Αγορά φτηνού πικαπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

giabritsos

Established Member
18 March 2013
158
Θέλω να αγοράσω ένα φτηνό πικαπ για αρχή και μετά σιγά σιγά θα μαζεύω για ένα καλύτερο.στα χρήματα μέχρι 300 τι να πάρω ;και που μπορώ να βρω οδηγίες για αρχάριους στο χώρο του πικαπ και του βυνίλιου;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Το υπόλοιπο σύστημα από τι αποτελείται;
Ο ενισχυτή σου,διαθέτει είσοδο για πικάπ;
Στην τιμή που αναφέρεις περιλαμβάνεται και η κεφαλοβελόνα;
 

giabritsos

Established Member
18 March 2013
158
Όχι δεν έχω πάρει κάτι άλλο.θα πάρω ενισχυτή μετά.οι γονείς μου είχαν ένα παλιό ηχοσύστημα Schneider και κράτησα μόνο τα 2 ηχεία μου είπαν ότι είναι πολύ καλά.ο ενισχυτής που θα πάρω πρέπει να έχει ειδική είσοδο για πικαπ;και μέχρι να πάρω ενισχυτή δεν παίζει το πικαπ μόνο του;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

giabritsos

Established Member
18 March 2013
158
Έχω αρκετούς δίσκους έκανα συλλογή μέχρι να φύγω από το σπίτι.ισως αν κρατήσω προς το παρόν τον ενισχυτή Schneider μέχρι να πάρω άλλον.απλα το πικαπ εκείνο έσπασε ο βραχίονας .προτεινετε μου κάτι οικονομικό μέχρι 250 για πικαπ και τι να προσέξω όταν πάρω ενισχυτή .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα μεταχειρισμένο,ώστε να μην χρειαστεί να τ'αλλάξεις,όταν θα αναβαθμίσεις το σύστημα σου.
Τα πικάπ δεν χαλάνε με το χρόνο,ρύθμιση θέλουν μόνο,κάτι που τα περισσότερα καταστήματα στην προσφέρουν δωρεάν
Αν είσαι Αθήνα,υπάρχουν πολλά καταστήματα να επισκεφτείς.
Στα χρήματα που διαθέτεις βρίσκεις καλό πικάπ,thorens,rega,project
 

giabritsos

Established Member
18 March 2013
158
οχι ειμαι επαρχια αυτο ειναι το προβλημα μου.μεταχειρισμενο λες απο εδω η απο καταστημα?πες μου τι να προσεξω στην αγορα του...και σε αγορα ενισχυτη.τι υποδοχες θα χρειαστω?
 

giabritsos

Established Member
18 March 2013
158
Από Δράμα .δεν ήξερα ότι έχουν δίκη τους υποδοχή τα πικαπ ...τι υποδοχή είναι ;θα βρω ενισχυτή να έχει υποδοχή πικαπ και να μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για home cinema 5.1?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Απάντηση: Re: Αγορά φτηνού πικαπ

Από Δράμα .δεν ήξερα ότι έχουν δίκη τους υποδοχή τα πικαπ ...τι υποδοχή είναι ;θα βρω ενισχυτή να έχει υποδοχή πικαπ και να μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για home cinema 5.1?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Η είσοδος με τον αριθμό 1 στην παρακάτω εικόνα.

rca%20connectors2.png


Η συντριπτική πλειοψηφία των 5.1 ενισχυτών δεν έχει τέτοια είσοδο.

Από τους δικάναλους έχουν περισσότεροι, αλλά πάλι είναι μειοψηφία.

Οπότε μάλλον θα χρειαστείς ξεχωριστό phono stage που θα συνδέσεις με τον ενισχυτή...

Γνώμη μου: Μην ασχοληθείς με πικάπ. Δεν υπάρχει κανένας λόγος, ειδικά όταν δεν έχεις σημαντικό αριθμό δίσκων (πάνω από 200-300).
 

giabritsos

Established Member
18 March 2013
158
Έχω 200 περίπου..είχα φίλο με δισκοπωλείο και τότε που άρχισαν να κλείνουν μου έδωσε ότι ήθελα.παλι όμως δεν κατάλαβα τι είναι το phono stage?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Αν βέβαια θέλεις σώνει και καλά να ασχοληθείς, έχουν κυκλοφορήσει τελευταία κάποια πικάπ που έχουν ενσωματωμένο τον προενισχυτή phono.

