Minimal (Περίπου) TVPC 2017 specs

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Καλησπέρα και καλή χρονιά .

Από καιρό ψαχνόμουν για ένα καινούριο android player , μετά για windows 10 mini pc , μετά είδα αυτά τα NUC/BRIX αλλά κάτι δεν μου άρεσε και τελικά λέω σιγά σιγά να φτιάξω ένα TVPC για το σαλόνι μου . Δεν θα το αναφέρω σαν HTPC γιατι στο κομμάτι τουλάχιστον του ήχου δεν θα ασχοληθώ με πολυκάναλο . Με τι σκοπεύω να ασχοληθώ : KODI , ελαφρύ gaming με τίτλους 2-3 ετίας (και αν) , browsing , youtube και μουσικη σαν πηγή . Budget 200 με 300 TOP . Έχω κάποια components κατά νού τα οποία βέβαια προκειμένου να ρίξω το κόστος θα πέσει πολύ skroutz . Στο κομμάτι του Hardware θα χρειαστώ ασφαλώς τι προτάσεις καθώς τελευταία φορά που ασχοληθηκα με specs ήταν στο τέλος του 2013 . Πάντα με γνώμονα το VFM και χωρίς περιττά μπιμπλίκια .
Πρώτο πράμα που θα παραγγείλω είναι το κουτί . Απο λίγο που κοίταξα στο skroutz , αυτό που με εντυπωσίασε είναι αυτό http://mustshop.gr/category-1722/hardware/category-1801/cooltek-g3-sr-atx.html?sl=el .Σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα 80 για κουτί , το συγκεκριμένο θα ταιριάζει όμως καταπληκτικά δίπλα δίπλα με τον ΗΚ3490 τον οποίο δεν σκοπεύω να αποχωριστώ σύντομα http://avclub.gr/forum/showthread.php/140965-Ας-βάλω-και-το-δικό-μου . Και είναι γεγονός πως σε ένα pc μπορείς να αλλάξεις με τον καιρό τα πάντα . Ένα καλό κουτί όμως σε βγάζει 10 με 15 χρόνια αν δεν το κοπανάς δεξιά και αριστερά . Το αρνητικό στην υπόθεση πως το βρίσκω μόνο στο παραπάνω μαγαζί . Κάπου εδώ περιμένω περιμένω τις προτάσεις για αντίστοιχα κουτιά αλλά σε αυτήν την τιμή . Πληροφοριακά σαν cpu/mobo θα μπει σίγουρα ο celeron 3900 1151 που βρίσκω και με 40 και είναι σχετικά νέας κοπής . Mobo το ψάχνω αλλά στο 60 κάτι τέτοιο θα παίξει https://www.skroutz.gr/s/8101598/Gigabyte-H110M-DS2-rev-1-0.html#specs . Οσο για τροφοδοτικό σίγουρα θέλω standard ΑΤΧ όσο αφορά τις διαστάσεις . Αυτά όμως στην συνέχεια .

Προς το παρόν περιμένω προτάσεις για το κουτί και τα υπόλοιπα σιγα σιγά . Επίσης πληροφοριακά να αναφέρω πως προς το παρόν δεν νομίζω να χρειαστώ κάρτα γραφικών και σκοπευω να δω τι ψάρια πιάνει η ενσωματωμένη . Αν όμως βάλω το πιθανότερο είναι να βάλω μία Asus radeon HD7790 1GB OC edition που εχω στο υπάρχον desktop και να αναβαθμίσω εκεί . Εφόσον βεβαίως η κάρτα αυτή υπερτερεί του Intel HD 510 που ενσωματώνει ο celeron . Καλό είναι ωστόσο το κουτί να έχει πρόβλεψη για μία κάρτα γραφικών (ας πούμε κανονικού μεγέθους) και τέλος για 2 σκληρούς 2.5 SSD και 3.5 HDD και προφανώς έναν οδηγό DVD ίσως και Blue Ray αν ειναι πια προσιτά . ;Όλα αυτά σε win7 x64 και ίσως με dual boot και κάποια διανομή linux . Κάτι άλλο προς το παρόν δεν βλέπω να χρειάζομαι . Ισως και χώρο για μία κάρτα ήχου αλλά εκεί μάλλον σκέφτομαι για αργότερα την προσθήκη κάποιου dac .

Ευχαριστώ .

EDIT : τα γραφικά του celeron (HD 510) τρώνε πολύ ξύλο απο την radeon http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-HD-510-Desktop-Skylake-vs-AMD-HD-7790/m38088vsm8622
 
Last edited:

Spyros_V_S

Senior Member
30 June 2008
444
Νέα Σμύρνη
Αν θεωρείς οτι μπορείς να βγάλεις έξω απο την εικόνα τα παιχνίδια, θα σου πρότεινα ένα raspberry 3 για να κάνεις όλα αυτά που αναφέρεις και έχεις ξενοιάσει με 40 ευρώ. Κι αν θες, βάζεις μια κάρτα με διανομή μεσω dual boot σε raspbian ή kodi για να χαζεύεις στο internet όταν θέλεις.
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Αν θεωρείς οτι μπορείς να βγάλεις έξω απο την εικόνα τα παιχνίδια, θα σου πρότεινα ένα raspberry 3 για να κάνεις όλα αυτά που αναφέρεις και έχεις ξενοιάσει με 40 ευρώ. Κι αν θες, βάζεις μια κάρτα με διανομή μεσω dual boot σε raspbian ή kodi για να χαζεύεις στο internet όταν θέλεις.

Αν και το συμπαθώ το μούρο , δεν νομίζω πως κάνει για την περιπτώση μου . Μαζί με τροφοδοτικό , κουτί και δεν ξερω ποιο άλλο modulo μπορεί να πλησιάσω το 100αρι και αν τελικά δεν μου κάνει να τα κλαίω μετά . Μέτα σπίτι το χρησιμοποιεί και η γυναίκα . Αλλο πράγμα η ευκολία των windows άλλο να της δείξω linux . Και σε μεγάλη οθόνη όσο ναναι τα παιχνίδια αποκτούν άλλη άλλη φάση . Επίσης ξέχασα να αναφέρω πως θέλω και skype οπωσδήποτε . Δεν ξέρω αν κάνει το μούρο τέτοια κόλπα .

Μία δεύτερη σκέψη που κάνω τώρα είναι να μετακομίσω τα άντερα απο το τρέχον desktop που θεωρώ αξιοπρεπές μέ ένα dual core Γ3420 και 8 GB DDR3 128 Samsung evo ssd στο TVPC και να αναβαθμίσω αυτόν που χρησιμοποιω για φωτογραφία για βίντεο . Και πάλι όμως πρέπει να ξεκινήσω με ένα κουτί .

Ευχαριστώ