Pioneer VSX-924 problems

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

acme

New member
8 June 2010
50
Καλησπέρα. Θα σας πω τι μηχανήματα έχω και τις συνδέσεις και μετά τι προβλήματα έχω.

Λοιπόν.
TV Sony W829B συνδεδεμένη με ενισχυτή Pioneer VSX-924 μέσω καλωδίου hdmi 2.0
Από τον ενισχυτή φεύγουν πάλι hdmi 2.0 καλώδια για να συνδέσουν ένα ps4 και ένα tv-box Zidoo x9s.

1) Το ένα πρόβλημα είναι με την εφαρμογή iControlAV5. Ενώ μπορώ να συνδεθώ από iphone & android συσκευή, δε μπορώ να συνδεθώ από ipad. Μου βγάζει error (B47109) ενώ φυσικά είμαι στο ίδιο δίκτυο πάντα. (Έχω δώσει static ip)

2) Το άλλο πρόβλημα είναι πως όταν πάω να δω μια ταινία μέσω του Zidoo, ξεκινάει με stero ήχο στα 2 μπροστά ηχεία, και όταν αλλάζω Listening mode, μου πάει στο 5.1 που είναι και η ταινία, ή δε βγάζει καθόλου ήχο.

3) Τέλος, όταν είμαι στις ρυθμίσεις του Zidoo, όταν κάνω μικροαλλαγές και μπαίνει σε νέο παράθυρο, αναιβοκατεβαίνει η οθόνη με το που μπαίνει στο νέο παράθυρο, σαν να κάνει calibration...

4) Όταν ανοίγω τη TV, ανοίγει και ο ενισχυτής αυτόματα, αλλά μερικές φορές, δεν παίζει ο ήχος. Αν την κλείσω μαζί με τον ενισχυτή και τα ξανανοίξω, το πιθανότερο είναι ότι παίζει ο ήχος.

Τα HDMI τα άλλαξα όλα πρόσφατα και το κάνει και με τα νέα.

Το 3 ΥΠΟΘΕΤΩ πως είναι θέμα του ενισχυτή και όχι του zidoo.

Με το PS4 δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε ιδέα σχετικά με το τι θα μπορούσα να κάνω για το κάθε ένα από αυτά...
 

acme

New member
8 June 2010
50
Αν κ βλεπω οτι γινεται χαμος απο απαντησεις, να κανω μια διορθωση. Το error που βγαζει η εφαρμογη, ειναι Β27102.