Ferguson Ariva T20

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kyrcy

Established Member
4 June 2011
107
Έχει δοκιμάσει κάποιος τον πιο πάνω δέκτη; Υποστηρίζει Dolby;
 

kyrcy

Established Member
4 June 2011
107
Re: Απάντηση: Ferguson Ariva T20

Η Ferguson δεν έχει βγάλει δέκτη δίχως Dolby και αυτός λέει στην σελίδα του ότι υποστηρίζει Dolby Digital Plus, άρα θα πρέπει να υποστηρίζει και AC3.

Πόσο συνηθισμένο είναι το Dolby Digital Plus για να τον κάνει καλύτερη επιλογή;
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Καλύτερη επιλογή από ποιόν;
Ακόμη κι αν δεν είναι, αφού φαίνεται ότι υποστηρίζει Dolby, νομίζω είναι αρκετό.

Το μειονέκτημα που βλέπω είναι ότι ο Τ20 δεν υποστηρίζει ΜΡ4. Οπότε θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί το πρόγραμμα mkvtoolnix ή κάποιο παρόμοιο για να αντιγραφούν σε mkv αυτά τα αρχεία.
 

613 The Evil

New member
22 December 2014
33
Χαίρετε, έχω ένα πρόβλημα με τον συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή και θα ήθελα τη γνώμη σας. Τον χρησιμοποιεί ο πατέρας μου και κάθε τόσο, τα κανάλια «αλλάζουν σειρά μόνα τους», δηλαδή χάνεται η ρύθμιση η δική μου που είχα βάλει το τάδε κανάλι στο τάδε νούμερο. Πιθανότατα επιστρέφουν στην αρχική θέση από όταν εντοπίστηκαν, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Το θέμα είναι, γιατί γίνεται αυτό και πώς μπορώ να το σταματήσω; Για να μην βάζω σε σειρά τα κανάλια κάθε λίγο και λιγάκι. Ο πατέρας μου λέει πως δεν πατά κάτι αυτός και όσο μπορούσα να ελέγξω, είναι απίθανο να γίνει αυτό καταλάθος, από το πάτημα ενός πλήκτρου στο τηλεκοντρόλ π.χ. Υποψιάζομαι πως λόγω υπερβολικής χρήσης ο δέκτης υπερθερμαίνεται και κάνει κάποιου είδους reset, για αυτό χάνεται η αποθηκευμένη σειρά των καναλιών. Θα εγκαταστήσω την τελευταία version του firmware, αν έχει αλλάξει, αλλά δεν ελπίζω και πολλά. Θα σκαλίσω άλλη μια φορά το menu και το manual μήπως μου ξεφεύγει κάτι. Δεν τον συνιστώ ως δέκτη πάντως, μικρό τηλεκοντρόλ, χάλια μενού... Καλύτερα να δώσεις 5-10 ευρώ παραπάνω, για κάτι που χρησιμοποιείς καθημερινά.
 

613 The Evil

New member
22 December 2014
33
Να συμπληρώσω λίγο. Το LCN το έχω στο off. Όμως, έχει και μία άλλη ρύθμιση πάνω από αυτό, το Sort. Έχει 3 επιλογές, by LCN, by Channel name, by Channel ID, αν θυμάμαι καλά. Δεν έχει κάποια άλλη, ακόμα κι αν το LCN είναι off. Αλλάζοντας από τη μία στην άλλη, αλλάζει και η σειρά των καναλιών. Μπορεί και να πατά αυτό κατά λάθος, αλλά πρέπει πρώτα να μπεις στο μενού, είναι στην πρώτη σελίδα αλλά παρακάτω, νομιζω πως είναι μάλλον πολλά πλήκτρα για να τα πατήσει κανείς κατά λάθος. Πάντως, διάβασα πως κι άλλοι κωδικοποιητές χάνουν ξαφνικά τη σειρά των καναλιών ένα άλλο μοντέλο επίσης πολωνικής κατασκευής για παράδειγμα, με διαφορετικό CPU και chipset όμως. Το firmware από πέρσυ το καλοκαίρι δεν έχει αναβαθμιστεί δυστυχώς...
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Κανονικά δεν πρέπει να ξαναχαθούν. Επίσης δες μήπως υπάρχει κάποια επιλογή "pmt" ή "pmt monitor" στο μενού. Αν ναι, τη βάζεις off.
 
Last edited:

613 The Evil

New member
22 December 2014
33
Re: Απάντηση: Ferguson Ariva T20

Τα ξανάχασε τα κανάλια ο «ασθενής» τα έβαλα πάλι όπως πρέπει, με LCN off και by LCN. Δεν έχει pmt επιλογή. Τες πα ο σχεδιασμός του menu και του τηλεκοντρόλ είναι άθλιος, αν καταφέρνει καποιος τόσο εύκολα να αλλάξει τη σειρά κατά λάθος με το πάτημα 1-2 κουμπιών. Βέβαια μιλάμε για περίπτωση αλλά θα έπρεπε να το προβλέψουν, εξάλλου ο μέσος όρος ηλικίας χρήστη πρέπει να είναι στα 60 κι άνω.