Τι ενισχυτη για Klipsch rf-35 ??

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
Καλησπερα και καλη χρονια με υγεια σε ολους και ολες. Εχω εναν yamaha rxv-1500 7x120w και ενα 5.1 σετ με klipach rf-35, rc-35, rs-35, rw12. Απο αποψη ταινιων ειμαι κατευχαριστημενος ομως θα ηθελα να αναβαθμισω λιγο την δικαναλη ποιοτητα ηχου. Εχω ενα fiio x5 για πηγη. Οπως ειχα γραψει σε πιο παλιο thread εχω ακουσει τα taga platinum one και ειχα μεινει με το στομα ανοιχτο για τον τεραστιο ηχο τους, εκπληκτικο soundstage πλατος και βαθος και imaging. Για να μην αγορασω αυτα και τα βαλω πανω απο τα klipsch και πρεπει να παρω και επιπλεον ενισχυτη λεω να παρω εναν ενισχυτη για τα rf-35 και να μαι ευχαριστημενος με την στερεοφωνικη ποιοτητα. Η ερωτηση λοιπον μετα τον μακρυ μου προλογο ειναι. Ποια ειναι τα λιγοτερα λεφτα που πρεπει να δωσω σε δικαναλο για να παρω καλυτερη ποιοτητα απο τον yamaha αλλα και αν γινεται να ακουσω αυτο που ακουσα απο τα taga σε σχεση με soundstage, image τεραστιο καθαρο ηχο (αν μπορω να περιγραψω σωστα αυτο που ενιωσα). Ο ενισχυτης μπορει να ειναι οποιασδηποτε κατηγοριας. Class d, triparh μικρος υβριδικος, οτιδηποτε . Δεν με νοιαζει να γκρεμισω το σπιτι αλλα η ποιοτητα. Με ενισχυτη στα 200 ευρω μπορω να εχω πχ τετοιο αποτελεσμα πχ TANGENT AMPSTER BT. Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το μεγαλο μου κειμενο.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,752
Καλή χρονιά και χρόνια πολλά. Σχεδόν ίδιο βασικό σύστημα είχα ........ και έχω. Δηλαδή τα ηχεία τα έχω ακόμα, και δυστυχώς τον AV τον παρόπλισα (εδώ και καιρό) εξ αιτίας της έλλειψης HDMI. Νομίζω ότι σε αυτά τα χαρακτηριστικά που έχει σαν ενισχυτής είναι δύσκολο να τα βρεις σε στερεοφωνικό των 200 . Μάλιστα, θυμάμαι ότι συμφωνούσαν τότε και τα δύο περιοδικά (HiTech και ΗΧΟΣ ) για τη μουσικότητα και τη δύναμη που είχε, ακόμα και σε σύγκριση με τον RXV 2500 (σε οδήγηση στέρεο).
Νομίζω ότι με τα χαρακτηριστικά των rf35 και του 1500 καλύτερα θα ήταν να αναβαθμίσεις την (τις) πηγές σου. Κάποιο dac ίσως. Βέβαια, με δύο 8'' και την κλασική κόρνα τους συν τα δελεαστικά χαρακτηριστικά 98db sens, 8 ohms, 37Hz-20kHz ± 3dB σίγουρα δεν αποτελεί δύσκολο φορτίο για κάποιον ενισχυτή Το θέμα είναι να κάνει τη διαφορά. Νομίζω ότι ενισχυτής με 200 δεν θα κάνει τη διαφορά. Ο AV που έχεις είναι πολύ καλός. Κάποτε είχα κατεβάσει ένα συγκριτικό excel. Αν το βρω θα το ανεβάσω.
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου, το fiio είναι dac και πιστεύω πολύ καλής ποιότητας. Με αυτό είχα ακούσει τα taga και είχα πάθει πλάκα.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Υπαρχει ενας ενισχυτης ο οποιος ειναι οριακα εντος budget και υποτιθεται οτι ειναι απιστευτα μουσικος προσομοιαζοντας τον ηχητικο χαρακτηρα της λαμπας
Ειναι ο kingrex t20u και αξιζει να το ακουσεις εαν ειναι διαθεσιμος στην αντιπροσωπεια audiosoul αν δεν κανω λαθος
Αλλιως θα κοιτουσα και μτχ περιπτωσεις ενισχυτων απο ebay
Προσωπικα ετυχε να αποκτησω σε τιμη κοντα στο budget σου εναν marantz pm 80 mkii, οπου με 100watt δεν του λειπει το γκαζι αλλα και με τα 25 πρωτα σε ταξη α απιστευτα μουσικος
Υπαρχουν περιπτωσεις ενισχυτων στα μτχ που μπορει να δωσουν το κατι παραπανω
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
Υπαρχει ενας ενισχυτης ο οποιος ειναι οριακα εντος budget και υποτιθεται οτι ειναι απιστευτα μουσικος προσομοιαζοντας τον ηχητικο χαρακτηρα της λαμπας
Ειναι ο kingrex t20u και αξιζει να το ακουσεις εαν ειναι διαθεσιμος στην αντιπροσωπεια audiosoul αν δεν κανω λαθος
Αλλιως θα κοιτουσα και μτχ περιπτωσεις ενισχυτων απο ebay
Προσωπικα ετυχε να αποκτησω σε τιμη κοντα στο budget σου εναν marantz pm 80 mkii, οπου με 100watt δεν του λειπει το γκαζι αλλα και με τα 25 πρωτα σε ταξη α απιστευτα μουσικος
Υπαρχουν περιπτωσεις ενισχυτων στα μτχ που μπορει να δωσουν το κατι παραπανω


Θα το κοιτάξω για τον kingrex, απλά για τα μτχ δεν γνωρίζω σε ποιον να κοιτάξω και ποιος κάνει για αυτό που θέλω οπότε θα με βοήθαγε αν ειχα συγκεκριμένα μοντέλα
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Τι ενισχυτη για Klipsch rf-35 ??

Θα το κοιτάξω για τον kingrex, απλά για τα μτχ δεν γνωρίζω σε ποιον να κοιτάξω και ποιος κάνει για αυτό που θέλω οπότε θα με βοήθαγε αν ειχα συγκεκριμένα μοντέλα

Να το κοιτάξεις,πολύ καλός ο Kingrex
 

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Μπορείς να βάλεις και έναν τελικό, μιας και ο AV σου βγαζει προενίσχυση

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επίσης, μπορώ να σου δανείσω το tripath ενισχυτή που έχω και οδηγώ τα μικρά klipsch μου. Προσοχή ομως, αυτά τα τσιπάκια (tripath) είναι του σατανά!!! Μην τα βάλεις δίπλα σε Α-Β blind test με ενισχυτές χιλιάδων ευρώ..... οι ιδιοκτήτες τους ενδέχεται να εμφανίσουν ποικίλα συμπτώματα ζάλης και κεφαλαλγίας !!!!! :bigcry: