Welcome to the AVClub.
Page 35 of 36 FirstFirst ... 25313233343536 LastLast
Results 341 to 350 of 358
    Established Member

Re: AK4490 DAC by.. avclub.gr?

εγω θα μεινω (ακομα) με το πουσαρισμενο S16
    www supersonics.gr

Cold and desolate ,my soul turns grey,
    and alone I witness the neverending day

AVClub Addicted Member

Απάντηση: AK4490 DAC by.. avclub.gr?

Όταν μου το είχαν φέρει τα παιδιά ( Δημ Δημ & Saganakis) να το εξετάσουμε λίγο σε πρώιμη φάση τον Αύγουστο, διαπίστωσα μεγάλη ευχέρεια μεταφοράς πληροφορίας με ιδιαίτερη πνοή στα άνω μεσαία και πρίμα. Φωτεινό γρήγορο διεισδυτικό αποτέλεσμα μεν, αλλά και λείο χωρίς αγριάδες. Ήταν με το διακριτό στάδιο εξόδου ήδη, αλλά μπορούσαμε να λοκάρουμε μόνο PCM Redbook files, δεν ήταν έτοιμο για Hi-Res ακόμα. Είχε κάποια αντιληπτή ελαφρότητα σε μουσικό σώμα τότε, αλλά δεν είχε τελειωμένο κώδικα και σχεδόν τίποτα από έξτρα hardware που ήταν να μπει αργότερα.

AVClub Addicted Member

βλέπω και διαβάζω ωραία πράγματα οπότε έχω κάποιες ερωτήσεις

1)υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν κάποια υλικά από τα bom που έχουν δοθεί μέχρι τώρα ; (εκτός από το τυπωμένο του ak4118 ) που σύμφωνα με τον δημητρη θα αλλάξει

2)βλέπω στα υλικά του dac κάποιους πυκνωτές που δίνονται με μεγάλο εύρος χωριτικοτητας όπως ο ( c18c ας πούμε που λέει το bom απο 4,7μf -10mf) τι διαλέγουμε ;

3) στο bom που έχει δώσει ο saganakis για το descrete δεν αναφέρει που πάει το κάθε υλικό,μήπως πρέπει να γίνει κάτι με αυτό;
    Last edited by takis; 14-10-2017 at 16:22.

Συντονιστής κατηγορίας

Μάλλον αναφέρεσαι στους smd πυκνωτές εξόδου των LT3042.
    Σε αυτό το σημείο το datasheet αναφέρει ως ελάχιστη χωρητικότητα τα 4.7uF και ανέβασμα χωρητικότητας αναλόγως του φορτίου που θα οδηγήσει.
    Έχε υπόψη σου ότι θέτει ως προδιαγραφές τα: ESR below 50mΩ and an ESL below 2nH.
    Για να πετύχεις 0,05ωμ σε 4,7 είναι μάλλον δύσκολο ή πρέπει να ψάξεις πάρα πολύ για τέτοιους smd που δεν θα είναι χαμηλού κόστους με τίποτα, προτείνω να βάλεις ποιοτικούς 10uF και αν κάποιο σημείο θέλεις να το υπερ-ενισχύσεις να βάλεις δύο 10uF τον έναν πάνω στον άλλο.
    Για να πετύχεις τόσο την εσωτερική αντίσταση όσο και την επαγωγή είναι πολύ δύσκολο.

AVClub Addicted Member

thanks μανωλη εχεις κάποιους να προτείνεις ;

Συντονιστής κατηγορίας

Συγκεκριμένους όχι, απλά επειδή έχω φτιάξει μια βασική συλλογή κασετίνας από smd, φροντίζω πάντα να έχω X7R και ψωνίζω πάντα επώνυμους από πόντικα ή farnell, ποτέ από ebay.
    Πάνω στο AK, έχω βάλει 4,7uF και δεν το έχω ψάξει περισσότερο.
    Τελευταία σε μια κάρτα usb->i2s σε επίμαχο σημείο που το φορτίο ήταν ιδιαίτερο, έβαλα δύο των 10uF τους οποίους μέτρησα με όργανο ESR.

