M-Audio AV42 Ή Alesis Elevate 5 ? Ή κάτι άλλο ???

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Γεια Χαρα!!! Οπως φαινεται και απο τον τιτλο θα ηθελα να αναβαθμισω τα ηχεια του PC μου. Αυτη τη στιγμη εχω ενα σετ 2.1 της Logitech http://www.logitech.com/en-us/product/speaker-system-z323
ΤΙΜΙΑ!!! Απλα θα ηθελα κατι καλυτερο. Το budget ειναι 150 αντε 200 ευρω MAX. Τα ακουσματα ειναι Hard Rock & Heavy. Eχω ξεχωρισει τα 2 που αναφερω και στον τιτλο, εχει καποιος αποψη για αυτα τα 2 ή και για καποιο αλλο αξιολογο? Θα υπαρξει αναβαθμιση με τα Alesis ή τα M-Audio, σε σχεση με το σετ της Logitech που ηδη εχω?
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Re: M-AUDIO AV42 Ή ALESIS ELEVATE 5 ? Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ???

Πρόσφατα αγόρασα τα CR4 της Mackie (περίπου 140 ευρώ) και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Υπάρχουν και τα CR5 που έχουν 5ιντσα γούφερς και έκδοση με bluetooth νομίζω είναι στο budget σου, άκουσέ τα αν μπορείς κάπου.

Το σίγουρο πλεονέκτημα των Alesis είναι οτι έχουν τα bass reflex ports μπροστά οπότε θα είναι πιο εύκολη η τοποθέτηση σε γραφείο, αν η χρήση δε προορίζεται για γραφείο και μπορείς να έχεις αρκετό αέρα πίσω απο τα ηχεία τότε δεν είναι τόσο θέμα η θέση των bass reflex ports.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Έχω τα M audio AV 42 η διαφορά σε σχέση με τα κλασσικά ηχεία pc είναι χαώδης!
Το αποτέλεσμα είναι σαν κανονικά ηχεία με ενισχυτή , έχουν καθαρό ήχο κάπως γεμάτο
προς το ζεστό με μια μικρή έμφαση στο μπάσο.
Στα συν η πολύ καλή κατασκευή της καμπίνας.
Στα μείον ο διακόπτης on/off στο πίσω μέρος.
Πολύ ευχάριστο άκουσμα για καθημερινή χρήση και όχι για μόνιτορ χρήση.
Για τα χρήματα τους είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

pankan

New member
6 November 2014
87
Ριξε και μια ματια στα Presonus Eris E4.5
Τα εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος . Τα εχω παντρεψει με ενα ifi nano.
Ειναι στα 160 ευρω.


* Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους με υγεια !
 
Last edited:

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Re: M-AUDIO AV42 Ή ALESIS ELEVATE 5 ? Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ???

Πρόσφατα αγόρασα τα CR4 της Mackie (περίπου 140 ευρώ) και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Υπάρχουν και τα CR5 που έχουν 5ιντσα γούφερς και έκδοση με bluetooth νομίζω είναι στο budget σου, άκουσέ τα αν μπορείς κάπου.

Το σίγουρο πλεονέκτημα των Alesis είναι οτι έχουν τα bass reflex ports μπροστά οπότε θα είναι πιο εύκολη η τοποθέτηση σε γραφείο, αν η χρήση δε προορίζεται για γραφείο και μπορείς να έχεις αρκετό αέρα πίσω απο τα ηχεία τότε δεν είναι τόσο θέμα η θέση των bass reflex ports.

