Κεραία για λήψη μακρών ραδιοφωνικών κυμάτων (LW). Λεπτομέρειες;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά, Καλή Χρονιά και από αυτό το νήμα.

Σκέφτηκα καταρχήν να βάλω το ποστάρισμα στο νήμα με τίτλο: "Ποια κεραία να επιλέξω", αλλά είδα ότι το συγκεκριμένο ασχολείται μόνο με κεραίες τηλεόρασης.

Έχω έναν παλιότερο (και εξαιρετικό) δέκτη FM/AM/LW, έναν Luxman T-117L, ο οποίος, εκτός από FM και AM (μεσαία), έχει και μπάντα λήψης μακρών κυμάτων (LW), την οποία δεν έχω ποτέ μου χρησιμοποιήσει.

Πήρα χθες μια εσωτερική κεραία Konig ANT 118-KN AM/FM, που κάνει μια χαρά τη δουλειά της, αλλά δεν είναι για λήψη μακρών κυμάτων και σκέφτομαι να αξιοποιήσω και αυτή τη δυνατότητα του δέκτη.

Θα μου πείτε: "Αξίζει τον κόπο;"

Η ερώτηση ίσως είναι δικαιολογημένη, αλλά πρέπει πρώτα να ενημερωθώ για τα εξής:

1. Υπάρχει ενεργή μπάντα μακρών κυμάτων στον ελληνικό χώρο ή όχι;
2. Αν ναι, είναι εκπομπές ερασιτεχνών μόνο ή υπάρχουν ακόμα σταθμοί που εκπέμπουν ραδιοφωνικές εκπομπές στα μακρά (ανεξάρτητα αν είναι απλά ενημερωτικές-ειδησεογραφικές ή μουσικές ή μεικτές);
3. Η κατασκευή και εγκατάσταση μιας τέτοιας κεραίας είναι εύκολη υπόθεση ή θα μπλέξω σε τίποτα οριζόντια σύρματα μήκους κάποιων δεκάδων μέτρων (**), που αμφιβάλλω αν θα μπορέσουν να χωρέσουν και να εγκατασταθούν στην ταράτσα μου;

Με αυτές τις σκέψεις, άνοιξα και το νήμα. Αν απαντηθούν οι ερωτήσεις μου, τότε θα μπορέσουμε να συζητήσουμε και περισσότερες λεπτομέρειες.

Υ.Γ. 1:
Βρήκα (**) εδώ μια compact λύση, αλλά πριν προβώ σε οποιαδήποτε κίνηση, πρέπει να απαντηθούν οι ερωτήσεις μου 1 και 2.

Υ.Γ. 2:
Σύμφωνα με αυτή τη λίστα, δεν βλέπω - τουλάχιστον στην Αθήνα - πουθενά σταθμό (δημόσιο ή ιδιωτικό) να εκπέμπει στα μακρά, ενώ ταυτόχρονα διάβασα και αυτό το άρθρο, που μιλάει λίγο-πολύ για το "θάνατο" της μπάντας των μακρών στη Γαλλία και ενδεχομένως και στην Ευρώπη. Οπότε, αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, ας ενημερώσει, μήπως και χρειαστεί να πάψω να ασχολούμαι εξ αρχής.

Ευχαριστώ.
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Νομίζω δεν υπάρχει τίποτα στα Μακρά...
Αλλά ας πουν και οι ειδικοί.

Πρόσφατα έφτιαξα μια κεραία ταρατσας για FM με ένα διπλό σύρμα πάνω σε ένα καλάμι (!) και πιάνει πολύ καλύτερα από άλλες και φυσικά από την εσωτερική.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Παναγιώτη τα μακρά ποτέ δεν είχαν πολλούς σταθμούς ,πάντα ήταν ελάχιστοι .Δε νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθείς
 
...
Πρόσφατα έφτιαξα μια κεραία ταρατσας για FM με ένα διπλό σύρμα πάνω σε ένα καλάμι (!) και πιάνει πολύ καλύτερα από άλλες και φυσικά από την εσωτερική.

:SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF::aktion033:

Καλή Χρονιά, Βαγγέλη!
:ernaehrung004:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Παναγιώτη τα μακρά ποτέ δεν είχαν πολλούς σταθμούς ,πάντα ήταν ελάχιστοι .Δε νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθείς

Σ' ευχαριστώ, Πέτρο και Καλή Χρονιά.
:ernaehrung004:

Το ξεχνάω, λοιπόν.
-bye-
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Παναγιώτη εδώ είναι μια λίστα με σταθμούς σε Ευρώπη και Αφρική. http://www.mediumwaveradio.com/longwave.php
Επειδή το μήκος κύματος είναι πολύ μεγάλο καθώς το σήμα στα Μακρά μπορεί να ταξιδέψει μεγάλες αποστάσεις, είναι πιθανόν να πιάνεις τους περισσότερους.
Για κεραία νομίζω πως είναι καλύτερα να καταλήξεις σε ιδιοκατασκευή loop όπως αυτή
https://www.sateng.com/off-air-broadcast-reception/am-2/
 

MasterChief

Senior Member
6 January 2015
553
Εκπληκτικα τα links!
Πραγματι τα μακρα κυματα μπορουν να διανυσουν μεγαλες αποστασεις, ομως μην ξεχνατε και τις ιδιομορφιες του εδαφους - δεν ειναι παντα εφικτη η ληψη.

Ειχα κι εγω εναν δεκτη μακρων κυματων, θα τον ψαξω να δω τι θα πιασουμε.
 
Παναγιώτη εδώ είναι μια λίστα με σταθμούς σε Ευρώπη και Αφρική. http://www.mediumwaveradio.com/longwave.php
Επειδή το μήκος κύματος είναι πολύ μεγάλο καθώς το σήμα στα Μακρά μπορεί να ταξιδέψει μεγάλες αποστάσεις, είναι πιθανόν να πιάνεις τους περισσότερους.

Καλημέρα, Μπίλυ κι ευχαριστώ πολύ για το link.
Πού το βρήκες, βρε θηρίο; Είναι όντως εκπληκτικό.
:worshippy:

Για κεραία νομίζω πως είναι καλύτερα να καταλήξεις σε ιδιοκατασκευή loop όπως αυτή
https://www.sateng.com/off-air-broadcast-reception/am-2/

Και γι' αυτό σ' ευχαριστώ!
Θα μελετήσω λίγο τις τεχνικές λεπτομέρειες, να δω πόσο είναι εφικτό να κατασκευαστεί. Αλλά αυτό που δείχνει να με αποτρέπει από κάτι τέτοιο είναι η δυσκολία ανεύρεσης των απαιτούμενων υλικών και ενδεχομένως και το κόστος τους.

Θα κάνω μια κρούση σε Βενιέρη, Ακτίνιον, Κατουμά κλπ., μπας και έχουν αυτοί τα απαιτούμενα, και θα επανέλθω

Και πάλι ευχαριστώ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Στο μεταξυ, η ΕΡΤ θα ξεκινησει εκπομπες σε μεσαια κυματα
https://www.radiofono.gr/node/28582

Παντως για DAB στην Ελλαδα, ουτε για δειγμα.

:grinning-smiley-043:ernaehrung004:
 

nektarios 1451

Established Member
26 July 2008
237
Αρτα
στα μακρα υπαρχουν πολυ λιγες εκπομπές. προσφατα οι γαλλοι κλεισανε ενα πομπο που ειχανε οπως και πριν 2 χρονια κλεισανε οι γερμανοι τα δικα τοςυ στα μακρα. υπαχουν ακομα εκπομπές απο μαροκο, ρουμανια, νομιζω απο Αλγερια, ενας πομπος στο Τουρκμενισταν. Αμα εχεις σκοπο να βαλεις τετοια κεραια κοιτα να πιανει και μεσαια γιατι εκει εχει πολυ ψωμι ακομα