Αγορά Λαμπάτου Ενισχυτή.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

zafispan

New member
4 January 2017
14
καλησπέρα σε όλους!
Είμαι καινούργιο μέλος, τελείως άσχετος με ήχο, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής:
Ακούω μουσική μόνο με βινύλιο σε Technics ΜΚΙΙ , και αναζητώ έναν ενισχυτή για να ακούω τους δίσκους μου.
Θα με ενδιέφερε να έπαιρνα ένα λαμπάτο ενισχυτή (λένε πως έχει πιο ζεστό ήχο), δεν έχω καμία, μα καμία ιδέα με το τι παίζει με τα τεχνικά χαρακτηριστικά, τα μόνα που μπορώ να πω είναι πως δε με ενδιαφέρει τόσο η ένταση του ήχου αλλά η ποιότητα (άρα πιθανολογώ μέχρι 45-50W), στα 8 ohms (αυτό μου το είπε ένας φίλος μου ηλεκτρονικός) και όχι κινέζικο (από αντίληψη κατασκευής). Προαιρετικά Α τάξης.

Διαθέτω μέχρι 2000-2500 .

Υπάρχει κάτι στην αγορά με αυτά τα χαρακτηριστικά χωρίς να με γδάρουν ή να με κοροϊδέψουν ή να το μετανιώσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Με τι ηχεία θα τον συνδυάσεις;
Ο χώρος σου τι εμβαδόν έχει;
Οι ενισχυτές λυχνίας,συνήθως δεν διαθέτουν ενσωματωμένο phono stage,άρα θα έχεις ένα έξοδο επιπλέον.
Ο τωρινός ενισχυτή σου ποιος είναι;
 

zafispan

New member
4 January 2017
14
Ειχα ενα bang & olufsen beomaster 4400 me beovox ηχεια 75 w. Τωρα, ουτε ηχεια, ουτε τον ενισχυτη, αρα θα πρεπει να παρω κ ηχεια. Χωρος 40-50 τ.μ.
 

zafispan

New member
4 January 2017
14
Περίπου 3000 .
Νόμιζα πως πηγαίνει το αντίθετο. Πρώτα Ενισχυτής και βάσει αυτού ηχεία.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Αγορά Λαμπάτου Ενισχυτή.

Ο χώρος σου δεν είναι και μικρός.
Οπότε το πρώτο που θα κάνεις,είναι να πάρεις ηχεία ευαίσθητα και ευκολοδήγητα,να μην πέφτει δηλαδή η ωμική αντίσταση,χονδρικά,κάτω από 5 ωμ
Έτσι καθιστάς την αγορά ενισχυτή πιο έυκολη υπόθεση.
Τι μουσική ακούς;
Θα σε συμβούλευα για τα χρήματα που διαθέτεις να στραφείς στα μεταχειρισμένα,αξίζει τον κόπο
 

zafispan

New member
4 January 2017
14
Re: Απάντηση: Re: Αγορά Λαμπάτου Ενισχυτή.

κατ'αρχάς ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Οι δίσκοι μου καλύπτουν όλα τα είδη μουσικής: Ελληνικά, ροκ, jazz, κλασσική, funk κλπ.
Επίσης έχω ένα φόβο στα μεταχειρισμένα λόγω α) πιθανής φθοράς β) ασχετοσύνης μου.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Να μην το φοβάσαι,υπάρχουν και καταστήματα που στα δίνουν με εγγύηση
Σίγουρα πρέπει να πας σε ηχεία δαπέδου.
Πάντως ο χώρος σου είναι μεγάλος,μια φώτο θα βοηθούσε.
Σε τι απόσταση από τα ηχεία θα κάθεσαι ν'ακούς;
Την λάμπα την ξεχνάς πάντως,για τα χρήματα που διαθέτεις.
Να ξέρεις ότι δεν τίθεται θέμα,λάμπας,τρανζίστορ,τάξη Α ή τάξη ΑΒ,αλλά θέμα καλής υλοποίησης,καλής σχεδίασης
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Βάσει του ποσού των 3000 συνολικά, πηγαίνεις για ηχεία στα 1500-2000 ευρώ και για ενισχυτικά στα 1000. Λογικά θα χρειαστείς και phono stage.
Για το λαμπάτο είσαι 100% σίγουρος? Έχεις ακούσει δηλαδή τρανζιστοράτους και προτιμάς τη χροιά της λάμπας? Γιατί θα χάνεις με αυτή σε ανάλυση και μάλλον και σε δυναμικά σε αυτές τις κατηγορίες τιμής. Άσε που τα λαμπάτα μηχανήματα θέλουν παραπάνω χρόνο να ζεσταθούν και να αποδόσουν.
 

zafispan

New member
4 January 2017
14
Re: Απάντηση: Αγορά Λαμπάτου Ενισχυτή.

Απόσταση περίπου 2 μέτρα. Ίσως ο χώρος να είναι λίγο πιο μικρός από ότι λέω. Μπορεί να 35-40 τ.μ.
Για ηχεία δαπέδου ήμουν σχεδόν σίγουρος (χωρίς να ξέρω, αλλά έτσι υπέθετα).
Έχετε κάποια μάρκα ή μοντέλο στο μυαλό σας; Καταλαβαίνω πως είναι πολλές οι παράμετροι...
 

zafispan

New member
4 January 2017
14
Καταλαβαίνω αυτό που λες, το B&O που είχα ήταν τρανζιστοράτος (μοντέλο του '79).
Δεν έχω ακούσει τη χροιά της λάμπας, δεν έχω και τεράστιες απαιτήσεις, απλά να παίζει τη μουσική μου. Δε ψάχνω και το 100%.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για αυτό που λές πως πρέπει να ξεχάσω τη λάμπα, για τα χρήματα που διαθέτω, πόσα χρήματα πρέπει θα πρέπει να διαθέσω για να μη τη ξεχάσω;
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Roister,tannoy,acoustic energy,chario,sonus faber
Τα δύο τελευταία μάλλον μεταχειρισμένα,γιατί καινούργια είναι ακριβά.
Τι ταβάνι έχεις βάλει στο κόστος κτήσης τους;Γιατί αν θες λυχνία και καινούργια μάλιστα τα 2000-2500 το ελάχιστο
Προϋπόθεση να τ'ακούσεις πριν τ'αγοράσεις.
 

zafispan

New member
4 January 2017
14
Re: Απάντηση: Αγορά Λαμπάτου Ενισχυτή.

Κόστος περί τα 2000 για ενισχυτή και περίπου άλλα 1500 για ηχεία.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks

zafispan

New member
4 January 2017
14
Re: Απάντηση: Αγορά Λαμπάτου Ενισχυτή.

Καινούργια, για τα μεταχειρισμένα λόγω της μη γνώσης μου έχω μία επιφύλαξη
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων

zafispan

New member
4 January 2017
14
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά Λαμπάτου Ενισχυτή.

Από το skroutz που κοίταξα βγαίνει στα από 1750