Ηχεία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Καλησπέρα...Έχω έναν ενισχυτή Kenwood ΚΑ-1030....και έχω 2 ηχεία Namco NSK-505 200watt max (110rms) τα οποία έχουν 12"woofer , 6,5"mid και 3-4"tweeter...λόγω ηλικίας θέλω κάτι καινούργιο...τα έχω σε δωμάτιο 15-20τμ περίπου...και σίγουρα είναι υπερβολικά...οπότε θέλω να μου προτείνετε άλλα με ενσωματωμένο ενισχυτή πιο μικρά αλλά να έχουν περισσότερα μπάσα από αυτά που έχω και να έχουν πολύ πιο ποιοτικό ήχο και λίγο πιο δυνατό...Λόγω ηλικίας τα ηχεία που έχω δεν παίζουν και πολύ καλά γι'αυτό θέλω να μου προτείνετε καλύτερα ηχεία

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Σκέφτηκα για κάτι τέτοιο:https://www.skroutz.gr/s/6614362/LG-OM5542.html , https://www.skroutz.gr/s/8659805/Philips-FX55.html , https://www.skroutz.gr/s/6558800/Samsung-MX-J730.html
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Το budget μου ειναι max 300

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Γιατι οχι ενα απο αυτα τα 3 που ανεβασα;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εννοειται οτι δεν τον θελω...καταρχας ειναι παλιος...αλλα ουτε καινουργιο θελω...απλα 2 ενεργα ηχεια να παιζουν πιο ποιοτικα και δυνατα απο αυτα που εχω και να εχουν πιο πολλα μπασα
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
δεν υπαρχει συστημα αυτης της κατηγοριας που να σου δωσει αντιστοιχο αποτελεσμα με κατι σαν αυτο που σου εγραψα.

Δεν εχω ακουσει τα συγκεκριμενα αλλα ολη την δεκαετια του 90 ακουγα απο αντιστοιχα, δικα μου, αλλα και φιλων και οτανακουσα monitor της προκοπης πρωτη φορα ειδα το φως.

Αλλα μην ακους εμενα....ακου τα αυτια σου.... πηγαινε μια βολτα και ακου τα μονος σου.

Ας πει και καποιος πιο εμπειρος την γνωμη του...
 

GiannisH

Senior Member
19 January 2015
332
Αθήνα
Για ποιο λόγο θέλεις ενεργά ηχεία? Ο ενισχυτής που έχεις με ένα αξιοπρεπές ηχείο, θα σου δώσει πολύ καλύτερο ήχο από αυτά τα μίνι συστηματάκια στα link του πρώτου σου ποστ.
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Ωραία , αν μπορείτε να μου βρείτε 2 ηχεία για τον ενισχυτή μου που να παίζουν πιο δυνατά , πιο ποιοτικά και με πιο πολλά μπάσα από αυτά που έχω τότε οκ
Ο ενισχυτής είναι εντάξει αν και παλιός επειδή τον έχω κάνει service το καλοκαίρι
Αλλιώς βρείτε μου ενεργά monitor
Απλά ήθελα κάτι καινούργιο και όχι να κρατήσω τον ενισχυτή επειδή είναι 20 χρονών
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Σου εγραψα monitor πιο πάνω. Ιδανικά θα επρεπε να παρεις και ενα dac (ή εστω μια καρτα ηχου). Τωρα για να εχεις μπασα, ειδικά μπασα ετσι οπως τα φανταζεσαι, θελεις τα monitor να εχουν 8" woofer.

Στα 300 ευρω δεν εχει και πολλες επιλογες σε 8", οποτε πρεπει ναπας σε 5" (που δεν θα σε καλυψουν στο μπασο) ή να ανεβάσεις το budget.

Αν ανεβασεις το budget υπαρχει και η λυση του sub ματσαρισμενο με τα monitor σου.
 

GiannisH

Senior Member
19 January 2015
332
Αθήνα
Επειδή αντιλαμβάνομαι πως είσαι νέο παιδί και θέλεις εντυπωσιακό ήχο, πήγαινε να ακούσεις cerwin vega, πιστεύω πως είναι ότι πρέπει για αυτό που ζητάς.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Επειδή αντιλαμβάνομαι πως είσαι νέο παιδί και θέλεις εντυπωσιακό ήχο, πήγαινε να ακούσεις cerwin vega, πιστεύω πως είναι ότι πρέπει για αυτό που ζητάς.

+1

Μπραβο ρε GiannisH...δεν μου κοψε να το πω εγω.

Παρη, οντως, πρεπει να ειναι αυτο ακριβως που ψαχνεις!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγώ πάλι πιστεύω δεν θα βολευτεί μ αυτά που του προτείνετε, τα υπάρχον ηχεία όσο παλιά και να ναι έχουν πάνω 12ιντζα γούφερ, που να πιάσουν τα 8ιντζα τα μπάσα και την ένταση που θέλει ο φίλος; Θέλει πολύ μεγαλύτερα ενεργά και σε ισχύ και σε μονάδες.