Ερώτηση για spikes

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Καλησπέρα στην παρέα, έχω μια μάλλον παράξενη ερώτηση να κάνω αλλά ψάχνοντας στο ίντερνετ δεν κατάφερα να βγάλω ένα ασφαλές συμπέρασμα. Πρόσφατα αγόρασα κάποια μεταχειρισμένα ηχεία της Tannoy τα οποία είναι δαπέδου και έχουν οπές στην κάτω πλευρά στις οποίες υποθέτω πως βιδώνονται spikes. Επειδή δεν κατάφερα να βρώ για τα συγκεκριμένα μοντέλα, ήθελα να ρωτήσω αν είναι generic ή αν όντως υπάρχουν συγκεκριμένα για κάθε μοντέλο ή σειρά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Νομιζω οτι σημασία έχει η διατομή της τρύπας. Δεν ξέρω αν έχει σημασία και το σπείρωμα ή αν είναι όλα ίδια.
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Την διατομή που την μέτρησα με ένα χάρακα (με όση ακρίβεια μπορεί να έχει αυτό) και είναι ίδια και στα 4 ηχεία παρόλο που είναι διαφορετικής σειράς, τώρα για το σπείρωμα δεν μπορώ να ξέρω δεν φαίνεται ούτε πολύ πυκνό ούτε αραιό. Το κακό είναι ο,τι αυτός που τα αγόρασα δεν είχε ούτε ένα για να δώ τουλάχιστον πως είναι μήπως και βρώ ίδια.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Παιζει να ειναι φιξ η διατομη...εκτος συνταρακτικου απροοπτου
Και καλο θα ειναι να καμεις μια αναζητηση ως ακιδες ηχειων
Εαν βρεις κατι σε χαμηλη τιμη που σου ταιριαζει ολα οκ
Σε καποια ηχεια που εχω και ειχα στο παρελθον ειτε δαπεδου ειτε βασεως ολα ιδια μου μοιαζουν τα καρφια τους
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Ψάχνω στο ebay και βλέπω οτι γενικά για ηχεία είναι περιορισμένος ο αριθμός διαφορετικών τύπων οπότε μάλλον υπάρχει κάποιο άτυπο στάνταρ. Ευχαριστώ για την βοήθεια.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Ta spikes συνηθως ειναι 6 η 8 μμ.Βρες τι δεχονται τα ηχεια σου και προτιμησε αυτα που ειναι φτιαγμενα με το σκληροτερο μεταλλο η υλικο.
Μην το παρακανεις με τις τιμες :smile:
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Μόνο μην πέσεις σε κανένα ιδιαίτερο σπείρωμα... Δεν βρίσκεις από την ελλάδα με δυνατότητα επιστροφής αν δεν ταιριάζουν;
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Υπάρχουν στο εμπόριο ακίδες,σε καλές τιμές,μ'ένα απλό γκουγκλάρισμα,βρίσκονται
Βρες μια οποαιδήποτε βίδα 6άρα ή 8άρα εμπορίου ή αν έχεις κάπου σπίτι σου και κάνε αμέσως την αυτοψία
Μία εκ των δύο θα βιδώσει,θεωρώ απίθανο να έχει περίεργο σπείρωμα,που και εκεί υπάρχει λύση.
Εγώ είχα πάρει βίδες εμπορίου,έκοψα το κεφάλι πήγα σε τόρνο και φτιάχτηκαν οι ακίδες.
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Μόνο μην πέσεις σε κανένα ιδιαίτερο σπείρωμα... Δεν βρίσκεις από την ελλάδα με δυνατότητα επιστροφής αν δεν ταιριάζουν;

Δεν κατοικώ στην Ελλάδα, Θεσσαλονίκη που ήμουν ήξερα που να πάω :).

Υπάρχουν στο εμπόριο ακίδες,σε καλές τιμές,μ'ένα απλό γκουγκλάρισμα,βρίσκονται
Βρες μια οποαιδήποτε βίδα 6άρα ή 8άρα εμπορίου ή αν έχεις κάπου σπίτι σου και κάνε αμέσως την αυτοψία
Μία εκ των δύο θα βιδώσει,θεωρώ απίθανο να έχει περίεργο σπείρωμα,που και εκεί υπάρχει λύση.
Εγώ είχα πάρει βίδες εμπορίου,έκοψα το κεφάλι πήγα σε τόρνο και φτιάχτηκαν οι ακίδες.

Να πω την αλήθεια δεν σκέφτηκα καν να δοκιμάσω βίδες που έχω διαθέσιμες. Ευχαριστώ πολύ!
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Να πω την αλήθεια δεν σκέφτηκα καν να δοκιμάσω βίδες που έχω διαθέσιμες. Ευχαριστώ πολύ!
Πολυ σωστο.Δοκιμασε τι ταιριαζει και αναλογα προχωρεις