Πρόβλημα με laptop και Yamaha avr

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lexota

New member
25 July 2016
61
Έχω Yamaha rx-v481 και ένα laptop με cpu Intel i3 και ενσωματωμένα γραφικά HD graphics 3000 και λειτουργικό windows 10 64bit.

Έχω εγκαταστήσει Kodi Jarvis και Lav κάνοντας όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις (passthrough, WASAPI κτλ).

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να πάρω DTS-HD MA ήχο στον ενισχυτή. DTS σήμα παίρνω κανονικά. Όποτε παίζω αρχείο με DTS-HD MA δεν ακούω τίποτα.
Audio drivers τους πιο πρόσφατους της Realtek.

Το κουλό είναι στην εικόνα που ακολουθεί. Δείχνει σαν να μην το υποστηρίζει ο avr.

Untitled.jpg

Τί μπορεί να φταίει;
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,691
Clermont-Ferrand, France
Τα Windows 10 είναι το θέμα σου. Δεν υποστηρίζει ο driver της Intel pass-through για να σου δώσει το Dts-HD. Και δεν θέλουν να το δώσουν για κάποιο λόγο. Γίνεται χαμός στα φόρουμ. Εγώ αναγκάστηκα να παίξω με openelec και kodi αλλά ησύχασα και είναι και πολύ καλύτερο.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Σε φιλο που εχει nuc i3 και win10 δεν υπαρχει προβλημα ομως. Εχει διαφορετικη ενσωματωμενη καρτα γραφικων και για αυτο δεν υπαρχει προβλημα; Τελειως τυχαια, εχει και αυτος τον 481
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,691
Clermont-Ferrand, France
Σε φιλο που εχει nuc i3 και win10 δεν υπαρχει προβλημα ομως. Εχει διαφορετικη ενσωματωμενη καρτα γραφικων και για αυτο δεν υπαρχει προβλημα; Τελειως τυχαια, εχει και αυτος τον 481

Ναι, το θέμα είναι καθαρά με τους drivers κάποιων ενσωματωμένων καρτών Intel. Απλά δεν θέλει για κάποιο λόγο να τους βγάλει και λέει ότι το chip δεν υποστηρίζει (που δεν ισχύει αφού σε linux, παίζει κανονικά).
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
σωστος.. ρωτησα και εγω τον φιλο μου αν ειχε κατεβασει τιποτα ιδιαιτερους drivers extra, αλλα μου ειπε οτι οχι, απλα επαιξε κατευθειαν.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

για την ιστορια, απο οτιβλεπω το nuc του εχει την 4400