Εάν μιλήσουμε ειδικά για το AK, φρόντισε περισσότερο (ίσως) τα δύο LT που δίνουν στο αναλογικό του κομμάτι. Για το ρολόι οι γνώμες διίστανται καθότι ενώ πάντα στα ρολόγια δίνουμε τη δέουσα προσοχή, διάβαζα τελευταία ότι εσωτερικά στο Si επικρατεί τροποποίηση της τροφοδοσίας σε σημείο που να μην κάνει κρίσιμη την εξωτερική τροφοδοσία.
    Εάν έχεις κέφι...που το έχεις θα σε καθοδηγήσει ο παλμογράφος, φτιάξε την πλακέτα δώσε της αρχικές τροφοδοσίες και μέτρα με κοντό gnd clip το θόρυβο, όπου δεις ότι "τσιμπάει" η ανέβάζει περισσότερο από τα άλλα, ενίσχυσε τον τελικό πυκνωτή με άλλον παράλληλα.

AVClub Addicted Member

ωραία είμαι στην διαδικασία παραγγελίας υλικόν θα μου μείνει μόνο το κομματι του επιλογέα μια και θα αλλάξει και μόνο x 7r έχω διαλέξει ,αν και βλέπω στο δικό σου πολύ ηλεκτρολυτικους και os con

Συντονιστής κατηγορίας

Οι ηλεκτρολυτικοί είναι στη θέση των ηλεκτρολυτικών δεν έχουμε αλλάξει κάτι.
    Οι Oscon υπήρχαν στο στοκ μου, οπότε δεν μπήκα στον κόπο να βάλω τους προτεινόμενους ηλεκτρολυτικούς της BOM List των αντίστοιχων θέσεων.

AVClub Addicted Member

Πέρασαν εχθές τα παιδιά (Δημ Δημ & Lemon) με τα AKM τους.

Αβίαστος, μουσικός, αεράτος ήχος χωρίς μπερδέματα, με πλούσια αλλά ευγενική λεπτομέρεια, και από τα δύο.

Εντόπισα κάποιες μικρές διαφορές μεταξύ τους που μου φαίνεται να προέρχονται από τα εναλλακτικά συστήματα εξόδου (Δημ discrete solid state Λέμον Lundahl M/T).
    Στου Δημήτρη υπήρχε κάποια παραπάνω μεστότητα στα χαμηλά και λίγο περισσότερο οριζόντιο άνοιγμα.
    Στου Μανώλη υπήρχε κάποια περισσότερη αληθοφάνεια στην τονική ταυτότητα κλασσικών οργάνων και βάθους έκφρασης περίτεχνων φωνητικών.

Επίσης, όσο προχωρούσαμε σε μεγάλες εντάσεις, με του Δημήτρη κάποια λιγότερο απαλή ηχογράφηση θα αγρίευε ένα κλικ νωρίτερα από του Μανώλη στα άνω πρίμα.

Βασικά ότι προφίλ μπορεί να περιμένει κανείς από ένα σχεδόν άκακο παθητικό εξάρτημα με μεγαλύτερη αντίσταση εξόδου και από ένα σχεδόν άκακο επιστημονικά ψαγμένο ενεργό στάδιο. Εννοώ 5% φυσιογνωμικές διαφορές που μάλλον χρήσιμες είναι για επιλογή συνέργειας με τα διάφορα συστήματα και τα προτιμητέα μουσικά είδη του καθενός.
    Βόμβους δεν είχαμε ούτε στο ελάχιστο και από τα δύο, DSD έπαιξαν και τα δύο.
    Last edited by lemon; Yesterday at 14:38. Reason: Μορφοποίηση παραγράφων

Established Member

Καλησπέρα Νίκο!
    Θεωρείς ότι με διαφορετικό fet στην είσοδο του Discreet, δηλ αντί των upa δοκιμάζαμε sk170bl ή lsk389 θα παρατηρούσαμε διαφορετικό ήχο? (Μπορούμε να τα βρούμε πουθενά αυτά?)

Τα DSD αρχεία τα παίξατε με το φίλτρο του PCM? Αν ναι παρατηρήσατε τον ήχο να αλλάζει η χροιά ψηλά σε σχέση με τα αρχεία PCM?

Page 35 of 36 FirstFirst ... 25313233343536 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)