κινεζικος led

ramolimento

New member
28 April 2015
9
Eκανα την εξυπνάδα να αγοράσω κινέζικο led που έλεγε ότι έιναι 1200 lumens .(blackfriday deals)
Αυτό που είδα μάλλον 120 είναι όχι 1200 lumens. Εκανα dispute ( aliexpress) να το επιστρέψω με full refund όχι μόνο γιατί δεν είναι αυτο πού ´λενε αλλά επίσης γιατί το πήρα απο warehouse στην Γερμανια , οπότε βάση Ευρωπαικής νομοθεσιας έχω δικαίωμα επιστροφής - και χωρις λόγο- μεσα σε 14 μέρες.
Η απάντηση του seller σε φωτο
"The brightness of our projector is 1200 lumens, there is no doubt.
The ansi is another measurement."

HTB1fFb0OFXXXXb.apXXq6xXFXXXu.jpg


και η απάντηση του aliexpress :
Please test the lumens by professional test equipment in a clear video.
Response time: 3 days
--
θα μου πείτε τι περίμενες με 80 ευρω? ξερω ´γω...κατι καλυτερο.. τους πιστεψα
Με ενοχλεί παντως ότι περνάει το δούλεμα ετσι. Αντε να ασχοληθεί καποιος για ένα τέτοιο ποσό..
Λάθος προδιαγραφές , μη συμμόρφωση με ευρωπαικους κανόνες..
τες πα..
μακριά απο κινέζικους
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Eυχαριστούμε, υπάρχει ένα ρητό, τα λεφτά βγαίνουν δύσκολα, τα watt βγαίνουν δύσκολα, τώρα και τα lumens βγαίνουν δύσκολα.........
 

@topos

New member
23 September 2008
46
Οι Κινέζοι "υπολογίζουν" τα lumens διαφορετικά, για αυτό και δεν αναφέρουν ANSI lumens.
Είδα προσφατα ένα συγκριτικό στο youtube που είχε έναν projector "τσέπης" aiptec 125 lumens δίπλα σε κινέζικο που υποστήριζε πως έβγαζε 800(νομίζω) lumens.
Το aiptec ήταν σαφέστατα φωτεινότερο με μεγάλη διαφορά.

Υγ Υπάρχει κάποιος τρόπος να μετρηθούν (προφανώς στο περίπου) τα lumens με φωτόμετρο μηχανής DSLR?
Πχ να βάλουμε 2 projector στον ίδιο χώρο/συνθήκες και να ανάγουμε την διαφορά από την διαφορά των stop σε lumens?
 
19 June 2006
35,671
Το ansi Lumens με τα Lumens είναι το ίδιο και το αυτό. Τέλος, υπάρχει μόνον ένας τρόπος να μετρήσεις τα Lumens και ασφαλώς δεν είναι αυτός της φωτογραφίας. Αυτό που δείχνει η φωτογραφία είναι αφ' ενός LUX (τα φωτόμετρα μετράνε σε LUX), αλλά η απάτη είναι ότι το κάδρο δεν είναι 1 τ.μ. (ως οφείλει να είναι διότι σε αυτή την διάσταση LUX=LUMENS), αλλά πολύ πολύ μικρότερο.