Απλο Ρακ με πολύ καλο ηχο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Απλο σαν σκέψη και σαν υλοποιηση αλλα κάνει πολυ καλα τη δουλειά του
IMG_20170102Paint.jpg
Αντικατεστησε το προηγουμενο ράκ μου που ηταν απο μεταλλο και το συστημα ακουγετε πολυ πιο φυσικό σε γενικές γραμμές κερδισα πολυ στα μεσουψηλά.
Ξυλο μέταλλο 1-0
 

venar

Senior Member
11 March 2007
307
DARK SIDE OF THE MOON
οσοι θελετε να κερδισετε στα <μεσουψηλα> σπευσατε!
παντως αν θελεις να κερδισεις ακομα περισσοτερα
βγαλτα εξω στο μπαλκονι
και κρατα μεσα τα ηχεια!
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
οσοι θελετε να κερδισετε στα <μεσουψηλα> σπευσατε!
παντως αν θελεις να κερδισεις ακομα περισσοτερα
βγαλτα εξω στο μπαλκονι
και κρατα μεσα τα ηχεια!
Καλή ιδέα την εχεις δοκιμάσει κιολας ???:Banane0:???
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: Απλο Ρακ με πολύ καλο ηχο

έχει πάνω από 6μηνο που σκέφτομαι τη συγκεκριμένη εφαρμογή!

αύριο πάω να τα πάρω!

Στεργιε καλησπέρα..Έχω κατασκευάσει κάτι αντίστοιχο και οι ακουστικές βελτιώσεις σε σχέση με το προηγούμενο ρακ που είχα ήταν εντυπωσιακές..Οι πλατφόρμες που πατούν πάνω τα μηχανήματα είναι από το ικεα..Τις έβαψα βέβαια για να ταιριάζουν με την υπόλοιπη κατασκευή...Αν βαριέσαι να διαβάσεις από την αρχή τσέκαρε το στην δεκάτη πέμπτη σελίδα :)

http://avclub.gr/forum/showthread.php/122204-Rack%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B1
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Απλο Ρακ με πολύ καλο ηχο

Στεργιε καλησπέρα..Έχω κατασκευάσει κάτι αντίστοιχο και οι ακουστικές βελτιώσεις σε σχέση με το προηγούμενο ρακ που είχα ήταν εντυπωσιακές..Οι πλατφόρμες που πατούν πάνω τα μηχανήματα είναι από το ικεα..Τις έβαψα βέβαια για να ταιριάζουν με την υπόλοιπη κατασκευή...Αν βαριέσαι να διαβάσεις από την αρχή τσέκαρε το στην δεκάτη πέμπτη σελίδα :)

http://avclub.gr/forum/showthread.php/122204-Rack%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B1

σε ευχαριστώ πολύ!
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Re: Απάντηση: Απλο Ρακ με πολύ καλο ηχο

Στεργιε καλησπέρα..Έχω κατασκευάσει κάτι αντίστοιχο και οι ακουστικές βελτιώσεις σε σχέση με το προηγούμενο ρακ που είχα ήταν εντυπωσιακές..Οι πλατφόρμες που πατούν πάνω τα μηχανήματα είναι από το ικεα..Τις έβαψα βέβαια για να ταιριάζουν με την υπόλοιπη κατασκευή...Αν βαριέσαι να διαβάσεις από την αρχή τσέκαρε το στην δεκάτη πέμπτη σελίδα :)

http://avclub.gr/forum/showthread.php/122204-Rack%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B1
Πολυ ωραιο Σπυρο με βαζει σε σκεψεις να διαμορφοσω το δικό μου.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
επιβεβαιωνω και γω.
Η διαφορα που ειδα ηταν εντυπωσιακη.
Εγω απλως εβαλα τη σανιδα πανω στη γυαλινη επιφανεια του ρακ μου.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Λογική η προσέγγιση σου Λάκη ειδικότερα αν συνδυάζονται διαφορετικά υλικά.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: Απλο Ρακ με πολύ καλο ηχο

επιβεβαιωνω και γω.
Η διαφορα που ειδα ηταν εντυπωσιακη.
Εγω απλως εβαλα τη σανιδα πανω στη γυαλινη επιφανεια του ρακ μου.

Δοκίμασε χωρίς το γυαλί αν σε παίρνει..Κόψε σημύδα (22mm) στο μέγεθος του γυαλιού και βάλτο κάτω από το μπαμπού..Αν το βάψεις και το περάσεις μετά με πολυουρεθανη (ματ θα πρότεινα) θα γίνει καλύτερο από το έπιπλο...Μπορεί να ψειρίζουμε την μαϊμού,αλλά στην δικιά μου περίπτωση το γυαλί από κάτω δεν ήταν το ιδανικό σενάριο. :)
 
Last edited:

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Re: Απάντηση: Απλο Ρακ με πολύ καλο ηχο

