Fuji XT2 video

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Σκεφτόμουν να ανεβάσω κάποια στιγμή ένα 4Κ βίντεο ,από τα πρώτα που τράβηξα ,low light σε C-AF ,παράσταση δρόμου από έναν κλόουν ,αλλά πρώτα πρέπει να φτιάξω κανάλι στο youtube και επίσης δεν ξέρω πόση ώρα θα κάνουν 4.8GB να "ανέβουν" :proud: .
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Fuji XT-2

Αν έχεις dsl γραμμή μπορεί να χρειαστεί και μια μέρα το upload για 5gb.
Με vdsl 3 φορές πιο γρήγορα.
Το να κάνεις κανάλι είναι 10 λεπτά δουλειά.
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Re: Fuji XT-2

οκ ,θα ανεβάσω ένα άλλο μικρό σε πάρκο από βδομάδα (adsl) και έπειτα το μεγάλο (την παράσταση) ,αφού πρώτα κάνω συρραφή ,γιατί είναι 2 βίντεο .Κάπου στη μέση είχα πατήσει το AF-C κουμπί και το πέρασε το υπόλοιπο σε άλλο αρχείο ,περίπου 5 λεπτά S-AF και 3min C-AF .
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Re: Fuji XT-2

Δεν ξέρω να τραβάω βίντεο ,απλά θέλω να δείξω πώς τα πήγε βράδυ ,ειδικά όταν πέρναγαν από μπροστά φορτηγά/αυτοκίνητα και παρόλο που έχανε εξολοκλήρου εικόνα από τον κλόουν,όταν έφευγε από το πλάνο το φορτηγό ,δεν τον έψαχνε καθόλου,ήταν 'lockαρισμενος' (af-c mode ignore obstacles),αυτό μου έκανε εντύπωση.Γενικά ,έχει πολύ καλή ποιότητα εικόνας ,μέχρι και screenshots κάνω και σώζω φωτογραφίες,ίσως η μεγαλύτερη οξύτητα σε 4Κ στην αγορά.Επίσης, face detection έχει σε full hd μόνο ,χτυπητό moire μου έχει εμφανίσει στα 1080/60 μόνο ως τώρα.Τέλος, ψάχνω για μικρό μονόποδο/gimbal για τις διακοπές μιας και θα αρχίσω να ασχολούμαι με το βίντεο.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Fuji XT-2

...ίσως η μεγαλύτερη οξύτητα σε 4Κ στην αγορά...

Υπάρχει κάποιο συγκριτικό τεστ που οδηγεί σε αυτό το συμπέρασμα;
Σε όσα τεστ έχω δει χάνει στο συγκεκριμένο σημείο από την α6300, η οποία με τη σειρά της χάνει από την NX1.
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Re: Fuji XT-2

Έτσι μου φάνηκε ,ορμώμενος από τα screenshots που έκανα και από την κριτική του eoshd ,αλλά πολύ πιθανό να κάνω λάθος.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Fuji XT-2

Και μπορεί να σου φάνηκε και σωστά.
Εγώ καιρό τώρα έχω σταματήσει να ασχολούμαι με τα πληρωμένα Reviews.
Πρώτα εμπιστεύομαι τα μάτια μου και μετά 2-3 γνώστες στους οποίους έχω εμπιστοσύνη.
Τα υπόλοιπα είναι για να γεμίζουν οι γραμμές και να περνάμε την ώρα μας.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Fuji XT-2

Έτσι μου φάνηκε ,ορμώμενος από τα screenshots που έκανα και από την κριτική του eoshd ,αλλά πολύ πιθανό να κάνω λάθος.

Δεν γράφει πουθενά ο Andrew Reid ότι κερδίζει σε οξύτητα ή λεπτομέρεια η 4Κ εικόνα της X-Τ2 έναντι των α6300/α6500/NX1.
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Fuji XT-2

Έτσι μου φάνηκε ,ορμώμενος από τα screenshots που έκανα και από την κριτική του eoshd ,αλλά πολύ πιθανό να κάνω λάθος.

αν βαλει και καποιος δειγματα απο 6300/6500 ,μπορουμε να το διαπιστωσουμε
μεχρι τοτε εισαι σωστος:2thumb22sup:
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Re: Fuji XT-2

Μόνο με Χ-Τ1 μπορώ να συγκρίνω ο,τιδήποτε,από youtube ό,τι είδα έκρινα με ισχνή εμπειρία στο βίντεο.Είπα ίσως ,θα ήταν καλύτερο να έλεγα μέσα στο τοπ 3.

Από το παρακάτω πιάστηκα και στο γεγονός ότι είδα πρόσφατα 4Κ βίντεο σε 4Κ οθόνη ,από pc ή youtube.

