Βοηθεια για επιλογή οθόνης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Jonnys7

New member
14 August 2016
28
Καλησπερα σας και χρονια πολλα σε ολους παντα με υγεια και χαρα!!!! Θα ήθελα να σας κανω κάποιες ερωτήσεις διοτι παντελως άσχετος θα ήθελα την γνώμη σας. Εχω αποφασίσει για την αγορά του προβολέα epson tw9200w. Η απόσταση του καναπέ μου απο το μέρος που θα βάλω το πανί ειναι περίπου 3,5 μέτρα με τον υπολογισμό που εχω κανει σύμφωνα με το calculator τις Epson στα 3,16 μέτρα μπορω να εχω 106´ οθόνη. Με λιγο ψαξιμο στο Ίντερνετ βρήκα αυτήν εδω την οθονη http://www.ebay.com/itm/Luxburg-106...sh=item4d4fb8f57d:g:i6MAAOSwj85YQEi1#shpCntId .ο προβολέας θα τοποθετηθεί στο ταβάνι στον χώρο μου με το ύψος του ταβανιού να ειναι στα 2.9 μέτρα.η ερώτηση μου ειναι αν αξίζει η αγορά αυτής τις οθόνης για τον προβολέα που εχω επιλέξει. Καθώς επίσης αν οταν η οθόνη θα ειναι ανοιχτή θα ειναι πολυ ψιλά για να βλεπω. Σας ευχαριστω πολυ καλες γιορτές να έχετε ολοι σας !!!!
 
19 June 2006
35,671
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Ενώ η τιμή της είναι πολύ καλή για οθόνη με εντατήρες, δεν βλέπω να έχει μαύρο περιθώριο από πάνω. Αν δεν σε ενοχλεί αντί να την κολλήσεις στο ταβάνι, να της δώσεις λίγο λάσκα με αλυσιδούλες, μπορεί να έρθει στο επιθυμητό ύψος.
 

Jonnys7

New member
14 August 2016
28
Re: Απάντηση: Βοηθεια για επιλογή οθόνης

Σας ευχαριστω πολυ για την απάντηση σας καταλαβαινω οτι αν τοποθετηθεί στο ταβάνι δεν θα εχω σωστή θεση θέασης τα 50 cm ειναι αρκετα σε κάποιες άλλες που εχω δει;
 
19 June 2006
35,671
Ας κάνουμε 2 υπολογισμούς...

Οι 106'' στο ύψος είναι 132 εκ. Έχουμε: 290 - 10 (κάσα) - 50 (μπορντούρα) - 132 = 98 εκ. από το έδαφος. Αν δεν την κολλήσεις επάνω και κερδίσεις ακόμα ένα 10ρι πόντους ώστε να φτάσει το κάτω μέρος στα 88 εκ, είσαι καλά. Γενικά, προσπαθούμε να φέρουμε το πανί μας όσο το δυνατόν πιο κάτω κοντά στους 60-70 πόντους. Αν δεν γίνεται, προσπαθούμε να κρατήσουμε το ύψος κάτω από το μέτρο.
 

Jonnys7

New member
14 August 2016
28
Re: Απάντηση: Βοηθεια για επιλογή οθόνης

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τον χρόνο σας . Θα κοιτάξω λοιπον τι μπορω να κανω να εισατε παντα καλα καλες γιορτές!!!!!