Καθυστέρηση ήχου στα κανάλια με ήχο 5 1

christp

New member
28 February 2011
17
Καλησπέρα σας.
Έχω τηλεόραση την panasonic tx-58dx730e home cinema το sony bdv e2100 και έχω και τον αποκωδικοποιητή του ΟΤΕ tv αναβαθμισμένο αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα
Όταν βλέπω μία ταινία στα ote cinema η οποία είναι σε πολυκάναλο ήχο και έχω ενεργοποιήσει το home cinema υπάρχει μια καθυστέρηση στον ήχο του ενός δεπτερολέπτου περίπου. Η καθυστέρηση αυτή δεν υπάρχει όταν απενεργοποιώ το h c και λαμβάνω τον ήχο από την τηλεόραση η όταν το κανάλι δεν εκπέμπει πολυκάναλο ήχο
Οι συνδέσεις που έχω κάνει είναι το hdmi1(HDCP2.2) της τηλεόρασης με το ΟΤΕ tv και το hdmi2(HDCP2.2 ARC) της τηλεόρασης με το h c
Μετά από τηλεφωνκή επικοινωνία με την sony με προέτρεψαν να βάλω οπτική ίνα με την οποία σύνδεσα το h c με τον ΟΤΕ tv όπου λάμβανα τον ήχο χωρίς καθυστέρηση αλλά αν έβαζα να δω κάποιο επίγειο κανάλι εξακολουθούσε να παίζει ο ήχος του ΟΤΕ tv
Επικοινώνησα με την sony την panasonic και τον ΟΤΕ tv χωρίς να μου δώσουν κάποια λύση στο πρόβλημα αυτό.
Αν μπορεί κάποιος ας μου δώσει τα φώτα του για το πως μπορώ να ακούω πολυκάναλο ήχο από όποια πηγή παίζει στην τηλεόραση ακόμα και από το u tube
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Σε πολλές συσκευές υπάρχει ρύθμιση της καθυστέρησης, γιατί είναι συνηθισμένο στην ψηφιακή επεξεργασίας. Ψάξε λίγο στα μενού των συσκευών.
 

christp

New member
28 February 2011
17
έχω ψάξει στα μενού των συσκευών και επικοινώνησα τηλεφωνικός μαζί τους για να σιγουρευτώ αλλά μου είπαν δεν υπάρχει κάτι για να προχωρήσω μπροστά τον ήχο. Αυτό γίνεται στον ΟΤΕ tv μόνο όταν είναι πολυκάναλος ο ήχος αλλά όταν είναι απλός στερεοφωνικός δεν υπάρχει η καθυστέρηση αυτή. Όταν βάζω κάποια demo με ήχο 5 1 στο u tube τον ήχο που αναλογεί στα πίσω ηχεία τον παίζει στα μπροστά ηχεία δηλαδή τα παίζει ως απλά στερεοφωνικά
 

christp

New member
28 February 2011
17
Πάνω στο h c και στο τηλεκοντρόλ του δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Το πήγα στην sony και μου είπαν ότι το επισκεύασαν να ακούγεται και στα πίσω ηχεία αλλά με την καθυστέρηση ήχου στα κανάλια με ήχο 5 1 δεν είδαν κάτι και ότι η οπτική ίνα του h c λαμβάνει κανονικά σήμα. σε λίγες ημέρες πηγαίνω να το πάρω και σας ενημερώνω Σας ευχαριστώ
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Κάπου στο μενού θα υπάρχει καθυστέρηση ήχου, μπορεί να το βρεις σαν delay σε κάποιο υπομενού, ψάξτο όλο είμαι σίγουρος πως κάτι θα βρεις.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,072
BDV-E6100/BDV-E4100/BDV-E3100/BDV-E2100

Adjusting the delay
between the picture and
sound

(A/V SYNC)
When the sound does not match the
pictures on the TV screen, you can adjust
the delay between the picture and sound for
each function separately.
The setting method differs depending on
the function.

http://www.sony.co.uk/support/en/product/bdv-e2100

http://pdf.crse.com/manuals/4446734161.pdf

Σελίδα 37

Βλάβη δεν υπάρχει αν είναι αυτό που ψάχνεις, τώρα τι σου επισκεύασαν στη Sony είναι άλλο θέμα.
 

christp

New member
28 February 2011
17
Κάπου στο μενού θα υπάρχει καθυστέρηση ήχου, μπορεί να το βρεις σαν delay σε κάποιο υπομενού, ψάξτο όλο είμαι σίγουρος πως κάτι θα βρεις.

Στο menu του OTE TV έχει επιλογή για να κάνω επιπλέον Καθυστέρηση ήχου, δεν έχει για να πάω τον ήχο πιό μπροστά, αλλά και πάλι αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η Καθυστέρηση ήχου γίνεται αποκλειστηκά και μόνο στα πολυκάναλα κανάλια του OTE TV και μόνο στο h c ενώ όταν δεν παρεμβάλεται το h c και ακούω από την τηλεόραση παίζει κανονικά ο ήχος
 

christp

New member
28 February 2011
17
Σε ευχαριτώ πολύ Αντώνης-Κ δεν το είχα δει αυτό αλλά και πάλι νομίζω ότι αν τα καταφέρω και συγχρονίσω τον ήχο με την εικόνα στα πολυκάναλα κανάλια μετά τα μη πολυφωνικά κανάλια θα παίζουν τον ήχο πιό μπροστά από την εικόνα. Τώρα βέβαια θα μου πεις τι το θέλεις το h c στα απλά στεροφωνικά κανάλια.... Αλλά θα ήθελα να παίζουν όλα τα κανάλια σωστά αν γίνεται. Σχετικά με αυτό που μου είπαν ότι μου επισκεύασαν είναι να ακούγεται ο ήχος και στα πίσω ηχεία ο οποίος έπαιζε μόνο όταν έβλεπα DVD αλλά όταν έβλεπα για παράδειγμα από το u tube δεν λειτουργούσαν τα πίσω ηχεία και ο ήχος που τους αναλογούσε ακουγόταν από τα αντίστοιχα μπροστινα
 

christp

New member
28 February 2011
17
τελικά το πήγα στο service της sony και μου άλλαξαν κάποιες ρυθμίσεις όπως μου είπαν και παίζει από τον OTE TV με οπτική ίνα χωρίς καθυστέριση ήχου