Λάμπα για Optoma HD87 - Προτάσεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Sorath

Senior Member
29 September 2010
648
Athens, Greece
O optoma που έχω είναι ακόμη με την αρχική λάμπα. Είναι κοντά στις 1000 ώρες, δεν είναι ακόμα για αλλαγή (παίζει και με το bright mode κλειστό που αυξάνει λίγο τη ζωή της) αλλά επειδή βλέπω οτι θα αργήσει αρκετά να έρθει η ώρα της αλλαγής φοβάμαι μήπως τότε δεν βρίσκω ανταλλακτικό.

Συνεπώς λέω να κάνω την αγορά απο τώρα και να την έχω έτοιμη την λάμπα για όποτε χρειαστεί.

Το θέμα είναι που μπορώ να βρώ απο Ελλάδα (ή Ευρώπη) λάμπα σε καλή τιμή; Με ένα πρόχειρο googlάρισμα βρήκα ένα site εδώ Ελλάδα που έχει διάφορες επιλογές. Εργοστασιακή λάμπα με εργοστασιακή βάση, μη γνήσια λάμπα σε μη γνήσια βάση και συνδυασμούς αυτών. Το κόστος ξεκινά απο τα ~110 και φτάνει στα ~380

Οπότε για αρχή, σκέφτομαι για το αν θα πάρω την βάση ή όχι. Τα χέρια μου πιάνουν γενικότερα, αλλά δεν έχω κάνει ποτέ αλλαγή λάμπας σε βάση προτζέκτορα. Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι; Υπάρχει και η επιλογή της λάμπας σε μη αυθεντική βάση. Και μετά να πάω για αυθεντική λάμπα ή για ΟΕΜ; Εδώ ομολογώ πως κλείνω για αυθεντική.

Θα ήθελα την άποψή σας κι αν έχετε κάποιο link απο κανα μαγαζί για αξιόπιστη αγορά των παραπάνω.

ΥΓ: Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να ανακατευτώ με την Ελληνική αντιπροσωπεία.
 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
O HD87 ειναι κορυφαίος dlp προβολέας.

Δεν γνωρίζω πολύ τα τεχνικά θέματα αυτών, αλλα αν επηρεάζει την ποιότητα εικόνας, θα αγόραζα μονο γνήσια στη θέση σου.
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, σε τέτοιας ποιότητα προβολέα και εγώ μόνο γνήσια θα έβαζα.
Πιστεύω ότι δεν θα έχεις δυσκολία στο να την αλλάξεις μόνος σου χωρίς να αλλάξεις και την βάση. Αυτό βέβαια το υποθέτω, έχοντας εμπειρία μόνο από τον προηγούμενο μου PT-AX100 που ήταν πανεύκολο, τώρα με τον 9200 δεν ξέρω τι παίζει...
Η δυσκολία αλλά αναπόφευκτη είναι ότι θα πρέπει να ξεταβανώσεις τον Optoma και το αντίστροφο...
Αλλά ότι είναι να γίνει, όταν έρθει η ώρα θα γίνει και θα τα καταφέρουμε ! :smile: