Αναζήτηση φορητού ηχοσυστήματος

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ενας φιλος μου ζητησε βοηθεια για επιλογη ενος φορητου ηχοσυστηματος.
Οι απαιτησεις που εχει ειναι οι εξης. Βασικα απερριψε την λυση ενος mini/midi hifi γιατι δεν θελει ξεχωριστα τα ηχεια λογω φορητοτητας.
Θελει να το χρησιμοποιει τοσο στο υπνοδωματιο του, οσο και στο σαλονι.
Εκτος κι αν υπαρχουν hifi με ξεχωριστα ηχεια που κουμπωνουν ομως επανω στον ενισχυτη για την μεταφορα τους. (δεν γνωριζω εαν υπαρχει τετοιο πραγμα)

Απο απαιτησεις σε specs θελει να εχει cd player και οπωσδηποτε καποια θυρα usb για να δεχτει και ψηφιακα αρχεια. (mp3 κατα βαση αλλα οσο περισσοτερα φορμα υπαρχουν τοσο το καλυτερο)
Για ασυρματες καταστασεις και παλι θα το εκτιμουσε, αν και μεγαλης σχετικα ηλικιας δεν ξερω αν θα ασχοληθει με το θεμα στην τελικη.

Το budget κινειται καπου στα 300 αντε βαρια 350 αν υπαρχει κατι πιο αξιολογο ηχητικα. Δυστυχως ομως οπως καταλαβατε ο περιορισμος ξεχωριστων ενισχυτη/ηχειων λογω μετακινησης, δυσχεραινει την επιλογη σε καποιο ηχοσυστημα με εννιαιο σωμα οπου μεσα σε αυτο το Budget να παιζει με οσο το δυνατον περισσοτερη πιστοτητα.

Ενω η αγορα βριθει απο ηχοσυστηματα εννιαιου σωματος, ομολογω πως δεν εχω ασχοληθει καθολου με αυτα για να γνωριζω προς τα που να κινηθω σε μαρκα/μοντελο.

Θα ακολουθησει βεβαια καποια ακροαση τετοιων συστηματων σε καποια καταστηματα οπως π.χ. media markτ, αλλα θα ηθελα εαν εχει καποιος αποψη απο αυτα τα συστηματα.

Το κακο ειναι πως μεταξυ αλλων θα ακουει και κλασσικη μουσικη και τα συναφη. Πραγμα που με κανει να μην μπορω να του προτεινω καποιο απο αυτα που βλεπω στο ιντερνετ.

Αν δεν εχετε υπ οψιν σας καποιο μοντελο, τουλαχιστον να με κατευθυνατε σε καποια μαρκα (denon, panasonic ????) μιας και δεν ασχολουμαι καθολου με φορητα συστηματα, δεν εχω καθολου αποψη.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,409
Θεσσαλονίκη
Το Yamaha TSX 232/TSX B232(bluetooth) το είχα ακούσει παλαιότερα για αγορά για το σπίτι και έχει πολύ
αξιοπρεπή ήχο για το είδος του , αλλά εντάξει σε τέτοιου τύπου στερεοφωνικά μην περιμένεις και πολλά.
http://www.skroutz.gr/s/4021603/Yamaha-TSX-B232.html?keyphrase=tsx+232
https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/desktop_audio/tsx-b232/specs.html#product-tabs
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Χμ.. καλαισθητο και με χρησιμες λειτουργιες. Ομως το μονο αγκαθακι ειναι η ισχυς του (15 W + 15 W (6 ohms, 1 kHz, 10% THD) ) που υποδηλωνει σχετικα χαμηλες σταθμες με ηχεια περιπου 3" ιντσων.
Και το φοβαμαι για χρηση σε σαλονι 30 τ.μ. :frown:

Ενω μεχρι 300-350 ευρω βρισκω πολλα με ξεχωριστα ηχεια, δυστυχως σε ενος ογκου τα πραγματα δεν ειναι καθολου ευκολα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
makism
ψαχνω για ηχοσυστημα οπου να δεχεται cd δισκους, να εχει ραδιοφωνο, εισοδο usb για ψηφιακα αρχεια.

Το προβλημα δεν ειναι τοσο ο ογκος, αλλα τα πολλα κομματια (ηχεια/ενισχυτης) που καθιστουν δυσκολη την αμεση μεταφορα απο δωματιο σε δωματιο. Για αυτο και ψαχνει κατι εννιαιου σωματος. Να το πιανει και να το μετακομιζει χωρις να χρειαζεται να μεταφερει κομματι κομματι το σετ.

Εψαχνα (εικαζοντας πως μπορει να υπαρχει) καποιο οπου να συμπεριφερεται καπως κοντα σε καποιο τετοιο συστημα. Μαλλον ζηταω πολλα. Μακαρι να υπηρχε καποιο σαν το παρακατω, οπου τα ηχεια να "κλειδωνουν" επανω στο κυριως σωμα για την μεταφορα και μονο, ωστε να μην χρειαζεται να αποσυνδεεις καλωδια και να μεταφερεις 2 τεμαχια.

https://www.skroutz.gr/s/6930182/Panasonic-SC-PMX70.html
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
εκανα edit το παραπανω μηνυμα μου. Φορητο ως προς την ευκολια μεταφορας σαν ενιαιο κομματι χωρις να λυνεις καλωδια οχι ως προς τον ογκο και βαρος.

Για να καταλαβετε, πριν ο φιλος με συμβουλευθει, πηγε σε καταστημα και ζητησε ενιαιο ηχοσυστημα και του προτειναν το παρακατω τερατουργημα...και το σκεφτοταν, μην νιωθοντας οτι εχει καλυτερες εναλλακτικες. Δεν τον νοιαζει ογκος και βαρος. (ειδικα αν τα ηχεια βγουν μεγαλουτσικα) Τον νοιαζει να μπορει να το παρει στο χερι και να το μετακομισει.

Ειπαμε, αν δεν υπηρχε το προβλημα μεταφορας, θα εψαχνε για κατι σαν το παραπανω panasonic που εβαλα. (σε ηχο)

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_lg-om4560-1181806.html
 
Last edited:

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,362
Οκ τετοια λύση δεν γνωρίζω ας βοηθήσουν οι φίλοι που μας διαβάζουν αν γνωρίζουν.

Αν όμως είναι για φορητό για μένα το dali είναι το καλύτερο που έχω ακούσει σε τύπου Gatget.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,702
Athens
Re: Απάντηση: Αναζήτηση φορητού ηχοσυστήματος

makism
ψαχνω για ηχοσυστημα οπου να δεχεται cd δισκους, να εχει ραδιοφωνο, εισοδο usb για ψηφιακα αρχεια.

Το προβλημα δεν ειναι τοσο ο ογκος, αλλα τα πολλα κομματια (ηχεια/ενισχυτης) που καθιστουν δυσκολη την αμεση μεταφορα απο δωματιο σε δωματιο. Για αυτο και ψαχνει κατι εννιαιου σωματος. Να το πιανει και να το μετακομιζει χωρις να χρειαζεται να μεταφερει κομματι κομματι το σετ.

Εψαχνα (εικαζοντας πως μπορει να υπαρχει) καποιο οπου να συμπεριφερεται καπως κοντα σε καποιο τετοιο συστημα. Μαλλον ζηταω πολλα. Μακαρι να υπηρχε καποιο σαν το παρακατω, οπου τα ηχεια να "κλειδωνουν" επανω στο κυριως σωμα για την μεταφορα και μονο, ωστε να μην χρειαζεται να αποσυνδεεις καλωδια και να μεταφερεις 2 τεμαχια.

