (πλεον) πηρε αλλη μορφη.


+1

..... είδα λίγο από το τρίτο και με έπιασαν τα γέλια.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: The Fate of the Furious (2017)



Noμιζα οτι τα ειχα δει ολα απο αυτην την σειρα ταινιων.....αλλα δεν......

το επομενο θα ειναι στο διαστημα
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: The Fate of the Furious (2017)

Καταφερα να τη δω τελικα χτες το βραδυ και στενοχωρηθηκα παρα πολυ που δεν μπορεσα να παω να την δω στο σινεμα. Ο λογος ειναι οτι δεν ηθελα να υποβαλω τη γυναικα μου σε βασανιστηρια :) Εμενα ομως μου αρεσε ΠΑΡΑ πολυ! Αλλο πραγμα η ψηφος μου και ποσο καλη ταινια πιστευω οτι ειναι και αλλο πραγμα η συναισθηματικη συνδεση μου με το franchise. Οπως εχω ξανα αναφερει, μεγαλωσα μαζι με αυτο το συμπαν και χαιρομαι που το βλεπω να μεγαλωνει και να μεταλασσετε διπλα μου. Για οσους θυμουνται, η συμμορια του Ντομ εκλεβε dvd players (!) στην πρωτη ταινια και ετρεχε σε αυτοσχεδιους αγωνες για το χαβαλε τους. Στην πορεια, μεγαλωσαν, προστεθηκαν μελη, συσφιχτηκαν οι δεσμοι τους και δημιουργηθηκε η "οικογενεια" που εξυμνει η ταινια στις τελευταιες 3 ταινιες. Το franchise ξεκινησε απο κοντινα πλανα, στα ορια του αυνανισμου, σε κινητηρες, αναρτησεις, λαστιχα, NOS και γυναικειους κωλους και κατεληξε στα μωρα.

Ειναι επισης ενδιαφερον οτι οταν καταλαβαν οτι το θεμα street racing δεν μπορει να κρατησει το ενδιαφερον των θεατων επ'απειρον εκαναν προσπαθεια να αλλαξουν τις ταινιες σε καθαρες ταινιες δρασης. Το Fast Five μαλιστα το θεωρω μια αντικειμενικα καλη ταινια δρασης, που θα την προτεινα ανετα σε οποιονδηποτε.
Να προσθεσω οτι το franchise ειχε απο την αρχη πολυσυλλεκτικο καστ τοσο σε φυλες οσο και σε φυλα, ενα θεμα με το οποιο γινεται πολυ συζητηση τωρα στο hollywood. Σεβασμος επισης στο franchise που μας γνωρισε την "wonder woman" Gal Gadot!

Καταλαβαινω απολυτως οτι της προσαπτουν... π.χ. χαζοι διαλογοι, σκηνες δρασεις στα ορια του καρτουν.. ειλικρινα ομως εμενα δεν με αγγιζει τιποτα απο αυτα απο τη στιγμη που μπαινει μια ταινια fast & furious διαγραφεται ενα τεραστιο χαμογελο στο προσωπο μου :) Τελος, η τελευταια σκηνη και η ονοματοδοσια με συγκινησαν, οχι τοσο για τον ηθοποιο Paul Walker που απεβιωσε (στον οποιον ειχαν κανει ενα εξαιρετικο φορο τιμης στο τελους της 7ης ταινιας) οσο για την συνεχεια που υπαρχει σε μια οικογενεια οπου γηραιοτερα μελη φευγουν και νεα ερχονται.

Αλλοι περιμενουν να δουν Star Wars με τα παιδια τους, εγω παλι θα ηθελα να μπορεσω καποια στιγμη να δω Fast & Furious με τους γιους μου :)

ΥΓ: δεν ειμαι καθολου μα καθολου "αυτοκινητακιας", αλλα to franchise το λατρευω!
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Re: The Fate of the Furious (2017)

Καταφερα να τη δω τελικα χτες το βραδυ και στενοχωρηθηκα παρα πολυ που δεν μπορεσα να παω να την δω στο σινεμα. Ο λογος ειναι οτι δεν ηθελα να υποβαλω τη γυναικα μου σε βασανιστηρια :) Εμενα ομως μου αρεσε ΠΑΡΑ πολυ! Αλλο πραγμα η ψηφος μου και ποσο καλη ταινια πιστευω οτι ειναι και αλλο πραγμα η συναισθηματικη συνδεση μου με το franchise. Οπως εχω ξανα αναφερει, μεγαλωσα μαζι με αυτο το συμπαν και χαιρομαι που το βλεπω να μεγαλωνει και να μεταλασσετε διπλα μου. Για οσους θυμουνται, η συμμορια του Ντομ εκλεβε dvd players (!) στην πρωτη ταινια και ετρεχε σε αυτοσχεδιους αγωνες για το χαβαλε τους. Στην πορεια, μεγαλωσαν, προστεθηκαν μελη, συσφιχτηκαν οι δεσμοι τους και δημιουργηθηκε η "οικογενεια" που εξυμνει η ταινια στις τελευταιες 3 ταινιες. Το franchise ξεκινησε απο κοντινα πλανα, στα ορια του αυνανισμου, σε κινητηρες, αναρτησεις, λαστιχα, NOS και γυναικειους κωλους και κατεληξε στα μωρα.

Ειναι επισης ενδιαφερον οτι οταν καταλαβαν οτι το θεμα street racing δεν μπορει να κρατησει το ενδιαφερον των θεατων επ'απειρον εκαναν προσπαθεια να αλλαξουν τις ταινιες σε καθαρες ταινιες δρασης. Το Fast Five μαλιστα το θεωρω μια αντικειμενικα καλη ταινια δρασης, που θα την προτεινα ανετα σε οποιονδηποτε.
Να προσθεσω οτι το franchise ειχε απο την αρχη πολυσυλλεκτικο καστ τοσο σε φυλες οσο και σε φυλα, ενα θεμα με το οποιο γινεται πολυ συζητηση τωρα στο hollywood. Σεβασμος επισης στο franchise που μας γνωρισε την "wonder woman" Gal Gadot!

Καταλαβαινω απολυτως οτι της προσαπτουν... π.χ. χαζοι διαλογοι, σκηνες δρασεις στα ορια του καρτουν.. ειλικρινα ομως εμενα δεν με αγγιζει τιποτα απο αυτα απο τη στιγμη που μπαινει μια ταινια fast & furious διαγραφεται ενα τεραστιο χαμογελο στο προσωπο μου :) Τελος, η τελευταια σκηνη και η ονοματοδοσια με συγκινησαν, οχι τοσο για τον ηθοποιο Paul Walker που απεβιωσε (στον οποιον ειχαν κανει ενα εξαιρετικο φορο τιμης στο τελους της 7ης ταινιας) οσο για την συνεχεια που υπαρχει σε μια οικογενεια οπου γηραιοτερα μελη φευγουν και νεα ερχονται.

Αλλοι περιμενουν να δουν Star Wars με τα παιδια τους, εγω παλι θα ηθελα να μπορεσω καποια στιγμη να δω Fast & Furious με τους γιους μου :)

ΥΓ: δεν ειμαι καθολου μα καθολου "αυτοκινητακιας", αλλα to franchise το λατρευω!
Εμένα τα αγαπημένα μου είναι το πρώτο και το Tokyo drift

send from my nexus 5 using Tapatalk
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: The Fate of the Furious (2017)

Μιλαμε οτι ειναι στα χναρια του 007 η κλιμακωση της δρασης.

Αυτην την φορα τα εβαλαν με ενα πυρηνικο υποβρυχιο με τα αυτοκινητα :Banane0: την επομενη φορα καλα το ειπα οτι θα τα βαλουν με εξωγηινους εισβολεις .


Η πλακα εινα οτι εχουν ηδη ανακοινωθει δυο !!! ακομα ταινιες και με το καστινγκ να μεγαλωνει βαζοντας πλεον στην πλευρα των καλων μετα τον Rock που εχει γινει στανταρακι.....τον Statham που εγινε καλος και νταντευει μωρα :flipout: τον αδερφο του που υποδυεται ο Luke Evans και την ....μαμα τους Elen Miren καθως και τον γερολυκο Kurt Russel.

Aντικατασταθηκε ομως και στην λιστα της ομαδας ο μακαριτης Paul Walker με τον ανερχομενο ζεν πρεμιε Scott Eastwood.


Στα χναρια των Αναλωσιμων του Σταλλονε ειναι πλεον η σειρα των ταινιων αυτων καθαρα. Συγκεντρωση μεγαλου αριθμου πρωταγωνιστων για παραγωγη εκθαμβωτικου υπερμπλοκμπαστερ ηλιθιου σεναριου παντα.


Για μια φορα παντως βλεπεται η ταινια οχι για παραπανω.
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Re: The Fate of the Furious (2017)

Μιλαμε οτι ειναι στα χναρια του 007 η κλιμακωση της δρασης.

Αυτην την φορα τα εβαλαν με ενα πυρηνικο υποβρυχιο με τα αυτοκινητα :Banane0: την επομενη φορα καλα το ειπα οτι θα τα βαλουν με εξωγηινους εισβολεις .


Η πλακα εινα οτι εχουν ηδη ανακοινωθει δυο !!! ακομα ταινιες και με το καστινγκ να μεγαλωνει βαζοντας πλεον στην πλευρα των καλων μετα τον Rock που εχει γινει στανταρακι.....τον Statham που εγινε καλος και νταντευει μωρα :flipout: τον αδερφο του που υποδυεται ο Luke Evans και την ....μαμα τους Elen Miren καθως και τον γερολυκο Kurt Russel.

Aντικατασταθηκε ομως και στην λιστα της ομαδας ο μακαριτης Paul Walker με τον ανερχομενο ζεν πρεμιε Scott Eastwood.


Στα χναρια των Αναλωσιμων του Σταλλονε ειναι πλεον η σειρα των ταινιων αυτων καθαρα. Συγκεντρωση μεγαλου αριθμου πρωταγωνιστων για παραγωγη εκθαμβωτικου υπερμπλοκμπαστερ ηλιθιου σεναριου παντα.


Για μια φορα παντως βλεπεται η ταινια οχι για παραπανω.
Σύμφωνο

send from my nexus 5 using Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: The Fate of the Furious (2017)

O Eastwood ήταν το μόνο πραγματικά μελανό σημείο της ταινίας που ακόμα και εγώ που την λάτρεψα, δεν τον άντεχα.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: The Fate of the Furious (2017)

Στην αρχή με τις κλασικές ατάκες και τους νεανικούς κώλους(οι οποίοι δεν ήταν τίποτα ωραίοι), μου φάνηκε πολύ χαζοταινία .
Μετά βελτιώθηκε αρκετά , με τις υπερβολές όμως να μην σταματάνε .Κάτι βέβαια που ήμασταν προετοιμασμένοι ότι θα συμβεί .
Στο επόμενο και εγώ το σκέφτηκα "ποια να είναι η υπερβολή , τίποτα εξωγήινοι ".
Καλή η Σαρλίζ Θίρον, ο Eastwood και εμένα δεν μου άρεσε .
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Re: The Fate of the Furious (2017)

Κυταξτε εαν παιζει φαση αυτοκινητο εναντιον υποβρυχιου η ταινια δεν χανεται.
Πρεπει να ετοιμαστουμε ομως για πολυ γελιο. Τωρα θυμηθηκα και ενα γνωστο μου που
τρακαρε με βαρκα παρκαρισμενη στο δρομο.
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Re: The Fate of the Furious (2017)

Ειδικά η σκηνή στην αρχή που πάει με όπισθεν και περναει πρώτος είναι για γέλια

send from my nexus 5 using Tapatalk