Streaming to Apple TV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

georgeol

Established Member
21 October 2014
229
Επειδή έχω ψιλό τρελαθεί θέλω τα φώτα σας!
Στο σαλόνι έχω μια παλιά lg TV ( μοντέλο 6-7 χρόνων), Apple TV 4, router ASUS 1000άρι, synology ds214se και στο υπνοδωμάτιο μια Samsung 8ετίας.
Το Apple TV είναι συνδεδεμένο μέσω WiFi και στριμάρω με infuse, να σημειώσω ότι όπως είναι τοτποθετημένο το ρούτερ είναι στην ίδια σχεδόν απόσταση από τις 2 TV με την διαφορά ότι στο υπνοδωμάτιο μεσολαβεί και ο τοίχος.
Πάμε τώρα να σας εξηγήσω το πρόβλημα:
Όταν στριμάρω στην lg με το infuse έχω αρκετά σπασίματα στην εικόνα, χρησιμοποιώ και το MrMc όπου η κατάσταση είναι σαφώς καλύτερη έως σχεδόν τέλεια. Έλεγα λοιπόν ότι είναι θέμα του infuse και δεν το πολύχρησιμοποιούσα.
Κάποια στιγμή έβαλα το TV στη Samsung στο υπνοδωμάτιο και διαπίστωσα ότι στριμάρω τέλεια χωρίς κανένα λαγκάρισμα τα πάντα με το infuse!
Τι μπορεί να φταίει? Η TV? Το ρούτερ? Έχω ψιλοτρελαθεί...


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Έτσι όπως τα περιγράφεις μοιάζει να είναι πρόβλημα σήματος.
Έχεις κάνει δοκιμή πρόχειρη με καλώδιο ethernet να συνδέσεις appletv με το ρούτερ ;
Υπάρχει περίπτωση να είναι πολύ υψηλή η ανάλυση κ να έχει προβλήματα η τηλεόραση με αυτήν ;
 

georgeol

Established Member
21 October 2014
229
Το είχα με καλώδιο αλλά με WiFi είναι καλύτερα.
Αν υπήρχε πρόβλημα σήματος δεν θα έπρεπε να έχω πρόβλημα στο υπνοδωμάτιο που μεσολαβεί και τοίχος? Εδώ συμβαίνει το αντίθετο.
Όταν λες "υψηλή ανάλυση" εννοείς των ταινιών"; Αν ναι, οι ταινίες είναι 1080p και οι σειρές 720p


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Σε τι ανάλυση είναι ρυθμισμένο το appletv ;
Επίσης μέχρι τι ανάλυση μπορεί κ βλέπει η τηλεόραση σου ;
πχ είναι και τα δύο σε 1080ρ ;
 

georgeol

Established Member
21 October 2014
229
Το Apple TV είναι στο αυτόματο.
Η TV δεν έχει τέτοια ρύθμιση


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Επειδή είναι παλιά η lg, μήπως να δοκίμαζες να κατεβάζεις στο appletv την ανάλυση σε 720p ;
Γιατί φαίνεται ότι δεν είναι πρόβλημα σύνδεσης τελικά.
Η τηλ πάντως πρέπει να έχει κάποιο info κουμπί που να δείχνει σε τι ανάλυση παίζει.
Ποιό μοντέλο είναι ;
 

john3

New member
22 January 2012
63
Re: Απάντηση: Streaming to Apple TV

Καλησπερα σας και καλη χρονια.
θα ηθελα να ρωτησω..εχω παρει απο αμερικη ενα apple tv 4 generation και θελω να βλεπω στην ελλαδα τα αμερικανικα καναλια,πως μπορει να γινει ?
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Απάντηση: Re: Απάντηση: Streaming to Apple TV

Δεν παίζει ρόλο από που είναι αγορασμένο αλλά από ποια χώρα είναι το app store (που έχεις κάνει register το Apple ID σου). Αυτά για να μπορέσεις να κατεβάσεις τις αντίστοιχες εφαρμογές (Hulu, AMC, bk America, NBC κτλ.). Αυτό δεν είναι αρκετό μιας και όταν οι εφαρμογές δουν ότι είσαι εκτός ΗΠΑ αρνούνται να στριμάρουν. Υπάρχουν 2 λύσεις: Ή αγορ´ ζεις VPN router το οποίο πετά το ATV στις ΗΠΑ (ακριβή λύση και δε ξέρω κατά πόσο θα έχεις θέματα στο streaming, τα 4Κ τα ξεχνάς) Ή ψάχνεις να βρεις τα streaming urls και τα πετάς στο Kodi. Το δεύτερο είναι αρκετά πολύπλοκο και δεν ασχολήθηκά καν. Κάτι έχω ακούσει ότι μπορείς να παίξεις και με τη DNS στα network settings αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.
 

giabritsos

Established Member
18 March 2013
158
Εγω να πω κάτι μπορεί να κάνω λάθος αλλά ...είχα τα ίδια θέματα και όλα λύθηκαν όταν έβγαλα τα windows και έβαλα Linux στο λαπτοπ.και στριμαρω και plex τέλεια ποια σε φουλ ανάλυση


Sent from my iPhone using Tapatalk