https://www.skroutz.gr/s/6930182/Panasonic-SC-PMX70.html


αν τον καλυπτει αυτο το συστημα,τοτε δεν εχει παρα πολυ απλα να φτιαξει ενα περιβλημα απο mdf (με δυο ενδιαμεσα διαχωριστικα,ετσι ωστε να δημιουργουνται τρεις "φωλιες",δυο για τα ηχεια και μια για την κεντρικη μοναδα),να το τοποθετησει μεσα και να βαλει και ενα χερουλι στο πανω μερος.Με ελαχιστο κοστος το εχει κανει φορητο. Αν θελει να δωσει κατι παραπανω μπορει να κανει το ιδιο με επενδεδυμενο mdf ή ακομα και μασιφ ξυλο. Παντως με 300 ευρω,αυτο που ζηταει δεν υπαρχει.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
@Werewolf
Γιάννη το βρήκα! ☝

Είναι το Yamaha Restio ISX-803D

https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/interior_audio/restio/index.html

Κάνει όλα όσα θέλεις, είναι πανέμορφο και με καταπληκτικό ήχο. Το είχα ακούσει (όχι το ίδιο, προηγούμενο μοντέλο) σε προηγουμενη έκθεση πλάϊ σε θηρία Magnepan και είχα πάθει πλάκα, πόσο καλά παίζει! Να σου πω, οτι θα τόθελα και για μενα; 😊

Τιμή βρετανικού Amazon: 350 λιρες.

https://www.amazon.co.uk/gp/product...34&creativeASIN=B00OHC4OAY&smid=AZ5FVIF249XIQ

Μπορούμε να ψάξουμε η και να το παραγγείλουμε στο Νάκα όμως.

Υ.Γ. Υπάρχει κι' άλλο όμως. Και θα το βρώ... 😎
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μιχαλη χαιρετω.

Πανεμορφο και γεματο ασυρματα πρωτοκολα αυτο που εβαλες. Αλλα δεν ξερω αν παιρνει CD δισκους και που βγαινει η τιμη του γιατι ειπαμε ..ταβανι 350 ευρω.

Λιγα λογια συνοπρικα για το φιλο.

Στο σαλονι εχει εναν 6.1 marantz οπου ακουει μουσικη (και ταινιες) απο 2 ηχεια δαπεδου.
Ως player για τα cd εχει ενα ps3. Ομως κουραζεται καθε φορα που θελει να ακουσει ενα cd να πρεπει να ανοιγει το Ps3, την tv κλπ.
Επισης τοσο το ps3 οσο και ο παλιος AV ενισχυτης δεν εχουν τροπο να παιξουν αυλα αρχεια μιας και δεν υπαρχει καποια εισοδος usb.

Μιας και θελει να ακουει μουσικη πλεον ΚΑΙ στο υπνοδωματιο, σκεφτηκε λοιπον να αγορασει ενα δευτερο hifi που να μπορει να μεταφερεται. Απο την μια του εξηγησα πως το οποιο συστημα θα ακουγεται οκ στο υπνοδωματιο αλλα οχι τοσο καλα στο σαλονι του συγκρινεομενο με το κανονικο του συστημα και απο την αλλη θα υποβαθμισει τον ηχο σε ποιοτητα ή σταθμες εαν διαλεξει ενος ογκου συσκευη.

Απο την μια θελει την φορητοτητα για να μην λυνει ηχεια προς μεταφορα, απο την αλλη ομως, θελει τον ηχο που να ειναι κοντα σε ενα mini/midi hifi.

Θελει καθαρο ηχο απο την μια, μεσαιες σταθμες τουλαχιστον ΚΑΙ στο σαλονι.
Και εκει ειναι που φοβαμαι στα πολυ ωραια μοντελα που προτεινατε.
Βασιζονται στην λεξη "φορητο" που εγραψα, ομως ισως απεχουν λιγο απο τον ηχο που εχει ή εχω στο μυαλο μου.

Αν δεν υπηρχε το προβλημα να χρειαζεται να το πηγαινοφερνει 1-2 φορες την ημερα, οποιοδηποτε hifi με ηχεια βασης θα του αρκουσε. Διαπιστωσα πως ακουει και κλασσικα κομματια με οργανα...και φοβηθηκα κι ολας μην του επιλεξω κατι που λογω κακου διαχωρισμου τα κανει σαλατα.
Υστερα μου διατυπωσε το προβλημα πως θα το πηγαινοφερνει και δεν μπορει να βγαζει καλωδια ηχειων και να το μεταφερει ανα τεμαχιο γιατι στο τελος θα καταντουσε κουραστικο....και ετσι σκεφτηκε να βρει καποιο ενος ογκου ωστε να το πιανει και να το μεταφερει αμεσα.

Μηπως μερικες απο τις πιο πανω υλοποιησεις εχουν πιο desktop προσανατολισμο και αυτο ακουστει κι ολας. ?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Προσπαθησα να τον κατευθυνω και σε αλλες λυσεις.
π.χ. σε multizone αν το υποστηριζει ο ενισχυτης στο σαλονι, με μια αγορα cd player και ενα ζευγαρι ηχεια βασης στο υπνοδωματιο. Δεν θα ειχε τον ελεγχο αναπαραγωγης του Player ομως. Επισης δεν ξερω αν υπαρχουν και cd players με εισοδο usm για mp3 κλπ φορμα. μαλλον υπαρχουν, αλλα αυτο απορριφθηκε οπως ειπα)

Απο την μια εχει συνηθισει στον ηχο των ηχειων δαπεδου στο σαλονι των 30 τ.μ. και θελει κατι αντιστοιχο σε ηχο και στο υπνοδωματιο και απο την αλλη θελει να μεταφερεται με την μια.
Και σαν να μην φτανει αυτο, θελει και λυση με 300-350 ευρω.

Και του το'πα δεν του το'πα. ? Εγω ειμαι στα της εικονας που με μπλεκεις σε τετοιες καταστασεις. ? :flipout:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
παιδια μαλλον εχω ευχαριστα νεα.
Δεχτηκε και την ιδεα που του εβαλα να αγορασει ενα κανονικο split mini hifi.
Με πατεντα μεταφορας καποιον...δισκο σερβιρισματος (μη γελατε) ή κατι αναλογο, θα το σκεφτει σαν υλοποιηση.

Οποτε ανακεφαλαιωνοντας.
Mini ηχοσυστημα με:

- αναπαραγωγη CD
- Ραδιοφωνο.
- Εισοδο usb για αναπαραγωγη αυλων mp3 (αν ως εξτρα παιζει κι αλλα φορμα οκ)
- Αναπαραγωγη Bluetooth ή αλλης ασυρματης μεταδοσης προαιρετικα. Δεν τον νοιαζει, αλλα αν υπαρχει καλως.

Θελει να δωσει εμφαση περισσοτερο στην καθαροτητα του ηχου και οχι στις σταθμες. Φωνες, αναλυτικοτητα, διαχωρισμο οργανων φανταζομαι πως μεταφραζεται αυτη η "καθαροτητα" ηχου, εσεις ξερετε.
Δεν ειναι ατομο με υψηλες απαιτησεις στον ηχο, απλως ειναι αυτου του μονοπατιου.


Οποτε ψαχνουμε κατι με 300-350 max σε Mini hifi. Εκει θελω μια κατευθυνση για καποιες μαρκες/μοντελα.
Δεν εχω ασχοληθει με τετοια συστηματα για να ξερω ποια εταιρια φημιζεται για καλο ηχο σε αυτα.
Κατι σε denon , panasonic, yamaha. ? Καπου αλλου. ?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Και η επιλογη διαφορετικου ενισχυτη/ ηχειων οπως το παραπανω ακουγεται πολυ καλη περιπτωση.
Αν δεν εβγαινε εκτος budget με ενα ζευγαρι dali zensor 3 θα ηταν λουκουμι υλοποιηση.
Ομως δυστυχως και απο ηχεια βασης/βιβλιοθηκης δεν εχω αποψη ηχου.
Τα magnat ως vfm ειναι πολυ καλα, στεκονται το ιδιο καλα και σε ηχο. ?

Θα ριξω και λιγο διαβασμα περι ηχειων βασης/βιβλιοθηκης γιατι αν τα περιμενω ολα στο πιατο, ο νατουραλις θα με παρει με τις πετρες και θα με πει τεμπελη. :silly:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Λοιπόν, μην το παιδεύουμε! :grandpa:
Το μοντέλο Yamaha Restio ISX-803D που έβαλα τα κάνει όλα. Κι' όταν λέμε όλα, εννοούμε ΟΛΑ! Και CD παίζει και Ραδιόφωνο έχει και Bluetooth σύνδεση έχει και άϋλα παίζει και συνδέσεις έχει γιά άλλες συσκευές.
Τι άλλο μπορεί να θέλει κανείς; :nounder:

Όσο για την ποιότητα ήχου, τι να πω;
Δεν πιστεύεις ότι αυτό το ορθογώνιο μπορεί να παράγει αυτό τον όγκο, αυτό το χαμηλό. Από που προέρχεται τόσο εκτεταμένη στερεοφωνική εικόνα;
Βάζει κάτω χωριστά συστήματα πολλαπλάσιας αξίας!
Και είναι ο ορισμός της φορητότητας!
Ότι το άκουσα πλάϊ σε Magnepan λέει κάτι;
Έιχα την ευκαιρία να συγκρινω άμεσα ένα μεγάλο (κυριολεκτικά) μ' ένα μικρό σύστημα. Και διαβεβαιώνω πως δεν έλειπε τίποτα από το μικρό!
Εγγύηση Sonus Naturalis! :lehrer:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μιχαλη αν ξεπερνα (που μαλλον το κανει) τα 350 ταβανι, μαλλον θα τσινισει.
Εκτος αυτου μπορει να το ακουσει καπου, σε καποιον νακα ας πουμε. ?
Γιατι το γκουγκλαρω και ουτε τιμη δεν βρισκω για αυτο ελλαδα.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Από ότι διαπίστωσα στο site, ο Νάκας φέρνει τα μικρότερα μοντέλα της σειράς Restio. Τα οποία υποθέτω, μπορεί να δεί και ν' ακούσει από κοντά. Δεν έχουν CD όμως αυτά. Αλλά θα πάρει μία ιδέα. Και ίσως φέρνει ή μπορεί να παραγγείλει τα μεγαλύτερα.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,362
Εγώ λοιπον θα σου έλεγα να πας να ακουσεις την πρόταση του Μιχάλη.

Αλλα να επιδιώξεις να ακουσεις την πρότασή του φίλου αλλά με τα Dali 1, δεν σου κρύβω όμως για φορητή λύση το DALI KATCH ήταν εκπληξη για εμένα.https://www.youtube.com/watch?v=V4IYdPWVFx0

https://www.youtube.com/watch?v=fcOnmv7a5fA
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Για του Μιχαλη το προωθησα στον φιλο, αλλα του ειπα οτι δεν ξερω τιμη, μιας και σε αμαζον ειδα καπου 350 λιρες. Ο ανθρωπος πηρε τηλεφωνο και ειχαν καποιο παρεμφερες μοντελο (δεν το θυμαμαι τωρα, τελειωνε σε κατι 820b)
ομως βγαινει εκτος budget γιατι του ειπαν καποια τιμη καπου στα 750 +-
Οποτε το ξεχναμε.

Σκεφτεται να παγωσει το θεμα προσωρινα για να ψαχτει και να δωσει χρονο στην οποια επιλογη και θα παρει αμεσα ενα cd player με εισοδο usb για να κανει τη δουλεια στο σαλονι με τον marantz και τα δαπεδου και για το υπνοδωματιο σε δευτερο χρονο.

Οποτε με αυτη την επιλογη, το συστημα δεν θα πηγαινοερχεται τελικα και οτι επιλεχθει για το υπνοδωματιο μιας και δεν θα μεταφερεται θα μπορει να ειναι και μικροτερο σε ογκο ή απαιτησεις αφου δεν θα παιζει στο σαλονι.

Οταν θα συνεχιστει η φαση επιλογης θα επιστρεψω δριμυτερος.

Παντως για να ειμαι ειλικρινης, απο αυτα που προτεινατε μου αρεσαν και εμενα καποια, εκατσα να διαβασω και ομολογω οτι σε micro και desktop συστηματα...εχω χασει επεισοδια.
Που'σαι βρε Αη Βασιλη...! :laugh: