Ηχοσύστημα επαγγελματικού χώρου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

miyake

New member
9 November 2009
38
Καλησπέρα. Ανοίγω έναν επαγγελματικό χώρο που θα στεγάσει ένα κέντρο αποκατάστασης. Μιλάμε λοιπόν για γυμναστήριο(62τμ)(1), χώρος υποδοχής(27τμ)(2), 2 γραφεία(16τμ+10τμ)(3+4), έναν ενιαίο(χωρισμένα με κουρτινες) χώρο δωματίων θεραπείας(36τμ)(5) και ένα δωμάτιο μασάζ(6).
Επειδή τα 1 και 2 επικοινωνούν χωρίς ενδιάμεση πόρτα(στο πλάι μεν, 1.66μχ2.80μ δε), εγκαταλείπουμε τη λύση του διαφορετικού ήχου ανά χώρο. Ωστόσο, τα 2-3-4-5 χρειάζονται μουσική δωματίου (χαμηλής έντασης δηλαδή) ενώ το 1 χρειάζεται λίγο πιο δυνατή. Το 6 μάλλον θα πάει με διαφορετική δική του μουσική με κάποιο μικρό hi-fi πχ μιας και θέλουμε ελάχιστη ένταση και σίγουρα διαφορετική μουσική. Μιλάμε πάντα για ηχεία οροφής.
Ερωτήσεις:
1)Πόσα και τι ηχεία ανά χώρο
2)Τι ενισχυτή/μείκτη χρειάζομαι για να ορίζω την ένταση διαφορετική σε 1 από ότι σε 2-3-4-5
3)αν βάλω περισσότερα και μεγαλύτερης έντασης ηχεία στο 1 (20w πχ) ενώ στους υπόλοιπους χώρους πάω με λίγα και μικρότερης έντασης (10w πχ), μπορώ να αποφύγω δικάναλο ενισχυτή/μείκτη;

Μπάτζετ: Μάξιμουμ (!!) 1000 . Ιδανικά γύρω στα 500 .
Ξέρω ότι το μπάτζετ είναι μικρό αλλά δεν είναι προτεραιότητα μας και ξέρω ότι θα κάνουμε έκπτωση σε ποιότητα. Δε μιλάμε για μαγαζί εστίασης άλλωστε.
Ευχαριστώ πολύ.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Αγαπητέ αυτο που ζητάς είναι αρκετά δύσκολο να απαντηθεί απο δω μέσα, γιατί χρίζει μελέτης απο επαγγελματία που θα σε καθοδηγήσει για τα πρέποντα.
Δεν εχω κάποιον κατα νου να σου συστήσω αλλά ριξε ενα γκουγκλαρισμα σε επαγγελματικό εξοπλισμό και ίσως βρεις καμμία άκρη.
H Athens pro audio και διάφορα σάιτ με εξοπλισμό για dj μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό.
Αν βρεις καμμία άκρη γράψε μας τις λύσεις που σου προτάθηκαν να έχουμε και οι υπόλοιποι ενα μπούσουλα για το μέλλον.
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Από ότι κατάλαβα θέλεις με 500 ευρώ να βάλεις μουσική σε έναν επαγγελματικό χώρο.

Θα τα βάλεις μόνος σου; Γιατί για την εγκατάσταση αν την κάνει κάποιος που θα πληρωθεί θα μειωθεί κι άλλο το budget.