Κοιταζα και τα CR4 και διαβασα και καλα σχολια αλλα δε μου αρεσει το πρασινο χρωμα που κυριαρχει πανω τους,μπορει να ακουγεται χαζο αλλα.... Εχει βγει και μια limited εκδοση σε ασημι αλλα δεν υπαρχει Ελλαδα δυστυχως.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Έχω τα M audio AV 42 η διαφορά σε σχέση με τα κλασσικά ηχεία pc είναι χαώδης!
Το αποτέλεσμα είναι σαν κανονικά ηχεία με ενισχυτή , έχουν καθαρό ήχο κάπως γεμάτο
προς το ζεστό με μια μικρή έμφαση στο μπάσο.
Στα συν η πολύ καλή κατασκευή της καμπίνας.
Στα μείον ο διακόπτης on/off στο πίσω μέρος.
Πολύ ευχάριστο άκουσμα για καθημερινή χρήση και όχι για μόνιτορ χρήση.
Για τα χρήματα τους είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Ακριβως κατι τετοιο θελω,για καθημερινη χρηση,ΟΧΙ για monitor, και να εχουν εμφαση στο μπασο, δε θελω να ειναι τελειως flat.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ριξε και μια ματια στα Presonus Eris E4.5
Τα εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος . Τα εχω παντρεψει με ενα ifi nano.
Ειναι στα 160 ευρω.
Και αυτα στα υποψηφια λοιπον....!!!!! Ο ηχος τους πως ειναι?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα Fostex πάνε προς το μόνιτορ , εγώ αν ήθελα να δώσω κάτι παραπάνω από αυτά που
έδωσα για τα M audio θα άκουγα τα presonus.
Τα behringer και τα alesis τα θεωρώ πιο budget επιλογή.
Και τα mackie καλή επιλογή ίσως λίγο πιο basshead ας μας φωτίσει ο ιδιοκτήτης τους.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Τα Fostex πάνε προς το μόνιτορ , εγώ αν ήθελα να δώσω κάτι παραπάνω από αυτά που
έδωσα για τα M audio θα άκουγα τα presonus.
Τα behringer και τα alesis τα θεωρώ πιο budget επιλογή.
Και τα mackie καλή επιλογή ίσως λίγο πιο basshead ας μας φωτίσει ο ιδιοκτήτης τους.
Εχω καταληξει νομιζω σε μια τριαδα, Αlesis Elevate 5 (φανταζομαι οτι λογω 5" γουφερ θα εχουν και αξιοπρεπες μπασο), M-Audio AV42 (συμφωνα με τα λεγομενα σου ειναι οπως τα θελω) και Presonus Eris 4.5
Tα Behringer MS40 τα απορριπτω λογω του οτι εχουν χωριστο volume control για καθε ηχειο,ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ????
Βρηκα ενα μαγαζι που λεει οτι υπαρχουν ολα για ακροαση οποτε αυριο λεω να παω. Οποιαδηποτε επιπλεον συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη!!!!
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Δεν θα έλεγα οτι δίνουν έμφαση στα χαμηλά. Το μόνο θέμα είναι οτι είναι ευαίσθητα στην τοποθέτησή τους κοντά στους πίσω τοίχους. Λόγω μικρού βάθους στο γραφείο χρειάζεται να τα φέρνω πιο μπροστά όταν θέλω να ακούσω σε μεγαλύτερες εντάσεις για να μη μπουμάρουν. Αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος.

13987046_10154413521970948_932486273_o_zpsdml5uhuu.jpg


Η φωτογραφία είναι απο όταν έστηνα το γραφείο για αυτο είναι λίγο χαμός.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Αυτα που εχεις εσυ με τους ασημι δακτυλιους και οχι τους πρασινους ειναι μια χαρα!!! Ενα πολυ θετικο ειναι οτι στη συσκευασια εχουν και βασεις!!!!!

IMG_20160520_201036.jpg

Εμενα το γραφει ειναι ετσι οποτε δεν εχω θεμα με το μπουμαρισμα πισω....
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Αυτα που εχεις εσυ με τους ασημι δακτυλιους και οχι τους πρασινους ειναι μια χαρα!!! Ενα πολυ θετικο ειναι οτι στη συσκευασια εχουν και βασεις!!!!!


Εμενα το γραφει ειναι ετσι οποτε δεν εχω θεμα με το μπουμαρισμα πισω....


Ναι γενικά δεν θα έχεις κανένα θέμα με το μπουμάρισμα έχεις πολύ αέρα και θα έχεις και καλύτερη απόδοση απο τα ηχεία. Και τα δικά μου πράσινους δακτύλιους έχουν απλά στη φωτογραφία δε ξέρω γιατί φαίνονται άσπροι, μάλλον κακός φωτισμός. Πάντως σε σχέση με τα ηχεία που έχεις τώρα ο χώρος που καταλαμβάνουν είναι αρκετά μεγαλύτερος.

Επίσης μια λεπτομέρεια που δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει ή αν θα την χρησιμοποιήσεις, τα ηχεία τα έχω συνδεδεμένα σε εξωτερική κάρτα ήχου (Behringer UMC204HD) μέσω balanced σύνδεσης και επίσης αντικατέστησα το παρεχόμενο καλώδιο που τροφοδοτεί το μη ενεργό ηχείο με πολύ καλύτερης ποιότητας καλώδιο ηχείων.
 
Last edited:

pankan

New member
6 November 2014
87
Για τα presonus 4.5 να πω ότι γενικα είναι πολύ καλά ηχεία για τα χρήματα τους, καθαρά δυνατά μπάσα και υψηλά πολύ καλά επισης.
Ακούω κομμάτια ηλεκτρονικης (buuren) που έχουν εναλλαγές με δυνατά -χαμηλά μπάσα και πρίμα και αντίστροφα και δεν πιστεύω στα αυτιά μου !
Όταν ψάχνομουν κ εγώ (είχα ανοίξει ένα νήμα, είναι μπροστά, θα το έχεις διαβάσει σιγουρα...) άκουσα pres, 4.5, jbl 305, mackie 4, fostex 4, tannoy 4.
Τα καλύτερα ηταν (για μένα) τα jbl και μετά τα fostex αλλά ήταν πιο ακριβά...Μετά ερχόντουσαν pres και mackie.

Τα pres επίσης έχουν πίσω κάποια ρυθμιστικα που να πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει, γενικά τα προτείνω γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά πρέπει να ακούσεις ο ίδιος όσα είναι υποψήφια (αν είναι δυνατόν).

Όταν τα συνδεσα με το dac και ακούγοντας flac και χωρίς να είμαι εμπειρος, μεταμορφώθηκαν... άκουσα λεπτομέρεια απίστευτη !

Θα σου έλεγα να τα ακούσεις όπως και τα fostex (οπωσδήποτε ! )
 

STRATOS1983

Senior Member
Απάντηση: Re: M-Audio AV42 Ή Alesis Elevate 5 ? Ή κάτι άλλο ???

...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εχω καταληξει νομιζω σε μια τριαδα, Αlesis Elevate 5 (φανταζομαι οτι λογω 5" γουφερ θα εχουν και αξιοπρεπες μπασο), M-Audio AV42 (συμφωνα με τα λεγομενα σου ειναι οπως τα θελω) και Presonus Eris 4.5
Tα Behringer MS40 τα απορριπτω λογω του οτι εχουν χωριστο volume control για καθε ηχειο,ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ????
Βρηκα ενα μαγαζι που λεει οτι υπαρχουν ολα για ακροαση οποτε αυριο λεω να παω. Οποιαδηποτε επιπλεον συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη!!!!

Καλημερα και Καλη Χρονια. Θα ηταν ευκολο να αναφερεις το καταστημα? Κοιτουσα και γω για ηχεια pc 2.1 αλλα οσα ακουσα ηταν απογοητευση. Και μαλλον θα καταληξω σε μονιτορακια
Εχω στειλει και pm σε περιπτωση που υπαρχει "θεμα" να αναφερθει εδω το καταστημα.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Καταρχην σας ευχαριστω ολους για το χρονο που ασχοληθηκατε. Να ειστε καλα! Οι πρωτες προχειρες εντυπωσεις ειναι θετικοτατες! Ο ηχος ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! Πλουσιο μπασο,οσο πρεπει (για τα δικα μου αυτια τουλαχιστον).Στην πισω πλευρα εχει κι ενα διακοπτακι (bass boost), αλλα ειναι εντελως αχρειστο,το μπασο στο off ειναι ΜΠΟΜΠΑ! Αυτα μου ειχαν κατσει απο την αρχη συμφωνα παντα με οσα ειχα ψαξει στο ιντερνετ και οντως με εντυπωσιασαν και στην ακροαση.Εχω ομως και καποιες αποριες να το πω???? Παιζουν ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ! Το volume control ας πουμε δε θα φτασει ποτε ουτε καν στη μεση με εμενα κατοχο. Δηλαδη περασε απο το μυαλο μου καποια στιγμη μηπως τελικα βολευομουν μια χαρα και με τα Elevate 3? Μηπως με καποιον τροπο (βασεις ας ππουμε), να τα παω πισω απο το γραφειο? Μηπως δηλαδη ειμαι πολυ κοντα οταν καθομαι στο γραφειο? A και σκεφτομαι να παρω ενα λιγο μεγαλυτερο καλωδιο ωστε να τα ανοιξω λιγο μεταξυ τους.....