Yamaha AS501 VS Marantz PM6006..?

The Thing

New member
28 December 2016
17
Γεια σε όλους και χρόνια πολλά,

είναι το πρώτο μου post στο forum και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας στην αγορά του πρώτου μου στερεοφωνικού ενισχυτή. Προς το παρόν είμαι κάτοχος του Yamaha RX-V550 (πολυκάναλου) με ηχεία τα Dali Zensor 1. Ο χώρος που ακούω μουσική έχει διαστάσεις περίπου 5m*3m. Ο υπολογιστής συνδεδεμένος με την τηλεόραση μέσω HDMI από κάρτα γραφικών και η τηλεόραση μέσω optical στον ενισχυτή.

Ο ήχος με αυτή την συνδεσμολογία είναι μακράν καλύτερος από RCA. Αρχικά με RCA κάτι μου έφταιγε, ο ήχος μου ακουγόταν στο ίδιο επίπεδο, κανένας διαχωρισμός μεταξύ ψηλών, μεσαίων και χαμηλών και τα μπάσα ανύπαρκτα. Με optical απέκτησα "τρισδιάστατο" ήχο, οι αποστάσεις μεταξύ των συχνοτήτων εμφανίστηκαν.. δεν ξέρω αν σας τα περιγράφω σωστά, αλλά άκουσα τεράστια διαφορά, ήξερα ότι δεν μπορεί να έφταιγαν τα ηχεία.

Ακούω κυρίως ηλεκτρονική αλλά μου αρέσουν σχεδόν όλα τα είδη (rock, jazz, funk, κλασική). Νομίζω ότι με την αγορά στερεοφωνικού ενισχυτή θα ακούσω κάτι επιπλέον και αυτό μου αρκεί. Αν και δεν ακούω σε υψηλές στάθμες γενικά, ο Yamaha φαίνεται να "μπουκώνει" όταν ανοίγω τα γκάζια, ο ήχος παραμορφώνεται, κουράζει.

Το budget κυμαίνεται μέχρι 500 ευρώ, οπότε και κατέληξα σε αυτούς τους δύο χωρίς να τους έχω ακούσει. Ο Yamaha μου αρέσει πολύ σχεδιαστικά, αλλά αν ο Marantz είναι έστω και 0,1% καλύτερος ηχητικά θα τον διαλέξω. Αυτό που ζητάω, αν και θα κανονίσω ακρόαση, είναι να με βοηθήσετε από την εμπειρία σας, τι θα μου ταίριαζε καλύτερα. Τι είδους ήχο παράγουν ως ενισχυτές, που υπερτερεί ο καθένας? Διαβάζω πως έχουν ψηφιακή είσοδο, θα μπορώ να χρησιμοποιώ την ίδια συνδεσμολογία? Ψηφιακή είσοδος σημαίνει DAC ή τα μπερδεύω?

Sorry για την κούραση και ευχαριστώ εκ των προτέρων.. Καλές γιορτές!!
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Για μένα nad D3020 και denon pma 50 ...Τέλειο ματσάρισμα με τα Dali 1.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Ψηφιακή είσοδος σημαίνει ότι έχουν DAC. Το PCM5102 o Yamaha και το CS4396 o Marantz.

Ο Yamaha είναι πιο ισχυρός πάντως. Και οι δυο μια χαρά είναι για τα Zensor 1. O Yamaha είναι για να επεκτείνεις το σύστημα αργότερα. Ένα ζευγάρι ηχείων δαπέδου ας πούμε ή να εκμεταλευτείς την έξοδο για subwoofer που έχει (με φίλτρο στα 90Hz).
Από την άλλη ο PM6006 είναι πιο κοντά στις προτιμήσεις μου στον ήχο. Πιο μαλακός και ζεστός, χωρίς να χάνει σε δυναμικά. Μαραντζίλα που λένε.
 

The Thing

New member
28 December 2016
17
Είμαι ανοιχτός και σε προτάσεις. Για να πω την αλήθεια και τον ΝAD D3020 είχα σκεφτεί, αλλά είναι που σχεδιαστικά δεν σου κάνει αίσθηση.
Από μαγαζιά εδώ είναι ¨τσιμπημένος", 600 ευρώ και πάνω, αλλά έχω αρχίσει και κοιτάω και μαγαζιά από έξω. Ειδικά τον Yamaha AS-501 τον έχω βρει στα 300 με μεταφορικά. Μεγάλη διαφορά. Pleo, δηλαδή ο ήχος του Yamaha δεν χαρακτηρίζεται ως μαλακός και ζεστός? Πως θα τον χαρακτήριζες?
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Το κύριο χαρακτηριστικό της σχολής marantz είναι αυτή που σου λέει ο Pleo .
Αν όμως θέλεις να τονίσεις το τεράστιο soundstage που διακατέχουν τα ηχεία της Dali έχω την αίσθηση πως πρέπει να στραφείς αλλού.

Εγώ πχ είμαι κατασταλαγμένος και λάτρης της διαφάνειας και εκεί δεν βάζω νερό στο κρασί μου ,σίγουρα δεν μπορεί όλοι να συμφωνήσουν μαζί μου .

Αν θελήσεις ποτέ στο μέλλον να ανακαλύπτεις τα ενισχυτικά σου πέρα από το ματσάρισμα υπάρχει μια σχολή που ονομάζεται ομοκεντρικό tannoy.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Οι δυο μικροί μινιμαλιστικοί NAD και Denon είναι για να φτιάξεις ένα σύστημα όπως με τα Dali που έχεις. Τον PMA-50 τον έχω δοκιμάσει, είναι απρόσμενα καλός ο ήχος του. Τον NAD δεν έτυχε αλλά αν κρίνω από τα καλά λόγια που έχω ακούσει δεν αποκλείεται να είναι και αυτός πολύ καλός.

Υπ' όψη, τα ηχεία που έχεις είναι πασπαρτού. Θα πρέπει να προσπαθήσεις για να τα κάνεις να μην παίξουν καλά. Όπως ας πούμε να τους στέλνεις ήχο αναλογικά από την ενσωματωμένη motherboard του PC. Κυρίως το πλεονέκτημά τους είναι ότι δεν χρειάζονται σχεδόν καθόλου σύγκλιση. Τα πετάς σε ένα ράφι και παίζουν. Έτσι είναι σχεδιασμένα.

Η διαφορά που θα πάρεις σε σχέση με τον RX-V που έχεις, εφ' όσον επιλέξεις τον A-S501 είναι ότι θα έχεις αρκετά καλύτερο ήχο σε ανάλυση. Αυτό θα το καταλάβεις αμέσως. Αν θυμάμαι καλά τα είχε και τα βατάκια του, έφτανε τα 108W στα 8Ω και ξεπέρασε τα 120 στα 4 με δυο κανάλια οδηγούμενα σε 0,3% THD+N. Σε περίπτωση που δεν καταλαβαίνεις τι λένε οι αριθμοί αυτοί ας πούμε ότι είναι πολύ καλοί για το επίπεδο τιμής του. Γενικότερα πολύ τίμιο μηχανάκι.

Ο Marantz από την άλλη έφτασε τα 45W και 65 αντίστοιχα στις ίδιες συνθήκες, έδειχνε ότι δεν είναι σαφώς το ίδιο δυνατός. Και πάλι όμως θα σου πω ότι για τα ηχεία που έχεις είναι αρκετός. Δείχνει γεμάτος σαν ήχος, το οφείλει και σε μια αύξηση των αμπερ αυτό σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο (από τα 22 στα 31).

Η πιο future proof επιλογή είναι ο Yamaha, ταιριάζει και με την ηλεκτρονική μουσική που ακούς. Με τον Marantz θα έχεις πιο ζεστό ήχο, πιο ωραία επιλογή σε jazz και μικρά σχήματα ορχήστρας. Με τον Denon θα έχεις κάτι ενδιάμεσο και πολύ καλή λήψη Bluetooth. Με τον Nad δεν γνωρίζω γιατί δεν τον έχω δοκιμάσει.
 

The Thing

New member
28 December 2016
17
Ο Νad ή ο Denon πιστεύετε πως μπορεί να μου δώσουν περισσότερη ανάλυση από Yamaha και Marantz? Επειδή είναι και λίγο ακριβότεροι αν δώσω κάτι παραπάνω, θα πάρω καλύτερα αποτελέσματα..
Επίσης δεν ξέρω αν θα μου αρέσει ο ζεστός ήχος. Μου αρέσει να αυξάνω treble, να έχω όσο δυνατό περισσότερη ευκρίνεια στον ήχο (ανάλυση?), αλλά δεν θέλω και να ξυρίζουν οι ψηλές. Με τα χρήματα που διαθέτω ξέρω δεν γίνονται και θαύματα, αλλά τουλάχιστον θέλω να φέρω τα ηχεία μου στα όρια τους. Πραγματικά μου αρέσει ο ήχος τους, ειδικά σε καλά αρχεία flac βλέπω ότι μπορούν και καλύτερα.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Το ενδεχομενο μεταχειρισμενου το συζηταμε η οχι?
Στη θεση θα το σκεφτομουν σοβαροτατα καθως υπαρχουν πολλες ευκαιριες στις αγγελιες, οπου με το budget που εχει οριστει μπορει να αγοραστουν αξιολογοτατα ενισχυτικα

Για παραδειγμα καπου ειχε παρει το ματι μου εναν xtz εντος budget και με dac οπου θα αναβαθμιζε αισθητα το αποτελεσμα θεωρω...η και πολλες αλλες ευκαιριες συνδυασμου ενισχυτικων με εξωτερικα dac

Επισης σοβαρο πλεονεκτημα του μτχ ειναι η απευθειας δοκιμη και συγκριση στο χωρο σου και η αποκτηση αμεσης εμπειριας
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Ο Νad ή ο Denon πιστεύετε πως μπορεί να μου δώσουν περισσότερη ανάλυση από Yamaha και Marantz? Επειδή είναι και λίγο ακριβότεροι αν δώσω κάτι παραπάνω, θα πάρω καλύτερα αποτελέσματα..
Επίσης δεν ξέρω αν θα μου αρέσει ο ζεστός ήχος. Μου αρέσει να αυξάνω treble, να έχω όσο δυνατό περισσότερη ευκρίνεια στον ήχο (ανάλυση?), αλλά δεν θέλω και να ξυρίζουν οι ψηλές. Με τα χρήματα που διαθέτω ξέρω δεν γίνονται και θαύματα, αλλά τουλάχιστον θέλω να φέρω τα ηχεία μου στα όρια τους. Πραγματικά μου αρέσει ο ήχος τους, ειδικά σε καλά αρχεία flac βλέπω ότι μπορούν και καλύτερα.

Είσαι σε καλό δρόμο αφού μπορείς να διακρίνεις την ποιοτική διαφορά με τα καλά flac.

Το θέμα είναι όμως να μην χρειαστεί να αυξάνεις το treble, κάτι που ενδεχομένως κάνεις λόγω ενισχυτή AV που δεν μπορεί να συναγωνιστεί έναν αμιγώς δικάναλο ολοκληρωμένο στην ίδια τιμή τουλάχιστον στην ανάλυση.
Παρεμβαίνω για να σου πω πως στον A-S501 τα ρυθμιστικά δεν κάνουν μεγάλη διαφορά, +-6dB αυτό όμως δεν σημαίνει και τίποτε ειδικά σε έναν ενισχυτή που απ' ό,τι καταλαβαίνω από τις μουσικές σου προτιμήσεις, μάλλον ταιριάζει κουτί (και λόγω τιμής) σε αυτά που ακούς.
Δες και σε μεταχειρισμένα πάντως. Δεν είναι κακή ιδέα.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Πολύ καλές οι επισημάνσεις του Λεωνίδα.

Σίγουρα τώρα κιόλας με την κρίση μπορείς να προβείς σε αγορά μεταχειρισμένου είναι κάτι που το έχω κάνει προσωπικά και δεν το έχω μετανιώσει .
Όμως αν ο φίλος θελήσει να κρατήσει τα Dali 1 τα οποία τα έχω και εγώ στην κατοχή μου θα πρέπει να έχει υπόψη του ότι η σειρά zencor ταβανιάζει δηλ δεν είναι μια σειρά η οποία θα είναι αποκαλυπτική ως προς την ποιότητα των ενισχυτικών δεν μιλάω για ρεύματα μιλάω για ηχόχρωμα επιβάλει τον χαρακτήρα τους.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι μια καταπληκτική σειρά φτιάχτηκαν για να είναι μια all around λύση .
Για αυτό λέω ότι τόσο ο denon pma 50 όσο και ο nad παίζουνε πολύ παραπάνω από την κατηγορία τους που δεν μπορεί να φτάσει ένας ΑV χωρίς να προβείς σε καμία ρύθμιση ρυθμιστικών αν και εχουνε αυτήν την δυνατότητα .

Ξέρω ότι μπορεί να σε παραξενεύει το μέγεθος όμως η ψηφιακή τεχνολογία είναι αμείλικτη και θα σε συμβούλευα να προβείς σε προσωπική ακρόαση .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δες με τι ηχείο το έχουνε ταιριάξει καθόλου τυχαίο...http://pr.denon.com/jp/Denon/Lists/Posts/Post.aspx?ID=379#.WGblVBuLRPY

Όπως βέβαιο τα πηγαίνει πολύ καλά και ο nad.
 

The Thing

New member
28 December 2016
17
Θα κοιτούσα και σε μεταχειρισμένο, αν και δεν ξέρω που να κοιτάξω και αν θα πετύχω κάτι καλό. Βέβαια η μυρωδιά του καινούργιου είναι πιο ωραία, αποκτάς άλλο δέσιμο από την αρχή. Λέω να κοιτάξω και για τον Nad C326BEE. Δεν φαίνεται όμως να έχει DAC. Μέχρι να κανονίσω κάποια ακρόαση, βλέπω από youtube κάτι συγκριτικά. Ξέρω πως δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με αυτόν τον τρόπο, αλλά χωρίς να παρεξηγηθώ, από αυτό που ακούω, νιώθω πως είναι πιο γεμάτος σε ήχο, ειδικά στη μεσαία περιοχή, ενώ ο yamaha λιγότερο. Και φυσικά θα τσεκάρω και τις δυο πιο μινιμαλιστικές προτάσεις. Για τον NAD C326BEE γνώμες σε σχέση με τους υπόλοιπους?
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Τον είχα και είναι εξαιρετικός αλλά ολιγόβατος. Επειδή σε κόβω να έχεις καλό αυτί, προβλέπω να αλλάζεις γρήγορα τα Zensor, οπότε ο 326 θα σε περιορίσει στο μέλλον.
Θα σου στείλω μια πρόταση με PM.

...και για να μην δημιουργούνται λάθος ιδέες, είναι ένας ενισχυτής που είδα στο ebay.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Στον χώρο σου φίλε θα ταιριάζαν καλύτερα τα ζενσορ 3 για να πάρεις και αρκετό "μπασάκι". Αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα κοίτα και προς τα κει.... Τα 1 είναι καλά ηχεία αλλά νομίζω θα σου λείψουν οι χαμηλές...
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Στον χώρο σου φίλε θα ταιριάζαν καλύτερα τα ζενσορ 3 για να πάρεις και αρκετό "μπασάκι". Αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα κοίτα και προς τα κει.... Τα 1 είναι καλά ηχεία αλλά νομίζω θα σου λείψουν οι χαμηλές...
Καλό το 3 για κάποιο είδος μουσικής δες τις προδιαγραφές πόσο κατεβαίνει το 3 και πόσο το 1 .
Το 1 είναι πιο audiofile πιο σωστό κουρδισμένο σαν ηχείο το 3 πιο φωτεινό πιο λαμπρό διαλέγεις και παίρνεις .
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Tα έχω και τα 2 Μάκη. Εμένα μου φαίνονται ότι διαφέρουν μόνο στο χαμηλό
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Βρε εσυ ξέρεις ότι έχω και εγώ τα δυο ,είναι πιο ζωντανό το 3,ναι με λίγο καλύτερο χαμηλό αν είσαι όμως λάτρης της διαφάνειας τι κανείς ;
Χα Χα Χα ...Υπάρχει μια κατηγορία ακροατών που δίνει μεγαλύτερη βάση αυτό που λέμε μεσαίες και υψηλές ,γούστα είναι αυτά .
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Τάσο όχι την ίδια εντύπωση είχα όταν τα είχα προτακουσει με ενισχυτικό ταμ ταμ για το 3 απλά φοβήθηκα για το 1 πως δεν θα καλύψει τα 45 τμ του σαλονιού.

Εκτός από τον pm50 έπαιξε με τον 2010 αλλά και τον τελικό poa 5000,εκεί απλά το dali menuet απλά ζωγράφιζε και το 1 είναι πιο σωστό σαν ηχείο ειδικότερα όταν το βάλεις να παίξει μεμονωμένα όργανα.

Επειδή το έψαξα το πράγμα το 1 μπορεί σε ίντσες να εχει μικρότερο μεγάφωνο αλλά εχει διπλό μαγνήτη.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για το διπλό μαγνήτη που λέγαμε...http://www.johnniefromtheblog.com/2011/07/dali-zensor-budget-line-speakers-that-delivers/
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Θεωρω τα ζενσορ 1 πολυ οριακα να γεμίσουν χωρο 15 τμ. Αν ειναι να μείνεις με αυτά ο nad 326 που είναι ´φουσκωμένος´ χαμηλά νομίζω θα ταιριάξει καλύτερα.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Θεωρω τα ζενσορ 1 πολυ οριακα να γεμίσουν χωρο 15 τμ. Αν ειναι να μείνεις με αυτά ο nad 326 που είναι ´φουσκωμένος´ χαμηλά νομίζω θα ταιριάξει καλύτερα.
Μην βάζεις το χέρι σου στο ευαγγέλιο ειδικά όταν μιλάμε για τα Dali.
Στο σαλόνι που έχω τα 1 σε χώρο 45 τμ κάνω βόλτες και τα αισθάνομαι δίπλα μου.