Οργάνωση-Αρχειοθέτηση Ψηφιακής Δισκοθήκης

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Εχοντας 3 Χ2ΤΒ σκληρούς με μουσική, MP3- FLAC (Hi-res), προβληματίζομαι πλεον με την οργάνωση αυτων των αρχείων κυρίως των διπλών.
Υπάρχει κανενα πρόγραμμα που, σχεδόν, αυτοματοποιημένα να... σου τα βάζει σε μια σειρά; Είδος, τύπος κλπ κλπ;
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: ΟΡΓΑΝΩΣΗ-ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΗΣΗ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΙΣΚΟΘΗΚΗΣ

Κράτα τα έτσι και κάνε μια συνδρομή spotify ή όποια άλλη υπηρεσία προτιμάς. Εκτός και αν έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο.

Προσωπικά ακούω τα flac μου, μόνο σε περίπτωση που δεν έχω ίντερνετ και για αυτά που δεν βρίσκω στο spotify.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Re: ΟΡΓΑΝΩΣΗ-ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΗΣΗ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΙΣΚΟΘΗΚΗΣ

Plex?Kodi?

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: ΟΡΓΑΝΩΣΗ-ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΗΣΗ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΙΣΚΟΘΗΚΗΣ

Κράτα τα έτσι και κάνε μια συνδρομή spotify ή όποια άλλη υπηρεσία προτιμάς. Εκτός και αν έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο.

Προσωπικά ακούω τα flac μου, μόνο σε περίπτωση που δεν έχω ίντερνετ και για αυτά που δεν βρίσκω στο spotify.
Spotify πηρα συνδρομη (0,99 /μηνα για 3μηνο και μετα βλεπουμε), ενταξει πολυ καλη αποδοση, αλλα οι προσωπικες μουσικες ειναι αλλο πραγμα. Κι αν ηταν να ακουμε μεσω ιντερνετ τι τα θελουμε τα "μηχανακια";
Plex?Kodi?

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors

Το kodi τι να προσφερει στην οργανωση; το εχω βεβαια (και μαλιστα το Dimitrology/ boom shakalaka που ειναι πληρεστατο) αλλα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ζητω. Το Plex δεν το ξερω...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Re: ΟΡΓΑΝΩΣΗ-ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΗΣΗ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΙΣΚΟΘΗΚΗΣ

και τα δυο προγραμματα που αναφερω διαβαζουν metadata και σου φτιαχνουν library με κατηγοριοποιηση genre/album/artist. Αν εσυ θελεις να γινει μια αυτοματη οργανωση σε επιπεδο file system (με φακελους, υποφακελους) αυτο οντως δεν το κανουν. To κακο του kodi ειναι οτι (μεχρι τελευταια φορα που το ειχα ψαξει πριν λιγους μηνες) δεν κανει passthrough τα flac αλλα τα κανει decode σε pcm.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: ΟΡΓΑΝΩΣΗ-ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΗΣΗ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΙΣΚΟΘΗΚΗΣ

To JRiver κανει κατι τετοιο;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Re: ΟΡΓΑΝΩΣΗ-ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΗΣΗ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΙΣΚΟΘΗΚΗΣ

αναφερει οτι υποστηριζει bit perfect playback (που απο οτι θυμαμαι ειναι το ζητουμενο οταν θελεις να μεταφερεις αυτουσιο κομματι ηχου προς ενισχυτη ή dac). Επειδη ομως δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα με μουσικη (εβαλα spotify premium και δεν ξανακοιταξα πισω μου) ας το επιβεβαιωσει και καποιος "2καναλος" φιλος.
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: ΟΡΓΑΝΩΣΗ-ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΗΣΗ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΙΣΚΟΘΗΚΗΣ

Το JRiver το χρησιμοποιώ εδώ και 10 χρόνια περίπου.
Κάνει κατηγοριοποίηση δημιουργώντας library για μουσική, φωτογαφίες και βίντεο.
Αν έχεις δίκτυο, όλα μπορούν να παίζουν και στους άλλους υπολογιστές συγχρόνως, με μοίρασμα του library (library server). Τα αρχεία σου βρίσκονται σε έναν υπολογιστή (εννοείται), αλλά βλέπεις το ίδιο interface και στα άλλα PC.
 
Last edited:

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,732
Βόλος
Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα αρχεία μου δεν έχουν metadata, επομένως τα προγράμματα αρχειοθέτησης δεν δουλεύουν σωστά. Γενικά το παράτησα το σπορ, θέλει τόση δουλειά να τα περάσω εκ των υστέρων...
Θέλω να πω ότι όλα τα προγράμματα δουλεύουν καλά στην αρχειοθέτηση, αν έχεις περάσει όλα τα metadata.
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,078
Πολύ καλή δουλειά κάνει το Roon και σε αρχεία χωρίς metadata. Βάλτο καθώς είναι trial για 15 μέρες. Αμέσως μετά το index ασχολήσου με τα διπλότυπα καθώς έχει άψογο τέτοιο φίλτρο. Και τις επόμενες μέρες κάτσε και δες φάκελο - φάκελο και πέρνα αυτόματα tags με το tagscanner. To Roon είναι εξαιρετικό εργαλείο αλλά πανάκριβο. Οπότε εκμεταλλεύσου το για αυτές τις λίγες μέρες. Μπορείς να μας δώσεις ένα screenshot από τους φακέλλους σου να δούμε και σε τι κατάσταση είναι γενικά τα αρχεία σου; Σε ρωτάω γιατί αν είναι σε δομή "Καλλιτέχνης / Άλμπουμ" μπορείς να κάνεις το εξής απλό με το tagscanner. Αναζήτηση για τον καλλιτέχνη και μετά με ένα απλό κλικ αποθήκευση των αρχείων. Δες στην παρακάτω εικόνα πως μόνο με το όνομα στην αναζήτηση δεξιά έχω αρκετά αποτελέσματα. Οπότε με λίγα κλικ κάνω δουλειά.

Untitled.jpg
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα αρχεία μου δεν έχουν metadata, επομένως τα προγράμματα αρχειοθέτησης δεν δουλεύουν σωστά. Γενικά το παράτησα το σπορ, θέλει τόση δουλειά να τα περάσω εκ των υστέρων...
Θέλω να πω ότι όλα τα προγράμματα δουλεύουν καλά στην αρχειοθέτηση, αν έχεις περάσει όλα τα metadata.

Μπορείς με 20 να αγοράσεις το MUSIChi tagger που μπορεί να δημιουργήσει Metadata απλώς και μόνο απο το file structure που ειναι τα μουσικά αρχεία. Και στην συνέχεια ψάχνεις και σο fdb Database /Amazon για περισσότερες πληροφορίες
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: ΟΡΓΑΝΩΣΗ-ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΗΣΗ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΙΣΚΟΘΗΚΗΣ

Το JRiver το χρησιμοποιώ εδώ και 10 χρόνια περίπου.
Κάνει κατηγοριοποίηση δημιουργώντας library για μουσική, φωτογαφίες και βίντεο.
Αν έχεις δίκτυο, όλα μπορούν να παίζουν και στους άλλους υπολογιστές συγχρόνως, με μοίρασμα του library (library server). Τα αρχεία σου βρίσκονται σε έναν υπολογιστή (εννοείται), αλλά βλέπεις το ίδιο interface και στα άλλα PC.

Αν ξεκινάς απ' το μηδέν ναι.
Παρ' όλα αυτά το Jriver έχει επιλογή να κατεβάσει metadata και είναι η default επιλογή στις ρυθμίσεις.