Άλλο ένα topic για αγορά projector...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

md1032

New member
9 May 2011
67
Αθήνα
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Σκοπεύω να μετακομίσω σε νέο σπίτι (μεγαλύτερο από το τρέχων) και σκέφτομαι να στραφώ σε λύση projector για το σαλόνι (έχω εδώ και 3 χρόνια την panasonic plasma ΤΧ-P50ST60E την οποία σκέφτομαι να "παροπλίσω"), θα συνδεθεί με denon AVR-X1000 receiver για χρήση 1080p & gaming από pc source & consoles, δεν βλέπουμε τηλεοπτικό σήμα (ευτυχώς), ούτε βλέπαμε πριν στην plasma.

Διαστάσεις: ~4.5μ μήκος, ~2.6μ ύψος, ~2.6 (ωφέλιμο) πλάτος για το projection. Το ύψος της προβολής πιστεύω θα ξεκινάει μετά τα 60εκατοστά από το πάτωμα.

Για αρχή σκέφτομαι να κάνω το projection κατευθείαν πάνω στον αριστερό τοίχο (με όσα ελαττώματα έχει αυτή η τακτική) μέχρι να αποφασίσω για μεγέθη εικόνας και πανιά και τελική εγκατάσταση (πιστεύω θα μπορέσει να δείξει μέχρι 110 ίντσες).
Επίσης σκέφτομαι να τον έχω σε τραπεζάκι μπροστά από τον καναπέ σε απόσταση το πολύ ~3 μέτρα μακριά μέχρι να αποφασίσουμε που θα μπει στο ταβάνι (να φανταστώ στον απέναντι τοίχο θα είναι υπερβολή)

Λέω να αγοράσω τον Benq w1110s, πιστεύω θα καλύψει τις ανάγκες μου (εκτός εάν υπάρχει άλλη πρόταση στα ίδια χρήματα με περισσότερες δυνατότητες).

Επίσης από ότι είδα μάλλον δεν είναι εντελώς ίσιος ο τοίχος, θα χρειαστεί να παίξω με το keystone? Εάν ναι θα χάσω σε ποιότητα εικόνας? Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο στην διαρρύθμιση του χώρου για την προσωρινή τοποθέτηση του projector? Στο ταβάνι θα βάλουμε χαμηλά σποτάκια, πιστεύω δεν θα κόβουν το projection.

Φωτογραφίες του σαλονιού: http://imgur.com/a/YTZeG (Θα ανεβάσω και άλλες εντός των ημερών).

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Στην κατηγορια τιμης που αποφασισες να κινηθεις οι dlp υπερεχουν σε σχεση με τους 3lcd.
Επισης ουτε οι διαφορες ειναι μεγαλες για την διαφορα τιμης απο τον w1110 στα μεγαλυτερα μοντελα του.
Οποτε ορθη επιλογη το συγκεκριμενο μοντελο.

Στα της τοποθετησης τωρα. Λεγοντας πως δεν ειναι ισιος ο τοιχος εννοεις πως δεν ειναι απολυτα καθετος ως προς τους αλλους. ? Αν ναι, δεν χρειαζεται να χρησιμοποιησεις keystone, απλα θα τοποθετησεις τον προβολεα ακριβως καθετα ως προς τον τοιχο που θα προβαλεις. Το keystone το αποφευγουμε στις ταινιες, αφου ουσιαστικα ειναι μια επεξεργασια interpolation με αποτελεσμα να μειωνει την ποιοτητα εικονας λογω επεξεργασιας.

Το μεγεθος καδρου εξαρταται και απο την αποσταση θεασης. Οποτε βαση των ιντσων που θα κινηθεις, κοιταξε να υπολογισεις το που πρεπει να στηθει ο προβολεας. Αναλογως και του zoom του εχεις καποια περιθωρια να τον τοποθετησεις πιο κοντα ή πιο μακρια απο την οθονη/τοιχο για να βγαλει τις επιθυμητες ιντσες. Οσον αφορα το υψος του προβολεα (ειτε ταβανωμενος, ειτε σε τραπεζι) και παλι μπορεις να το υπολογισεις απο το site στο calculator της benq βαζοντας τις αποστασεις. Υπαρχει και ενα υποτυπωδες καθετο lens shift στον φακο οπου μπορεις να μετατοπισεις το καδρο κατα 10 μοιρες στον καθετο αξονα. Αυτο θα σε βοηθησει να παιξεις με το υψος τοποθετησης του προβολεα ή με το υψος του καδρου.
Μιας και δεν υπαρχει οριζοντιο lens shift ομως, η μετατοπιση καδρου στον οριζοντιο αξονα ειναι αδυνατη.
Για αυτο τον λογο ο προβολεας θα πρεπει να τοποθετηθει ακριβως στο κεντρο της εικονας. Αν τον τοποθετησεις πιο δεξια ή αριστερα θα δημιουργηθει τραπεζιο. Και απο την στιγμη που το keystone το αποφευγεις, αυτο δεν πρεπει να γινει.