The X-T2 delivers THE best 4K image overall.
 

teobot

Supreme Member
18 December 2009
3,710
Re: Fuji XT-2

The X-T2 delivers THE best 4K image overall.

Αυτος πιθανως να ειναι κ σωστo εστω κ αν στην οξυτητα ειναι ενα κλικ (αμελητεο) κατω, το οποιο μπορει να οφειλεται στο 5k readout, οπου οι sony εχουν 6κ readout και στο παραπανω crop.
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Fuji XT-2

οχι και αμελη-τεο Τεο.... εδω σφαζονται παλικαρια στο ονομα της σονυ:flipout:
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Fuji XT-2

Αυτος πιθανως να ειναι κ σωστo εστω κ αν στην οξυτητα ειναι ενα κλικ (αμελητεο) κατω, το οποιο μπορει να οφειλεται στο 5k readout, οπου οι sony εχουν 6κ readout και στο παραπανω crop.

Ναι, συνολικά εννοεί, συμπεριλαμβάνοντας την καλύτερη επίδοση σε rolling shutter και χρώμα.
Σε οξύτητα/λεπτομέρεια είναι ένα σκαλί κάτω από την α6300 και δύο σκαλιά κάτω από την NX1.
Αν κρίνω από το πόσο αισθητή είναι η υπεροχή της NX1 έναντι της α6300, δεν θα την έλεγα αμελητέα τη διαφορά.
Μόνο με Α/Β σύγκριση βέβαια φαίνεται η διαφορά, αλλιώς ό,τι 4Κ και να δεις σε 4Κ οθόνη εντυπωσιακά καλό θα σου φανεί, ειδικά αν έρχεσαι πρώτη φορά σε επαφή με μηχανή που τραβάει 4Κ.

Ναι, στο 5Κ>4Κ oversampling πάει και μένα το μυαλό μου έναντι του 6Κ>4Κ της α6300 και 6,5Κ>4Κ της NX1, συν τα υπερδιπλάσια bitrate της τελευταίας.
 

Under Fire

AVClub Enthusiast
29 April 2014
735
Creta
Απάντηση: Re: Fuji XT-2

Το σωστό θα ήτανε μιας και είστε κάτοχοι: Xt2, samsung nx1, sony a6300, ν ανεβάσετε κανα βιντεάκι για να κρίνουμε κ εμείς, γιατί με τα λόγια, έτσι, άκρη δεν θα βγάλουμε
ο καθένας μπορεί να λέει οτι η δικία του είναι καλύτερη από του αλλουνού

πάντως σε ξένα forums την xt2 την έχουν για κορυφαία
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Fuji XT-2

Το σωστό θα ήτανε μιας και είστε κάτοχοι: Xt2, samsung nx1, sony a6300, ν ανεβάσετε κανα βιντεάκι για να κρίνουμε κ εμείς, γιατί με τα λόγια, έτσι, άκρη δεν θα βγάλουμε
ο καθένας μπορεί να λέει οτι η δικία του είναι καλύτερη από του αλλουνού
πάντως σε ξένα forums την xt2 την έχουν για κορυφαία

Δεν αρνήθηκε κανείς ότι είναι κορυφαία.
Στο "μεγαλύτερη οξύτητα σε 4Κ της αγοράς" που έγραψε ο Skywriter55 ήταν η ένσταση.
Μπορείς να δεις τα συγκριτικά τεστ Α/Β του Max Yuryev για να δεις ότι δεν ισχύει αυτό.

Δεν υπάρχει "δικιά μου και δικιά σου".
Αν επιβεβαιωνόταν ότι η X-T2 δίνει ακόμη πιο πολύ λεπτομέρεια στο 4Κ από τον ανταγωνισμό, θα την είχα ήδη πάρει. Με καίει το συγκεκριμένο γιατί κάνω πολύ frame grabbing.
 
Last edited:
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: Fuji XT-2

αν και διαφωνω με το διαχωρισμο των θεματων (φωτο και βιντεο), ωφειλουμε να τη σεβαστουμε.
Και γι αυτο προτεινω ν ανοιξεις ενα θεμα, οπως αλλωστε εγινε και με τις υπολοιπες...για να ειμαστε σωστοι.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
μιας και η νέα Fuji XT2 αποκτά ενδιαφέρον και για τους βιντεόφιλους του forum ανοίγουμε το σχετικό νήμα και θα μεταφερθούν εδώ τα σχετικά post.
 
Last edited:

Under Fire

AVClub Enthusiast
29 April 2014
735
Creta
θα μ ενδιέφερε η γνώμη για το 4K της X T2 από κατόχους της, ή από άτομα που την έχουν δουλέψει

ευχαριστώ