Νέος εξωτερικός χώρος και επιλογή μεταξύ Harman Kardon AVR 151 & Denon AVR-X520BT

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
Καλησπέρα παιδιά,

φτιάχνω εναν χώρο πέργκολας, και έχω ήδη αγοράσει τα παρακάτω ηχεία απο ebay
http://www.ebay.com/itm/191679954048?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT

στόχος είναι να έχω ήχο στον κήπο που βρίσκεται εξωτερικά της πέργκολας (όχι για rave party αλλά επαρκή για απλή ακρόαση), αλλά και να έχω ήχο εντός της πέργκολας, στην οποία έχω σκοπό απο τη μια πλευρά της να βάλω μια τέντα που θα πιάνει απο πάνω μέχρι κάτω, και στην οποία θα κάνω προβολές ταινιών (κυρίως για τα πιτσιρίκια το καλοκαίρι) με έναν projector που επίσης θέλω να αγοράσω.

Το θέμα είναι το εξής: χρειάζομαι εναν ενισχυτή για να χρησιμοποιήσω με τα πιο πάνω ηχεία, ο οποίος θα συνδεθεί και με τον προτζέκτορα αλλά και με media player/PS4/PC. Επίσης, θα πρέπει, μιας και ο ενισχυτής θα είναι μέσα στο σπίτι κι όχι έξω στην πέργκολα, να μπορώ να τον χειρίζομαι απο το κινητό μου (ιδανικά) και όχι να χρειάζεται να μπαινοβγαίνω στο σπίτι. Άρα, διαχείριση είτε μέσω Bluetooth είτε μέσω wifi.
Έτσι, χωρίς να γνωρίζω τίποτα απο ενισχυτές, είμαι ανάμεσα στου εξής 2
DENON AVR-X520BT
&
HARMAN KARDON AVR 151

Ο μεν πρώτος έχει μια ωραία εφαρμογή στο android για διαχείριση μέσω bluetooth ενώ ο δεύτερος έχει δικτυακή σύνδεση, που υποθέτω οτι θα μου επιτρέπει με κάποια αντίστοιχη εφαρμογή να τον χειρίζομαι (ισχύει;).

δεδομένου οτι τα ηχεία έχουν τα κάτωθι χαρακτηριστικά, είμαι σε καλό δρόμο ή τελείως εκτός;;;

ΗΧΕΙΑ

Acoustic Audio 251W Indoor / Outdoor White Weather Resistant Speakers
Recommended Power: 20-400 Watts per pair
Frequency Response: 37Hz-20 kHz
Efficiency/Sensitivity: 99dB at 1 watt 1 meter
Impedance: 8 Ohm
3-Way Design and Functionality
4" Silver Poly Dynamic Woofers with Butyl Rubber Surrounds
2" Mylar Dome Midranges
.5" Mylar Dome Tweeters
Weather Resistant Design
Mounting Brackets and Hardware Included
Quick Release Spring Loaded Wire Terminals
Heavy Duty ABS Construction Sealed Cabinets
Each Speaker Size (H x W X D): 7.375" x 4.625" x 4.125"

Θα φροντίσω να ανεβάσω και φωτό του χώρου, αλλά προς το παρόν νομίζω οτι δεν είναι απαραίτητο!

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!
Γιάννης
 

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
Re: Νέος εξωτερικός χώρος και επιλογή μεταξύ Harman Kardon AVR 151 & Denon AVR-X520BT

Μεταξύ του Denon και του Harman Kardon, ποιος είναι καλύτερος; Υπάρχει αντίστοιχη επιλογή σε Yamaha; Επίσης, έχει νόημα να προσέξω κάτι στην καλωδίωση απο τη θέση του ενισχυτή προς τα ηχεία;

Ευχαριστώ!
 

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
Re: Νέος εξωτερικός χώρος και επιλογή μεταξύ Harman Kardon AVR 151 & Denon AVR-X520BT

Κανείς που μπορεί να με διαφωτίσει;
:chinscratch:
 

Rm.Geko

Senior Member
28 August 2009
406
Θεσσαλονίκη
Re: Νέος εξωτερικός χώρος και επιλογή μεταξύ Harman Kardon AVR 151 & Denon AVR-X520BT

Από Yamaha σε αυτό το εύρος τιμης δες και τον V381. Δεν έχει WiFi μόνο Bluetooth, εφαρμογή από κινητό δεν είμαι σίγουρος αν υποστηρίζει όπως πχ ο 481..
 

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
Re: Νέος εξωτερικός χώρος και επιλογή μεταξύ Harman Kardon AVR 151 & Denon AVR-X520BT

Ευχαριστώ πολύ!
Τελικά αγόρασα χθες απο συνφορουμίτη τον YAMAHA RX-V481. Ελπίζω να με ικανοποιήσει στη χρήση!
Ψάχνω για guide του setup του 481 με το spotify. Γνωρίζει κανείς;