Ακούω προτάσεις για αναβάθμιση Hi-Fi

Apostolos Kyrou

New member
5 June 2015
16
Γεια χαρα σε ολους. Ειμαι καινουριος στο φορουμ και θελω να παρω τις γνωμες σας.
Σκεφτομαι νααναβαθμισω το συστημα μου. Αυτή τη στιγμη εχω στο σπιτι 3 συστηματα. Το πρωτο αποτελειταιαπό τα εξης:
1. Ενισχυτης Marantz SR4300 A/V 2. Ηχεία Jamo Classic 6 3. SACD/DVD player Pioneer DV-600AV
Το δεύτερο συστημα αποτελειται από τα1. Yamaha MCR-E810SL 2. Ηχεία Alesis Monitor One MkII
Υπαρχει και ένα 3ο συστημα με αρκετα κομματια το οποιο δεν με απασχολει προς το παρον.Σκεφτομαι λοιπον να αναβαθμιστω αλλαζοντας μηχανηματα στο πρωτο συστημα που είναι στο σαλονι μιας καιτο δευτερο βρισκεται στον χωρο του υπολογιστη και αποτελει μερος του κυριως για επεξεργασια μουσικης καιβιντεο.Ο χωρος εχει διαστασεις 4x3m και γενικα ακουω όλα τα ειδη μουσικης (ποπ,ροκ,κλασικη,τζαζ).Όπως θα δειτε τα reviews σε αυτά που εχω δεν είναι και ασχημα.Το θεμα είναι να μη δωσω πχ 2000 ευρω για ναπαρω μισο κλικ πανω που μπορει να μην το καταλαβω κιολας.Για αρχη σκεφτομαι να αγορασω ενισχυτη και ηχεια και αργοτερα πηγη.Εχω στο μυαλο μου τον CambridgeAudio CX60 ή τον XTZ Class A 100 D3 που εχει και προενισχυση phono ή καποιον Marantz, Yamaha ή Denonαν εχετε να προτεινετε, ηχεια ισως τα Dali Zensor 5 και αργοτερα για πηγη το Onkyo CN-7050.Περιμενω γνωμες και προτασεις σας.
 

Attachments

  • 20170104_215412_HDR.jpg
    20170104_215412_HDR.jpg
    105.7 KB · Views: 531

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
Καλώς ήρθες στην παρέα μας !! :ernaehrung004:
Από ότι καταλαβαίνω θες να αλλάξεις κατεύθυνση στο σαλόνι σου και να φτιάξεις αμιγώς δικάναλο σύστημα, αλλάζοντας τα πάντα.
Βασικό είναι να θέσεις στόχους, αλλάζοντας καταρχήν κατ εμέ, πρώτα τον ενισχυτή σου και ακούγοντας με τα υπάρχοντα ηχεία τις αλλαγές που έφερε.
Κατόπιν αποφασίζεις να πας σε ηχεία εάν το θελήσεις.
Στο υπάρχον σύστημα από την φωτογραφία βλέπω ότι τα ηχεία είναι κολλημένα στον τοίχο, που είναι λάθος τοποθέτηση.
Επίσης αν δεν κάνω λάθος, δεν έχουν κλίση προς τον ακροατή, για να δημιουργήσουν το τρίγωνο ακρόασης.
Θα πρότεινα σε 1η φάση να έκανες δοκιμή αλλαγής τοποθέτησης των ηχείων σου και να ξανακούσεις το σύστημά σου.
Σίγουρα η αγορά δικάναλου ενισχυτή θα προσφέρει καλύτερη ακρόαση στην μουσική σου.
Μέσα στο σύνολο των αγορών σου πρέπει να λάβεις υπόψη αγορά καλύτερων καλωδίων διασύνδεσης και ηχείων, γιατί παίζουν εξίσου σημαντικό ρόλο στο σύστημα.
 

Apostolos Kyrou

New member
5 June 2015
16
Δεν ειναι κολλημενα εχουν αποσταση 30cm απο τον τοιχο.
Για αυτους τους 2 ενισχυτες που ανεφερα υπαρχει καποια εμπειρια;
 

atalanth77

New member
21 January 2015
44
Τα 30 εκατοστά δεν είναι πολλά ειδικά αν η εκτόνωση από τα χαμηλά είναι στην πλάτη των ηχείων. Θέλει και χώρο αριστερά δεξιά από τα ηχεία σου για
να αναπνέουν ...
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,810
Θεσσαλονίκη
Για τους εν/τες που θέλεις τονίζω ότι και οι δύο είναι καλοί αλλά ο XTZ Class A 100 D3 είναι ένα κλίκ καλύτερος με περισσότερα βάτ και αποθέματα ισχύος με πολλές ευκολίες και 'αντέχει 'σε μελλοντική αναβάθμιση ηχείων !
 

Apostolos Kyrou

New member
5 June 2015
16
Εν τω μεταξυ τον CambridgeAudio τον βρισκεις με 550ευρω απο Αγγλια και εδω εχει πανω απο 800 και καποιες φορες προσφορα στο eshop 699.
O XTZ πωλειται μονο στην Location Sound στην Αθηνα;
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Ο ΧΤΖ κατά πάσα πιθανότητα δεν αντιπροσωπεύεται πλέον...ένα ερώτημα βέβαια θα μας
έλυνε τις απορίες
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Απόστολε αυτό βλέπω κι εγώ δυστυχώς, μάλλον είναι παλιότερο μοντέλο και δεν τον έχουν. Σκέφτηκα πως θα τον είχαν στο επίσημο website τους για αυτό και το έγραψα πιο πάνω.
Έψαξα και στο αντίστοιχο σουηδικό skroutz και δεν τον βγάζει πουθενά. Με μια αναζήτηση μόνο μεταχειρισμένο τον βρίσκω εδώ. Στην Ελλάδα υπάρχει καινούριος;
 

andreaswrx

Established Member
10 November 2013
165
Αυτος πρεπει να ειναι demo και πιθανον ισχυει,παρε τους ενα τηλεφωνο.
 

Apostolos Kyrou

New member
5 June 2015
16
τελικα αλλαξα καποια πραγματα.2 προσφατες φωτογραφιες
 

Attachments

  • Hi-Fi (close)small.jpg
    Hi-Fi (close)small.jpg
    64.1 KB · Views: 111
  • Hi-Fi (small).jpg
    Hi-Fi (small).jpg
    92.7 KB · Views: 111

modright

AVClub Enthusiast
31 May 2008
1,104
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα
Κατά κανόνα η μεγαλύτερη αντιληπτή βελτίωση έρχεται με καλύτερα ηχεία μια είναι αυτά που θέλεις να ταιριάξουν
σωστά με το χώρο και τις ποιοτικές σου απαιτήσεις
Προτείνω να ξεκινήσεις με συγκεκριμένο προυπολογισμό αγοράς νέων ηχείων και στη συνέχεια να συλλέξεις όσες ακουστικές εμπειρίες
αισθάνεσαι ότι είναι αρκετές για να καταλήξεις στο νέο σου ηχείο, που φυσικά θα ταιριάζει και με τα ακουστικά χαρακτηριστικά του χώρου σου
 

Apostolos Kyrou

New member
5 June 2015
16
Μεχρι να μεγαλωσουν τα παιδια δε μπορω να τοποθετησω ηχεια βασης που θελω να παρω, οποτε...