Ιδέες και προτάσεις για δώρο.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

19 June 2006
35,671
Χρόνια πολλά και καλά σε όλους!!

Θέλω να κάνω μια σύνθεση desktop για δωράκι στην μάνα μου. Κουτί υπάρχει ήδη. Απαιτήσεις:

Παιχνιδάκια στο φατσομπούκι
Παιχνιδάκια στο φατσομπούκι
Παιχνιδάκια στο φατσομπούκι
Παιχνιδάκια στο φατσομπούκι
Παιχνιδάκια στο φατσομπούκι

and last but not least...

Παιχνιδάκια στο φατσομπούκι!!


Πέραν της πλάκας, αναζητώ μία σύνθεση low budget για ικανοποιητικό surfing και παιχνίδια απαιτήσεων επιπέδου flash. Μια καρτούλα για αναπαραγωγή 1080 υλικού χωρίς ζόρι και...basta.

Έχω χάσει επεισόδια σε hardware όλα αυτά τα χρόνια, οπότε επαφίεμαι στις προτάσεις σας.:smile:
 
19 June 2006
35,671
Μπάτζετ θέλω να κινηθώ γύρω στα 3-3,5 κατοστάρικα. Δεν ξέρω τι είναι το nuc, διαβάζω και επανέρχομαι. Θενκ γιου.

Κάτι σαν μίνι πισάκι δηλαδή...δεν το είχα σκεφτεί γιατί έχω ήδη το κουτί διαθέσιμο. Έχει και πολλές εκδόσεις.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Γιαννη αν εχεις το κουτι παιρνεις ενα οικονομικο τροφοδοτικο, μια φθηνη μητρικη, τον φθηνοτερο intel pentium , 4 gb ram, και εναν μικρο ssd. Τα windows 10 μπαινουν κανονικα κατεβασμενα χωρις κωδικο.
Συνολο γυρω στο 300αρι για ενα αξιοπρεπεστατο desktop γενικης χρησης με δυνατοτητα αναβαθμισης στο μελλον.



Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Για τέτοιου είδους χρήση μην αποκλείεις και το tablet.

Πριν μερικά χρόνια έδωσα στην μάνα μου το παλιό μου laptop για ακριβώς αυτήν την χρήση και επειδή δεν την βόλευε να κάθεται στο γραφείο όλη την ώρα και προτιμούσε τον καναπέ κτλ... πριν ένα χρόνο της πήραμε ένα παλιό ipad και είναι ενθουσιασμένη. To laptop δεν το ξανά-ακούμπησε.


Αν για καποιο λόγο όμως δεν σου αρέσει αυτή η λύση....πριν λίγο καιρό είχα φτιάξει κομμάτι κομμάτι ενα Beebox (αντίστοιχο του Nuc) με κόστος 320ευρω και από τότε δεν το εχω σβήσει...είναι σκυλί.

Είναι από τα λίγα που έχει 2πλο Ram Slot. Του έβαλα λοιπόν 1 x mSSD ίσα ίσα για το λογισμικό, 2 x 8gb RAM, και 1 x ssd 120gb.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για δώρο.

Μπάτζετ θέλω να κινηθώ γύρω στα 3-3,5 κατοστάρικα. Δεν ξέρω τι είναι το nuc, διαβάζω και επανέρχομαι. Θενκ γιου.

Κάτι σαν μίνι πισάκι δηλαδή...δεν το είχα σκεφτεί γιατί έχω ήδη το κουτί διαθέσιμο. Έχει και πολλές εκδόσεις.

Δες τα μικρά έτοιμα

Εανλακτικά, Εαν έχεις κουτι και PSU


http://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...e-Motherboard-F2A88XM-HD3P-A88X-FM2p-DDR3.htm

http://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...U-A10-7860K-FM2-4-0-GHz-4MB-AD786KYBJCSBX.htm

http://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...3-8GB-Dimm-1333MHz-VALUE-CMV8GX3M1A1333C9.htm

http://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...os/SanDisk-SSD-Plus-240GB-SDSSDA-240G-G26.htm

Ακριβά πραγματα σου έβαλα,
αλλά και nuc να πάρεις
RAM βαλε 8 αντι για 4 καλό είναι (καλύτερα 2χ4)
SSD ο 128 μπορεί να σου πέσει μικρός καλλίτερα σε 256
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Τα αδικεις νομιζω!
Παντως και το ταμπλετ ειναι εξαιρετικο για παιχνιδια fb!

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
19 June 2006
35,671
Παιδιά, το πισάκι θα είναι μόνιμο σε κάποιον χώρο και θα χρησιμεύει και σαν πηγή για ταινίες στο προβόλι....μ' έναν σμπάρο δυο τρυγόνια δηλαδή. Τις ταμπλέτες γενικά ποτέ δεν τις συμπάθησα για παιχνίδια όπως και τα λάπτοπ. Η φορητότητα δεν είναι το ζητούμενο στην συγκεκριμένη περίπτωση, οπότε το ντέσκτοπ φαντάζει σαν πιο πρόσφορη λύση.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Αμα ειναι ετσι τοτε σιγουρα μια modular λυση με ανεξαρτητα εξαρτηματα. Ποτε δεν ξες τι μπορει να αναβαθμισεις ή να αντικαταστησεις!

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για δώρο.

Παιδιά, το πισάκι θα είναι μόνιμο σε κάποιον χώρο και θα χρησιμεύει και σαν πηγή για ταινίες στο προβόλι....μ' έναν σμπάρο δυο τρυγόνια δηλαδή. Τις ταμπλέτες γενικά ποτέ δεν τις συμπάθησα για παιχνίδια όπως και τα λάπτοπ. Η φορητότητα δεν είναι το ζητούμενο στην συγκεκριμένη περίπτωση, οπότε το ντέσκτοπ φαντάζει σαν πιο πρόσφορη λύση.

Τώρα είδα το θέμα :blush: Οταν λές υπάρχει το κουτί, τί μητρικές παίρνει? Αν θα είσαι Αθήνα πάρε με ένα τηλ. να βοηθήσω στην εύρεση εξαρτημάτων.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Ιδέες και προτάσεις για δώρο.

Τις ταμπλέτες γενικά ποτέ δεν τις συμπάθησα...

Είσαι και τρεκάς πανάθεμά σε... :laugh:

startrek.jpg

Πες τώρα ότι θες να τρέχει και golf κι άσε τα σάπια... :p

Καλή χρονιά αδερφέ !!! :ernaehrung004:
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Γιαννη

Ειμαι και εγω ντεσκτοπας βαμμενος (οπως και συ) εδω και δεκαετιες.
Εαν μπορω να μπηξω καρτες σε ενα παλιο κουτι και να δουλεψει .... θα το κανω.
Μονο που εδω .... δεν προκειται για σενα .... αλλα για την μανα σου.
Και ΑΝ η μανα σου δεν εχει ξαναδουλεψει PC .... μην της το κανεις αυτο !

Τι θελω να πω ....

Πριν απο 17 μερες, εγω και η αδερφη μου (κυριως, η αδερφη μου) αποφασισαμε
να βαλουμε την μαμα .... στο internet. Της αγορασαμε αυτο http://www.skroutz.gr/s/9473602/MLS-Magic-10-1-32GB.html
στα 240 ευρω (προσφορα στα Media Markt μονο για εκεινες τις μερες) που, Ω του Θαυματος,
ειχε και αποσπωμενο πληκτρολογιο. H μανα μου στην αρχη ... ευγενικως και χλυαρως αδιαφορη.
Της δειξαμε τα βασικα (τα απολυτως βασικα) και περιμεναμε ... το ενδιαφερον της
να αρχισει να εξελισσεται σε χειμαρρο περιεργειας. Και καποια στιγμη ..... τα παραταει ολα
.... πριν 7 με 10 μερες. Βουρκωσαμε. Σαστισαμε. :blink: Εριχνε ο ενας στον αλλον το φταιξιμο.

Πριν απο 5-6 μερες, σκαει στο σπιτι η ανιψουλα της (ετων 10 !!!!!)
ΑΡΧΙΓΑΤΟΝΙ ΣΤΗΝ ΤΑΜΠΛΕΤΑ ..... (και λιγα λεω !)

Ε .... απο τοτε η μανα μου οχι απλως ξαναπιασε την ταμπλετα αλλα μπαινει στο Skroutz
ψαχνει ηλεκτρικες κουβερτες, δημιουργησε λογαριασμο στο hotmail με ονοματακι που της
υπεδειξε η ανιψουλα, μπαινει στο FB και κανει like στις φωτογραφιες της και μας δινει και
το τελειωτικο χτυπημα >

"δεν ειστε για να δασκαλεψετε ανθρωπο εσεις οι δυο .... "

Γιατι τα γραφω ολα αυτα ....
Εαν της ειχαμε στησει desktop PC με 7αρια .... απλα η ανιψουλα δεν θα κανε το θαυμα της.
Γιατι αν καποιος δεν εχει ξεκινησει με PC ... ΜΗΝ του κανεις το χουνερι να τον ξεκινησεις με desktop.

MHN TO KANEIΣ, ΓΙΑΝΝΗ ! -bye-
Γιατι δεν ξερεις ποια ειναι (και ποια δεν ειναι) η ευκολια σε καποιον παντελως ασχετο.
 
Last edited:

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
10ρια να βάλεις! Τα βάλαμε στης πεθεράς μου το ερείπιο (απο Xp) και είχαμε ανάσταση νεκρών :award: Εκτός απο το ότι είναι πιο σταθερα, είναι πολύ πιο φιλικά στον ασχετο χρήστη.

Καλή χρονιά!
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,810
Σκέψου το Tablet πάντως. Και η δικιά μου με netbook την έβγαζε και μόλις πήρα ένα galaxy-note 10.1 δεν ξανά ακούμπησε υπολογιστή ή Laptop. Opera με 100 bookmarks στην ταχεία λίστα όμορφα ταξινομημένα mx player για σειρές ταινίες ote tv go και άλλα πολλά που γίνονται πανεύκολα στο Tablet. Αντε πάρε τον υπολογιστή στο κρεβάτι δεν βολεύει καθόλου.

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom