Προσωπικές εντυπώσεις και ερωτήσεις σχετικά με τον benq w1110s

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Καλημέρα, παιδιά και καλή χρονιά.

Μετά από πολύ ψάξιμο , εδω και μερικές μέρες αγόρασα επιτέλους έναν benq w1110s. Για την ώρα βλέπω σε έναν πολύ ανοικτό γκρι τοίχο ο οποίος με μερικούς μήνες θα σπατουλαριστεί και θα γίνει πιο σκούρος. Οι εντυπώσει ςμου είναι οι καλύτερες και από έμένα και από τους φίλους που ειδαμε μαζί ταινία. Ωραία χρώματα η κίνηση μια δεν μου δημιούργησε κανένα θέμα. Από rainbow εγώ και ένα φίλος βλέπουμε ελάχιστα. Απλα έχω την εντύπωση στην 1.30 ώρα που βλέπαμε σαν να είχα μια ελαφριά ζαλάδα όχι κάτι φοβερό. Παίζει να είναι αυτό λόγο του rainbow ή επειδή είναι μικρή η απόσταση που τον είχα βάλει περίπου στα 2.5 μέτρα και οχι παραπάνω απο 80 ιντσες κάδρο (γιατι τον έβαλα προσωρινά για δοκιμή) και είναι μεγάλη η φωτεινοτητα του ακόμα και σε economy η λάμπα??

Κάτι ακόμα υπάρχει διαφορά στην εικόνα που θα βλέπω αν κατεβάσω blue ray rip 50gb σε σχέση με τα mkv 1080p 8,5-12 gb??

Ευχαριστώ
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Καλορίζικος φίλε μου!Η ελαφριά ζαλάδα (βασικά κούραση) είναι χαρακτηριστικό της τεχνολογίας DLP. Δεν είναι κάτι τραγικό, απλά κουράζει στην πολύωρη θέαση, ιδιαιτέρως σε μικρά κάδρα που η φωτεινότητα είναι τεράστια. Διαφορά μεταξύ ενός blu-ray και μιας καλής ματρόσκας (10-15 γίγα 1080p) υπάρχει, άλλα είναι ελάχιστη. Σαφώς και σε συμφέρει να βλέπεις mkv.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,921
127.0.0.1
Η μοναδική διαφορά του s με τον w1110 είναι ότι αντί για vivid έχει football mode? :chinscratch:
 
19 June 2006
35,671
Σίγουρα το πολύ φως επιτείνει το φαινόμενο του rainbow συν του ότι η λάμπα είναι ολοκαίνουρια. Σε δυο βδομάδες και με ένα γκριζάκι στην οθόνη πιο σκούρο, δεν θα το βλέπεις πια.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Η μοναδική διαφορά του s με τον w1110 είναι ότι αντί για vivid έχει football mode? :chinscratch:

Βασικά δεν έχουν καμία διαφορά, η benq συνηθίζει να προσθέτει κάτι στην ονομασία ενός μοντέλου της και να συνεχίζει τις πωλήσεις του μέχρι την αντικατάσταση του, βέβαια στην περίπτωση του 1070, ο 1070+ είχε αρκετές αναβαθμίσεις σημείων, άλλα τον κοστολογούσε και αρκετά ακριβότερα αν θυμάμαι, στον w1110 δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο.
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Α πόλυ ωραία σε μερικούς μήνες που θα φτιάξω του τοίχους και θα εχει παει το κάδρο στις 92 ίντσες + πιο σκουρο γκρι τοίχο θα είμαι οκ!!! Όσον αφορά το μοντέλο w1110s το πήρα απλά επειδή το ήθελα ετοιμοπαράδοτο και δεν είχαν τον απλό συγκεκριμάενα τον πήρα 890
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Η μοναδική διαφορά του s με τον w1110 είναι ότι αντί για vivid έχει football mode? :chinscratch:

Όπως ειπε ο γάτος σε αλλο νημα το s σημαινει sport και εχει ενα τετοιο mode.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,921
127.0.0.1
Όπως ειπε ο γάτος σε αλλο νημα το s σημαινει sport και εχει ενα τετοιο mode.

Αλλά του λείπει το vivid.
Αν το football είναι ότι έχω και στην τηλεόραση, μιλάμε για το ίδιο πράγμα σε ρυθμίσεις χρωμάτων.
Άρα, o S από τον απλό έχει διαφορά μόνο στο ότι έκανε rename το vivid σε football. :p
 

evonimos

Established Member
25 January 2017
127
Χαιρετω την παρεα,

Φιλε Troba, καλησπερα και να χαιρεσαι το νεο σου αποκτημα. Ειναι θεωρω μια καλη επιλογη για τα χρηματα που εδωσες.
Εχω το ιδιο μηχανημα ηδη 9 μηνες τωρα με 2880 ωρες λειτουργειας. Εχω αλλαξει ηδη την λυχνια μια φορα στις 2750 ωρες και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με την αποδοση του.

Σχετικα με το θεμα της ζαλαδας, θυμαμαι πως το αντιμετωπησα και εγω οταν τον πρωτο-χρησιμοποιησα χωρις να κανω ρυθμισεις.
Με τις εργοστασιακες ρυθμισεις, ηταν πολυ φωτεινος και με πολυ υψηλη αντιθεση σε βαθμο κουραστικο.
Το συνηθιζουν αυτο ολες οι εταιριες για λογους εντυπωσιασμου και για να ειναι μην δειχνει το μηχανημα λιγοτερο φωτεινο απο τον ανταγωνισμο.
Δηλαδη ειναι ολες οι ρυθμισεις στο ΜΕΓΙΣΤΟ! Ειναι λογικο λοιπον να εχεις πονοκεφαλο μετα απο λιγο με αυτες τις ρυθμισεις...

Μην σε προβληματιζει ομως αυτο!
Κατεβασε καταρχην το Βrightness και το Contrast στο 45 και το Sharpness στο 7.
Αν σε καλυπτει η φωτεινoτητα του, αρχισε να πειραματιζεσαι και με το Brilliant Color στο Off και με την λυχνια στο Economic.
Color Temperature προτεινω στο Normal, Noise Reduction στο 0 και Gamma Selection στο 1.8.

Επι τη ευκαιρια να δηλωσω πως ειναι το πρωτο μου μυνημα στο forum οποτε να συστηθω - Ειμαι ο Νικος απο Αθηνα και χαιρετω και παλι ολους!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Προσωπικά όσον αφορά το ερώτημά σου για τα αρχεία, προτιμώ τα 1080 rip των 8-10gb για ταινίες που θα τις δω και θα τις σβήσω και αν μ αρέσει προτιμώ το bd remux το οποίο με το mkv merge αφαιρώ τους ήχους που δεν μ ενδιαφέρουν και μένει ταινία 20gb περίπου με άρτια εικόνα που και πάλι σου λέω στις 92 ίντζες που βλέπω εγώ οι διαφορές είναι οριακά ορατές.
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες θα κάνω τις ρυθμίσεις να δω αν θα αλλάξει κάτι.Σε γενικές γραμμές πάντως είναι εντυπωσιακό το αποτέλεσμα απο τον προβολέα όλοι οι φιλοι δεν το πιστεύουν και βαραω ακόμα σε λευκό σχεδόν τοιχο , φαντασου λέω να τον σπατουλαρο και να τον κάνω ενα πιο σκούρο γκρι !!!!
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Προσωπικές εντυπώσεις και ερωτήσεις σχετικά με τον benq w1110s

Χαιρετω την παρεα,

Φιλε Troba, καλησπερα και να χαιρεσαι το νεο σου αποκτημα. Ειναι θεωρω μια καλη επιλογη για τα χρηματα που εδωσες.
Εχω το ιδιο μηχανημα ηδη 9 μηνες τωρα με 2880 ωρες λειτουργειας. Εχω αλλαξει ηδη την λυχνια μια φορα στις 2750 ωρες και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με την αποδοση του.

Σχετικα με το θεμα της ζαλαδας, θυμαμαι πως το αντιμετωπησα και εγω οταν τον πρωτο-χρησιμοποιησα χωρις να κανω ρυθμισεις.
Με τις εργοστασιακες ρυθμισεις, ηταν πολυ φωτεινος και με πολυ υψηλη αντιθεση σε βαθμο κουραστικο.
Το συνηθιζουν αυτο ολες οι εταιριες για λογους εντυπωσιασμου και για να ειναι μην δειχνει το μηχανημα λιγοτερο φωτεινο απο τον ανταγωνισμο.
Δηλαδη ειναι ολες οι ρυθμισεις στο ΜΕΓΙΣΤΟ! Ειναι λογικο λοιπον να εχεις πονοκεφαλο μετα απο λιγο με αυτες τις ρυθμισεις...

Μην σε προβληματιζει ομως αυτο!
Κατεβασε καταρχην το Βrightness και το Contrast στο 45 και το Sharpness στο 7.
Αν σε καλυπτει η φωτεινoτητα του, αρχισε να πειραματιζεσαι και με το Brilliant Color στο Off και με την λυχνια στο Economic.
Color Temperature προτεινω στο Normal, Noise Reduction στο 0 και Gamma Selection στο 1.8.

Επι τη ευκαιρια να δηλωσω πως ειναι το πρωτο μου μυνημα στο forum οποτε να συστηθω - Ειμαι ο Νικος απο Αθηνα και χαιρετω και παλι ολους!

Καλώς όρισες. Οι τιμές που δίνεις αναφορικά με BR & Gamma χρίζουν επανέλεγχο.
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Εχω σκοπό μόλις βάψω και τον τοίχο λίγο πιο σκούρο να κάνω μια ρύθμιση με το disney wow με το μάτι ουσιαστικά και ελπίζω ότι θα στρώσει περισσότερο η εικόνα!
 

md1032

New member
9 May 2011
67
Αθήνα

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
κοίταξε, σε λίγο δεν θα υπάρχει Ελληνική Ελληνική αντιπροσωπεία μιας και όλοι μας αγοράζουμε από έξω οπότε μην σε ανησυχεί..
 

md1032

New member
9 May 2011
67
Αθήνα
Βλέπω ότι είναι για τα Premium μέλη του amazon, άρα λίγο δύσκολο να αγοραστεί χωρίς να μπει κάποιος στο συγκεκριμένο πρόγραμμα...
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Ναι ... το prime είναι 49 ευρώ το χρόνο. Μαζί με την συνδρομή prime 629+49=678 ευρώ.
Δεν ξέρω αν αξίζει ... :hmmmm2: