Silence

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

Imdb | Cinemode.gr

R |
2h 41min | Drama, History | 6 January 2017 (USA)

Πρώτο Trailer Απο Το «Silence»

Η Paramount κυκλοφόρησε το πρώτο trailer απο το «Silence», την νέα ταινία του Martin Scorsese.

«Δυο Ιησουίτες ιερείς, ο SebastiΓ£o Rodrigues (Andrew Garfield) και ο Francis Garrpe (Adam Driver),
ταξιδεύουν στην Ιαπωνία του 17ου αιώνα για να ερευνήσουν τον φημολογούμενο θρησκευτικό προσηλυτισμό αλλά και να αναζητήσουν τον αγαπημένο τους μέντορα (Liam Neeson) που αγνοείται.
Σε μια χώρα όπου η κυβέρνηση έχει απαγορεύσει τον Καθολικισμό και σχεδόν όλες τις επαφές με τον έξω κόσμο,
θα γίνουν μάρτυρες της δίωξης των Γιαπωνέζων Χριστιανών απο την ίδια τους την κυβέρνηση, η οποία επιθυμεί να «εξαγνίσει» τη χώρα απο οποιαδήποτε επιρροή της Δύσης.
Τελικά οι ιερείς χωρίζονται και ο Rodrigues ταξιδεύει στην ύπαιθρο, με το ερώτημα: γιατί ο Θεός μένει σιωπηλός την ώρα που τα παιδιά Του υποφέρουν?»

Ιστορικό δράμα σε σκηνοθεσία του Martin Scorsese και σενάριο του Jay Cocks («Strange Days»),
βασισμένο στην ομώνυμη νουβέλα του Ιάπωνα συγγραφέα ShΓ»saku EndΓ´ («The Sea and Poison», «Fukai kawa»).

Πρωταγωνιστούν οι Liam Neeson, Ken Watanabe, Andrew Garfield, Adam Driver, Issei Ogata, CiarΓ‛n Hinds, Tadanobu Asano, Rich Graff, YΓ´suke Kubozuka, Yoshi Oida.

Η ταινία που ο Martin Scorsese προσπαθούσε να υλοποιήσει απο το 1991, εστιάζει στην προσπάθεια των Ιησουιτών ιερέων να φέρουν τον Χριστιανισμό στην απομονωμένη Ιαπωνία του 17ου αιώνα.

Ενα φίλμ που ύστερα απο συνεχείς αναβολές παίρνει το δρόμο για τις αίθουσες με μεγάλες φιλοδοξίες για τα Oscars.


Το «Silence» θα κυκλοφορήσει στις ελληνικές αίθουσες στις 22 Δεκεμβρίου.


 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Silence (2016)

Λοιπόν.. αρκετά δυνατή ταινία!
Σχετικά με την πίστη..

Πολύ καλή.. 8/10 από μένα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Silence (2016)

ρε θηριο, τοσο ζορικη ταινια την ειδες κατευθειαν;
respect
την εχω στα υποψιν εδω και καιρο, αλλα οταν ακουσα πολυ καλα λογια εγινε πλεον σιγουρο οτι θα τη δω
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Silence (2016)

Μια ερωτησουλα, εσυ τι συμπερασμα εβγαλες απο την ταινια; Οτι αμφισβητει την πιστη ή οτι την επιβεβαιωνει; Εχω ακουσει και τις δυο αποψεις (αν και πιο πολυ κλινει προς αμφισβητηση απο οτι εχω καταλαβει)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Silence (2016)

Μαλλον θα περιμενω το blue ray παντως, γιατι εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την φωτογραφια.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Silence (2016)

Κοίτα να δεις.. ήθελα σίγουρα να την δω..

1ον γιατί μου αρέσει πολύ η Ιαπωνική κουλτούρα γενικά..
(θα έχεις δει το άλλο θέμα που έχω φτιάξει για πολεμικές τέχνες..
ενώ στην δορυφορική χαζεύω αρκετά το NHK.. :cool:)

2ον ξέρεις ότι ταινίες/σειρές εποχής/ιστορικά γενικά τα βλέπω!

Στο άλλο τώρα.. η ταινία όντως θα σε προβληματήσει αρκετά..
και έκανα αρκετές σκέψες καθώς την έβλεπα..
σκέψεις που εν μέρη προσπαθούσα να "δω" και από τα μάτια των πρωταγωνιστών..
και σίγουρα θα δεχτούμε ότι για τον κάθε άνθρωπο μπορεί είναι κάπως διαφορετικά τόσο αυτό που αναζητά μέσα του..
αλλά και η εσωτερική/σωματική του δύναμη.

Θα δεις λοιπόν κάποιες περιπτώσεις..
Από την πλευρά των ιερέων έχουμε 3 περιπτώσεις..
τον δάσκαλο και 2 μαθητές του..

Από την πλευρά του λαού της Ιαπωνίας θα δούμε πάλι κάποιες διάφορες περιπτώσεις..
Εν τέλη δεν μπορώ να πω μάλλον απόλυτα ούτε για το ένα πράγμα ούτε για το άλλο..
Μάλλον παίζουν και τα 2 θα έλεγα, από κάποιες οπτικές του θέματος.

Η ταινία όντως έχει ωραία φωτογραφία.. αν και εδώ παρουσιάζεται με έναν "άσχημο" τρόπο..
Π.χ. θα δεις πολύ τι σημασία μπορεί να έχει η λέξη "λάσπη"..

ενώ υπάρχει και κάμποση "εσωτερική" αφήγηση στην ταινία..
αλλά δεν την συγκράτησα πολύ αυτή..

Να φανταστείς σε κανά 2-3 σημεία έκανα πίσω γιατί σκεφτόμουν ή χάζευα διάφορα και έχανα τα λεγόμενα.. :cool:
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Silence (2016)

Πρεπει να ειναι πολυ ενδιαφερουσα ταινια, τοσο οπτικα οσο και σε περιεχομενο. Διαβασα οτι δινει την εντυπωση πολυ "προσωπικης" ταινιας του σκηνοθετη και πως "παλευει" ο ιδιος με το θεμα της πιστης.
 
17 June 2006
14,350
Re: Silence (2016)

ήθελε -απελπιστικά...- editing: είναι γύρω στα 45' μεγαλύτερη απ όσο θα έπρεπε.
Εικαστικά, είναι Top: κοτζάμ Σκορτσέζε με ολόκληρη τη βιομηχανία του Χόλυγουντ από πίσω του, κάτι τέτοια τα 'χουν για breakfast.
Με τις αναρωτήσεις της, έχω ...θεματάκια. Αφ ενός γιατί όλοι ξέρουμε τι ρόλο έπαιξε ο εκχριστιανισμός -συχνά βίαιος- στις λιγότερο
αναπτυγμένες κοινωνίες που αποτέλεσαν την πρώτη μορφή παγκοσμιοποίησης της Δύσης, την Αποικιοκρατία. Οπότε μάλλον Μπράβο
σ αυτούς που αντιστάθηκαν (όπως εδώ καλή ώρα οι γιαπωνέζοι). Αφετέρου, μεγάλος άνθρωπος είναι ο σκηνοθέτης. Και ζεί στο πιο
τραμπούκικο κράτος του πλανήτη. Αυτό που θέλει First Strike Capability (!!) χωρίς ουσιαστικά να το απειλεί κανένας.
Τώρα τον μάρανε Αν υπάρχει Θεός;

**1/2 /5 από μένα.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Silence (2016)

Πολλά θα μπορούσανε να ειπωθούν γενικότερα σχετικά με τον Χριστιανισμό ή τις θρησκείες ανά τους αιώνες..
αν και νομίζω ότι η ταινία προσπαθεί να σταθεί κυρίως στο θέμα της πίστης ή της ανάγκης του ανθρώπου να πιστεύει σε κάτι.

Στην ταινία π.χ γίνεται μία αναφορά για τον χαρακτηρισμό της Ιαπωνίας ως την χώρα του ανατέλλοντος ηλίου..
και γενικά όπως ξέρουμε οι Ιάπωνες έχουν μία πολύ ιδιαίτερη σχέση με την φύση γενικότερα..
και έχουν και μερικές πολύ σοφές ιστορίες/ρήσεις..
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Silence (2016)

Κοίτα να δεις.. ήθελα σίγουρα να την δω..

1ον γιατί μου αρέσει πολύ η Ιαπωνική κουλτούρα γενικά..


Οποιος οντως εκτιμα την Ιαπωνικη κουλτουρα, καλα θα κανει να δει την πρωτοτυπη ταινια και οχι το ριμεικ του Σκορσεζε.
Αν καποιος ειδε και το προηγουμενο ριμεικ Ασιατικης ταινιας που ειχε κανει ο Σκορσεζε (του Infernal affairs) -εχοντας δει το πρωτοτυπο- και παει να δει και αυτο, τοτε τον τρωει λιγο ο... \_ο_/ του. Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Silence (2016)

Αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ.. όπως και ποια είναι η άλλη που έχει κάνει ο Scorsese..

Είναι πολλές οι ταινίες που δεν έχω δει..
για τον απλό λόγο ότι το ενδιαφέρον μου καλύπτουν ίσως το 70-80% των ταινιών που βγαίνουν..
οπότε δεν τις προλαβάινω με τίποτα..

Πάντως χωρίς να έχω κανένα ιδιαίτερο κόλλημα με τον Scorsese
τώρα διαβάζω και αυτό..

"A long-time passion project for Scorsese, which he developed for over 25 years the film premiered in Rome.."

https://en.wikipedia.org/wiki/Silence_(2016_film)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Silence (2016)

Το αλλο remake που αναφερει ο Galen ειναι το The Departed που το πρωτοτυπο ειναι το Infernal Affairs (παραγωγη Χονγκ-Κονγκ)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Silence (2016)

Αλλα για το Silence δεν ειχα υποψιν μου, ουτε ακουσα-διαβασα πουθενα, οτι ειναι διασκευη αλλου εργου
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Silence (2016)

Αλλα για το Silence δεν ειχα υποψιν μου, ουτε ακουσα-διαβασα πουθενα, οτι ειναι διασκευη αλλου εργου

Αν δεις ποσες ψηφους εχει το Γιαπωνεζικο στο imdb θα καταλαβεις γιατι.
Δεν το εχουν παρει χαμπαρι τα καμαρια μου οι κριτικοι.
Ο Σκορσεζε ομως εβλεπε και βλεπει απειρες ταινιες απο ολο τον κοσμο. Σε αυτο τον παραδεχομαι ακομα.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Απάντηση: Re: Silence (2016)

Του Silence :eviltongue:

Oλα στο χερι τα θελει η σημερινη νεολαια...:jester:

http://www.imdb.com/title/tt0067755/

Το έψαξα και νομίζω δεν μου το έβγαλε έτσι.. :laugh:
Ίσως μου πέταξε "Chinmoku" και δεν το έπιασα.. κάνει τα δικά του ώρες - ώρες το Imdb.. :cool: