Πράσινες λωρίδες σε Samsung PS51E550

mikepitas

New member
27 December 2012
5
Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά!

Το Ιανουάριο-Φεβρουάριο του 2013 είχα αγοράσει από την τότε Electroworld, η οποία πλέον έχει συγχωνευθεί με τον Κωτσόβολο, την Samsung PS51E550. Πέρυσι τέτοια εποχή παρατήρησα πως στα δεξιά της οθόνης υπήρχε μια ελαφριά πράσινη λωρίδα. Αυτή η ελαφριά πράσινη, έκανε αδερφάκια και πλέον στην οθόνη βρίσκονται 3 από δαύτες, 1 αχνή (πάχος 1 χιλιοστό/pixel), 1 πιο έντονη (2-3 χιλιοστά/pixel) και 1 αρκετά έντονη γύρω στο 0.5 εκατοστό, όλες μαζεμένες στα αρκετά δεξιά της οθόνης. Το θέμα, παρόλο που είναι εν γνώση μου 1 χρόνο τώρα, δεν το κυνήγησα γιατί η τηλεόραση δεν βρίσκεται στην μόνιμη κατοικία μου, αλλά και γιατί δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω την απόδειξη αγοράς! Παρόλα αυτά έχω το επιβεβαιωτικό e-mail από την Electroworld πως η παραγγελία μου έχει καταχωρηθεί, το αυτόματο email, που έχει πάνω και τον κωδικό της παραγγελίας.

Γράφω λοιπόν εδώ, ώστε να ρωτήσω τι μπορώ να κάνω. Έχω σκεφτεί τις εξής επιλογές:

α) Να πάω στον Κωτσόβολο με τον κωδικό παραγγελίας και να προσπαθήσω να τους πίσω να μου εκδώσουν εκ νεου μια απόδειξη, με την οποία να απευθυνθώ στην Samsung απευθείας, καθώς νομίζω πως η Εγγύηση Κατασκευαστή είχε 5ετη διάρκεια.

β) Να πάρω κατευθείαν τηλέφωνο την αντιπροσωπεία της Samsung και να ελπίζω ότι θα μου την φτιάξουν χωρίς απόδειξη αγοράς.

γ) Να πληρώσω την επισκευή, αν αυτή είναι σε ένα εύλογο πόσο.

Τι μου προτείνετε; (Δυστυχώς έχω φάει το σπίτι και απόδειξη δεν βρίσκω, άρα πλέον έχω αποκλείσει αυτήν την επιλογή.)

Ευχαριστώ πολύ!
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Συνηθισμένο προβλημα στη συγκεκριμένη σειρα πλάσμα της samsung. Σε κάποια μέλη έχει αλλαχτεί το πανελ πάνω απο μια φορά αλλά η πρωτη βλάβη ήταν εντός εγγύησης. Χωρίς απόδειξη είναι δύσκολα τα πράγματα, θα πρέπει να ξεκινήσεις απο εκεί. 2 χρόνια ειναι η εγγύηση κατασκευαστή εκτός αν είχες κάνει επέκταση εγγυησης στο κατάστημα. Για επισκευή το κόστος μάλλον θα ειναι απαγορευτικό, παίρνεις καινουργια τηλεοραση.
 

mikepitas

New member
27 December 2012
5
Vas σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μάλλον θα το χωνέψω ως έχει μέχρι να μαζευτούν κάποια λεφτά για μια άλλη αγορά... Είχε ακουστεί το πρόβλημα τότε, ξέρεις; Γενικά ήταν λάθος ή αγορά μου και δεν το κατάλαβα... Ή μετά βγήκε η βρώμα; Γιατί πραγματικά δεν θυμάμαι στην έρευνα που έκανα να έπεσα σε τίποτα παράξενες περιπτώσεις...