Dune HD Solo Lite και Projector. Δε παίζει με τίποτα!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

pstergio

New member
25 September 2007
62
Ξάνθη
Καλή χρονιά σε όλους τους φίλους!
Όπως λέει και ο τίτλος, έχω το πολύ απλό (?) πρόβλημα : Συνδέοντας το ολοκαίνουργιο Solo lite με τον VPL-HW40ES προβολέα της Sony δεν έχω εικόνα. Πιο συγκεκριμένα:
Κάνω την αρχική σύνδεση με HDMI (Supra cables, 12m, δοκιμασμένο με το Bluray player χωρίς κανένα πρόβλημα) απευθείας με τον προβολέα. Ανάβω το lite, εμφανίζεται κανονικά το logo Dune HD και loading (προφανώς προετοιμάζεται) για μερικα δευτερόλεπτα, στα 1080/60i όπως δείχνει ο προβολέας και στη συνέχεια τίποτα... Ακολουθώντας τις οδηγίες του manual για την περίπτωση, πατάω rec στο remote και στη συνέχεια από 1 εώς 5 για γρήγορη προεπιλογή μιας καθορισμένης ανάλυσης που καλύπτεται από το μέσο προβολής, έτσι ώστε θεωρητικά να έχεις αρχικά εικόνα, πριν κάνεις πιο συγκεκριμένες ρυθμίσεις. Πάλι δε γίνεται τίποτα, 1080i επιλέγω, 720p, μαύρο σκοτάδι.
Λέω να δοκιμάσω στην παλιά αγαπημένη HD ready Pioneer Kuro πλάσμα. Συνδέω και παίζει κανονικότατα είτε στα 720p είτε στα 1080i.:furious3:
Μπρος-πίσω λοιπόν μεταξύ Pioneer - Sony, αλλάζοντας ανάλυση και συχνότητα (1080i ή p, 24/50/60) αλλά τίποτα. Στην τηλεόραση κανονικά, στον προβολέα λογότυπο Dune με το άνοιγμα και μετά πίσσα! Μέχρι και το καλώδιο HDMI από την tv αποσύνδεσα και το έβαλα στον προβολέα, αλλά το ίδιο. Δοκίμασα και τα δύο καλώδια και στις δύο εισόδους HDMI του Sony, τα ίδια.:smash:

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω εμπειρία με τέτοια μηχανάκια, Dune ή άλλα, φαντάζομαι όμως πως θα έπρεπε τουλάχιστον να μπορώ να δω εικόνα!
Καμία ιδέα λοιπόν από εμπειρότερους χρήστες? Ή τα κλαίμε τα λ7 :hmmmm2:?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ακομη και 10μετρα ειναι φορες που δυσκολευουν στο κλειδωμα.
Δυστυχως η υποθεση ματσαρισματος player-προβολεα-καλωδιο, σχεδον παντα ειναι υποθεση trial & error.
Αν το Dune δεν συνεργαζεται καλα με τον sony, τοτε ή αλλο Player πρεπει να παρει τη θεση του, ή να ψαχτεις με καποια λυση ενισχυσης του σηματος. Yπαρχουν λυσεις τυπου hdmi over ethernet, hdmi extenders κλπ.
Το θεμα ειναι πως ορισμενες λυσεις ειναι σχετικα ακριβες.
Ισως να δοκιμαζες με "δανεικα" εργαλεια.
Να βαλεις δυο hdmi μικροτερα με extender σηματος, να δοκιμασεις αμεσως μετα την εξοδο του dune καποιο switcher μπας και δωσει ποιο δυνατο σημα σε σχεση με το dune κλπ.
Οπως ειπα η ολη υποθεση ειναι trial&error και κανεις δεν μπορει να σου προτεινει εκ των προτερων λυση που 100% θα λειτουργησει. Ξεκινας με δανεικα πραγματα ή πραγματα οπου κατοπιν συνενοησεως να μπορεις να τα επιστρεψεις στο καταστημα εαν δεν κανουν δουλεια (λιγο δυσκολο αυτο για τα περισσοτερα μαγαζια να δεχτουν)

Το καλωδιο της tv που δοκιμασες ειχε μικροτερο μηκος. ? (κατω απο 5μ) ? Αν ναι, δυσκολα τα πραγματα, μοιαζει τα sony/dune να μην εχουν διαθεση να συνεργαστουν καθολου καλα στo EDID.
Oπλιζεσαι με υπομονη και ξεκινας δοκιμες. :frown:
 

pstergio

New member
25 September 2007
62
Ξάνθη
Re: Απάντηση: Dune HD Solo Lite και Projector. Δε παίζει με τίποτα!

Ευχαριστώ για τη απάντηση. Πιθανόν να έχεις δίκιο, τα σκέφτηκα αυτά που λες... Το 2ο καλώδιο είναι πράγματι κοντό.
Αυτή η (λογική) θεωρία όμως δεν εξηγεί το γεγονός ότι κατά την έναρξη του media player εμφανίζεται εικόνα στην οθόνη, 1080/60i όπως προανέφερα οτι γράφει στο menu του προβολέα εκείνη τη στιγμή. Δηλαδή μπορεί να "κλειδώσει" αυτή την ανάλυση κανονικά για δευτερόλεπτα και στη συνέχεια να χάνεται η εικόνα εντελώς?
Αυτό με παραξενεύει πολύ. Το να μην έχω καθόλου σήμα, θα το καταλάβαινα. Τώρα όμως?
 

stairo

New member
8 November 2016
10
Εγώ που είμαι τεχνικός δέν μου έχει συμβεί ποτέ, θα πω κάτι κουτό, διάβασα ότι άλλαξες αναλύσεις , καλώδιο, διάλεξες πηγή HDMI στον projector? Κ εάν ναι, δοκίμασε άλλη συσκευή στον projector με HDMI..

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Αν βάλεις το dune στα δύο μέτρα από τον προβολεα με αντίστοιχο καλώδιο θα παίξει.
Δυστυχώς συμβαίνουν αυτά.
Δεν έχει απαραίτητα να κάνει με το καλώδιο αν και πάλι είναι πιθανό να αγοράσεις δεύτερο ίδιου μήκους άλλης εταιρείας και να κλειδώσει κανονικά.
Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις παρεμβαλλεται ένας ενισχυτής.
Ήχο από που ακούς?
 

pstergio

New member
25 September 2007
62
Ξάνθη
Καλησπέρα στους φίλους. Θα πρέπει ν' αναφέρω οτι δοκίμασα πλέον 4 διαφορετικά HDMI καλώδια, ένα εκ των οποίων περιέχεται στη συσκευασία του player, με μήκος 1,5 - 1,8 - 2 και 12μ αντίστοιχα. Δοκιμάστηκαν και στις 2 HDMI θύρες του προβολέα, με αντίστοιχη επιλογή κάθα φορά. Το αποτέλεσμα συνέχεια το ίδιο : κλειδώνει αρχικά το λογότυπο της εταιρίας με την ένδειξη loading για μερικά δευτερόλεπτα, στα 1080/60i οπως δείχει ο προβολέας, και στη συνέχεια τίποτα. Στην τηλεόραση προβάλει κανονικά, αμέσως μετά το boot μπαίνει στιο menu. Εννοείται φυσικά οτι ο προβολέας δουλεύει (ευτυχώς) κανονικότατα με το blu-ray player εδώ και κάποιους μήνες, με το 12μετρο (εντοιχισμένο) καλώδιο της εγκατάστασης.
'Οσον αφορά τον ήχο, δε πρόλαβα καν να φτάσω εκεί! Ο G61R processor της Meridian που χρησιμοποιώ σα κέντρο ελέγχου audio δε δέχεται HDMI σήμα (γνωστή ιδιοτροπία της εταιρίας). Επομένως οι πηγές απευθείας στον G61R για ήχο και HDMI switch ή ξεχωριστός HD621 HDMI AUDIO PROCESSOR της Meridian για εικόνα. Προς το παρόν όμως αυτό που έκανα εγώ ήταν απευθείας σύνδεση player out - projector in για ρύθμιση της εικόνας.
Δε το βλέπω βέβαια να "περπατάει" το θέμα. Θα περιμένω λίγο ακόμα μήπως μπορέσω να επικοινωνήσω με το support (?) της εταιρίας και βλέπουμε...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δοκιμασε να βαλεις το dune να παιξει στην tv ωστε να μπεις στα μενου του στις ρυθμισεις και να αλλαξεις σε 24p. Υστερα ξανα δοκιμασε σιγα σιγα παλι τα καλωδια απο το κοντυτερο στο μεγαλυτερο.
Επισης αν ο προβολεας εχει μεσα στις ρυθμισεις του καποιο CEC on-off δοκιμασε και αυτο μπας και...
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Auto στην επιλογή ανάλυσης δεν έχει το Solo Lite?
Εγώ θα απελπιζόμουν εάν στην επιλογή auto, κάνοντας διαδοχικά restarts, όντας συνδεδεμένα και τα 2 και με όλες τις ρυθμίσεις σε auto ( προβολέας, Dune) δεν είχα σε καμία περίπτωση κλείδωμα.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Auto στην επιλογή ανάλυσης δεν έχει το Solo Lite?
Εγώ θα απελπιζόμουν εάν στην επιλογή auto, κάνοντας διαδοχικά restarts, όντας συνδεδεμένα και τα 2 και με όλες τις ρυθμίσεις σε auto ( προβολέας, Dune) δεν είχα σε καμία περίπτωση κλείδωμα.

Δεν παιζει ρόλο αυτό.
Αφου γράφει το παιδι οτι δεν κλειδωνει αι χειροκινητα στα 720p.
 
18 June 2006
720
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω όταν μεταφέρω το med8er 600 στο εξοχικό (Pioneer 435 plasma και Sony HS20 projectoρας). Το βλέπουν μόνο με το composite καλώδιο και δεν μεσολαβεί ενισχυτής για την τηλεόραση.
 

pstergio

New member
25 September 2007
62
Ξάνθη
To dune το εχεις βαλει σε τηλεοραση? Παιζει σωστά ?

Copy-paste από το αρχικό post:

Λέω να δοκιμάσω στην παλιά αγαπημένη HD ready Pioneer Kuro πλάσμα. Συνδέω και παίζει κανονικότατα είτε στα 720p είτε στα 1080i.
Μπρος-πίσω λοιπόν μεταξύ Pioneer - Sony, αλλάζοντας ανάλυση και συχνότητα (1080i ή p, 24/50/60) αλλά τίποτα. Στην τηλεόραση κανονικά, στον προβολέα λογότυπο Dune με το άνοιγμα και μετά πίσσα! Μέχρι και το καλώδιο HDMI από την tv αποσύνδεσα και το έβαλα στον προβολέα, αλλά το ίδιο. Δοκίμασα και τα δύο καλώδια και στις δύο εισόδους HDMI του Sony, τα ίδια.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Copy-paste από το αρχικό post:

Λέω να δοκιμάσω στην παλιά αγαπημένη HD ready Pioneer Kuro πλάσμα. Συνδέω και παίζει κανονικότατα είτε στα 720p είτε στα 1080i.
Μπρος-πίσω λοιπόν μεταξύ Pioneer - Sony, αλλάζοντας ανάλυση και συχνότητα (1080i ή p, 24/50/60) αλλά τίποτα. Στην τηλεόραση κανονικά, στον προβολέα λογότυπο Dune με το άνοιγμα και μετά πίσσα! Μέχρι και το καλώδιο HDMI από την tv αποσύνδεσα και το έβαλα στον προβολέα, αλλά το ίδιο. Δοκίμασα και τα δύο καλώδια και στις δύο εισόδους HDMI του Sony, τα ίδια.

Εχει συμβει σχεδόν σε ολουν αγαπητέ.
Λογικά με ενα powered hdmi switch/splitter θα εισαι οκ.
 

pstergio

New member
25 September 2007
62
Ξάνθη
Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τις συμβουλές.
Το ανεξερεύνητο Solo Lite πήρε το δρόμο της επιστροφής για το ...ράφι του, όπου θα περιμένει να ικανοποιήσει τον επόμενο τυχερό χρήστη :laugh: .
Πάμε γι´άλλα!
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: Re: Dune HD Solo Lite και Projector. Δε παίζει με τίποτα!

Απο που το πηρες; αν το δινεις πες μου (μας - μαλλον)