Οι τοιχοι αν παραμεινουν ετσι κατασπροι, ειναι δεδομενο πως λογω αντανακλασεων του φωτος θα σου χαλασουν το κοντραστ στην εικονα. Ισως να σκεφτοσουν καποιο βαψιμο στους παρακειμενους τοιχους.

Παρακατω σου βαζω τον calculator της Benq ωστε να βαλεις τις αποστασεις τοιχων/ταβανιου/προβολεα, ωστε να σε καθοδηγησει σε ποιο υψος πρεπει να βρισκεται ο προβολεας ειτε σε τραπεζι, ειτε σε ταβανι.
Ειπα βεβαια πως λογω ζουμ και lens shift, εχεις περιθωρια να τοποθετησεις τον προβολεα με λιγο αερα ως προς την αποσταση απο την οθονη/τοιχο ή πιο ψηλα ή χαμηλα σε θεμα υψους.
Υπ'οψιν, ολες τις μετρησεις τις υπολογιζεις απο το κεντρο του φακου του προβολεα.

http://projectorcalculator.benq.com/http://projectorcalculator.benq.com/

Aν ο παραπανω calculator της benq σε μπερδευει, δοκιμασε και τον παρακατω.

http://www.projectorcentral.com/BenQ-W1110-projection-calculator-pro.htm

 

md1032

New member
9 May 2011
67
Αθήνα
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Μια πρώτη μέτρηση που έκανα στο site του benq (έχω αφήσει λίγο αέρα δεξιά-αριστερά για το έξτρα κάδρο του πανιού εάν το λέω σωστά)
http://i.imgur.com/IpS6M5m.png

Ξέρω ότι δεν έχει οριζόντιο shift lens, θα τοποθετηθεί κεντρικά στο κάδρο.

Οι τοίχοι δεν είναι εύκολο να ξαναβαφτούν και επειδή είναι προσωρινή λύση φαντάζομαι δεν θα μας κάνει αρκετή χαλάστρα στην θέαση μέχρι να αγοραστεί το πανί (επίσης δεν γνωρίζω τι χρώματα πρέπει να βαφτεί, θα χρειαστεί φαντάζομαι και "γυάλισμα" ο τοίχος και μάλλον θα είναι λίγο φασαρία στην φάση που είμαστε)

Όσο αφορά αυτό που έγραψα για τους τοίχους ότι δεν είναι κάθετοι αυτό με το μάτι το παρατήρησα, να φανταστώ θα θέλει έλεγχο με αλφάδι.

Επίσης υπάρχει κάποιο μέλος του site που να ασχολείται με εγκαταστάσεις ώστε να μας βοηθήσει στην τελική εγκατάσταση του (προφανώς με πληρωμή)?

Ευχαριστώ και πάλι!
 

md1032

New member
9 May 2011
67
Αθήνα
Καλημέρα, επανέρχομαι γιατί λογικά θα γίνει η αγορά από το amazon.de, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο αξιόπιστο 15μ καλώδιο hdmi (για να μην μπλέκω με ασύρματο hdmi, τουλάχιστον τώρα)?
Αυτό θα με καλύψει?
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Άλλο ένα topic για αγορά projector...

Καλημέρα, επανέρχομαι γιατί λογικά θα γίνει η αγορά από το amazon.de, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο αξιόπιστο 15μ καλώδιο hdmi (για να μην μπλέκω με ασύρματο hdmi, τουλάχιστον τώρα)?
Αυτό θα με καλύψει?

Για να είμαι ειλικρινής το εν λόγω καλώδιο δεν το γνωρίζω αλλά το τελείωμά του δείχνει σοβαρό (τελευταία φωτό).
 

md1032

New member
9 May 2011
67
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Άλλο ένα topic για αγορά projector...

Για να είμαι ειλικρινής το εν λόγω καλώδιο δεν το γνωρίζω αλλά το τελείωμά του δείχνει σοβαρό (τελευταία φωτό).

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, πιστεύεις ότι θα υπάρξει πρόβλημα με μεγάλα μήκη hdmi (>12.5m)?

Εάν έχεις χρόνο θα ήθελες να μου προτείνεις κάποιο άλλο καλώδιο για αγορά (από οποιοδήποτε ευρωπαικό amazon)?
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
εγω αγορασα καλωδια απο το καλαθι κυριωλεκτικα

ενα 10μετρο 6 ευρω ενα 15μετρο 12 ευρω και 3 του 1,5 μετρου των 2,5 ευρω και παιζουν ολα Χωρις ΜΑ και ΜΟΥ .....

μη πεφτεται στο τρυπακι ακριβα καλωδια κτλ.....


ολα οσα πηρα ειναι αγνωστη μαρκα ....πιο φτηνα δεν βρηκα....
 

md1032

New member
9 May 2011
67
Αθήνα
Καλημέρα, χτες μετά την θέαση έκλεισα κανονικά τον projector και σήμερα που ξύπνησα βλέπω το power button να κάνει orange blinking. Το manual λέει οτι κάνει cool την λάμπα, είναι λογικό να το κάνει 9+ ώρες? Τι μπορώ να κάνω τώρα?