PS4 Slim,Pro Ή XBOX One S..?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
δεν ειμαι gamer,ουτε τα πιτσιρικια μου τα εχω πανω απο ενα χειριστηριο.
Σαββατοκυριακα κανα 2ωρο,παιζουμε κανα ποδοσφαιρακι,μπασκετ και κανα wwe που αρεσει στον πιτσιρικα μου.στο τσακιρ κεφι,ριχνω στις προσωπικες μου gaming(?!)ωρες(σπανιως) κανα resident evil.
κονσολα αλλαζω καθε 10 χρονια.
τι θελω?4-5 τιτλους(Pes,fifa,resident,nba,racing)και καλη αναλυση σε 4k τηλεοραση.
το Media κομματι δεν με καιει-ειμαι καλυμμενος.καλο θα ηταν να ειχαν και τα ps4 ultrabluray,αλλα δεν κολλαω εκει.
εχουμε λοιπον 3 επιλογες.
αρχικα ειχα κλειδωσει στον xbox.εχει και αυτο 4k αναλυση(εστω αυτην την ψευτοαναλυση που εχουν οι αλλες 2)εχει ultrablueray palyer και γενικα διαβαζω πολυ καλα σχολια.
απο την αλλη τοσα χρονια ακολουθω την sony.απο το 1 μεχρι και το 3,δεν την εχω..προδωσει ποτε...!!
μετα σκεφτηκα οτι το pro ειναι το πιο δυνατο απ`ολα(ετσι λενε τουλαχιστον)και-βασικοτατο-ειναι πολυ future proof.
υποστηριζει πληρως το Vr(σε αντιθεση απο το απλο που απ`οτι λενε θα ειναι ντεμι)και αυτο ειναι ενα μεγαλο κινητρο,συν των υπολοιπων + που εχει βεβαια.
τι λετε?
 

alelo

Established Member
2 July 2009
214
Αγρινιο
Re: PS4 SLIM,PRO Ή XBOX ONE S..?

ps4 pro

media player δεν σε νοιάζει ειπες. οτι αφορα το game και 4k μονόδρομος αυτη την στιγμή. τωρα για bluray 4k player εκει πας για xbox one s.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: PS4 SLIM,PRO Ή XBOX ONE S..?

το bluray 4k player ειναι οντως ενα μεγαλο συν στο Xbox και με αιφνιδιασε αρνητικα η sony τις τελευταιες η μερα που κοιταζω για κονσολα,αφου το θεωρουσα..αυτονοητο.
το Ps4 Ομως ειναι Ps4..
για εναν τυπο σαν εμενα που δεν ειναι gamer,αξιζει η διαφορα του slim με το pro?
 

alelo

Established Member
2 July 2009
214
Αγρινιο
Re: PS4 SLIM,PRO Ή XBOX ONE S..?

Αναφερεις ψευτοαναλυση και οι άλλες 2. το xbox κανει upscalling την 1080p ανάλυση το ps4 pro κανει την 1440p την 1660p ακομα και native 4k σε μερικους τίτλους. Οποτε ειναι αρκετη η διαφορά.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν εχεις 4Κ τηλεόραση δεν κοιτας το slim καθολου.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: PS4 SLIM,PRO Ή XBOX ONE S..?

Θα σου έλεγα xbox one s επειδή τελικά οι διαφορές δεν είναι δραματικές (δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρουν οι αποκλειστικοι τίτλοι του ps) και κοστίζει σχεδόν τα μισά λεφτά από το pro το οποίο θα προτιμούσα και εγώ σαν παιχνιδομηχανη.
Το θέμα είναι ότι οι νέες φουρνιες θα έρθουν πολύ σύντομα και τα 400 του pro θα πάνε για πέταμα.
 

alelo

Established Member
2 July 2009
214
Αγρινιο
Re: PS4 SLIM,PRO Ή XBOX ONE S..?

οι νεες φουρνιες και μιλάμε για το xbox Scorpion θα ερθει Δεκέμβριο 2017 και δεν νομιζω να εχει λιγοτερο απο 500 ευρώ. Αν παρει τωρα το xbox s τι θα το κανει το Δεκέμβριο που θα βγει το καινουριο θα το αλλαξει; Αν το αλλαξει θα χασει σιγουρα 100 ευρω για να μην πω παραπάνω.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: PS4 SLIM,PRO Ή XBOX ONE S..?

απ`οτι καταλαβαινω,το slim το ξεχναμε.αρα το xbox ως vmf,το pro ως futureproof και πιο δυνατο βεβαια και ενα κατοσταρικο διαφορα.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: PS4 SLIM,PRO Ή XBOX ONE S..?

οι νεες φουρνιες και μιλάμε για το xbox Scorpion θα ερθει Δεκέμβριο 2017 και δεν νομιζω να εχει λιγοτερο απο 500 ευρώ. Αν παρει τωρα το xbox s τι θα το κανει το Δεκέμβριο που θα βγει το καινουριο θα το αλλαξει; Αν το αλλαξει θα χασει σιγουρα 100 ευρω για να μην πω παραπάνω.

Αυτο εγραψα αλλα απο την αλλη πλευρα.Δεν θα εδινα για το ps4 pro 400 σήμερα οταν θα βγει με 500 η νεα γενια σε 10 μηνες.
Ασε που ειναι ψευτο 4Κ και δεν εχει και UHD player.

Δεν νομιζω οτι η εμπειρα χρήσης αλλάζει απο ps4 σε ps4 pro ασχέτως αν οντως υπάρχουν διαφορές.
Αν καποιος θελει PS παιχνιδια τοτε και το slim μια χαρά ειναι.

Αλλα για γενική χρήση και 4Κ και οικονομικό, το One S ειναι μονόδρομος.
 

alelo

Established Member
2 July 2009
214
Αγρινιο
Re: PS4 SLIM,PRO Ή XBOX ONE S..?

Αν καποιος ειχε ps4 ή xbox ναι δεν θα πρότεινα να παρει το pro. Αν ξαποιος εχει Fullhd τηλεόραση ναι δεν θα του ελεγα να παρει το pro. Αλλα τωρα καποιος που εχει 4K tv και δεν εχει ουτε ps4 ή xbox θα πω πως το pro ειναι η μονη επιλογή. Αν καποιος θελει να συνδυάσει mediaplayer ή bluray 4k το pro ειναι άχρηστο.
 

Tsop

Senior Member
5 November 2007
645
Βριλήσσια
Re: PS4 SLIM,PRO Ή XBOX ONE S..?

κονσολα αλλαζω καθε 10 χρονια.
τι θελω?4-5 τιτλους(Pes,fifa,resident,nba,racing)και καλη αναλυση σε 4k τηλεοραση.

Με βαση αυτα που γραφεις, PS4 PRO. Το Fifa 17 στο PRO τρεχει σε native 4K. Στα XBOX S και Slim γινεται upscale η αναλυση απο 1080p σε 4Κ. Φυσικα δεν ειναι το ιδιο. Απο την στιγμη που εχεις 4K τηλεοραση, το PRO ειναι μονοδρομος.

Αν θες να περιμενεις το Scorpio, ειναι αλλο θεμα. Το οποιο δεν το θεωρω νεα γενια αλλα αυτο ειναι θεμα για αλλη συζητηση.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: PS4 SLIM,PRO Ή XBOX ONE S..?

Αν δε σε καιει (που ετσι σε κοβω δηλαδη!), μη σου πω να περιμενεις 3-4 μηνες να σκασει μυτη και το Nintendo Switch. Θα εχει πλακα οπως ολα τα nintendo και για οικογενειακη φαση. Βluray το ξεχνας, αλλα αξιζει να δουμε τι πουλια θα πιανει.

Αλλιως xbox scorpio και ΟΧΙ το ps4 pro. To pro ειναι μια υστατη προσπαθεια να σπρωξει το vr, το οποιο δε ξερει κανεις κατα ποσο θα της περασει. Υπαρχουν παρα πολλοι κατασκευαστες headset πλεον και ο κοσμος δειχνει να γυρνα σε generic καταστασεις, οπου θα μπορει να το βαλει σε υπολογιστες κτλ (βλεπε windows/MS/xbox scorpio). Αν δεν της κατσει το vr, να ειστε σιγουροι πως το concept ps4 pro / 4K gaming με την sony θα εγκαταλειφθει αμεσα. Η εταιρια ειναι σε παρα πολυ κακη οικονομικη κατασταση, δε την παιρνει να εχει απωλειες ΚΑΙ στο playstation. Επισης εχει επιβαλλει ντε και καλα σε κατασκευαστες τιτλων να φτιαξουν το upscale σε 4Κ και αυτο εχει στραβωσει κοσμο.

Προσωπική μου εκτιμηση, η MS θα επικρατησει. Οπως και εσενα μετα τα ps1,2 και 3, πλεον πηρα το xbox one (το κλασσικο, το βρηκα καινουργιο 150Ε με το Forza 6, black friday). To PS4 θα το επαιρνα μονο για το Uncharted 4.

Με το προφιλ παιχνιδιων που παρουσιασες, το xbox ταιριαζει καλυτερα. Επισης προσωπικη αποψη, το χειριστηριο του xbox καθεται πολυ πιο βολικά στο χερι μου σε σχεση με αυτο του ps4.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: PS4 SLIM,PRO Ή XBOX ONE S..?

καλα μην νομιζετε οτι εχω καμια σουπερ 4k τιβι(LG60UH605V).απ`οτι διαβαζω και αυτη ψευτο 4K ειναι(βαση πανελ).
γενικα τιποτε τρομερο.απλα να παρω καλυτερα γραφικα απο την ηδη υπαρχον ps3.
παντως πιο vfm μοιαζει το xbox και πιο futureproof το Ps4 pro.το slim απ`οτι καταλαβα το ξεχναω.
ξανασκεφτομαι σοβαρα το Xbox.
το μονο ξενερωμα,το λευκο του χρωμα,που μεσα στα μαυρα υπολοιπα μηχανακια,θα ειναι σαν την μυγα μες το γαλα(ή μαλλον σαν το γαλα μες την μυγα...)
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: PS4 SLIM,PRO Ή XBOX ONE S..?

online gaming ειναι free Και στους 2?
δηλαδη εχω το pes και θελω να παιξω με καποιον αλλο Online.πληρωνω?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: PS4 SLIM,PRO Ή XBOX ONE S..?

ελα ρε συ..?απλα να παιξω με το δικο μου πληρωμενο παιχνιδι θελουν συνδρομη?
καποτε δεν ηταν φρι?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: PS4 SLIM,PRO Ή XBOX ONE S..?

εξηγηστε μου λιγο τι γινεται με την συμβατοτητα προς τα πισω.
το Ps4 pro παιζει παιχνιδια προς τα πισω και με ποιον τροπο?