Optical? Coaxial? ή αναλογικό interconnect?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Manos S.

Senior Member
5 September 2006
572
Καλησπέρα!
Μετά απο πολλά χρόνια αξιώθηκα να αποκτήσω το πρώτο σοβαρό hi-fi σύστημα,το οποίο αποτελείται απο τον Cambridge Audio CXA60(που ακόμα είναι στο δρόμο) ενισχυτή και για ηχεία τα Monitor Audio Bronze 2.
Για πηγή προς το παρόν έχω ένα dvd-cd yamaha player απο το προηγούμενο all-in-one σύστημα,και ίσως να αγορασθεί και dac για σύνδεση με υπολογιστή-σκληρό.
Η ερώτηση είναι με ποιο καλώδιο είναι προτιμότερο να συνδέσω το player με τον ενισχυτή? αξίζει να δώσω 50-60 ευρώ για optical toslink? ή καλύτερα να τα σκάσω σε coaxial η αναλογικό? θα ακούσω διαφορά.

Υπόψην ότι ο cambridge έχει ενσωματωμένο dac wolfson(το ίδιο με το dacmagic),
ισχύει ότι αν ο ενισχυτής έχει καλύτερο dac απ την πηγή(όπως στη περίπτωση μου)είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω ψηφιακό καλώδιο(optical/coaxial) απο αναλογικό?

ευχαριστώ
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Ναι, να χρησιμοποιήσεις ψηφιακό καλώδιο. Πρώτη σου επιλογή να είναι το ομοαξονικό καλώδιο S/PDIF. Πρέπει να είναι 75Ω και τερματισμένο με τα σωστά βύσματα (τα ογκώδη αναλογικά RCA δεν είναι κατάλληλα γιατί αλλοιώνουν την τερματική αντίσταση). Εναλλακτικά, τα καλώδια αναλογικού βίντεο έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά (τέτοιο χρησιμοποιώ εγώ). Όσο πιο μεγάλο bandwidth έχουν, τόσο καλύτερο.
Τέλος, μπορείς να βρεις ένα καλό χάλκινο RG59/U ή RG6 και να το τερματίσεις με βύσματα 75Ω (δυστυχώς ενώ BNC 75Ω βρίσκονται εύκολα, RCA 75Ω είναι δυσεύρετα).
Μια συμβουλή που έχω διαβάσει είναι ότι σε αντίθεση με τα αναλογικά καλώδια, δεν θέλεις το S/PDIF να είναι πολύ κοντό. Καλύτερη διάσταση λέει είναι το 1,5 μέτρο, ώστε οι ανακλάσεις του σήματος μέσα στο καλώδιο να μην προλαβαίνουν να επηρεάσουν το σήμα.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Συμφωνώ και ενώ. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το ψηφιακό δείχνει ότι είναι η καλύτερη επιλογή. Αν στο μέλλον αγοράσεις ένα ''σοβαρό'' Player, τότε κοιτάς για αναλογικές συνδέσεις.
 

Manos S.

Senior Member
5 September 2006
572
Σας ευχαριστώ!
coaxial λοιπόν 75Ω,ναι δεν βιάζομαι γιατί πρέπει να παραγγείλω και καλώδια για τα ηχεία(με δανεικά θα το συνδέσω τώρα) οπότε σκέφτομαι να παραγγείλω απ το γνωστό βρετανικό 'καλωδιάδικο',
εκεί είδα στις 40-60 λίρες coaxial από: Atlas, Audioquest, Chord, Clearer Audio ,Ecosse, Qed, Wireworld.
Με επιλογή μάλιστα τερματισμού BNC - RCA ή και συνδυασμό.(όχι μέ όλες τις εταιρείες).

Έχετε να προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο απ τις προαναφερθέντες μάρκες?
 

Manos S.

Senior Member
5 September 2006
572
ούπς νόμιζα ότι και τα 2 ταιριάζανε οπουδήποτε..δε είμαι σίγουρος,
coaxial λέει η έξοδος και S/P DIF co-axial η είσοδος.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
αν έχει τέτοιο

AT-7033.jpg


έχει....

αλλά, συνήθως τέτοια έχουν μόνο τα επαγγελματικά ή τα πολύ ακριβά consumer. Και όχι το δικό σου.
Πας για rca coaxial
Πάρε ο,τιδήποτε όχι πάνω από 40-50 ευρώ από Audioquest, Chord, Ecosse, Wireworld (από αυτά που έγραψες...σίγουρα έχει κι άλλα)
 

Manos S.

Senior Member
5 September 2006
572
Σωστά δεν έχει bnc! ευχαριστώ πολύ!
μιας και θα παραγγείλω και καλώδια για ηχεία είμαι μεταξύ chord-clearway και van den hul-the clearwater 10 και 9λίρες το μέτρο αντίστοιχα,ποιο να προτιμήσω?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
οι μάρκες που λες, έχουν πολλά μοντέλα.
Δώσε λινκ, αν και πάλι, είναι θέμα ταιριάσματος γενικότερα, αλλά για το δικό σου σύστημα, δεν τίθεται θέμα
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
φίλε μου αυτά που βάζεις, είναι ηχείων.

θα χρειαστείς 1 μέτρο το πολύ ή 1.5.
1 καλώδιο χρειάζεται επίσης. Όχι 2 ή ζεύγος.
 

Manos S.

Senior Member
5 September 2006
572
Ναι για το coaxial το κατάλαβα,αλλά έκανα και ερώτηση για καλώδια για ηχεία αν διαβάσεις το προ-προηγούμενο μήνυμα :eek:perator: για να μην ανοίγω καινούριο νήμα :eek:perator:
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Στις ίδιες τιμές θα βρεις και τα Audioquest στην Audio Evolution, δεν χρειάζεται να παραγγείλεις στην Αγγλία. Και στην Stepcom έχω δει κατά καιρούς καλώδια ηχείων μεταχειρισμένα, πάρε τηλέφωνο.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Εάν το player σου έχει οπτική έξοδο, πάρε καλώδιο οπτικής ίνας (Toslink) και καθάρισες.
Δε χρειάζεται να απασχοληθείς με ομοαξονικά καλώδια, τερματισμούς κλπ, που γράφονται πιο πάνω. Το πιθανότερο είναι να μην αντιληφθείς διαφορές ανάμεσα τους.

Αν θες κάτι οπωσδήποτε εξαιρετικό σε οπτική ίνα πάρε Wireworld Nova.
Κι' αν θες κάτι κορυφαίο, Wireworld Supernova (γυάλινη οπτική).
Τη Wireworld την έφερνε στην Ελλάδα η Twin Digital, δεν ξέρω αν συνεχίζει...
 

Manos S.

Senior Member
5 September 2006
572
Καλησπέρα σας!

Τελικά αγόρασα το QED Performance Digital Coaxial για σύνδεση με το player και το AudioQuest Forest Optical Cable για σύνδεση με τηλεόραση,σύνδεσα και τα 2 στο player-ενισχυτή για τεστ και το Qed coaxial ήτανε καλύτερο παντού,ο ήχος του οπτικού audioquest ήτανε πιο πριμάτος σε σημείο να σε κουράζει και το μπάσο πλαδαρό και αδύναμο.Παρόλα αυτά συγκρίνοντας το ομοαξονικό με το πανάρχαιο αναλογικό που έχω ίσως το αναλογικό έχει πιο γλυκό ήχο αν και ο ήχος δεν είναι τόσο δεμένος όπως του ψηφιακού.

Η αποκάλυψη όμως ήρθε όταν άλλαξα καλώδια ηχείων!!! άκουγα με τα δανεικά Chord Carnival Silver Screen(μοντέλο που έχει σταματήσει) και αγόρασα τα Van Den Hul The Clearwater. Εντάξει τεράστια η διαφορά!! τα καινούρια έχουνε πολύ καλύτερα και καθαρότερα πρίμα αεράτα και πιο ''ανοικτά'' χωρίς να κουράζουνε και να τσιρίζουνε,το μπάσο διπλασιάστηκε και έγινε και πιο ευδιάκριτο και καθαρό! μέρα με νύχτα αλλάζοντας μόνο τα καλώδια :music-smiley-0
εντυπωσιακό! σε σημείο να μη θέλω να βγω απ το σπίτι :ears: Mo'Wax - Ninja Tune - Tru Thoughts μέχρι πρωίας :D

Θυμάμαι πριν χρόνια που άκουσα τα 8 φορές πιο ακριβά proac(d18) δεν είχαν και τόσο μεγάλη διαφορά απ τον ήχο μου με τα ταπεινά Monitor Audio Bronze 2 και τον CAMBRIDGE
CXA60!!

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις!