Προτάσεις ιδέες για αγορά πικάπ

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Απο το πουθενά έχω βρεθεί με καμιά 300αριά βινύλια και λέω να κάνω το βήμα για την αγορά πικαπ. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ξεχωριστό 2 κάναλο σύστημα αυτή τη στιγμή και δεν βλέπω να συμβαίνει κάτι τέτοιο ούτε στο άμεσο μέλλον εκτός κι αν αλλάξουν δραματικά προς το καλύτερο οι τρέχουσες συνθήκες.
Το παρόν σύστημά μου αποτελείται απο έναν ενισχυτή Onkyo TX SR608, και 5 ηχεία ( Tannoy Mercury MX4-M, Tannoy Mercury F3 και Tannoy MErcury FC ) ενώ προς το παρόν δεν έχω κάποιο subwoofer. Υπο τις παρούσες συνθήκες δεν μπορούν να αλλάξουν και πολλά γιατί λόγω μικρών (και ζωηρών) παιδιών δεν θέλω να προχωρήσω σε αγορές ακριβών μηχανημάτων (και τα υπάρχοντα είναι όλα αγορασμένα μεταχειρισμένα) για τα επόμενα 4-5 χρονια.

Γνωρίζω πως ο ενισχυτής δεν παρέχει προενίσχυση για πικαπ οπότε και η αναζήτησή μου αφορά είτε σε συνδιασμό πικαπ και προενισχυτή, είτε πικαπ με ενσωματομένο προενισχυτή. Το budget δεν θα ήθελα να ξεπεράσει τα 500 ευρώ και οι απαιτήσεις μου είναι οι στοιχειώδεις στην παρούσα φάση, μιας και ούτε το υπόλοιπο σύστημα είναι κάτι ιδιαίτερο μουσικά, αλλά ούτε και έχω και την δυνατότητα να πραγματοποιήσω ανθρώπινες ακροάσεις. Πρόσφατα επισκέφθηκα ένα κατάστημα και άκουσα το Audio Technica AT LP5 και ένα Lenco που έμοιαζε με το SL1200 οπτικά. Έχω την εντύπωση οτι πρώτο μου ακούστηκε καλύτερα αλλά η αλήθεια είναι οτι δεν είχα χρόνο να κάνω μια καλή γύρα στα καταστήματα και να δώ αν μπορώ να ακούσω κι άλλα πικαπ. Έχω ψάξει αρκετά στο ίντερνετ και σε φόρουμς και βέβαια υπάρχει πλήθος απόψεων και προτάσεων αλλά θα ήθελα και την γνώμη της παρέας εδώ.

Επίσης σκέφτηκα την αγορά μεταχειρισμένων και παρατηρώ αγγελίες συνεχώς, επειδή όμως γενικά οι τιμές στα πικάπ ιδιαίτερα, δεν είναι και οι πιο προσιτές εκτός κι αν πρόκειται για σαβούρα (κάτι που δεν συμβαίνει με άλλες συσκευές και δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί) δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να δώσω 150-200 ευρώ για ένα μηχανημα 20 -30 ετών που δεν θα έχει καμία εγγύηση και πρακτικά δεν ξέρω πως το μεταχειρίστηκε ο ιδιοκτήτης του. Εκτός αυτού με αναζήτηση των μοντέλων που βλέπω στις αγγελίες σε διάφορά site όπως το vinyl engine μέχρι στιγμής δεν βρήκα κάτι αξιόλογο, η τουλάχιστον που να δικαιολογεί την τιμή του.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά ακουώ κυρίως jazz, soul, funk, r'n'b και κλασσική (και τα περισσότερα βινύλια είναι μέσα σε αυτά τα είδη, με εξαίρεση το πολύ 2-3).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Προτάσεις ιδέες για αγορά πικάπ

Αν επρεπε με 500 ευρω να παρω καινουργια αναλογικα θα εδινα 600 και θα επαιρνα αυτα

http://www.rega.co.uk/planar-1.html

https://www.cambridgeaudio.com/products/hifi-and-home-cinema/azur-651p

http://www.audio-technica.com/cms/cartridges/983ae543f8dbeaf5/

Vfm προιοντα απο γνωστες εταιρειες

Στις οικονομικές κατηγορίες ειναι μια πολυ καλή επιλογή το rega p1, αλλά εγω θα το συνδύαζα με της ίδιας εταιρείας το phono stage : http://www.odes.gr/shop/hi-fi/picku...ytes-phono-stage/rega-fono-mini-a2d-timi.html
 

eliasmag

New member
16 January 2017
19
Re: Απάντηση: Re: Προτάσεις ιδέες για αγορά πικάπ

Η rega φημίζεται για τις συνέργειες των μηχανημάτων της. Ο Μιχάλης έχει δίκιο στην πρόταση του.

Απλά, αν αποφασίσεις να ψάξεις περισσότερο, κοίταξε επίσης και το Schiit Mani phono stage. Το άκουσα με rega p3. Πολύ ενδιαφέρον

http://schiit.eu.com/preamps/mani

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για ρίξε μια ματιά και σε αυτό.

http://www.audio-technica.com/cms/turntables/583f30b3a8662772/

Πιστέυω ότι θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.

+1. Η φτηνότερη αξιοπρεπής λύση με ΑΤ95Ε η με Nagaoka mp110...
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Εγω θα σου προτεινα να μην παρεις phono stage και να παρεις δικαναλο ενισχυτη. Γιατι με πολυκαναλο και βινυλιο δεν βλεπω να κανεις δουλεια.

Μπορεις να βρεις εναναξιοπρεπεστατο ενισχυτακο με λιγο παραπανω απο εν φτηνο φωνο και φτηνοτερα απο ενα ακριβο.

Οποτε εχεις ενα δικαναλο για να κανεις την δουλεια σου και παιρνεις και το Audio Technica που εβαλε ο φιλος η ενα pro ject το ολον στην τιμη των 500 ευρω πιστευω ανετα. Και θα κους ευχαριστα την μουσικη σου. Πολυ αλυτερα απο το πολυκαναλο.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Εντάξει λέγαμε για τους Κινέζους αλλά και η Ιάπωνες δεν πάνε πίσω ...Το να λέμε αξιοπρεπής λύση τους κλώνους του SL που η ποιότητα κατασκευής είναι κατά πολύ ανώτερη, με αντίστοιχη ηχητική απόδοση και αξιοπιστία από τις αντιγραφές της pioneer και Audio Technica που αν τα βάλεις δίπλα και τα λύσεις μόνο γέλιο θα φέρει.

Βέβαια τα τερατουργήματα του ειδικού τύπου ειδικότερα στο εξωτερικό είναι τεράστια τόσο που ακόμη και τους κλώνους τους βαπτίζουν και παίρνουν σάρκα και οστά.

Σε καμία περίπτωση δεν θα πρότεινα στον φίλο direct drive με αυτήν την ποιότητα θα προτιμούσα ξεκάθαρα Belt και οι προτάσεις που πέσανε πολύ καλές ,θα έβαζα όμως στην λίστα και το sony αν ο φίλος θέλει να ασχοληθεί και με την ψηφιακή εγγραφή που το τελευταίο χαρακτηριστικο είναι αυτό που ξεχωρίζει από τον ανταγωνισμό.

Όμως σε αυτήν την κατηγορία για να ακουσεις σωστά την κλασσική και ορχηστρική μουσική θα πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι θα χρειαστείς πολύ καλό wow flutter που προσωπικά το αντιλαμβάνομαι σε αυτά τα είδη μουσικής ,κορυφαίο βραχίονα,πλατό ,phono,κεφαλη και βέβαια πολύ καλή τροφοδοσια που ευτυχώς η δυστυχώς ακουγεται σε ένα πικάπ και ΟΧΙ να αλλάζεις τις στροφές 33 και 45 με το χέρι.
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Εγω θα σου προτεινα να μην παρεις phono stage και να παρεις δικαναλο ενισχυτη. Γιατι με πολυκαναλο και βινυλιο δεν βλεπω να κανεις δουλεια.

Μπορεις να βρεις εναναξιοπρεπεστατο ενισχυτακο με λιγο παραπανω απο εν φτηνο φωνο και φτηνοτερα απο ενα ακριβο.

Οποτε εχεις ενα δικαναλο για να κανεις την δουλεια σου και παιρνεις και το Audio Technica που εβαλε ο φιλος η ενα pro ject το ολον στην τιμη των 500 ευρω πιστευω ανετα. Και θα κους ευχαριστα την μουσικη σου. Πολυ αλυτερα απο το πολυκαναλο.

Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σε δικάναλο σύστημα για τους λόγους που ανέφερα στο αρχικό ποστ. Θα ήταν σίγουρα καλύτερα για την ακρόαση μουσικής αλλά και το home cinema κομμάτι είναι σημαντικό γιατί αφορά ολόκληρη την οικογένεια :)