Δίσκοi για NAS

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Καλησπέρα και χρόνια πολλά στην παρέα, υγεία και ευτυχία σας εύχομαι.

Εχτές κράσαρε ο ένας από τους 2 δίσκους που είχα στο Synology. Ήταν ένας Green 2TB, τουλάχιστον 5ετίας (λειτουργία 24/7/365).

Τον είχα Mirror με άλλον έναν ίδιο οπότε μικρό το κακό όσον αφορά τα Data μου, δεν έχει χαθεί τίποτα.

Τώρα θα ήθελα να αγοράσω ένα νέο ζευγάρι δίσκων είτε 2x2TB είτε 2x3TB.

Η ερώτηση μου είναι, αξίζουν οι Red Δίσκοι της WD τα παραπάνω χρήματα ή όλα είναι θέμα Marketing; Θα γίνει εξίσου καλά η δουλειά μου με 2 WD Blue;

Ευχαριστώ
 

zoukou

New member
25 December 2007
68
Οι Red έχουν ένα χρόνο επιπλέον εγγύηση, 3 αντί για 2 χρόνια των Blue.
Όχι ότι αυτό σημαίνει κάτι αλλά είναι σίγουρα χρεώνεται επιπλέον και σαν peace of mind. Η τιμολογιακή διαφορά βέβαια δεν είναι και τόσο μικρή αλλά σίγουρα όχι απαγορευτική
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Απλά δεν μπορώ να κατανοήσω πως ένας Δισκός RED, Purple κτλ όπως τους ονομάζει η WD είναι dedicated για NAS ή DVR ενώ ένας Blue όχι..

π.χ. ένας Black ή ένας Raid Edition, θα ήταν καλύτερη επιλογή από έναν Red;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Απλά δεν μπορώ να κατανοήσω πως ένας Δισκός RED, Purple κτλ όπως τους ονομάζει η WD είναι dedicated για NAS ή DVR ενώ ένας Blue όχι..

π.χ. ένας Black ή ένας Raid Edition, θα ήταν καλύτερη επιλογή από έναν Red;

οταν μαθεις πες και σε μενα :)

περα απο την πλακα παντως, εδω εξηγει
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Understanding-the-WD-Rainbow-674/

δεν εχω πειστει παντως και πολυ. Καταλαβαινω απτα πραγματα, οπως διαφορετικα RPM και χρονια εγγυηση, αλλα τα αλλα μου φαινονται λιγο κολπα μαρκετινιστικα.
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Καλημέρα παιδιά,

Να σας πω ότι τσίμπησα 2 από τους WD Blue τελικά. Οι επιδόσεις ιδιαίτερα δε με νοιάζουν καθώς εκεί έχω σχεδόν αποκλειστικά και μόνο φωτογραφίες, έγγραφα και μουσική.

Το γεγονός ότι θα τους έχω σε Mirror με ηρεμεί όσον αφορά τα δεδομένα + το γεγονός ότι υπάρχει και Offline Back Up.