Προτάσεις Αναβάθμισης ηχοσυστήματος Jeep Cherokee

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

HAF_K

Established Member
2 September 2006
254
Χρόνια Πολλά

Έχω τοποθετήσει μόνος μου ένα 2DIN κινεζικό στο Cherokee και παίζει με τα μαμά ηχεία (Infinitive) ενώ έχω και ένα ενισχυτή JBL GTO504 που οδηγεί ένα 10"woofer.

Θέλω να αναβαθμισω τον ήχο και σκέφτομαι να αλλάξω τα μπροστινά ηχεία που έχουν ήδη κάποια φθορά στα λάστιχα. Επίσης να φτιάξω ένα μπασοκουτο και να το τοποθετήσω κάτω από το πίσω κάθισμα.

Η σκέψη είναι να χρησιμοποιήσω τον υπάρχων ενισχυτή για τα μπροστινά ηχεία και για το μπάσο.

Θέλω προτάσεις για ηχεία καθώς και από που μπορώ να βρω κατάστημα για αγορά μόνωσης και μοκέτας για το μπασοκουτο.

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση από ειδικούς του χώρου ευπρόσδεκτη
 

kotikos

Senior Member
16 March 2007
329
Εγώ δεν έχω κάποια πρόταση απλά θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιο cherokee έχεις και ποια πηγή έβαλες Επειδή με ένα φίλο μου προσπαθούμε να δούμε πως θα μπει ένα 2din σε ένα του 2006 μοντελο. Αν έχεις και κάποια φώτο ευπρόσδεκτη.
Συγγνωμη για το troll και πάλι ευχαριστώ.
 

HAF_K

Established Member
2 September 2006
254
Εγώ δεν έχω κάποια πρόταση απλά θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιο cherokee έχεις και ποια πηγή έβαλες Επειδή με ένα φίλο μου προσπαθούμε να δούμε πως θα μπει ένα 2din σε ένα του 2006 μοντελο. Αν έχεις και κάποια φώτο ευπρόσδεκτη.
Συγγνωμη για το troll και πάλι ευχαριστώ.

2002 μοντέλο, για να μπει έκανα μετατροπή στο πλαστικό κάλυμμα και "έφαγα" με dremler τον χώρο εσωτερικά.
Η πηγή είναι ένα κινεζικό
 

HAF_K

Established Member
2 September 2006
254
Re: Απάντηση: Προτάσεις Αναβάθμισης ηχοσυστήματος Jeep Cherokee

Απο τον ήχο της πηγής είσαι ευχαριστημένος ;

Όχι ιδιαίτερα, σε συγκριςη με παλιότερα που είχα επώνυμα μηχανήματα είναι απλά μια μεςη επιλογή, αλλά δεν είναι εύκολο να το αλλάξεις με επώνυμο και να κάνει και όσα κάνει τώρα αυτό..(Bluetooth, GPS, TV, DVD,MP3, χωρίς να ξεπεράσεις τα 1000
Επομένως στοχεύω αρχικά σε κάποια ηχεία και ανάλογα βλέπουμε..
 

HAF_K

Established Member
2 September 2006
254
Τι μεγέθους ηχεία χωρούν ;
Για να δούμε τι προτάσεις μπορούν να γίνουν. :a0210:

16αρια σε ολες τις πόρτες αλλά σκέφτομαι μόνο για τα μπροστινά.
Επίσης έχει 10αρια στο ταμπλό αλλά αυτά δεν θέλω να τα αλλάξω.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Τα μπροστινά ηχεία, πόρτες & ταμπλό, πως συνδέονται ;
Γνωρίζεις ;
Είναι σε σειρά ή ξεχωριστά κανάλια ;
Ειδικά αν παίξεις με ενισχυτή, τότε είναι το πλέον πιθανό να έχεις παραμορφώσεις από τα ηχεία που δεν θα αλλάξεις και δεν θα οδηγείς από ενισχυτή.
 

HAF_K

Established Member
2 September 2006
254
Όλα τα ηχεια (ταμπλω, πισω/μπροστα πορτας) είναι παραλληλα συνδεδεμένα από τον ενισχυτή που βρισκεται στα μπροστινα ηχεια.
jeep1.jpg2.jpg
 

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Υπαρχει πλαίσιο ειδικό που μπαίνει και γινεται 2din! Το αγόρασα απο Αμερική σε "λογική τιμή".
 

HAF_K

Established Member
2 September 2006
254
Τελικά πήρα τα διαιρούμενα Hertz ESK165L.5 και τα τοποθέτησα μπροστά, τα συνδεςα με νέες καλωδιώσεις με το τετράκαναλο GTO καταργώντας την υφιςταμενη η σύνδεση. Η διαφορά περισσότερο από εμφανής.

Κάποια πρόταση για πίσω ηχεία ομοαξονικα; κυρίως οικονομικά?
Θα παίξουν παράλληλα συνδεδεμένα με τα μπροστινά?


Sent from my iPad using Tapatalk