Προσθηκη δισκων σε NAS και format

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Εστω οτι εχουμε ενα NAS τεσσαρων θεσεων, στο οποιο εχουμε τοποθετησει εναν μονο δισκο.
Οταν βαλαμε τον δισκο στο NAS, αυτος φορμαριστηκε σε EXT4 και ορισαμε το array ως JBOD.
Στην συνεχεια μεταφερουμε περιεχομενο στον δισκο αυτο, μεχρι να γεμισει.

Το ερωτημα τωρα ειναι...
Αν (με τον πρωτο δισκο γεματο) προσθεσουμε εναν ακομα δισκο στο NAS διατηρωντας το array ως JBOD, θα φορμαριστει μονο ο καινουριος δισκος ή θα πρεπει να φορμαριστει και ο πρωτος, οποτε και χανουμε οτι περιεχομενο εχουμε μεταφερει ως τοτε σε αυτον;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Σε synology βλεπω οτι γινεται αυτο που θελεις, δηλαδη να προστεθει ο δευτερος χωρις να χαθουν δεδομενα απο τον πρωτο. Δεν το εχω κανει. Σε synology κραταω τους δισκους σε ξεχωριστα volumes. Η ιδεα του jbod δεν μου αρεσει, γιατι (ετσι ξερω) αν χαθει ενας δισκος, χανεται ολο το array.
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Να υποθεσω οτι το ιδιο συμβαινει σε ολα τα NAS, ανεξαρτητως μαρκας;

Ενδιαφερομαι για το D-Link DNS-340L.
Διαβασα ολο το (μακροσκελεστατο) manual, αλλα δεν ειδα καμια αναφορα σχετικη με το ερωτημα μου...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
http://forums.dlink.com/index.php?topic=3137.0

Καλύτερα περίμενε να σου απαντήσει κάποιος σίγουρα ότι γίνεται στο nas που θέλεις να πάρεις γιατί στο λινκ φαίνεται να λένε ότι δεν γίνεται. Από την άλλη είναι λινκ 8ετιας οπότε ίσως κάτι έχει αλλαξει

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
 

JIMBOAthens

Established Member
4 February 2008
222
Σε Netgear Readynas χρησιμοποιεί το δικό του X-Raid και οποιονδήποτε δίσκο και αν αφαιρέσεις κάνει rebuild όλο το περιεχόμενο των δίσκων χωρίς να χάσεις το παραμικρό...
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
@avpap πολυ χρησιμο το link που εδωσες, δυστυχως απο οτι βλεπω πιθανοτατα δεν γινεται αυτο που θελω.

Επισης με ανυσηχησε το θεμα της "καταρρευσης" ολου του array αν ειναι σεταρισμενο σε JBOD και χτυπησει ενας δισκος, οπως ειπες και οπως διαβασα και στο forum της D-Link.
Ειχα την εσφαλμενη εντυπωση οτι χανεται μονο οτι υπαρχει στον δισκο που θα χτυπησει.

Οποτε μαλλον θα μεινω σε δισκους τοπικα συνδεδεμενους...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
απωλεια ενος δισκου = απωλεια ολου του array ειναι μειονεκτημα του jbod και οχι του εκαστοτε κατασκευαστη. Για αυτον το λογο και δεν το πολυ-προτιμουμαι (πραγματικα δεν ξερω σε ποιες περιπτωσεις μπορει να ειναι χρησιμη αυτη η διαταξη. Μπορεις καλλιστα ομως να χρησιμοποιεις τον καθε δισκο ξεχωριστα, να μην χαθει δισκος για redundancy δηλαδη, αλλα δεν θα εχεις "εναν μεγαλο" σκληρο. Στο synology γινεται με μεμονωμενα volumes και κατα καποιο αντιστοιχο τροπο γινεται και στα nas αλλων κατασκευαστων.

Τα windows θυμαμαι οτι εχουν καποια υλοποιηση του jbod οπου δεν χανεται ολο το array (νομιζω λεγεται drive extender ή κατι τετοιο). Μαλιστα νομιζω οτι αυτο το feature ειναι εσωτερικο κομματι απο win 8 και μετα (χωρις να χρειαζεται ξεχωριστο προγραμμα).
.... https://technet.microsoft.com/en-us/library/hh831739(v=ws.11).aspx
δες εδω, μετα απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι λεγεται "Storage spaces" στα windows.
 

cantona

AVClub Enthusiast
8 September 2008
821
Λούτσα
Χρόνια Πολλά σε όλους,να κάνω κι εγώ μια ερώτηση σχετική.
Έχω το zyxel nsa325 v2 και αρχικά είχα βάλει έναν δίσκο red 3tb,αργότερα τοποθέτησα κι άλλον ένα red 2tb τρέχοντας το wizard,επέλεξα jbod γιατί θεώρησα πως θα είχα πρόσβαση και στους 2 δίσκους ξεχωριστά.
Αλλά από ότι διαπιστώνω,ότι μεταφέρω στο nas πηγαίνει στον πρώτο δίσκο 3tb και ο άλλος μένει απείραχτος.
Αυτό που είχα στο μυαλό μου και ήθελα να πετύχω είναι,να χρησιμοποιώ τον 3tb για ταινίες/μουσική και τον άλλο 2tb για φωτογραφίες(back up από back up) υπάρχει περίπτωση να το πετύχω;
Έβαλα και τις φωτο για να δείτε την δομή των φακέλων.Στην δεύτερη που είναι μαρκαρισμένο το Volume 1 ,μέσα του έχει τα αρχεία της τελευταίας φωτο.Αλλά στο Volume2 δεν υπάρχει κάτι μέσα και αν πάω να φτιάξω κάποιον φάκελο,μου λέει "you need permission to perform this action"
Καμιά ιδέα τι πρέπει να κάνω;

2016-12-30_211412.jpg2016-12-30_212714.png2016-12-30_212233.png
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
disclaimer: δεν εχω zyxel οποτε θα προσπαθησω να σου δωσω μια εξηγηση με τις γενικες μου γνωσεις πανω στο αντικειμενο.

Μαλλον η μορφη jbod που εχεις στησει, γεμιζει πρωτα τον σκληρο 1 και μετα θα αρχισει να γεμιζει τον 2ο. Για να αλλαξεις αυτη τη λογικη θα πρεπει να υπαρχει καπου μια ρυθμιση. Επισης για να κανεις αυτο που λες (στον ενα σκληρο οι ταινιες, στον αλλο οι σειρες), πρεπει να υπαρχει καπου στο interface (μεσα απο τη σελιδα του nas και οχι απο windows explorer) του nas η επιλογη (δεξι κλικ πανω στον φακελο αφου τον δημιουργησεις ισως;) να βρισκεται αυτος ο φακελος μονο στον σκληρο 1, μονο στον σκληρο 2 ή και στους δυο.

Αυτα τα λεω βασει της εμπειριας μου απο το unraid που ειναι jbod με parity.

Τελος, προσεχε το jbod γιατι υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα αν σου "σκασει" ενας απο τους δυο δισκους να χαθουν ΟΛΑ τα δεδομενα (και των 2 δισκων). Δεν ξερω πως ειναι η υλοποιηση στο zyxel, αλλα αυτος ειναι ενας κινδυνος γενικα με το jbod.

Υπαρχει νημα για zyxel 320 και νομιζω θα μπορουσα να σε βοηθησουν περισσοτερο εκει, μιας και ασχολουνται αποκλειστικα με τα μηχανηματα της εταιρειας.
 

cantona

AVClub Enthusiast
8 September 2008
821
Λούτσα
Δυστυχώς ούτε από την σελίδα του nas έχει αυτή τη δυνατότητα,οπότε μάλλον θα πρέπει να το ψάξω διαφορετικά.
Θα μεταφερθώ στο νήμα του 320,ευχαριστώ και καλή χρονιά σε όλους!