Βοήθεια-Σημαντικό! Ανάκτηση κατεστραμμένου αρχείου του MS Word 2007

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά.

Πριν ξεκινήσω, πρέπει να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο θέμα το συζητώ και στο διπλανό φόρουμ, ωστόσο αναμένω τη βοήθειά σας και εδώ, που - όπως και στο παρελθόν - έχει αποδειχθεί πολύτιμη.

Χθες λίγο πριν το Χριστουγεννιάτικο οικογενειακό τραπέζι, ανακάλυψα με απίστευτο πόνο ψυχής ότι ένα αρχείο μου, στο οποίο έχει καταγραφεί ένα πολύ σημαντικό κείμενο απεριόριστης αξίας, έχει καταστραφεί, ενώ το είχα σώσει κανονικά την τελευταία φορά που το άνοιξα.

Είναι γραμμένο σαν αρχείο του Word 2007 (.docx) σε Windows 10 Pro 64-bit και όλο είναι γραμμένο στα Ελληνικά. Το έχω αποθηκευμένο σε εξωτερικό σκληρό δίσκο, στον οποίο αποθηκεύω όλα τα σημαντικά μου αρχεία. Δοκίμασα να το ανακτήσω, χρησιμοποιώντας όλα τα διαθέσιμα εργαλεία, που διαθέτει το Word, αλλά εις μάτην. Μετέφερα τον δίσκο σε άλλον υπολογιστή, με Word 2013, αλλά κι εκεί τα ίδια. Ανατρέχοντας στο διαδίκτυο, μήπως με διαφωτίσει, βρήκα εδώ τις γνωστές μεθόδους ανάκτησης, που δοκίμασα - όπως γράφω - αλλά τίποτα. Επίσης, βρήκα τα εξής:
  • Εδώ, ένα πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων του Word, που δουλεύει μέχρι και στο Word του Office 2010, όχι πιο πρόσφατο. Είναι επί πληρωμή, διαθέτει free Demo, που το δοκίμασα, και ανέκτησε το αρχείο, αλλά στο ανακτημένο κείμενο μου βγάζει αλαμπουρνέζικα, του τύπου: "ληclΒΚΘq_Dχmθ–FΗ.υKΆδξΜΔδΡ©Š»#w3φ‚h‡d". Ήδη, τους έθεσα ένα ερώτημα, αν αυτά που βλέπω οφείλονται στο Demo και αν το πρόγραμμά τους υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες του πακέτου των Ελληνικών στο Word. Περιμένω φυσικά να μου απαντήσουν.

  • Εδώ, ένα πρόγραμμα ανάκτησης κατεστραμμένων αρχείων γενικά, που είναι κι αυτό επί πληρωμή, αλλά διαθέτει και free trial, αλλά που δεν ξέρω αν στοχεύει ειδικά σε κατεστραμμένα αρχεία του Word.
    Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη και την περιμένω με αγωνία. Είναι κόπος τουλάχιστον 3 μηνών και φυσικά περιέχει κείμενο ανεκτίμητης αξίας.

Ψάχνοντας ακόμα περισσότερο, προσπάθησα να ανακτήσω το κατεστραμμένο αρχείο μέσω του μενού του Word (άνοιγμα του Word - Ελληνική έκδοση, δεξί κλικ πάνω στο κουμπί του Office, κλικ στο "Επιλογές του Word - Word Options", κλικ στο "Για προχωρημένους - Advanced", κλικ στο "Θέσεις Αρχείων - File Locations", κλικ στο "Αρχεία Αυτόματης Ανάκτησης - Auto Recovery Files", επιλογή της κατάλληλης διαδρομής - pathname, στην οποία βρίσκεται το αρχείο και τέλος κλικ στο "Τροποποίηση", προκειμένου να εμφανιστούν οι υποφάκελοι και τα αρχεία, και να επιλέξω το κατεστραμμένο αρχείο για την τροποποίηση). Εκεί, σταματάνε όλα, αφού στο τελευταίο κλικ δεν εμφανίζονται αρχεία για επιλογή, αλλά μόνο (υπο)φάκελοι. Και αν προσπαθήσω να επιλέξω το αρχείο χειροκίνητα, γράφοντας με το χέρι μου το όνομα του αρχείου, ξεπηδάει ένα αναδυόμενο παραθυράκι με την προειδοποίηση ότι το συγκεκριμένο αρχείο δεν είναι έγκυρο. Και αυτό το κάνει για οποιοδήποτε αρχείο που επιλέγω χειροκίνητα.

Στη συνέχεια, κατέβασα την free έκδοση του 7-Data Recovery Suite, την οποία τρέχω από το πρωί για τον συγκεκριμένο εξωτερικό σκληρό, έχοντας ζητήσει από το πρόγραμμα να περιοριστεί μόνο σε αρχεία του Word, μπας και ανακαλύψει το κατεστραμμένο αρχείο και το ανακτήσω.

Μέχρι αυτή τη στιγμή δεν έχω καταφέρει ακόμα κάτι. Στο συγκεκριμένο αρχείο, ειδικά όσα καταγράφηκαν τις τελευταίες 10-15 περίπου μέρες, είναι πολύ σημαντικά και αν ανακτηθούν, αφενός δεν θα πάει χαμένη δουλειά δυο εβδομάδων και αφετέρου θα με γλυτώσουν από το να ξανασκάψω τη μνήμη μου και να ξαναγράψω όσα έχουν χαθεί.

Επομένως, κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ και πάλι Χρόνια Πολλά.
 
Χρόνια πολλά και σε σένα Παναγιώτη.

Για την αυτόματη ανάκτηση έγραψες:

"Ψάχνοντας ακόμα περισσότερο, προσπάθησα να ανακτήσω το κατεστραμμένο αρχείο μέσω του μενού του Word (άνοιγμα του Word - Ελληνική έκδοση, δεξί κλικ πάνω στο κουμπί του Office, κλικ στο "Επιλογές του Word - Word Options", κλικ στο "Για προχωρημένους - Advanced", κλικ στο "Θέσεις Αρχείων - File Locations", κλικ στο "Αρχεία Αυτόματης Ανάκτησης - Auto Recovery Files", επιλογή της κατάλληλης διαδρομής - pathname, στην οποία βρίσκεται το αρχείο και τέλος κλικ στο "Τροποποίηση", προκειμένου να εμφανιστούν οι υποφάκελοι και τα αρχεία, και να επιλέξω το κατεστραμμένο αρχείο για την τροποποίηση)."

Ρίχνω μια ιδέα τώρα. Τροποποίηση ίσως να σημαίνει να διαλέξεις άλλο φάκελλο για να μπαίνουν τα αρχεία ανάκτησης.

Μήπως δεν χρειάζεται λοιπόν να κάνεις τροποποίηση, αλλά, αφού βρεις το pathname των αρχείων ανάκτησης, να πας με τον explorer ακριβώς σε αυτήν την τοποθεσία και να επιλέξεις κάποιο από τα τελευταία αρχεία πριν την καταστροφή για να το ανοίξεις με το word;

Βέβαια, έχε υπόψη πως τα αρχεία αυτά πιθανόν να είναι read only ή κρυφά, οπότε πρέπει να τροποποιήσεις τις επιλογές εμφάνισης.
 
Χρόνια πολλά και σε σένα Παναγιώτη.

Για την αυτόματη ανάκτηση έγραψες:

"Ψάχνοντας ακόμα περισσότερο, προσπάθησα να ανακτήσω το κατεστραμμένο αρχείο μέσω του μενού του Word (άνοιγμα του Word - Ελληνική έκδοση, δεξί κλικ πάνω στο κουμπί του Office, κλικ στο "Επιλογές του Word - Word Options", κλικ στο "Για προχωρημένους - Advanced", κλικ στο "Θέσεις Αρχείων - File Locations", κλικ στο "Αρχεία Αυτόματης Ανάκτησης - Auto Recovery Files", επιλογή της κατάλληλης διαδρομής - pathname, στην οποία βρίσκεται το αρχείο και τέλος κλικ στο "Τροποποίηση", προκειμένου να εμφανιστούν οι υποφάκελοι και τα αρχεία, και να επιλέξω το κατεστραμμένο αρχείο για την τροποποίηση)."

Ρίχνω μια ιδέα τώρα. Τροποποίηση ίσως να σημαίνει να διαλέξεις άλλο φάκελλο για να μπαίνουν τα αρχεία ανάκτησης.

Μήπως δεν χρειάζεται λοιπόν να κάνεις τροποποίηση, αλλά, αφού βρεις το pathname των αρχείων ανάκτησης, να πας με τον explorer ακριβώς σε αυτήν την τοποθεσία και να επιλέξεις κάποιο από τα τελευταία αρχεία πριν την καταστροφή για να το ανοίξεις με το word;

Βέβαια, έχε υπόψη πως τα αρχεία αυτά πιθανόν να είναι read only ή κρυφά, οπότε πρέπει να τροποποιήσεις τις επιλογές εμφάνισης.

Καλησπέρα, Έκτορα. Χρόνια Πολλά και σε σένα προσωπικά κι ευχαριστώ για τη συμβουλή.

Το δοκίμασα.

Δυστυχώς, είτε κάνεις κλικ στο "Τροποποίηση" είτε διπλό κλικ στο pathname (χρήση του explorer, δηλαδή), αυτός (ο explorer) δεν σου παρουσιάζει αρχεία, αλλά μόνο υποφακέλους, πράγμα που σημαίνει ότι είτε (για κάποιο λόγο) δεν παρέχεται πρόσβαση σε κάποιο από τα ανακτημένα αρχεία, είτε δεν υπάρχουν τέτοια. Δηλαδή, με λίγα λόγια η λειτουργία της ανάκτησης για κάποιο λόγο, είτε δεν έχει λειτουργήσει, ώστε να έχει δημιουργήσει κάποιο "φάντασμα" ανακτημένου αρχείου στο παρασκήνιο είτε το ίδιο το πρόγραμμα του Word έχει περιορισμούς σε αυτήν (την ανάκτηση).

Να σημειώσω ότι, αφού είχα την υπομονή να περιμένω να τελειώσει το σκανάρισμα του 7-Data Recovery Suite, έλεγξα τα αποτελέσματα, τα οποία με οδήγησαν σε κάποιο - υποτίθεται ανακτημένο - αρχείο με το ίδιο όνομα (ή περίπου, αφού το ανακτημένο είχε ως πρώτους χαρακτήρες το σήμα του δολαρίου και μια παύλα [$-], αν θυμάμαι καλά, και μετά τα υπόλοιπα γράμματα του παλιού αρχείου). Δοκίμασα να ανοίξω κι αυτό, αλλά πήρα πάλι το ίδιο μήνυμα, που μου έλεγε ότι ήταν κατεστραμμένο.

Έτσι, υποχρεωτικά ξαναγυρίζω στην αρχή. Το μόνο που μου μένει είναι να δω αν πράγματι μπορεί με αξιοπιστία να λειτουργήσει το πρώτο πρόγραμμα που αναφέρω στην αρχή, το Recovery for Word, του οποίου η αρχική δοκιμή με το free trial ήταν η μόνη που μου έδωσε κάποιο ανακτημένο αρχείο, που τουλάχιστον είχε τον ίδιο, ή περίπου τον ίδιο, αριθμό σελίδων με το αρχικό κατεστραμμένο, άσχετα αν αυτά που διαβάζω στο ανακτημένο κείμενο ήταν με αλαμπουρνέζικους χαρακτήρες.

Αυτά που με αναγκάζουν ακόμα να είμαι διστακτικός ως προς την αγορά του είναι οι δυο παράμετροι που αναφέρω: Το αν πράγματι η full version θα είναι αυτή που πράγματι θα μου προσφέρει πλήρη ανάγνωση του ανακτημένου αρχείου ή εν πάση περιπτώσει, θα μου επιτρέψει την πλήρη ανάκτησή του και το αν το πρόγραμμα αυτό και η ανάκτηση είναι πλήρως συμβατά με την ελληνική έκδοση του Office 2007.

Αν για αυτά τα δύο είχα απολύτως θετική απάντηση, δεν θα δίσταζα καθόλου να προχωρήσω στην αγορά του, κι ας έχει κοντά στα 70 δολάρια. Η αξία του αρχείου, που θα ανακτηθεί δεν μπορεί με τίποτα να εκτιμηθεί συγκριτικά με αυτό το ποσό. Αλλά το να δώσεις 70 δολάρια για κάποιο πρόγραμμα, που δεν θα σου δώσει αποτέλεσμα, είναι τουλάχιστον αστείο. Γι' αυτό είμαι αναγκασμένος να περιμένω απάντηση από τους δημιουργούς του (και εμπορευόμενους το προϊόν), όπως αναφέρω αρχικά.

Δεν ξέρω αν σκέφτομαι σωστά και - κυρίως - δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη εναλλακτική και αξιόπιστη λύση.

Καλό βράδυ κι ευχαριστώ.

(Εξακολουθώ να περιμένω γνώμες από τους ειδικούς του είδους σε κάθε περίπτωση, πάντως)
 
Χαράς Ευαγγέλια!

Θέλω να πληροφορήσω την κοινότητα του φόρουμ ότι τελικά κατάφερα να ανακτήσω το χαμένο αρχείο.
:award::music-smiley-005::ernaehrung004:

Από όλα τα προγράμματα που δοκίμασα, τόσο αυτά που μου είχαν προταθεί από φίλους, όσο και αυτά που είχα ο ίδιος βρει με αναζήτηση στο διαδίκτυο, αυτό που δούλεψε αστραπιαία και μου ανέκτησε το κατεστραμμένο αρχείο είναι η δοκιμαστική (trial), και βέβαια free, έκδοση του 321soft Data Recovery Express.

Το αναφέρω εδώ με την υποσημείωση πως αποδείχτηκε το πιο αξιόπιστο - και μοναδικό, ίσως - πρόγραμμα πλήρους ανάκτησης του αρχείου, έστω κι αν ήταν η δοκιμαστική έκδοση.

Για να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι, σε περίπτωση που συμβεί σε κάποιον κάτι ανάλογο (μακριά από μας, πάντως).

Χρόνια Πολλά σε όλους, με Υγεία και Ευτυχία και μακριά από τέτοιες καταστάσεις (μου στοίχισαν τον κανονικό ύπνο τριών τουλάχιστον ημερών)

Και σας ευχαριστώ όλους σας για τη βοήθεια και την υπομονή να με ανεχτείτε.

-bye-
 
Last edited: