5.1DD ηχο απο το pc

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Marios81

New member
22 January 2014
48
Καλησπερα φιλοι μου...
Κατεβαινω Κρητη για τις διακοπες των Χριστουγεννων κ σκεφτομαι στην επιστροφη να παρω μαζι μου το παλιο μου home cinema να το συνδεσω με την tv κ το pc μου ...

Ενισχυτη yamaha rxv 420
Σετακι 5.1 Roister HT2000

TV Samsoung 46f6400
Gpu XFX RX480 Gtr
mobo Asrock B150m Pro4

Πως μπορω να τα συνδεσω ολα για να παρω 5.1 ηχο απο το πισι?
Θα δουλεψει τιποτα απο αυτα?
1.Με 6 mini jack to rca απο την μητρικη στον ενισχυτη?
2.pc -> hdmi -> tv -> SPDIF -> ενισχυτης
3. Να αγορασω την ποιο φτηνη καρτα ηχου με SPDIF να την συνδεσω κατυθειαν με τον ενισχυτη?

Αν δεν γινεται τιποτα στην τελικη να παρω μονο τον ενισχυτη το sub κ 2 ηχεια να το κανω 2.1

Καθε γνωμη σεβαστη.
Ευχαριστω για τον χρονο σας
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Οι αναλογικες ειναι μια λυση. Με mpc-hc θα περασεις και dts-ma , true hd (το decoding θα το κανει το πισι). Εναλλακτικα μια καρτα με spdif για dts , dd. Πιθανον να δουλεψει και η λυση 2.
 

Marios81

New member
22 January 2014
48
Ευχαριστω πολυ φιλε μου....
Καλυτερο ηχο απο που θα παρω?
Για Spdif λογικα σε ολες τις καρτες το ιδιο θα ειναι ειτε φθηνη ειτε την πιο ακριβη. Σωστα η κανω λαθος?
Σε αυτη την περιπτωση την αποκωδικοποιηση την κανει ο ενισχυτης?

Καλη σας μερα...
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Όσα θα έδινες για μια οικονομική sound card παίρνεις ένα οικονομικό android TV που τα κάνει όλα και ξεμπέρδεψες. Εκτός και αν θα παίζεις δισκάκια.
Για αναλογικές εξόδους το ξεχνάς αν σε ενδιαφέρει έστω μια στοιχειώδεις ποιότητα. Άσε που τίποτα δεν είναι το ίδιο έστω και ψηφιακά.
 

Marios81

New member
22 January 2014
48
Δεν παιζω δισκακια κ δεν βλεπω τηλ... Η τηλεοραση ειναι κ οθονη του πισι. Μονο παιχνιδια κ ταινίες...
Το android tv που θα βοηθησει?
Sto skroutz το ποιο φθηνο ξεκιναει απο 70 ευρω ενω η ποιο φθηνη καρτα με spdif κανει 17.
 

Marios81

New member
22 January 2014
48
Ευχαριστω που μπηκες κ στον κοπο να ψαξεις.
Δηλαδη συνδεομαι με τον ενισχυτη με spdif με την τηλ με hdmi
Με το pc πως θα συνδεθω?
Πως θα βλεπω τις ταινιες που κατεβαζω?
θα πρεπει να τις περναω σε usb stick?
Στα games που υποστηριζουν 5.1?
Με ολα αυτα μου δημιουργηθηκαν κ αλλες αποριες...γιαυτο κ οι πολλες ερωτήσεις.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Τις ταινίες θα τις περνάς σε usb stick η δίσκο.
Παιχνίδια με 5.1 δεν ξέρω και δεν ασχολήθηκα. Δεν ξέρω αν υπάρχουν android games που να υποστηρίζουν 5.1
Με το pc δεν κατάλαβα πως θες να συνδεθείς δηλαδή?
Αν καταλήξεις σε android τα παιχνίδια του pc μπορείς να τα παίζεις σε dolby pro logic από την στερεοφωνική έξοδο τις κάρτας σου. Είναι περίπου 5.1 από τα 2 κανάλια.
 
Εγώ θα σου πρότεινα τη λύση του SPDIF, αφού αν κατάλαβα καλά θες να παίζεις τα παιχνίδια του PC σε 5.1 και να μη μπλέκεις με μεταφορές αρχείων κλπ σε άλλες συσκευές. Δυστυχώς έχω εγκαταλείψει το σπορ του PC εδώ και 4-5 χρόνια, οπότε ας προτείνει κάποιος άλλος πιο συγκεκριμένα.
 

Marios81

New member
22 January 2014
48
Η τηλεοραση ειναι μονιμα συνδεμενη με το pc μεσω hdmi κ χρησιμοποιειται σαν οθονη του υπολογιστη ....
Ταινιες, σειρες κ gaming (pc παιχνιδια) γινονται στην τηλεοραση. Κατεβαζω την ταινια κ την βλεπω απευθειας στην tv χωρις usb κ σκληρους....
Γιαυτο κοιταζω να τα παντρεψω ολα μαζι ωστε να μπορω να εχω κ ηχο 5.1
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Φτηνή κάρτα με spdif ή αναλογικά, μια η άλλη ειναι γι αυτο που θες...
 
Μια η αλλη εννοεις στην ποιοτητα του ηχου εεεε?

Ε ναι, μην περιμένεις να δακρύσεις κιόλας απ'την κάρτα ήχου των 20 ευρώ. Αλλά τη δουλειά που θες θα την κάνεις με το παραπάνω, είτε αναλογικά είτε ψηφιακά.
 

Marios81

New member
22 January 2014
48
Εννοουσα οτι ειτε αναλογικα ειτε με οπτικη η ποιοτητα του ηχου θα ειναι η ιδια?
Το spdif υποθετω θα εχει το ιδιο αποτελεσμα ειτε 20 ευρω εχει η καρτα ειτε 150....η κανω λαθος σε αυτο?
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Απάντηση: Re: 5.1DD ηχο απο το pc

Η καλύτερη και πιο απλή λύση είναι μια οπτική από το πισί στον ενισχυτή , βασικά η καλύτερη λύση είναι μία hdmi κατευθείαν στον ενισχυτή αλλά μάλλον δεν μπορείς να το κάνεις με τον εξοπλισμό σου .
Αναλογικά είναι μακράν η χειρότερη λύση , εκτός και αν έχεις σκοπό να πάρεις καμιά ακριβή κάρτα ήχου , από τη motherboard αναλογικά θα πάρεις λίγο καλύτερο ήχο από ακουστικά ψείρες του 5ευρού μπορεί να ακούς και τους ανεμιστήρες του κουτιού 5,1 ,
εκτός αν έχει καμιά αξιοπρεπή ενσωματωμένη αλλά τότε θα είχε και οπτική η μητρική και θα είχαμε happy end ,
εννοείται ότι αν έχεις τα rca δοκιμάζεις και αν σου κάνει το αποτέλεσμα δε πέφτει λόγος σε κανένα μας :eek:perator:
και επίσης εννοείται ότι μπορεί να είναι μια χαρά το αποτέλεσμα
 

Marios81

New member
22 January 2014
48
Χαχαχαχαχα ευχαριστω φιλε μου....
Αρα πρωτα θα δοκιμασω να δω αν εχει αποτελεσμα pc hdmi tv spdif receiver κ αν δεν δουλεψει παω για καρτα ηχου...
Σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας κ τις συμβουλες σας
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
καποιος φιλος ποιο πανω ειπε οτι αν θελεις καποια στοιχιωδεις ποιοτητα δεν παεις σε καρτα ηχου αλλα χρησιμοποιας τον ολοκληρωμενο ενησχιτη σου.Καμνει μεγαλο λαθος.Εγω για παραδειμα χρησιμοποιησα την http://www.eshopcy.com.cy/sound-car...MI_9-lu8K03AIV7LDtCh2YewYNEAAYASAAEgJHxPD_BwE 60 ευρω καρτα ηχου σε htpc http://www.thermaltake.com/products-model.aspx?id=C_00001186 με zoomplayer kai ac3 filter και τον yamaha μου τον rxv 650 https://www.cnet.com/products/yamaha-rx-v650/specs/ τον πατουσε κατω απο καθαροτητα.
 

alexandros1986

New member
4 June 2017
4
Re: Απάντηση: 5.1DD ηχο απο το pc

Οντως σε σχεση με φτηνους avr η καρτα ηχου μπορει να ειναι καλυτερη σε αρκετες εφαρμογες.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Για να ρωτήσω βρε παιδιά ... Τελικό ενισχυτή δεν θα χρειαστεί η κάρτα ήχου ;
Και πως γίνετε η σύγκριση με έναν ολοκληρωμένο AV?
 

str1979

AVClub Enthusiast
26 June 2006
803
Γιαννιτσα
ίσως να μη χρειαστεί να κάνεις καμιά αγορά

Δες πρώτα αν η μητρική σου έχει επιλογή για spdif out με ρύθμιση από τον μικτή των windows η από εφαρμογή της κάρτα ήχου
Εαν έχει τότε το ενεργοποιείς και θα συνδέσεις το pc με τον ενισχυτή με spdif για να πάρεις ήχο 5.1 από τον ενισχυτή

Δεύτερον δεν μας λες τι τηλεόραση έχεις. Πολλές LCD έχουν optical out και υποστηρίζουν pass throu. Αν ισχύει αυτό στη δίκη σου περίπτωση τότε θα συνδέσεις με HDMI
την μητρική με την ΤΒ και με optical out η spdif out (εφόσον έχει κάτι από τα 2 η ΤΒ) την ΤΒ με τον ενισχυτή για να πάρεις ήχο 5.1 απο τον ενισχυτή

Εαν δεν ισχύει τπτ απο τα παραπάνω και εφόσον δεν έχει ο ενισχυτής σου Multi channel input για να πάρεις αναλογικά το 5,1 απο την μητρική τότε πας σε αγορά μιας κάρτας ήχου με ψηφιακή έξοδο και τελειώνεις