Το γυαλί αν και ευχαριστεί το μάτι δεν κάνει για τα ρακ μας, υλικά όπως τα φύλλα φελλού, σημύδα κοντρα πλακέ θαλάσσης ακόμα κι τα αυτοκόλλητα τσοχακια για τα ποδια στις καρέκλες ανάμεσα στα διαφορετικά υλικά κάνουν πολύ καλή δουλειά.
Δοκίμασα γυαλί κάτω από το πικάπ μου και το έβγαλα σε 2 ήμερες.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Σχετικό άσχετο, τελικος που πατάει στο μπαμπού του ικεα και μετα στο πάτωμα έχει ποδαρακια απο ελαστομερες. Να του βάλω ακίδες να φεύγουν οι δονήσεις του μετασχηματιστή ή να αφήσω να εδράζεται σε μαμισια ποδαρακια; Το πάτωμα είναι μαρμάρινο και αρκετά γαϊδούρι. Δε δείχνει να καταλαβαίνει πολλά.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Η όλη προσέγγιση του ρακ είναι να μην μεταφέρονται κραδασμοί για αυτό το καυστικό σχόλιο με χιούμορ του venar .

Όπως υπάρχουν διάφορες ποιότητες σε ξύλο έτσι υπάρχουν διάφορες ποιότητες και σε γυαλί.

Η λογική λέει να συνδυάζονται διαφορετικά υλικά λόγω συντονισμού αλλά και να αποφεύγονται η οποιαδήποτε κραδασμοί οι οποίοι μπορεί να προέλθουν από τις συσκευές μας η ακόμη και από τα ηχεία μας .

Και για να είμαι πιο σαφής μου έκανε φοβερή εντύπωση βάση ηχείων που ήταν κατασκευασμένη από συνδυασμό χυτοσίδηρο αλουμίνιο και χοντρό γυαλί έπιανες το τελευταίο υλικό που ανέφερα και ήταν νεκρό ...Άρα ?
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Μάκη αν θέλαμε να το νεκρώσουμε βάζαμε και γρανίτη από κάτω..Αλλα θα στεγνώσει τελείως..Εγώ άλλο ήθελα..Να αποκτήσουν τα όργανα παραπάνω όγκο και να φύγουν τα περιγράμματα από τις φωνές..Κάτι που έγινε σε ικανοποιητικο βαθμό.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Δεν διαφωνώ για το πώς προσεγγίζεις την όλη κατασκευή Σπύρο ...Όμως θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανόνας όσον αφορά τα υλικά αφού υπάρχουν ένα σωρό ποιότητες από χάλυβα, αλουμίνιο, γυαλί και ξύλο.

Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και θέλει πολλές δοκιμές...
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Σχετικό άσχετο, τελικος που πατάει στο μπαμπού του ικεα και μετα στο πάτωμα έχει ποδαρακια απο ελαστομερες. Να του βάλω ακίδες να φεύγουν οι δονήσεις του μετασχηματιστή ή να αφήσω να εδράζεται σε μαμισια ποδαρακια; Το πάτωμα είναι μαρμάρινο και αρκετά γαϊδούρι. Δε δείχνει να καταλαβαίνει πολλά.

Θα σου προτείνω έναν συνδυασμό αλλά δεν θα τον πεις πουθενά γιατί θα μας περάσουν για παλαβούς. :flipout:
.Κόψε ένα μάρμαρο ίσα με την επιφάνεια του μπαμπού και βαλτην πάνω από την επιφάνεια του ικεα με σιλικόνες μικρές ενδιάμεσα (στις γωνίες) ...Στα ηχεία ήταν ο δυνατότερος συνδυασμός που έχω δοκιμάσει....Στον τελικό δεν ξέρω αν θα βοηθήσει.
Βέβαια εγώ κάτω από το μάρμαρο έχω σημύδα..Όλα αυτά πατούν στο πλακάκι...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
To βασικό ερώτημα είναι αν σε τελικό που τρέμει λόγω μετασχηματιστή αξίζει να βάλει κανείς ακίδες (και αν ναι, τι?) ή να αφήσει τα πλαστικά ποδαράκια που τελικά κλειδώνουν τους κραδασμούς μέσα στο μηχάνημα αντί να διοχετεύονται ελεύθερα στο πάτωμα.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
To βασικό ερώτημα είναι αν σε τελικό που τρέμει λόγω μετασχηματιστή αξίζει να βάλει κανείς ακίδες (και αν ναι, τι?) ή να αφήσει τα πλαστικά ποδαράκια που τελικά κλειδώνουν τους κραδασμούς μέσα στο μηχάνημα αντί να διοχετεύονται ελεύθερα στο πάτωμα.
Υπάρχουν ορισμένοι κατασκευαστές που έχουν προνοήσει η απόσβεση των κραδασμών που προέρχονται από τους μετασχηματιστές να γίνονται μέσα στο σασί μίας και είναι πάνω σε βάση.

Άλλοι πάλι χρησιμοποιούν τα ποδαράκια άντε βγάλε άκρη... Για αυτό θεωρώ αυτονόητο να έχουμε ένα σωστό κατασκευασμένο ρακ για να μας καλύπτει από όλες τις περιπτώσεις.