25 mainstream Ταμπου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Preface_Πριν καιρο ο Κωστας ο Λυμπεροπουλος ειχε γραψει εδω μια παρουσιαση, 25 Εναλλακτικα Τοτεμ.
Να παρει ελαχιστα εχω και παλι απο τα λιγα που ξερω λιγα "γνωριζω".
Αμεσως το μυαλο μου πηγε στο αντιθετο καποια που ας μενουν επειδη ακριβως δεν ειναι εναλακτικα ουτε για εξασκημενα γουστα, αλλα παρα ταυτα μας μενουν και προστρεχουμε να τα ακουσουμε συχνα γιατι αισθανομαστε ωραια οταν τα ακουμε ανεξαρτητως εποχων, και καπου τα βρισκουμε με τον εαυτο μας.

Και επειδη η λεξη Τοτεμ μου εκανε αεσως ντε(κλικ) ο νους μου πηγε αμεσως στο δυσπεπτο αλλα αριστουργημα για την θεση που κατεχει εργο του διqσημου doc αγυρτη...Ταμπου λοιπον με ενα φιλικο οσο και profane, clind'oeil στον Λυμπε.

Introduction_
25 mainstream tabous

Αλμπουμς που δεν εχουν καμμια αξιωση να μπουν σε οποιαδηποτε ελιτιστικη λιστα, που δεν εχουν τιποτα το β€œανατρεπτικο” και που την ανατροπη την γραφουν κανονικα ( ναι ακομα και οι Ramones ...αυτοι δεν το επαιξαν ποτε Clash) , ειχαν περαση η τουλαχιστον ειχαν vocation για να περασουν στο ευρυ κοινο και το λιγοτερο που τους ενδιεφερε ειναι να μπουν σε καμμια cult λιστα.
Επισης ειναι αλμπουμς τα οποια πολλοι απο μας δεν τολμουσαμε να τα πολυδειξουμε στους σκληροπυρηνικους ροκαδες φιλους μας.


Αυτα τα αλμπουμς δεν εχουν σκληρο πυρηνα, αλλα εχουν σκληρο πετσι. Αντεχουν στον χρονο και τα επισκεπτομαστε ακομα συχνα. Πολλες φορες τα αγορασαμε και με καθυστερηση. Και ααγνωρισαμε το λαθος μας.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---
1) Saturday Night Fever _ OST
Γιατι ειναι κινηματογραφικη οπερετα της μοστρας και του απολυτου λευκου κιτς.
Και πως διδαξε ολοκληρη γεννια να λικνιζεταικαι ξεγοφιαζεται στις πιστες κατω απο λαμπακια που αναβοσβηνουν. Α και μια λεπτομερεια...ηταν Bee Gees*. Oλοι οι ειδημονες και σκληροπυρηνικοι θα πουν ο χειροτερος των Bee Gees. Τελικα ας λεμε την αληθεια.
Ηταν ο καλυτερος, αλλα ντρεπομασταν να το πουμε.

2) Abba _Greatest Hits
Γιατι η απολυτη και πιο εστετ καρεκλα ερχεται απο την Ευρωπη και μαλιστα απο το παγωμενο βορρα. Και επειδη πολλοι τους ζηλεψαν πολλοι τους μιμηθηκαν αλλα κανεις δεν μπορεσε να τους φτασει ουτε καν να τους αντιγραψει. Ειναι απο τους δισκους (μαζι με Μαϊκλ Τζακσον και καποιους αλλους σ'αυτην την παρουσιαση, που κρυβαμε απο την δισκοθηκη μας οταν ερχονταν οι φιλοι μας, γιατι βεβαιως ειμασταν ροκαδες και δεν...

3) Serge Gainsbourg _l'histoire de Melody Nelson
Γιατι ερωτηλικες Γαλικουρες, νυμφετες και αλλα βογγητα...mal Etre και σερβις σαμπανιας παντα μαζι. Σημειωση, η Jane Birkin στο εξωφυλλο εναι εγκυος 4ων μηνων αλλα...το κρυβει καλα.

4) Moody Blues _ Sur la mer
Ηταν να μην το κανουν...αλλα το εκαναν. Μπηκαν και αυτοι συην κουπα με το μελι της εποχης. Η κονομα ηταν καλη (τοτε), το καναν και οι αλλοι...Stones, Kiss, et j'en passe et de meilleures.
Μονο που αυτοι με αυτο το αλμπουμ δεν βγαλαν και πολλα. Σταζει σιροπι απο παντου, ξεχιλιζει γλυκαναλατιες σε διαφορα σημεια...αλλα εχει μια καταραμενη ιδιοφυϊα ακομα μεσα του που 7 πεπλα της Σαλομης δεν μπορουν να κρυψουν τις αρμονιες και αρμονικες που αναδυονται, ουτε τα κυμματα που ερχονται...απο μακρυα.

5) David Bowie _ Pinups
Θα πουν "δεν ειχε τι να κανει "€ " Πιανει κομματια αλλων και τα βγαζει τελειως απο το contexte" τους. Μα αυτος ηταν ο σκοπος του. Τα σκοτωνει θα πουν καποιοι. Δεν τα σκοτωνει. Δειχνει μια οψη του θανατου. Αλλα σε ποπ και λιγο χωροπηδηστη μορφη. Αυτο το εκανε παντα ο Bowie*. Εδειχνε σημειωνε μια οψη του θανατου μεχρι το τελος. Και κυριως στο τελος. Καπου τετοιον καιρο εφυγε περυσι. Μου λειπει.

6) Rolling Stones _ Some girls
Ετσι για να ξαφριζουν μερικοι δυσκιλοιοι. Αυτοι το εκαναν. Οι Beatles ποτε. Ισως γιατι δεν προλαβαν.

7) Vangelis _ Albedo 0.39
Γιατι νομιζω οτι πολλοι περασαν παραδιπλα απο αυτο το αλμπουμ χωρις να κατανοησουν η να αναγνωρισουν την ιδιοφυϊα του δημιουργου ουτε την εκταση του εργου. Ισως γιατι τοτε ειχαμε κολησει πολυ με τους Τangerine Dream (και καλα καναμε) και θεωρουσαμε τον ηχο που ρεει αυθονα, σαν ευκολο εμπορικο κλπ...τριχες κατσαρες. Τιποτα πιο δυσκολο απο το να φτιαξεις ενα ηχο μια μουσικη γραμμη που να ρεει σαν απο φυσικου. Και οταν αυτο γινεται με μη φυσικα μεσα τοτε ακομα plus de merite

8) Jean Michel Jarre _ Oxygen
Για τους ανωθεν λογους επισης, αλλα και για το οτι ακουγεται σημερα σαν musique electronique (που δεν μ'αρεσει αλλα ποιος νοιαζεται για τι μ'αρεσει) ειναι σαν αναμασηματα της ιδιας συνταγης. Μια μικρη σημειωση για την culture generale. O Jean Michel αναγνωριζει σαν την καθοριστικη στιγμη της ηλεκτρονικης μουσικης και συγκεκριμενα την χρηση synthi οχι καποιον βαρυγδουπο ηλεκτροακουστικο αλλα τους Who*. Kαι συγκεκριμενα την στιγμη του Baba O 'Riley*. O νοων νοειτω.


9) The King _ Concert in HawaΓ—
Αυτο δεν ειναι καν αλμπουμ. Ειναι εγγραφη ταυτοχρονα ηχου και εικονας, και αν οι πληροφοριες μου ειναι σωστες αμεση αναμεταδωση απο δορυφώρο ΤΟΤΕ !
Και ο βασιλιας το παιζει βασιλιας μεχρι αηδειας. Αρχιζει κα παχαινει, φοραει και αυτα τα κιτς τα κολλητα. Εχει και μπερτα. Αγγιζει τα ορια της καρικατουρας. Αλλα οταν αρχιζει και τραγουδαει, και οταν ριχνει την ματια του Damned ! Ειναι και παραμενει The King.

10) Pointer Sisters _ So excited !
because...I'm so excited ! Kαι σκεφτομαι και αυτο το Sweet black angel απο το Exile on main street που ξανακουσα τελευταια και καταλαβαινω ακομα καλυτερα. Και γιατι ειμασταν και ειμαστε αρκετα Summer Lovers στην ουσια.

11) Διονυσης Σαββοπουλος _ Τα τραπεζακια εξω
Γιατι οππως το λεει...παραταει τις υπογες και τα σκοτεινα δρομακια, και βγαζει τα τραπεζακια εξω. Βγαινει στον ηλιο τον Ελληνικο. Και τολμαει και το δηλωνει κιολας !
Παει ολη η ανετροπηκουρα που ηταν exigέ...Κακα μαντατα για τους λατρεις των μαχαιροβγαλτων δολοφονων που ειχαν ηρωιποιηθει απο τζανκυ ποιητριες...ναι ξεχασα τοτε ηταν β€œαγωνιστες”. Τελικα βρηκε και την υγεια του ο Διονυσης.

12) Johnny Cash _ American Recordings
Αλλο ενα που ξεχιλιζει απο υβρεις προς την προοδευτικοτητα, απο σκοταδισμους και θρησκοληψιες... Beuuuurk*… Xριστιανοσυνες και αλλα τετοια που μας κρατου δεσμιους που λενε και οι πρωτοποριακοι. Παντως τον Τζωνυ τον Κασh αλλα πραγματα τον κρατουσαν δεσμιο, και το παλευε το θηριο. Και αυτος ο δισκος ειναι μαρτυρας.

13) Bob Dylan _ Long Train coming
Μονο ο Dylan θα μας ελειπε να μας κανει καμμια τετοια κουτσουκελα σαν τον απο πανω....Ε την εκανε !
Σε καποιους θα σηκονονταν οι τριχες στο κεφαλι... Tant pis

14) The Knack _ Get the Knack
Γιατι ηταν πολυ πιασαρικοι, πολυ του hit και του ενος κομματιου...Γιατι τελικα με ολη αυτην την ενεργεια που ειχαν δεν ηταν Πανκ. Πηρα τον δισκο 20 χρονια αργοτερα για ολα αυτα που αουγα...και βρηκα τι σημαινε να κανεις καθαροαιμο Ροκ ν Ρολ τοτε, οταν ξεψυχουσε το Πανκ και αρχιζαν να παιζουν τα κονσεβοποιημενα. Μπραβο τα παιδια. Τελικα ηταν θαραλεοι και direct.

15) Blondie _ Parallele lines
Pαλι σε εποχες που θελαν ανατροπες αγριαδες και decadence, ερχεται μια ξανθια, πρωην χορευτρια gogo (λεγεται) με οστενουτα φωνη που θελει να δανιστει στο πανκ αλλα δεν ειναι, οι μουσικοι φορουν κοστουμια....και μας κανει να αναμενουμε στην συσκευη μας φανταζομενοι οτι ειναι στην αλλη ακρη...Και ακομα περιμενουμε γιατι Blondies δεν βγαζει πολλες η φυση. Ψευτικες ειναι οι αλλες.

16) Ramones _ ST
Γιατι ερχονται και τα σπανε, γιατι δεν κανουν καμμια κολοτουμπα στον τυπο στον Ιγκυ ουτε σε κανεναν αλλον για αυτο που κανουν, γιατι λενε Judi is a Punk, δεν ειναι καν Βρετανοι και Oh quel horreur*!!! εχουν μακρυα μαλλια σαν χιπις ! Πως ειχε πει μια διασημη διεθνης πενα της ροκ κριτικης τοτε...το ειχα διαβασει σε ενα απο τα δυο περιοδικα ειδικου τυπου στην Ελλαδα τοτε...και το κραταω ακομα β€œΟι Ramones ειναι ενα σακι γεματο σκατα”.
Ναι δεν εφηβραν ουτε το πανκ ουτε την μαγκια ουτε τιποτα. Αλλα η Αμερικανικη σκηνη θα ηταν τελειως αλλη αν δεν υπηρχαν. Προς το χειροτερο.

17) Eagles of Death Metal _ Zipper Down
Επειδη ειναι Αμερικανοι. Επειδη στην ονομασια τους υπαρχει η λεξη Metal και δεν παιζουν τιποτα μεταλαδικο. Επειδη ειναι αντιδραστικοι, υπερ της οπλοφοριας, υπερ του Trump*.
Eπειδη ο Sting καθως πρεπης πγκοσμοιοποιητης και πολιτικα ορθος, και τους εκλεισε την πορτα οταν εγκαινιασε το Μπατακλαν ενα χρονο μετα τη σφαγη...σε ποιον ; Σε αυτους που ενας απο τους μακελαρηδες τους εψαχνε στα καμαρινια σε αποσταση αναπνοης...Ναι ο Sting δεν τους αφησε να μπουν στην συναυλια του, γιατι δεν ειναι...politically corecte*.
Oποτε για τους απανταχου καλους και ανεκτικους του πλανητη για εξοστρακισμο ! I Like it

18) Libertines _ ST
Γιατι εκει που αλλοι ιδρωνουν και πασχιζουν να βγαλουν ενα κομματι αυτοι μοιαζουν να τα ξεπετουν σαν να αναπνεουν. Σαν να ειναι απλη φυσικη τους συνεχεια και φυσικα γιατι...
Attention Branleurs ! (οπως ειπε και ο Philippe Manoeuvre o oποιος τους εχει βεβαια στην εκατονταδα δισκων του της ιδεωδους δισκοθηκης)

19) Pink Floyd _ The Wall Γιατι οταν η μουσικη διανοια σου πετιεται στη μουρη με τετοια απλοχερια και σε τοσες διαστασεις, απο αρμονικη συνθεση εως την ποιηση των στιχων, ειναι κατανοητο οτι ειναι λιγο δυσπεπτο για πολλους. Δεν μπορει, ενα γκρουπ να σου δινει ετσι τοσα πολλα. Καπου τα μεγεθη φοβιζουν... Α θυμαμαι παλι στην Ελλαδα εναν δισκοκριτικο που ειχε πει οτι θα εκανε δισκοβολια με το Wall....πως τον λεγαν...α ναι, Μαλαθρωνα νομιζω. Ειδες για τι πραγατα θυμομαστε καποια ατομα.

20) Quicksilver Messanger Service _ Comin Thru
Για τους ειδικους λλα και τους εραστες του ειδους αυτο ο δισκος πρεπει να ειναι απο αυτους που δεν γινονται δεκτοι σ'αυτην την σοβαροτητα των καταστασεων του κλαμπ των psy. Οι ειδικοι θα ουρλιαξουν μα αυτος θεωρειται κακος, ο Cipollina δεν παιζει πλεον καν μεσα, εινα πια μια μπαντα μπαρ και για μπαροβιους...Δεν παν να λενε. Μπορει να ειμαστε και μπαροβιοι...Ολα ειναι μεσα σ'αυτο το αλμπουμ. Ακομα καιενα κλεισιμο ματιου στην αλλη οχθη του Αταντικου προς Σοουνς μερια.

21) Amy Winehouse _ Back to black
Γιατι τραγουδαει μπλουζ αλλα ταυτχρονα και θερμη πιασαρικη τζαζ αυτη που μονη αρεσει στην β€œμαζα”, γιατι δεν ειναι negresse αλλα τραγουδαει σαν negresse, γιατι το κανει μετα πολυ μετα την Τζανις, γιατι δεν αντεχει αυτον τον κοσμο και το δειχνει, γιατι δεν κανει μονο να τραγουδαει αλλα γραφε και συνθετει με την κιθαρα της στην επχη των σταρλετς που κανουν μονο γαργαρισους RnB και επειδιξη μπουτιων παει πολυ...ολα θελει να τα κανει ;
Επιπλεον μπηκε στο κλαμπ των 27 !!!

22) Rolling Stones _ Blue and something
Ε αυτοι πια...το παραχεσαν ! Δευτερη φορα στη λιστα ...Στα 70+ ροκενρολαρουν
Μονο αυτοι και ο Τζωνυ. Αμαν πια... Αλλα πως το βαρανε το Rock n Roll*...σαν να ηταν χτες, και σαν να ειναι σημερα

23) Santana _ Supernatural
Γιατι δεν εχει καμμια τζαζ φλυαρια, γιατι δεν εχει κανενα β€œμε ειδες πως παιζω ;” γιατι δεν εχει τιποτα που να σε αφαιρει απο την μουσικη και τον ρυθμο και διαολε πως σε κανει να πεταγεσαι απο τον καναπέ σου και να χορευεις σαν In Trance*. Γιατι ειναι το πιο πετυχημενο του Santana και ας φωναζουν οι aficionados «*Scandale!*»

24) Muse _ Absolution
Γιατι τα κανουν ολα σε μεγα μεγεθος. Γιατι εχουν εμπνευση σε ολα...ακομα και στην κοσμολογια. Γιατι ειναι ο ορισμος της αντι-μιζεριας στην μουσικη.

25) Aha*!!! ( exclamation*, οχι το γκρουπ ) Αυτο το σημειο αφηνεται ανοιχτο και στην φανατσια του καθενος που καλειται να ειναι αχαλινωτη...Τι να διαλεξεις στην τελευταια θεση που εχει μεινει ...Αha*!!!! Για το τελος το καλυτερο; Η το χειροτερο ; Το πεδιο ειναι ανοιχτο φιλοι μου...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

post scriptum 1

Les ecrits et avis ne concerne que l'auteur du texte en son ENTIERE RESPONSABILITE
:slapface:

post scriptum 2

Oi γαλικουρες εχουν μπει επιτηδες, για τους μυημενους μεν, αλλα και για να κανουν ενα bras d'honneur στις αγγλικουρες που μας καταδυναστευουν. Shit ! :violent-smiley-030:

Achtung babies... δυναται να μπει και οπτικοακουστικο υλικο ...παρτε τα μετρα σας ολα μπορουν να συμβουν εν τω σωτηριω ετος 017.
 
Last edited:

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Καταπληκτικός !

Πέτυχες διάνα το Absolution των Muse.Πολλοί λένε για το Origin of Symmetry αλλά και εμένα ο αγαπημένος δίσκος τους είναι το Absolution.

Υπερπαραγωγή το άτιμο και δεν πετάς ούτε ένα κομμάτι.

Για τους Abba θα έβαζα το Arrival (1976) ή το λευκό The Album (1978).

Ολη η ιδιοφυία τους μαζεμένη και διαχρονική μέσα από αυτά τα δύο albums,ιστορία της έντεχνης και πολλάκις συμφωνικής σχεδόν ποπ.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Απάντηση: 25 mainstream Ταμπου

Καταπληκτικός !

Πέτυχες διάνα το Absolution των Muse.Πολλοί λένε για το Origin of Symmetry αλλά και εμένα ο αγαπημένος δίσκος τους είναι το Absolution.

Υπερπαραγωγή το άτιμο και δεν πετάς ούτε ένα κομμάτι.

Για τους Abba θα έβαζα το Arrival (1976) ή το λευκό The Album (1978).

Ολη η ιδιοφυία τους μαζεμένη και διαχρονική μέσα από αυτά τα δύο albums,ιστορία της έντεχνης και πολλάκις συμφωνικής σχεδόν ποπ.

Εβαλα το greatest για να μην αφησω καποιο απ τα δυο απεξω :a0210:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

* Dylan: long trqin coming -> slow train coming
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
TheBeeGeesSaturdayNightFeveralbumcover_zpsnt2bctir.jpg
Abba%20Greateste%20Hits_zpssdhcf4ku.jpg
Gainsbourg%20MelodyComment_zpsb795tkpl.jpg
Moody%20Blues_zpsfjsq39dn.jpg


david-bowie_pinups_zpsarw3y0tf.jpg
Rolling%20Stones_SomeGirls_zpsltguofye.jpeg
Vangelis_zpsi7lazgon.jpg
jean%20Michel%20Jarre_zpshn67atnh.jpg


Elvis%20Hawai_zpsvxauemak.jpg
Pointer%20Sister_zpsrmgkuy4e.jpg
Savopoylos_zpspkgvtldh.jpeg
Johny%20Cash_zpsqp7mfwfo.jpg
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,146
Αλιμος
ανιση η λιστα σου , maistream δε σημαινει απαραιτητα και ενοχη απολαυση
το οτι εβαλες το jarre μαζι με τον δασκαλο του ...
οι knack ενα 45αρι πουλησαν αισχροι αντιγραφεις
το snf εχει παπαδες μεσα και οχι μονον τα αδελφια..
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Μα γιαυτο υπαρχουν οι λιστες...για να δημιουργουν αποριες και να σπερνουν ζιζανια :ernaehrung004:

Η βασικη γραμμη αυτης της προτασης, που ουσιαστικα ειναι ενα παιχνιδι, ειναι βασικα κριτικες και κατακεραυνοματα την εποχη που ειχαν βγει απο τον ειδικο τυπο.
Και οι πιτσιρικαδες που ψαχνοντουσαν εδιναν σημασια στο στατους που διναν τοτε οι ειδημονες. Κυριως απεναντι στους φιλους τους που ειχαν τα ιδια κοληματα πανω κατω (γιαυτο και ηταν φιλοι)...

Αυτο που ειναι το πιο τραβηγμενο για μενα σ'αυτο το παιχνιδι, ειναι ο πρωτος των Ramones. Απο μουσικης αποψης.
Αλλα απο αποψη "στρατοπεδου" εκεινη την καποια εποχη, πρεπει να κατανοηθει οτι στο Λονδινο επεφτε αγριο ξυλο στους δρομους λογω μαλλιων και μονο, μεταξυ πανκις και οτιδηποτε αλλο ειχε μαλλια. :ADFADF1: :drool:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για τα καινουρια που εβαλα ειναι αλλου το παιχνιδι. Ο ειδικος τυπος παει πια...και δεν ειναι σε τιποτα ειδικος.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μπορεις να παραθεσεις μια δικη σου λιστα. Θα ειναι ενδιαφερων. Εχοντας στο νου σου την συγκεκριμενη λεξη...Ταμπου.

Κατι με το οποιο καποιος δεν προκειται να κανει καμμια επειδειξη οτι ειναι ψαγμενος και δεν θα ενιωθε και πολυ περηφανος να ελεγε οτι αγαπαει και ακουει αυτο γιατι δεν πεφτει στην ρητορικη αυτου που προσφερει κατι ιδιαιτερονεο κλπ στην τεχνη. Τελικα δεν προσφερει παρα ευχαριστηση σε αυτον που το ακουει, και συνεχιζει να τα ακουει.
 
17 June 2006
14,350
Σκελετοί στη ντουλάπα...άπειροι :BDGBGDB55:


Best-Of-France-Gall-Universal-cover.jpg


το αγόρασα γύρω στο 1986, περιέχει όλα τα 45άρια της με τα οποία μεγάλωσα από το 1964 και δώθε. Δεν έχει χάσει ίχνος από τη μαγεία του μέχρι σήμερα.



55366.jpg


δεν έχω λόγια. βγήκε το 1979, ενώ γύρω του μαινόταν η καταιγίδα του punk και του no wave. Στ αυτιά μου μοιάζει μ ένα μαγικό κάστρο που κρέμεται στον αέρα. Δεν υπάρχουν Hits: ακούγεται μόνο ολόκληρο, από τη μία άκρη του μέχρι την άλλη. Ετσι και "σε πιάσει", σε πάει καροτσάκι. Αριστούργημα.



115594775.jpg


Dans Ma Hotte. τα είπε όλα!



11550864_800_800.jpg


Διαμάντι. Οπως, περίπου, καθετί που έκανε ο MacLaren.



31KVG2GEBKL.jpg


Βάζω ενδεικτικά ένα. Για να μη βάλω ολόκληρη τη δισκογραφία τους.



12135390_538666806288493_377252799_n.jpg



Αν κυκλοφόρησε καλύτερος Pop δίσκος στη δεκαετία του 90, εγώ δεν τον έχω ακούσει.
 
Last edited:
17 June 2009
3,594
Ο ψυχίατρός μου απεφάνθη ότι είμαι διαταραγμένη προσωπικότητα και το απέδωσε αποκλειστικά στους σκελετούς που κουβαλάω στη ντουλάπα μου.
Γιατί στα 4 μου, το 45άρι που έλιωνα για να φάω το φαΐ μου ήταν αυτό:

maxresdefault.jpg


και στο γυμνάσιο διάβαζα για τα διαγωνίσματα ακούγοντας αυτό

1599278662-bf76e_1398344-jacques-brel-amsterdam--jacky.jpg


Στα πρώτα χρόνια της εφηβείας, ως δεσποινίς με γαλλικά και χωρίς πιάνο, και με κάτι ξεχασμένες ρίζες στην Ιταλία, στο πικαπ μπαινοβγαίνανε συνήθως αυτά:

