ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΣΑΚΙΡΙΔΗ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ANDREAS APO TRAGANA

New member
7 October 2007
20
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΣΑΝ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ CLUB ΤΟ HI END ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΔΕΛΦΩΝ ΤΣΑΚΙΡΙΔΗ

ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΛΥΧΝΙΕΣ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΧΟ Η' ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ?
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Ένας καλός ενισχυτής είναι καλός απ' ότι και να είναι φτιαγμένος. Για τη λυχνία η θεωρία μου είναι:
Είναι δύσκολο να φτιάξεις έναν καλό ενισχυτή λυχνίας, αλλά είναι ακόμα πιο δύσκολο να φτιάξεις έναν κακό ενισχυτή λυχνίας.
 

ANDREAS APO TRAGANA

New member
7 October 2007
20
ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ

ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΕΝΥΣΧΥΤΗ ΚΑΙ ΔΥΟ ΤΕΛΙΚΟΥΣ 45ΔΕΣ

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟ
ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ ΤΑ ΜΠΑΣΑ

ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΓΙΑ ΜΠΑΣΑ - ΠΡΙΜΑ
 

ANDREAS APO TRAGANA

New member
7 October 2007
20
ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΑΡΚΑ

ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟΥΣ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΒΟΗΘΑΩ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΑΠΕΔΟΥ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ HIGH END
 
19 June 2006
8,661
Ανδρέα ,στο hi-end τα μπάσα-πρίμα τα ρυθμίζουμε μετακινώντας ηχεία ,έπιπλα, ψάχνουμε καλώδια, λάμπες, στηρίξεις κ.τ.λ.

Εκουαλάϊζερ δεν...

Τα μηχανάκια που λες είναι τίμια. Δηλαδή μια χαρά για τα λεφτά τους.

Για να εκτιμήσεις τη λάμπα, πρέπει να κάνεις κάποιες ακροάσεις , να ακούσεις στο χώρο σου για μεγάλα διαστήματα κάποια set.
Τα συμπεράσματα να τα βγάλεις μόνο σου. Τι ταιριάζει με τα μουσικά σου γούστα .

Επειδή πας να πέσεις στα βαθιά, ότι μπρατσάκια και να βρεις εδώ, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις χωρίς να σπρώξεις πολλά λεφτά.

Υπάρχουν λύσεις ,χωρίς να ματώσεις. Ήδη μία την ανέφερες.
 

ANDREAS APO TRAGANA

New member
7 October 2007
20
ΔΗΜΗΤΡΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΕΙΕΣ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΥΤΑ ΓΙΑ ΣΠΡΩΞΙΜΟ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΣΤΟΝ ΗΧΟ.

ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΚΟΛΛΗΣΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΤΟΥ HIGH END
ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΣΑΚΙΡΙΔΗ
ΟΤΑΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ
ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΑ
ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΣΥΧΑΣΩ ΑΝ ΔΕΝ ΒΕΛΤΙΩΣΩ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΗΧΟ ΜΟΥ

(ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ QUAD L22)
 

Dimosthenis

Supreme Member
17 June 2006
3,277
Ανδρέα οπως ειπε και ο Δημήτρης ειναι απο τα πλεον τιμια ενισχυτικά που θα βρεις. Επισης μπορεις να τα "προσαρμόσεις" στα γουστα σου(τροπο που θελεις ν ακους) αλλάζοντας λυχνίες ή και πυκνωτες αλλα γνωμη μου ειναι ν αφήσεις ενα χρονικο διαστημα να τα "μαθεις-γνωρίσεις" και μετα να προχωρησεις σε λύσεις που προτεινει και ο ιδιος ο κατασκευαστης. Και εδω θάμαστε να βοηθήσουμε.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Εντάξει, μην αποκλείουμε κιόλας τη χρήση του εκουαλάιζερ.

Σε κάποιες περιπτώσεις (βλ. WAF) δε γίνεται να μετακινηθούν τα έπιπλα για να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Όσο για τους Τσακιριδαίους, έναν προ που άκουσα σε 'μένα και κάτι μονομπλόκ (τις Ηλέκτρες νομίζω) στο σπίτι φίλου, μια χαρά μου φάνηκαν.
 

ANDREAS APO TRAGANA

New member
7 October 2007
20
ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΗΧΟΥ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΓΝΗΣΙΑ CD ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ??
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Διευκρίνιση:

Όταν λέμε αντιγραφής, εννοούμε 1:1. Όχι ρίπαρα το δισκάκι στο PC σε MP3 και μετά το ξαναέκανα audio!

Σ' αυτή την περίπτωση, τα αντιγραφής μπορεί όντως να είναι καλύτερα.
Κάτι το ποιοτικότερο υλικό, κάτι η έλλειψη προστασίας εγγραφής, η οποία "δυσκολεύει" πολλά players.
 

LUXMAN

Senior Member
19 June 2006
399
Nαι, καμια φορα τα αντιγραφης μπορει να ειναι και καλυτερα.


Συνηθως ειναι παντα χειροτερο ειδικα οταν αντιγραφεται σε PC .

Αυτο που αναφερει ο Kharmacoma ειναι κατι πολυ σπανιο και μπορει να συμβει σε πολυ ιδιαιτερες συνθηκες .
 

ONGAKU

AVClub Enthusiast
4 March 2007
768
ΑΤΤΙΚΗ
ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΗΧΟΥ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΓΝΗΣΙΑ CD ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ??
Βεβαίως...Στα αντιγραμένα cd επεδή εγγράφονται με ακτίνα laser (στην ουσία η εγγράψιμη επιφάνειά τους καίγεται), οι 'κουκίδες' και τα 'αυλάκια' είναι πιο βαθειά με αποτέλεσμα στις ψηφιολέξεις τα '0' (μηδέν) να γίνονται '0,1' και τα '1' (άσσοι) να γίνονται '1,2'!!!!!!!!!
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο ήχος να είναι πιο 'βαθύς' πιο 'καυτός' πιο hi-end...... :flipout::flipout::flipout:
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΣΑΚΙΡΙΔΗ

Βεβαίως...Στα αντιγραμένα cd επεδή εγγράφονται με ακτίνα laser (στην ουσία η εγγράψιμη επιφάνειά τους καίγεται), οι 'κουκίδες' και τα 'αυλάκια' είναι πιο βαθειά με αποτέλεσμα στις ψηφιολέξεις τα '0' (μηδέν) να γίνονται '0,1' και τα '1' (άσσοι) να γίνονται '1,2'!!!!!!!!!
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο ήχος να είναι πιο 'βαθύς' πιο 'καυτός' πιο hi-end...... :flipout::flipout::flipout:

Κι αφού είναι 0 κι 1 γιατί όταν πηδάει το λέϊζερ,όταν κουνηθεί,δεν διαβάζει σωστά;Γιατί βελτιώνεται η απόδοση των ψηφιακών πηγών με αντικραδασμικά ή όταν βάλεις βάρος πάνω στο cdp;
 

ONGAKU

AVClub Enthusiast
4 March 2007
768
ΑΤΤΙΚΗ
Re: Απάντηση: Re: ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΣΑΚΙΡΙΔΗ

Κι αφού είναι 0 κι 1 γιατί όταν πηδάει το λέϊζερ,όταν κουνηθεί,δεν διαβάζει σωστά;Γιατί βελτιώνεται η απόδοση των ψηφιακών πηγών με αντικραδασμικά ή όταν βάλεις βάρος πάνω στο cdp;
-Τι θες να πεις...ΔΕΝ ειναι '0' και '1'???
-Το αν πηδάει το laser ή αν βελτιώνεται ο ψηφιακός ήχος με τα αντικραδασμικά δεν έχει να κάνει με το αν το cd είναι original ή copy...
 

Costas Coyias

Banned
19 June 2006
1,964
Αυστρία
Κι αφού είναι 0 κι 1 γιατί όταν πηδάει το λέϊζερ,όταν κουνηθεί,δεν διαβάζει σωστά;Γιατί βελτιώνεται η απόδοση των ψηφιακών πηγών με αντικραδασμικά ή όταν βάλεις βάρος πάνω στο cdp;

Δεν βελτιώνεται.
 
Last edited:

Costas Coyias

Banned
19 June 2006
1,964
Αυστρία
... και για να παραμείνω στο θέμα που άνοιξε το παιδί, οι συσκευές των αδελφών Τσακιρίδη είναι κατασκευασμένες με τρόπο τέτοιο, με τα λεφτά ριγμένα σε σημεία ουσίας, και όχι μούρης, (κοινώς, high end). Παίζουν στα ίσια εισαγόμενες συσκευές υπέρτριπλάσιας τιμής, και σε τυφλή δοκιμή καταρρίπτουν μύθους.

Όσον αφορά την ισοστάθμιση, πολύ σωστά, γίνεται με equalizer, είτε αναλογικό, είτε ψηφιακό. Καλώδια, αλλαγή λυχνιών και λοιπά γιατροσόφια, είναι απλώς για να ξοδεύει κανείς λεφτά. (Σόρρυ Τζίμη)...
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΣΑΚΙΡΙΔΗ

Δεν βελτιώνεται.

Βελτιώνεται.

Και το λέϊζερ διαβάζει χαραγμένες επιφάνειες ,μηχανικά κι αναλογικά κι όχι 0 κι 1.
 

Costas Coyias

Banned
19 June 2006
1,964
Αυστρία
Κύριε Πιέρρο, είστε ελεύθερος να νομίζετε ό,τι θέλετε. Μη γατζωθείτε στο αναλογικό τρόπο ανάγνωσης, διότι μετά από αυτόν παρεμβάλλονται πολλά πράγματα που προφανώς αγνοείτε. Το CD player δεν είναι πικάπ.