Minimal (Περίπου) TVPC 2017 specs

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Καλησπέρα και καλή χρονιά .

Από καιρό ψαχνόμουν για ένα καινούριο android player , μετά για windows 10 mini pc , μετά είδα αυτά τα NUC/BRIX αλλά κάτι δεν μου άρεσε και τελικά λέω σιγά σιγά να φτιάξω ένα TVPC για το σαλόνι μου . Δεν θα το αναφέρω σαν HTPC γιατι στο κομμάτι τουλάχιστον του ήχου δεν θα ασχοληθώ με πολυκάναλο . Με τι σκοπεύω να ασχοληθώ : KODI , ελαφρύ gaming με τίτλους 2-3 ετίας (και αν) , browsing , youtube και μουσικη σαν πηγή . Budget 200 με 300 TOP . Έχω κάποια components κατά νού τα οποία βέβαια προκειμένου να ρίξω το κόστος θα πέσει πολύ skroutz . Στο κομμάτι του Hardware θα χρειαστώ ασφαλώς τι προτάσεις καθώς τελευταία φορά που ασχοληθηκα με specs ήταν στο τέλος του 2013 . Πάντα με γνώμονα το VFM και χωρίς περιττά μπιμπλίκια .
Πρώτο πράμα που θα παραγγείλω είναι το κουτί . Απο λίγο που κοίταξα στο skroutz , αυτό που με εντυπωσίασε είναι αυτό http://mustshop.gr/category-1722/hardware/category-1801/cooltek-g3-sr-atx.html?sl=el .Σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα 80 για κουτί , το συγκεκριμένο θα ταιριάζει όμως καταπληκτικά δίπλα δίπλα με τον ΗΚ3490 τον οποίο δεν σκοπεύω να αποχωριστώ σύντομα http://avclub.gr/forum/showthread.php/140965-Ας-βάλω-και-το-δικό-μου . Και είναι γεγονός πως σε ένα pc μπορείς να αλλάξεις με τον καιρό τα πάντα . Ένα καλό κουτί όμως σε βγάζει 10 με 15 χρόνια αν δεν το κοπανάς δεξιά και αριστερά . Το αρνητικό στην υπόθεση πως το βρίσκω μόνο στο παραπάνω μαγαζί . Κάπου εδώ περιμένω περιμένω τις προτάσεις για αντίστοιχα κουτιά αλλά σε αυτήν την τιμή . Πληροφοριακά σαν cpu/mobo θα μπει σίγουρα ο celeron 3900 1151 που βρίσκω και με 40 και είναι σχετικά νέας κοπής . Mobo το ψάχνω αλλά στο 60 κάτι τέτοιο θα παίξει https://www.skroutz.gr/s/8101598/Gigabyte-H110M-DS2-rev-1-0.html#specs . Οσο για τροφοδοτικό σίγουρα θέλω standard ΑΤΧ όσο αφορά τις διαστάσεις . Αυτά όμως στην συνέχεια .

Προς το παρόν περιμένω προτάσεις για το κουτί και τα υπόλοιπα σιγα σιγά . Επίσης πληροφοριακά να αναφέρω πως προς το παρόν δεν νομίζω να χρειαστώ κάρτα γραφικών και σκοπευω να δω τι ψάρια πιάνει η ενσωματωμένη . Αν όμως βάλω το πιθανότερο είναι να βάλω μία Asus radeon HD7790 1GB OC edition που εχω στο υπάρχον desktop και να αναβαθμίσω εκεί . Εφόσον βεβαίως η κάρτα αυτή υπερτερεί του Intel HD 510 που ενσωματώνει ο celeron . Καλό είναι ωστόσο το κουτί να έχει πρόβλεψη για μία κάρτα γραφικών (ας πούμε κανονικού μεγέθους) και τέλος για 2 σκληρούς 2.5 SSD και 3.5 HDD και προφανώς έναν οδηγό DVD ίσως και Blue Ray αν ειναι πια προσιτά . ;Όλα αυτά σε win7 x64 και ίσως με dual boot και κάποια διανομή linux . Κάτι άλλο προς το παρόν δεν βλέπω να χρειάζομαι . Ισως και χώρο για μία κάρτα ήχου αλλά εκεί μάλλον σκέφτομαι για αργότερα την προσθήκη κάποιου dac .

Ευχαριστώ .

EDIT : τα γραφικά του celeron (HD 510) τρώνε πολύ ξύλο απο την radeon http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-HD-510-Desktop-Skylake-vs-AMD-HD-7790/m38088vsm8622
 
Last edited:

Spyros_V_S

Senior Member
30 June 2008
444
Νέα Σμύρνη
Αν θεωρείς οτι μπορείς να βγάλεις έξω απο την εικόνα τα παιχνίδια, θα σου πρότεινα ένα raspberry 3 για να κάνεις όλα αυτά που αναφέρεις και έχεις ξενοιάσει με 40 ευρώ. Κι αν θες, βάζεις μια κάρτα με διανομή μεσω dual boot σε raspbian ή kodi για να χαζεύεις στο internet όταν θέλεις.
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Αν θεωρείς οτι μπορείς να βγάλεις έξω απο την εικόνα τα παιχνίδια, θα σου πρότεινα ένα raspberry 3 για να κάνεις όλα αυτά που αναφέρεις και έχεις ξενοιάσει με 40 ευρώ. Κι αν θες, βάζεις μια κάρτα με διανομή μεσω dual boot σε raspbian ή kodi για να χαζεύεις στο internet όταν θέλεις.

Αν και το συμπαθώ το μούρο , δεν νομίζω πως κάνει για την περιπτώση μου . Μαζί με τροφοδοτικό , κουτί και δεν ξερω ποιο άλλο modulo μπορεί να πλησιάσω το 100αρι και αν τελικά δεν μου κάνει να τα κλαίω μετά . Μέτα σπίτι το χρησιμοποιεί και η γυναίκα . Αλλο πράγμα η ευκολία των windows άλλο να της δείξω linux . Και σε μεγάλη οθόνη όσο ναναι τα παιχνίδια αποκτούν άλλη άλλη φάση . Επίσης ξέχασα να αναφέρω πως θέλω και skype οπωσδήποτε . Δεν ξέρω αν κάνει το μούρο τέτοια κόλπα .

Μία δεύτερη σκέψη που κάνω τώρα είναι να μετακομίσω τα άντερα απο το τρέχον desktop που θεωρώ αξιοπρεπές μέ ένα dual core Γ3420 και 8 GB DDR3 128 Samsung evo ssd στο TVPC και να αναβαθμίσω αυτόν που χρησιμοποιω για φωτογραφία για βίντεο . Και πάλι όμως πρέπει να ξεκινήσω με ένα κουτί .

Ευχαριστώ