Schiit Magni 2 Uber vs Vali 2 Tube

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Παιδιά καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή(ύτερη) χρονιά σε όλους με όμορφες μουσικές και μηχανάκια!!!

Έχει κάνεις εμπειρία με τα εν λόγω ενισχυτικά; Magni 2 Uber - Vali 2

Ξέρουμε αντίσταση εξόδου του Vali 2 μιας και πέραν των HD600 τον θέλω και για χαμηλής αντίστασης ακουστικά (αναμείνατε για παρουσίαση σε άλλο νήμα!!!)

Μήπως ο Asgard 2 θα ήταν μια πιο ασφαλής επιλογή; Αν και ξεφεύγει...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Vali 2 - 1.2 και 5.8 Ohm , θεωρητικά είναι καλύτερος για τα 600.
Η εταιρία δηλώνει ότι στο low gain είναι κατάλληλος και για iem.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Vali 2 - 1.2 και 5.8 Ohm , θεωρητικά είναι καλύτερος για τα 600.
Η εταιρία δηλώνει ότι στο low gain είναι κατάλληλος και για iem.
Δλδ ο Vali 2 είναι είναι ίσως η πιο καλή περίπτωση;
Μία χαρά είναι η αντίσταση εξόδου...
Να υποθέσω πως δεν το έχει ακούσει κάποιος από εδώ ε;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Πιο safe ως προς τι ακριβώς?
Μόνο η τοπολογία αλλάζει από ένταση είναι περίπου το ίδιο
και φυσικά θεωρείται πιο high end.
Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Εγώ λέω ναι , από αυτά που διαβάζω είναι vfm και γενικά η εμπειρία μου από
την Schiit είναι πάρα πολύ καλή.
Θεωρείται πολύ καλό match για ακουστικά 300 Ohm και με πολύ καλή δυνατότητα για τα υπόλοιπα στο low gain.
Πολύ καλό φυσικά και το ότι μπορείς με πολύ λίγα χρήματα αλλάζοντας την λάμπα να φέρεις τον ήχο πιο κοντά σε αυτό που θέλεις.
Επίσης μην ξεχνάς την δυνατότητα επιστροφής σε 15 ημέρες αν πάρεις από USA
ή σε δύο - τρεις ημέρες αν πάρεις από schiit-europe.com (το έχω ρωτήσει ο ίδιος με mail.)
Προχώρα και αν έρθεις προς τα πάνω έλα για ακρόαση!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Εγώ λέω ναι , από αυτά που διαβάζω είναι vfm και γενικά η εμπειρία μου από
την Schiit είναι πάρα πολύ καλή.
Θεωρείται πολύ καλό match για ακουστικά 300 Ohm και με πολύ καλή δυνατότητα για τα υπόλοιπα στο low gain.
Πολύ καλό φυσικά και το ότι μπορείς με πολύ λίγα χρήματα αλλάζοντας την λάμπα να φέρεις τον ήχο πιο κοντά σε αυτό που θέλεις.
Επίσης μην ξεχνάς την δυνατότητα επιστροφής σε 15 ημέρες αν πάρεις από USA
ή σε δύο - τρεις ημέρες αν πάρεις από schiit-europe.com (το έχω ρωτήσει ο ίδιος με mail.)
Προχώρα και αν έρθεις προς τα πάνω έλα για ακρόαση!

Ευχαριστώ για το feedback!

Έτσι το σκέφτηκα και εγώ!
Όχι δεν θέλω να το ρισκάρω να πάρω από Αμερική.
Από Ευρώπη λέω!
Τα άλλα ακουστικά που με θέλω να οδηγήσω και που έχουν την ίδια σημασία για εμένα σε σχέση με τα 600 έχουν αντίσταση 20 Ohm και ταυτόχρονα την ζητάνε την καλή ενίσχυση!
Το 1,5 που έχει ο Vali 2 είναι λίγο οριακό ναι;
Όπως κ να έχει δεν δείχνει διαθέσιμος στην Ευρώπη ακόμα οπότε έχω λίγο καιρό να το σκεφτώ και να το κουβεντιάσουμε εδώ...
 

Konstadinos

New member
19 September 2016
37
Εγω σου γραφω οχι με σκοπο να κρινω καποιον απο τους ενισχυτες, καθως δεν ειμαι τοσο εμπειρος οπως αλλα μελη.. εγω σου γραφω για να σου δωσω εναλλακτικη ως προς την αγορα..
http://schiit.eu.com
υπαρχει και αυτο το σαιτ, επισης ευρωπαικο, με εδρα την αγγλια, και υπαρχει ως επισημος αντιπροσωπος και στο αμερικανικο σαιτ της schiit.
πριν 1 μηνα πηρα το modi 2 uber απο αυτους και ομολογω πως η εμπειρια μου ηταν θετικοτατη. λογω των ημερων (αρχες προς μεσα δεκεμβριου) υπηρξε μια ψιλοκαθυστερηση στο αεροδρομιο του heathrow. εστειλα mail και η απαντηση ηταν αμεσοτατη και κατατοπιστικοτατη. γενικα δεν υπηρχε κανενα θεμα. μεσα σε 7 εργασιμες αν δεν κανω λαθος ειχα το προιον στα χερια μου.. ( να ευχαριστησω βεβαια και τον peter για τη βοηθεια του καθως με μεγαλη προθυμια με βοηθησε σε κατι ερωτησεις που του εθεσα )
αν χρειαστεις οτιδηποτε πολυ ευχαριστως να σου δωσω οποιαδηποτε πληροφορια χρειαστεις.. δε θελω να σου αναψω φυτιλια και να βιαστεις να αποφασισεις! χιχιχιχι

τωρα, οσον αφορα τον ενισχυτη προσωπικα αποφασισα να παω για το κλασικο schiit stack. modi 2 uber και magni 2 uber. το κομματι του dac ολοκληρωθηκε. συντομα θα ολοκληρωθει και το κομματι του ενισχυτη. μετα μου μενει το κερασακι στην τουρτα. ακουστικα.
βασικος λογος του οτι αποφασισα για magni ηταν οτι ηθελα κατι πιο απλο καθως δεν εχω εμπειρια και θεωρησα λιγο υπερβολη ή λαθος να ασχοληθω με λαμπες κλπ.. δεν εχω ψαχτει κιολας, δεν γνωριζω τιποτα περι λαμπας. αν ποτε αλλαξω γνωμη στο μελλον δεν ειναι τοσο απαγορευτικη η τιμη του. το μικροβιο εχει μπει ηδη οποτε ειναι μονοδρομος.. το ξερετε καλυτερα οι πιο εμπειροι.

όσον αφορά τον asgard πριν κανα μηνα και κατι ειχα πετυχει σε ενα αλλο γνωστο φορουμ εναν μεταχειρισμενο ενος μηνα. μιλησα με τον πωλητη. τον εδινε στα 200 ευρω πανω κατω. επειδη κατεληξα στον magni δεν προχωρησα με την αγορα. αν σε ενδιαφερει θα μπορουσα να ζητησω το τηλεφωνο του να μιλησετε. θεσσαλονικη ειναι αν δεν κανω λαθος.
απλα απο οτι μου ειχε πει, δεν εχει το κουτι του.. σε φωτο ομως που μου ειχε στειλει ηταν πραγματικα πενα.
αυτα απο μενα.
αν χρειαστεις οτιδηποτε μη διστασεις!

καλη συνεχεια!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
DomieMic αν εννοείς την αντίσταση εξόδου είναι 1.2 Ohm στο low gain και δεν είναι
καθόλου οριακά είναι μια χαρά (1.2*8=9.6) επίσης στα 20 Ohm θα σου δώσει περίπου 1.1 Watt ανά κανάλι
δηλαδή θα στα ξεσκίσει!
Όσο αφορά την αγορά και τα δύο ευρωπαϊκά καταστήματα είναι επίσημοι μεταπωλητές αγόρασε από αυτό
που βγαίνει η χαμηλότερη τελική τιμή με μεταφορικά.

@Κωνσταντίνε άντε πάρε και τον ενισχυτή και να κανονίσουμε συνάντηση να τα ακούσουμε μαζί με διάφορα ακουστικά.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
DomieMic αν εννοείς την αντίσταση εξόδου είναι 1.2 Ohm στο low gain και δεν είναι
καθόλου οριακά είναι μια χαρά (1.2*8=9.6) επίσης στα 20 Ohm θα σου δώσει περίπου 1.1 Watt ανά κανάλι
δηλαδή θα στα ξεσκίσει!
Όσο αφορά την αγορά και τα δύο ευρωπαϊκά καταστήματα είναι επίσημοι μεταπωλητές αγόρασε από αυτό
που βγαίνει η χαμηλότερη τελική τιμή με μεταφορικά.

@Κωνσταντίνε άντε πάρε και τον ενισχυτή και να κανονίσουμε συνάντηση να τα ακούσουμε μαζί με διάφορα ακουστικά.
Ναι ευχαριστώ ... δεν θυμόμουν καλά την αντίσταση!
Το Αγγλικό μαγαζί δεν το ήξερα!
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
λοιπόν παιδιά ο ενισχυτάκος έχει σχεδόν φτάσει... :) σφαίρα οι schiit.eu.com
λογικά θα τον έχω πριν το τέλος της εβδομάδας...
θα κάνω ανμποξινγκ και εν καιρώ θα αναφέρω εντυπώσεις σε συνδυασμό με τα ακουστικά μου...
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
- επανήλθα κι εγώ μετά από καιρό -

με γειά Μιχάλη και καλοάκουστος!

περιμένω κι εγώ εντυπώσεις ...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Δεν περίμενα πως θα έρθει τόσο γρήγορα ... θα αναφέρω εντυπώσεις άμεσα μαζί με τα νέα ακουστικά ;) ;) και τα προϋπάρχοντα βέβαια!
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Παρεμπιπτόντως, σήμερα άκουσα με τα HD600 από έναν Matrix M-Stage πρώτης γενιάς.

Εξαιρετικό αποτέλεσμα! Θα τον παραγγείλω πολύ σύντομα...