Δες το pro-ject Essential II ή το Audio technica AT-LP-120

Από ποιότητα δεν ξέρω τι κάνουν, πάντως οι δίσκοι θα ακούγονται.
 

giabritsos

Established Member
18 March 2013
158
Re: Απάντηση: Αγορά φτηνού πικαπ

Αν βέβαια θέλεις σώνει και καλά να ασχοληθείς, έχουν κυκλοφορήσει τελευταία κάποια πικάπ που έχουν ενσωματωμένο τον προενισχυτή phono.

Δες το pro-ject Essential II ή το Audio technica AT-LP-120

Από ποιότητα δεν ξέρω τι κάνουν, πάντως οι δίσκοι θα ακούγονται.

Όχι δείξε μου κάτι χωριστό..πως να το ψάξω στα καταστήματα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Απάντηση: Re: Αγορά φτηνού πικαπ

Έχω 200 περίπου..είχα φίλο με δισκοπωλείο και τότε που άρχισαν να κλείνουν μου έδωσε ότι ήθελα.παλι όμως δεν κατάλαβα τι είναι το phono stage?


Sent from my iPhone using Tapatalk

https://www.youtube.com/watch?v=IUtTDPWJ-ZU

Μπορείς να βρεις πολλά. Όμως το κόστος τους προστίθεται στο κόστος του πικάπ και μάλλον θα ξεφύγεις από τον προϋπολογισμό σου.

Π.χ. υπάρχουν phono stages της cambridge audio γύρω στο 150άρι.

Επίσης το ifi iphono, πολύ καλύτερο και με ρυθμίσεις, αλλά ξεφεύγει.

Και φυσικά και άλλα που η ποικιλία αυξάνεται όσο ανεβαίνει το μπάτζετ.
 
Last edited:

giabritsos

Established Member
18 March 2013
158
Επίσης να πω σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
"phono stage" ή "προενισχυτής πικάπ" ή πιο σωστά "προενισχυτής φωνογραφικής κεφαλής". Αν μείνουμε στην Project που έβαλε ο συνφορουμίτης:
http://project-audio.com/main.php?info=boxes&cat=boxes&lang=en

Πάντως νομίζω ότι το Essential θα σε βολέψει πιο πολύ. Γιατί ο προενισχυτής κανά 50άρι θα σου κοστίσει...
 

giabritsos

Established Member
18 March 2013
158
"phono stage" ή "προενισχυτής πικάπ" ή πιο σωστά "προενισχυτής φωνογραφικής κεφαλής". Αν μείνουμε στην Project που έβαλε ο συνφορουμίτης:
http://project-audio.com/main.php?info=boxes&cat=boxes&lang=en

Πάντως νομίζω ότι το Essential θα σε βολέψει πιο πολύ. Γιατί ο προενισχυτής κανά 50άρι θα σου κοστίσει...

Essential??


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Επισης μην ξεχνας οτι μπορεις να αποφυγεις το phono stage εαν παρεις ενισχυτη στερεο και οχι για σινεμα 5.1 κλπ που να εχει εισοδο. Υπαρχουν πολλοι κυριως ιαπωνικοι που θα σε καλυψουν.

Η γνωμη μου ειναι να μην παρεις ενισχητη γα φιλμ. θα χασεςι απο ποιοτητα μουσικης. Πρεπει να διαλεξεις η να ακους μουσικες χροιες και διαστασεις με ενα δικαναλο η να ακους τος σφαιρες να σφυριζουν παραδιπλα οταν παιζει ταινια.

Ουτως η αλλως σινεμα δεν προκειται να φτιαξεις στο σαλονι σου και ετσι κι αλλιως δεν νομιζω να αγορασεις επιπλεον 3 ηχεια και ενα σαμπγουφερ για να κανεις ιμιτατιον αιθουσας σινεμα. Οποτε καλυτερα ενα καλο δικαναλο και ενα project πικαπ essential για να φχαριστηθεις τους 200 δισκους σου :a0210:

Σου εκφραζω απλα την γνωμη μου.
 

giabritsos

Established Member
18 March 2013
158
Το δικαναλο μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για ταινίες σωστά;


Sent from my iPhone using Tapatalk

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τι ακριβώς είναι το essential?δηλαδη σε τι διαφέρει από τα αλλά;αν πάρω δικαναλο ενισχυτή δεν χρειάζομαι προενισχυτη σωστά;


Sent from my iPhone using Tapatalk