Λογισμικό για συγγραφή διηγημάτων, μυθιστορημάτων κλπ.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά!

Πριν λίγο πήρα ένα email από το PC World, το οποίο μου στέλνει τακτικά παρόμοια μηνύματα με προϊόντα hardware και software, μήνυμα που προμοτάρει ένα λογισμικό για συγγραφείς. Είναι το επονομαζόμενο Scrivener for Windows, το οποίο σύμφωνα με το promotion του, είναι ο καταλληλότερος κειμενογράφος για συγγραφή διηγημάτων, μυθιστορημάτων κλπ., σε αντίθεση με το Word, το οποίο - λέει - δεν είναι και η καλύτερη επιλογή γι' αυτή τη δουλειά.

Επειδή πρόσφατα έχουμε ασχοληθεί κι εγώ και το έτερον ήμισυ με αυτό το "λειτούργημα" αναρωτιέμαι αν ειλικρινά αξίζει να μπει κανένας στο έξοδο και βέβαια, το βασικότερο, αν το συγκεκριμένο μπορεί να κάνει όσα υπόσχεται στην Ελληνική γλώσσα.

Εντάξει, δεν αναμένω ντε και καλά κάποιος από εδώ μέσα να έχει άποψη για το συγκεκριμένο, αλλά αν κάποιος πιο ειδήμων στους κειμενογράφους μπορεί να εντρυφήσει λίγο περισσότερο από μένα στα χαρακτηριστικά του (στο link που βάζω) και βγάλει κάποιο συμπέρασμα, θα εκτιμούσα τη γνώμη του.

Ευχαριστώ και επαναλαμβάνω τις ευχές μου προς όλους για το Νέο Χρόνο.

(Σκέφτηκα καταρχήν να βάλω το νήμα στην κατηγορία "HTPC Software", αλλά αντιλήφθηκα ότι η συγκεκριμένη εστιάζει κυρίως στο software που εξυπηρετεί αποκλειστικά τη χρήση του HTPC, οπότε το έβαλα εδώ, που είναι τα γενικά για τους υπολογιστές. Αν δεν έκανα καλά, η διαχείριση ας το μεταφέρει εκεί που πρέπει)
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Μια άλλη προσέγγιση, είναι να χρησιμοποιήσεις το Google Docs (δωρεάν). Η πολύ καλή φωνητική πληκτρολόγηση που έχει, θα σε κάνει να χρησιμοποιείς λιγότερο το πληκτρολόγιο. Απλά υπαγορεύεις το "κείμενο" σου. Σημειώσεις και γρήγορη μετακίνηση στα κεφάλαια κάνουν όλοι οι κειμενογράφοι, αρκεί να μάθεις να οργανώνεις από την αρχή την εργασία σου, με πίνακα περιεχομένων και υπερσυνδέσμους στα κεφάλαια του βιβλίου. Ακόμα έχει την δυνατότητα να κάνει export σε PDF, (αν έχεις γνώσεις να σελιδοποιείς μόνο σου το βιβλίο, έστω να βλέπεις πως θα είναι σε φυσική μορφή αν εκτυπωθεί).

Είδα λίγο τα specs του Scrivener for Windows, το μόνο που δεν κάνουν οι άλλοι κειμενογράφοι είναι να έχουν προτεινόμενα ονόματα για χαρακτήρες των βιβλίων, δεν ξέρω αν θα προτείνει στα ελληνικά, αλλά μου φαίνεται αστείο! Έχεις ιδέα να φτιάξεις ένα χαρακτήρα, αλλά κολλάς στο όνομα!
 
Απάντηση: Re: Λογισμικό για συγγραφή διηγημάτων, μυθιστορημάτων κλπ.

Μια άλλη προσέγγιση, είναι να χρησιμοποιήσεις το Google Docs (δωρεάν). Η πολύ καλή φωνητική πληκτρολόγηση που έχει, θα σε κάνει να χρησιμοποιείς λιγότερο το πληκτρολόγιο. Απλά υπαγορεύεις το "κείμενο" σου. Σημειώσεις και γρήγορη μετακίνηση στα κεφάλαια κάνουν όλοι οι κειμενογράφοι, αρκεί να μάθεις να οργανώνεις από την αρχή την εργασία σου, με πίνακα περιεχομένων και υπερσυνδέσμους στα κεφάλαια του βιβλίου. Ακόμα έχει την δυνατότητα να κάνει export σε PDF, (αν έχεις γνώσεις να σελιδοποιείς μόνο σου το βιβλίο, έστω να βλέπεις πως θα είναι σε φυσική μορφή αν εκτυπωθεί).

Είδα λίγο τα specs του Scrivener for Windows, το μόνο που δεν κάνουν οι άλλοι κειμενογράφοι είναι να έχουν προτεινόμενα ονόματα για χαρακτήρες των βιβλίων, δεν ξέρω αν θα προτείνει στα ελληνικά, αλλά μου φαίνεται αστείο! Έχεις ιδέα να φτιάξεις ένα χαρακτήρα, αλλά κολλάς στο όνομα!

Ήσουν σαφής και περιεκτικός και σ' ευχαριστώ πολύ γι' αυτό! :shakehands: :ernaehrung004:

Η χρήση του πληκτρολογίου vs φωνητικές εντολές είναι επιβεβλημένη, τουλάχιστον για τη δουλειά που κάνουμε και οι δύο μας.
Export σε PDF κάνει και το Word, τουλάχιστον από το MS Office 2007 και μετά, οπότε δεν έχω θέμα σε αυτό, αν ποτέ χρειαστεί.

Εν κατακλείδι: Το ξεχνάω και μένω σε ότι έχω διαθέσιμο.

Και πάλι ευχαριστώ και Καλή Χρονιά!
-bye-