ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ- ΤΩΡΑ 'Η ΑΡΓΟΤΕΡΑ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

harmem

Established Member
29 July 2006
190
Επειδη ενδιαφερομαι για αγορα τηλεορασης θα ηθελα τις αποψεις σας για το αν ειναι καλη εποχη να αγορασω τωρα ή να περιμενω λιγο καιρο ακομη.
Τα HD-DVD και Blu-ray εργακια που θα ερθουν σε λιγο καιρο(οταν ερθουν τελος παντων) θα ειναι σε αναλυση 1080p (1920χ1080).Δεν ξερω αν ερθουν και αλλες αναλυσεις αλλα τα δισκακια που κανουν δοκιμες τα περιοδικα εχουν την αναλυση 1080p. Αυτη τη στιγμη στην ελληνικη αγορα υπαρχουν 2 μονο τηλεορασεις 40-43 ιντσων που εχουν αναλυση οθονης true hd 1920χ1080.Η μια Philips cineos ειναι απλησιαστη οικονομικα για μενα (6990) και η αλλη Τoshiba 42WLG66 κοστιζει περιπου 3000. Ξερω οτι και οι αλλες τηλεορασεις με μικροτερες αναλυσεις θα μπορουν να παιξουν ανετα τα hd δισκακια αλλα ειναι δεδομενο πως με true hd αναλυση μπορει καποιος να εκμεταλλευτει απολυτα την ποιοτητα της hd ταινιας.
Οι περισσοτερες εταιριες εχουν πλεον δωσει στις LCD τηλεορασεις τους 1366χ768 αναλυση και σιγα σιγα θα πρεπει να βγουν και αλλες με τηλεορασεις 42 ιντσων ας πουμε με αναλυση true hd 1920χ1080.
Το ερωτημα ειναι το εξης: Ειναι πιθανο σε λιγους μηνες που ολες οι εταιριες θα εχουν 42αρες με 1920χ1080 να διαμορφωθουν οι τιμες τους περιπου στα 2500 ευρω ή πιστευετε πως οι τιμες τους δεν προκειται ποτε να πεσουν κατω απο τα 3000; Aν οι true hd φτασουν τα 2500-2800 εθρω τοτε ποσο θα κοστιζουν οι αναλυσεις 1366χ768;
Ξερει κανεις αν θα βγουν plasma 42αρες με true hd αναλυση και ποσο μπορει να κοστιζουν;
Τι πιστευετε για καποιον που ενδιαφερεται τωρα για τηλεοραση; Να στραφει σε μια πολυ καλη lcd ή plasma με 2000-2500 ευρω ή να περιμενει μηπως στο κοντινο μελλον με τα ιδια χρηματα θα μπορεσει να εχει true hd αναλυση;
 

georgede

AVClub Enthusiast
29 June 2006
995
Φίλε όσο πιο γρήγορα πάρεις τόσο το καλύτερο για σένα, γιατί μετά θα σε τρώει το άγχος μιαν ζωή για το τι θα πάρεις, πόσα θα κοστίζει, και ένα το Α είναι καλύτερο από το Β! :ernaehrung004:
Άσε που όσο πιο πολύ περιμένεις και το σκέφτεσαι τόσο πιο πολύ μπερδεύεσαι :grandpa:
Η Pioneer PDP-5000EX είναι ήδη true HD αλλά κοστίζει γύρα στα 9,000 ευρώ! :award:
Πάντα θα βγαίνουν καλύτερα τηλεοράσεις, άρα δεν αξίζει το να περιμένεις συνέχεια το τι θα νέο θα υπάρχει στο μέλλων. :Banane0:
Άσε που μόλις βγουν θα είναι και ακριβότερες! Ήδη έχει αρκετές καλές που κυκλοφορούν στην αγορά… -bye-

P.S.: έχει κάτι το server, γιατί εδώ και 2 μέρες πολύ αργεί ή δεν ανοίγει καν την σελίδα…
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Φίλε harmem, καλησπέρα κι από εμένα.
Από όσο καταλαβαίνω από τα γραφόμενά σου θέλεις να πας προς μια τηλεόραση με ανάλυση 1920χ1080, ώστε να είσαι καλυμμένος μελλοντικά για τα Blue Ray DIsks, που θα παίζουν σε 1080p.
Τη δεδομένη στιγμή που μιλάμε κι αν δεν θέλεις να ξοδεψεις μια περιουσία όπως γράφεις, η πιο προσιτή λύση είναι αυτή της ΑΜΟΙ.
Για την Toshiba 42WLG66 που αναφέρεις, ναι μεν έχει ανάλυση 1920χ1080, αλλά με τη μόνη διαφορά ότι δεν υποστηρίζει 1080p, αλλά μόνο 720p,1080i. Οπότε δεν είναι μέσα σε αυτό που ψάχνεις.
Η Philips πάλι από την άλλη είναι πάρα πολύ ακριβή.
Υπάρχει και η νέα σειρά της Sony, η X (42X2000), που πρέπει να κοστίζει κοντά στα 4500 .
Ολα εξαρτώνται από τη διάθεσή σου και την τσέπη σου βασικά. Πρέπει πρώτα να κατασταλλάξεις στο ποσό που θες να διαθέσεις και μετά να μπορέσουμε να μιλήσουμε πιο ξεκάθαρα, να δούμε τι επιλογές έχεις σε αυτά τα λεφτά...
-bye-
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Αν δεν καίγεσαι τότε περίμενε λίγο. Οι περισσότερες εταιρίες ετοιμάζονται να ρίξουν στην αγορά μοντέλα στα 1080p και μάλιστα με καλές τιμές. Μέχρι τα Χριστούγεννα θα κυκλοφορούν LCD1080p σε 40 – 42 ίντσες με κόστος περίπου στα 3000 €
 

georgede

AVClub Enthusiast
29 June 2006
995
Φίλε όσο πιο γρήγορα πάρεις τόσο το καλύτερο για σένα, γιατί μετά θα σε τρώει το άγχος μιαν ζωή για το τι θα πάρεις, πόσα θα κοστίζει, και ένα το Α είναι καλύτερο από το Β! :ernaehrung004:
Άσε που όσο πιο πολύ περιμένεις και το σκέφτεσαι τόσο πιο πολύ μπερδεύεσαι :grandpa:
Η Pioneer PDP-5000EX είναι ήδη true HD αλλά κοστίζει γύρα στα 9,000 ευρώ! :award:
Πάντα θα βγαίνουν καλύτερα τηλεοράσεις, άρα δεν αξίζει το να περιμένεις συνέχεια το τι θα νέο θα υπάρχει στο μέλλων. :Banane0:
Άσε που μόλις βγουν θα είναι και ακριβότερες! Ήδη έχει αρκετές καλές που κυκλοφορούν στην αγορά… -bye-

P.S.: έχει κάτι το server, γιατί εδώ και 2 μέρες πολύ αργεί ή δεν ανοίγει καν την σελίδα…
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Πιστευω πως η καλύτερη χρονιά θα είναι του ... χρόνου ... Θα έχουν ήδη βγάλει τα πρώτα μοντέλα , θα διαπιστωθούν εαν κάποια απο αυτά έχουν προβλήματα και επιπλέον θα μπορείς να διαλέξεις το μοντέλο που θες μέσα απο μεγάλη και δοκιμασμένη γκάμα. Βέβαια εγώ θα προτιμούσα τον συνδιασμό μικρής τηλέορασης 26-32 με 720p και έναν προτζέκτορα 1080p ... Αλλα κόλπα ...
 

ΜΗΤΣ

Supreme Member
19 June 2006
3,418
Athens, Greece
Φίλε μου εγώ στην ανάλογη θέση ΔEN ΘA EΠAIPNA KATI AKOMH! Θα περίμενα να πέσουν οι τιμές (που θα πέσουν σίγουρα). H αγορά κατευθύνεται προς την HD ανάλυση. Eκεί θα κάνει μια στάση πιστεύω πολλών ετών μάλλον. Kαι μιλάω για τις πηγές. Όταν αρχίσουν να βγάζουν τις HD ταινίες για τα καλά νομίζω ότι θα περάσει αρκετός καιρός για να ξαναλλάξει. Eίναι κρίμα να έχει δώσει κάποιος τόσα λεφτά και να μην έχει την καλύτερη ανάλυση.
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι όλες οι εποχές είναι και καλές και κακές από κάποια άποψη για αγορές. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι μόλις τώρα άρχισαν να βγαίνουν μοντέλα τα οποία συναγωνίζονται την ποιότητα εικόνας των CRT ειδικά σε τηλεοπτικό σήμα. Ακόμα κι έτσι όμως νομίζω ότι οι lcd και plasma εξακολουθούν να είναι "ακριβές" (παρά την πτώση των τιμών) γι'αυτό που πραγματικά προσφέρουν. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ένας από τους κύριους λόγους για τον οποίο κάποιος θα έπρεπε να "γυρίσει" από crt σε lcd/plasma είναι το hd. Με αυτό το σκεπτικό οι πληροφορίες λένε ότι αναμένονται πολλά νέα μοντέλα true hd το επόμενο διάστημα στην αγορά. Σίγουρα στην αρχή δε θα είναι οι φθηνότερες υλοποιήσεις αλλά πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα γίνουν η νόρμα στην αγορά (ειδικά καθώς τα blu-ray και hd-dvd εξαπλώνονται)...
 

harmem

Established Member
29 July 2006
190
Aυτη τη στιγμη διαθετω περιπου εως 2500 ευρω για αγορα μιας καλης plasma ή lcd (1366χ768).Τωρα αν στο κοντινο μελλον μπορουσα να παρω κατι καλυτερο εστω και με λιγα χρηματα ακομη,το συζηταω.. Προβληματιζομαι ομως γιατι θα φαω μεγαλη ξενερα εαν αγορασω τωρα μια lcd 1366χ768 με κοντα σ'αυτα τα χρηματα και σε λιγους μηνες "πεσει (true-hd) πραμα" στην αγορα και χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο.Aν ομως ερθουν και αλλες 1080p και κοστιζουν πανω απο 3000 δε ξερω αν μπορεσω να αποκτησω.Δε νομιζω πως θα δωσω ποτε π.χ. 3500 ευρω για τηλεοραση εκτος και αν αλλαξουν τα οικονομικα μου δεδομενα..(χλωμοτατο)
O προβληματισμος μου υφισταται γιατι θα ηθελα να αγορασω κατι για το μελλον με 2500-3000 ευρω ας πουμε.. Αν αυτο δεν ειναι εφικτο τοτε... υγεια...
 
Last edited:
18 June 2006
7,544
Φίλτατε harmem αφού σε καλοσορίσω στο avclub πρέπει να σoυ πω ότι ο Πάνος-παραπάνω-πολύ σωστά σου επεσήμανε την ΑΜΟΙ...σε λίγο και στις 42"...γιατί την αγνόησες???
παρεπιπτώντος η philips μέχρι 1080i παίζει..όχι 1080p....
 

harmem

Established Member
29 July 2006
190
Jos3ph said:
Πιστευω πως η καλύτερη χρονιά θα είναι του ... χρόνου ... Θα έχουν ήδη βγάλει τα πρώτα μοντέλα , θα διαπιστωθούν εαν κάποια απο αυτά έχουν προβλήματα και επιπλέον θα μπορείς να διαλέξεις το μοντέλο που θες μέσα απο μεγάλη και δοκιμασμένη γκάμα. Βέβαια εγώ θα προτιμούσα τον συνδιασμό μικρής τηλέορασης 26-32 με 720p και έναν προτζέκτορα 1080p ... Αλλα κόλπα ...


Φιλε συμφωνω απολυτα μ'αυτο που λες αλλα ρωταω... ποσα χρηματα πρεπει να διαθετει κανεις για προβολεα 1080p? μαλλον πρεπει να κερδισω το lotto ε?
 

harmem

Established Member
29 July 2006
190
Re: Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ- ΤΩΡΑ 'Η ΑΡΓΟΤΕΡΑ?

ΝΑΣΟΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ said:
Φίλτατε harmem αφού σε καλοσορίσω στο avclub πρέπει να σoυ πω ότι ο Πάνος-παραπάνω-πολύ σωστά σου επεσήμανε την ΑΜΟΙ...σε λίγο και στις 42"...γιατί την αγνόησες???
παρεπιπτώντος η philips μέχρι 1080i παίζει..όχι 1080p....


Ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα και θα πρεπει να σου πω οντως εχεις δικιο. την αγνοησα μαλλον γιατι δεν τη γνωριζω αυτη την τηλεοραση. Εχω δει που καποιοι συζητουν για τις ΑΜΟΙ απλα εγω προσωπικα τις εχω δει μονο απο φωτογραφιες. Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω σχεδον τιποτε γι αυτη την εταιρεια και ουτε ποσο αξιοπιστη ειναι. Μαλλον πρεπει να την εχω υποψιν μου..

Οσον αφορα τη philips μαλλον εχω καταλαβει λαθος. Νομιζα πως οποιες τηλεορασεις εχουν αναλυση 1920χ1080 μπορουν να παιξουν 1080i και 1080p. Προφανως δεν ισχυει αυτο.. Υπαρχει δηλαδη καποια τηλεοραση που μπορει να παιξει 1080p αυτη τη στιγμη?
**Τον τελευταιο καιρο προσπαθω να ενημερωνομαι σχετικα με την τηλεοραση υψηλης ευκρινειας αλλα ομολογω πως ακομη δεν εχω καταλαβει τα παντα...
 
Last edited:

Nikolas_T

Senior Member
19 June 2006
311
Αθήνα
Re: Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ- ΤΩΡΑ 'Η ΑΡΓΟΤΕΡΑ?

harmem said:
.. Υπαρχει δηλαδη καποια τηλεοραση που μπορει να παιξει 1080p αυτη τη στιγμη?
**Τον τελευταιο καιρο προσπαθω να ενημερωνομαι σχετικα με την τηλεοραση υψηλης ευκρινειας αλλα ομολογω πως ακομη δεν εχω καταλαβει τα παντα...

Τώρα στην Ελλάδα υπάρχουν 2 τηλεόρασεις που να μπορούν να υποστηρίξουν την παραπάνω ανάλυση, η Sony 46 x2000 με τιμή γύρω στα 5.500 ευρώ και η ΑΜΟΙ με τιμή γύρω στα 2.500 ευρώ.

Νικόλας
 

Nikolas_T

Senior Member
19 June 2006
311
Αθήνα
Re: Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ- ΤΩΡΑ 'Η ΑΡΓΟΤΕΡΑ?

ΝΑΣΟΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ said:
Νικόλα πολλά λες...
Sony:5000..
AMOI:2100...

Ο δαίμονας του πληκτρολογίου Νάσο, και στις δύο περιπτώσεις ήθελα να γράψω 5000 ευρώ και 2000 ευρώ, αλλά ευτυχώς το είδες :grinning-smiley-043 :grinning-smiley-043 .

Νικόλας
 

petersty

Established Member
27 July 2006
145
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ- ΤΩΡΑ 'Η ΑΡΓΟΤΕΡΑ?

ΝΑΣΟΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ said:
Φίλτατε harmem αφού σε καλοσορίσω στο avclub πρέπει να σoυ πω ότι ο Πάνος-παραπάνω-πολύ σωστά σου επεσήμανε την ΑΜΟΙ...σε λίγο και στις 42"...γιατί την αγνόησες???
παρεπιπτώντος η philips μέχρι 1080i παίζει..όχι 1080p....
Καλό μεσημέρι σε όλους τους φίλους!!
Επειδή τον τελευταίο καιρό ψάχνω για lcd 37'' με δυνατότητα να παίζει 1080p, έχω καταλήξει σχεδόν στην Philips 37 PF 9731 για την οποία έχω βρει πολύ καλές τιμές εδώ: http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/508237_-37-pf-9731-philips.html και εδώ: http://www.prixdunet.com/details/Philips_Cineos_37PF9731D_TNT/
Νάσο αυτό που έγραψες για 1080i ισχύει στην συκγκεκριμένη ΤV???
Απλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι να αγοράσει κανείς απο το internet και το σκέφτομαι...
Αλήθεια το έχει δοκιμάσει κανείς????
 

harmem

Established Member
29 July 2006
190
Ρε παιδια αυτες οι AMOI ειναι αξιοπιστες; θα βγει και 42'' 1080p δηλαδη; Koστος; china ειναι ;
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Re: ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ- ΤΩΡΑ 'Η ΑΡΓΟΤΕΡΑ?

harmem said:
Ρε παιδια αυτες οι AMOI ειναι αξιοπιστες; θα βγει και 42'' 1080p δηλαδη; Koστος; china ειναι ;

Υπάρχει σχετικό thread που άνοιξαν οι κάτοχοι της και μπορείς να διαβάσεις εκεί τα σχόλια τους. Η 42 ίντσες έχει βγει και θα κυκλοφορήσει σε λίγο και στην Ελλάδα, αν δεν κυκλοφορήσε ήδη, δεν είμαι σίγουρος σε αυτό. Ναι, θα είναι κι αυτή 1080p με ανάλυση πάνελ 1920x1080. -bye-
 

Αντωνης Β

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,524
Απάντηση: Re: ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ- ΤΩΡΑ 'Η ΑΡΓΟΤΕΡΑ?

harmem said:
Ρε παιδια αυτες οι AMOI ειναι αξιοπιστες; θα βγει και 42'' 1080p δηλαδη; Koστος; china ειναι ;

Τώρα βγαίνει η 42άρα με τιμή μεταξύ 2000 και 2500 ευρώ.
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
harmem said:
Φιλε συμφωνω απολυτα μ'αυτο που λες αλλα ρωταω... ποσα χρηματα πρεπει να διαθετει κανεις για προβολεα 1080p? μαλλον πρεπει να κερδισω το lotto ε?


Περιμένεις μέχρι να πέσουν στις 2000 ευρώ με την μικρή τηλεόραση , με 999 παίρνεις 720p 32άρα και κάνεις υπομονή ... Αμα έχεις τα λεφτά το παίρνεις τώρα , αλλιώς περιμένεις ... Σίγουρα με τον προτζέκτορα θα πάρεις και πανί, και άλλα αξεσουαρ και θα πάει 3000 ευρώ .... Αυτό είναι το δικό μου όριο για την αγορά προτζέκτορα με 1080p , εαν τώρα βγουν πχ μεγαλύτερες αναλύσεις, δεν με απασχολεί διότι η αγορά λέει , δισκάκια HD 1080p άρα μεγαλύτερη ανάλυση no need ...