R-1516673-1300382278.jpeg.jpg
lps-yeye-2-michel-polnareff.jpg

rokes.jpg
130327-francoise-hardy-2.jpg


Μέχρι που ο μπαμπάς μου βρήκε – γιατί τότε ήταν σπάνιο - και μου χάρισε το

51rggtPgmRL.jpg


οπότε έχρισα τον εαυτό μου ρόκι, γιατί εν τω μεταξύ απέκτησα και αυτό

album_large_16495_4e02e0418f542.jpg


αλλά και τα δύο είχαν κακό τέλος γιατί το μεν πρώτο εκλάπη σε κάποιο πάρτυ καθώς ήταν και σπάνιο, το δε δεύτερο δανείστηκε σε μια φίλη και δεν γύρισε ποτέ στη ζεστή και φιλόξενη αγκαλιά μου.

Στα 17 που ερωτευόμαστε ένα αγόρι κάθε εβδομάδα, α, εκεί να δείτε σκελετούς..
Αλλά, ήταν ότι έπρεπε για να χαθείς στην αγκαλιά τους….

hqdefault.jpg


και (αυτό τώρα είναι λόγος αποκλεισμού μου από την Μουσική Κατηγορία, αλλά θα το βάλω)

recomendaciones-terror-L-jdNZ4J.jpeg


Τέλος πάντων, μετά την εφηβεία γάμος, παιδί, δουλειές, εξορίες, ίσως και να ήταν η μόνη περίοδος της ζωής μου που ο ψυχίατρός μου θα χαρακτήριζε φυσιολογική.
Μέχρι τον Ιούνιο του 2009 που ένας φίλος μου σύστησε το AVClub και ιδιαιτέρως τη Μουσική Κατηγορία. Να μπεις εκεί να τους διαβάσεις μου είπε. Είναι ότι καλύτερο υπάρχει για να ενημερωθείς για μουσική.
Αυτή τη στιγμή εγώ βεβαίως έχω ενημερωθεί για τη μουσική αρκετά, ο καημένος ο ψυχίατρός μου όμως νοσηλεύεται ο ίδιος σε κάποιο άσυλο μετά από το αποχαιρετιστήριο δώρο μου που δεν ήταν άλλο από αυτό:

89f9868d5d7fc8e1b9953afa9fe3490b.jpg
 
Last edited:

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Μεγάλωσα ανακαλύπτοντας μόνος μου την Δυτική Μουσική, μου πήρε χρόνο να βρω το δικό μου στίγμα, από την εποχή των "πλίνθων και κέραμων ατάκτως ερριμμένων" της εφηβείας μου λίγα πράγματα μπορώ να κρατήσω, χωρίς σκέψη μου έρχεται αυτό:

Ο καλύτερός τους δίσκος
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    106.5 KB · Views: 110
14 December 2006
4,265
Ο καλύτερος δίσκος τους (πράγματι) δεν έχει μέσα όμως το Union of a snake

Αμάν πια ελιτιστές :flipout::flipout::flipout:με τους δίσκους ακούστε και κανα τραγουδάκι ή εστω κανα maxi......

R-128268-1252083910.jpeg.jpg


Αυστηρά η εκτελεση του maxi. Του αλμπουμ είναι πολύ στεγνή πιο new waveίστικη, και πιο Αγγλία....Αυτη είναι υπερατλαντικό φαινόμενο, πιο dubby, και πιο μοχθηρή....:afro:

RAH-BAND-clouds-across-the-moon-PB-40025.jpg


80s fusion σορόπι απο τα λίγα! Ολα τα λευτά ο intergalactic operator που κόβει την σύνδεση στην κοπέλα πάνω που είναι έτοιμη να σπάσει.....

Bananarama_-_Cruel_Summer.jpg


Οσο και να τις ξέπλυνε το mainstream , τα κορίτσια ήταν χαλασμένα! Η ειρωνία είναι πως η μουσική βιομηχανία μοιάζει με τον καπιταλισμό που σου πουλάει ακομα και το σκοινί για να τον κρεμάσεις! Παγκόσμια επιτυχία και μαλιστα διαχρονική για θέμα που μονο το underground θα τολμούσε...Καλοκαιρινο χιτ για ηλιολουστες μέρες που καταλήγουν χάλια.....

Original_Sin_INXS.jpg


produced by Nile Rodgers.
τέλος......

Malcolm-McLaren-Madam-Butterfly-Uk-12.jpg


O αντικατοπτρισμός του break dance! Ο απατέωνας (έτσι τον αποκαλούν κάποιοι) κανιβαλίζει το κλασικό για χάρη του street art...Κομματάρα

R-1185717-1342080994-3337.jpeg.jpg


Απο το multi platinum girls just wann to have fun, όλοι θα επέλεγαν το time after time! Αυτό(time after time) έχει λιγότερτο απρόσωπη μελωδία αλλά είναι πιο διαχρονικό. Tούτο είναι ασύστολη 80ίλα αλλα στη εισαγωγή το synth με κάνει να βλέπω τα χρόνια της εφηβείας μου σαν φιλμάκι....

να συνεχίσω ή το παρατράβηξα?:flipout::antlers::guitarist::furious3:
 
Last edited:

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: 25 mainstream Ταμπου

Αμάν πια ελιτιστές :flipout::flipout::flipout:με τους δίσκους ακούστε και κανα τραγουδάκι ή εστω κανα maxi......

Βουαλα γκρινιαρη

buggles1.jpg





Original_Sin_INXS.jpg

produced by Nile Rodgers.
τέλος......

Γι'αυτο αγαπαω αυτο το παιδι...:worshippy:

Και θα πω το κριμα μου κι ας με σταυρωσει ο Λυμπε.Ναι το Οnce Upon a Time απειχε πολυ απο τα αριστουργηματα των Minds.Aλλα gospel,soul,επικουρα ολα ντυμενα με 80ιλα που να σε ξεβιδωνει δεν υπηρξαν πολλα.Γι'αυτο και τον αγαπαω αυτο το δισκο.Ασυγχωρητοι βεβαια που δεν ειχαν μεσα το Don't you forget about me μια και ανεφερε τα maxi ο Γιωργος.Ολοι χοροπηδαγαν οταν το ακουγαν,εμενα μου εκοβε τα γονατα-ηθελα να το ακουω μονος μου.
Δεν προλαβαινω γι'αλλα.Τα υπολοιπα το βραδυ...
 
Last edited:
17 June 2009
3,594
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: 25 mainstream Ταμπου

μια απαντηση απο την κυρια Καλλη παρακαλω :icon15:

Kαλέ Στέλιο που να προλάβω, είμαι και νοικοκυρά, δεν μπορώ να γυροφέρνω όλη μέρα στο ιντερνετ, τώρα το είδα...

Λοιπόν:

Είναι Μουσική Δωματίου θα έλεγα.
Αλλά με διάσπαρτα φωνητικά από έναν Ιάπωνα υψίφωνο, τον Yamatsuka Eye αν δεν με απατά η μνήμη μου.
Easy listening πάντως.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

.... και ξέχασα κι ένα, αυτό κι αν είναι ταμπού!!!

Διότι πριν χρίσω τον εαυτό μου ρόκι, το Olympic House στη Γλυφάδα ήταν must τα Σαββατόβραδα, μετά το γυρίσαμε στο Μπίτσουλα και γίναμε φρικιά.

Πριν 4 χρόνια, επί εποχής Labfm πήγα να το βάλω σε μια εκπομπή που θα έπαιζα διάφορα "μαύρα"..

Ο καλός μου άγγελος ο Μπάϊρα, προσπάθησε να με αποτρέψει βέβαια, για να διασώσει το image μου.

Μάταια όμως, όποιος έχει προσπαθήσει να αποτρέψει Τοξότη, έχει χάσει από χέρι!!


512hukpYOYL.jpg


Εννοείται ότι το έπαιξα.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Hunting_High_and_Low.jpg


Κάτι με πιάνει φαίνεται με την ποπ του Βορρά.

Καταπληκτικός δίσκος 80'ς για μικρά ταξίδια και εύκολους στόχους,τα τραγούδια του όμως παραμένουν διαχρονικά.

Υ.Γ.Ενοχη απόλαυση το maxi του "The sun Always Shines On Tv"...:antlers: