Βοήθεια για αγορά: Optoma HD422X ή

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
καλησπέρα,

φτιάχνω ενα χώρο στο εξοχικό μας σπίτι που μέχρι πριν λίγο καιρό το είχαμε νοικιασμένο, και πλέον το ανακαινίζω για να το χαιρόμαστε με τη σύζυγο και τα παιδάκια. Σε αυτά τα πλαίσια, ανακαινίζω εναν χώρο που ήταν κλειστός με συρόμενα αλουμίνια και κεραμοσκεπή, σε ανοιχτή πέργκολα (η τακτοποίησή του πολεοδομικά θα κόστιζε περίπου 10.000 για κύριος χώρος, οπότε το κάνω ανοιχτή πέργκολα).

Σε αυτό το χώρο θα μπούν ηχειάκια αγορασμένα απο ebay outdoor τύπου, ενισχυτής AVR που θα οδηγεί τα ηχεία, και σε αυτόν θα ήθελα ιδανικά να συνδέσω και εναν projector με αρκετή φωτεινότητα για προβολές τους καλοκαιρινούς μήνες. Έχω σπίτι εναν ελάχιστα χρησιμοποιημένο απο το 2008 SONY HW10 (άντε να έχει 250 ώρες η λάμπα του!) αλλά έχει χαμηλή φωτεινότητα οπότε θα χρειαστώ να αγοράσω εναν καινούριο. Επειδή το σπιτι είναι εξοχικό, και ο projector δεν θα είναι μόνιμα τοποθετημένος (θα τον βάζω-βγάζω όποτε πρέπει) έχω ζητήσει απο τον σιδερά μου να φτιάξει ιδιοκατασκευή μια βάση για την κεκλιμένη οροφή της πέργκολας, και επειδή δεν θέλω να αγοράζω πανιά κτλ, σκέφτηκα να προβάλω σε μια τέντα που θα τοποθετήσω στη βορεινή πλευρά της πέργκολας.

Είμαι ανάμεσα σε 2 Optoma (χωρίς να αποκλείω και οποιαδήποτε άλλη φθηνότερη λύση) και δεν ξέρω ποιος απο τους δυο είναι βολικότερος για την περίπτωσή μου. Συγκεκριμένα, κοιτάζω τον Optoma HD422X & τον Optoma HD27. Οι εμφανείς διαφορές τους είναι τα 3000 vs 3200 lumens αντίστοιχα, καθώς και η διάρκεια ζωής της λάμπας. Υπάρχει κάποια άλλη σημαντική διαφορά; Έχει νόημα να πληρώσω τα 150-200 ευρώ διαφορά μεταξύ τους για τα 200 παραπάνω lumens του HD27;

Δεν με ενδιαφέρουν οι 3D προβολές, με ενδιαφέρει όμως το Full HD είναι η αλήθεια. Σχετικά με το AVR, έχω ανοίξει ενα θέμα στο αντίστοιχο sub-forum του ήχου (αν και είναι ακόμη νωρίς και δεν έχω πάρει κάποια απάντηση ανάμεσα στους DENON 520BT & Harman Kardon 151) αλλά αυτό είναι άσχετο με το παρόν thread.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια προκαταβολικά!
Γιάννης

Υ.Γ. επισυνάπτω φωτό του χώρου
pergkola.jpg
 

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
Σκέφτομαι μήπως τελικά δεν πρέπει να μπω στο δίλημμα Optoma HD422X vs τον Optoma HD27 αλλά να κοιτάξω και κατι άλλο αντίστοιχης ή καλύτερης φωτεινότητας, ακόμη και σε μεταχειρισμένο. Ο Benq W1070 ας πούμε είναι μήπως μια καλή εναλλακτική;

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ
Γιάννης
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εγω προτείνω των Benq W1110 (είναι ο αντικαταστάτης του 1070 και είναι πολύ φωτεινός, επίσης έχει και ελάχιστη χρηματικη διαφορα και ειναι κρίμα να παρεις τον παλιο).

Διαφωνω για το πανι τεντας. Βαλε καλυτερα ενα οικονομικο πανι και αν χαλασει η σαπισει απο υγρασια το αλλαζεις σε 2-3 χρονια. Η τεντα θα "καταπίνει" πολυ φως και δεν θα ειναι ουδέτερα λευκή.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Οι διασταση στην οποια θες να προβαλεις ειναι τεραστια....ετσι οπως την βλεπω με το ματι στο περιπου μπορει να ειναι και πανω απο 180". Θα δυσκολευτεις να βρεις τοσο μεγαλο πανι (και εχω αμφιβολιες αν ενας projector του 1000ε μπορει να βγαλει τοσο φως, ειπαμε ο benq ειναι κανονι αλλα δεν ξερω αν θα τα καταφερει. Ισως με πανί με μεγάλο κέρδος) Δεν θα βολευόσουν με, ας πούμε, 130";

Οπως και να χει παιξε λιγακι με το Calculator του projectioncentral.
 

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
Εγω προτείνω των Benq W1110 (είναι ο αντικαταστάτης του 1070 και είναι πολύ φωτεινός, επίσης έχει και ελάχιστη χρηματικη διαφορα και ειναι κρίμα να παρεις τον παλιο).

Διαφωνω για το πανι τεντας. Βαλε καλυτερα ενα οικονομικο πανι και αν χαλασει η σαπισει απο υγρασια το αλλαζεις σε 2-3 χρονια. Η τεντα θα "καταπίνει" πολυ φως και δεν θα ειναι ουδέτερα λευκή.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Οι διασταση στην οποια θες να προβαλεις ειναι τεραστια....ετσι οπως την βλεπω με το ματι στο περιπου μπορει να ειναι και πανω απο 180". Θα δυσκολευτεις να βρεις τοσο μεγαλο πανι (και εχω αμφιβολιες αν ενας projector του 1000ε μπορει να βγαλει τοσο φως, ειπαμε ο benq ειναι κανονι αλλα δεν ξερω αν θα τα καταφερει. Ισως με πανί με μεγάλο κέρδος) Δεν θα βολευόσουν με, ας πούμε, 130";

Οπως και να χει παιξε λιγακι με το Calculator του projectioncentral.
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Ο Optoma HD422X έχει αυτή τη στιγμή 699 ευρώ, ενώ πριν 2 εβδομάδες είχε 649 ευρώ. Ο W1110 έχει αυτή τη στιγμή 825 ευρώ καινούριος και ο W1070 δίνεται ως μεταχειρισμένος εδω στο φόρουμ 490 (ο W1110 δεν υπάρχει σε αγγελία στο φόρουμ για να συγκρίνω).
Το βασικότερο όμως, είναι οτι τουλάχιστον στα νούμερα, ο HD422X είναι στα 3000 ANSI Lumens ενώ ο W1110 που μου προτείνεις είναι στα 2200.
Αναφορικά με το πανί, υπάρχει στο φόρουμ ενα thread φίλου που χρησιμοποίησε τέντα και είχε εξαιρετικά αποτελέσματα (θα το ψάξω και θα το ποστάρω). Μην ξεχνάς οτι δεν με ενδιαφέρει η απόλυτα πιστή αναπαραγωγή των χρωμάτων ή της απίστευτης ευκρίνειας μιας και μιλάμε για προβολή σε εξωτερικό χώρο. Επίσης, δεν με ενδιαφέρει να γεμίζει η τεντα με εικόνα, σε αυτό δεν το είχα διευκρινίσει. Τα 4 μέτρα απόστασης, για τον HD422X είναι 110-120 ίντσες εικόνας βάσει του Optoma calculator.

Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι για τον κόπο σου να με βοηθήσεις!

edit: το βρήκα το thread που έλεγα πιο πανω...
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Απάντηση: Re: Βοήθεια για αγορά: Optoma HD422X ή

Εγω προτείνω των Benq W1110 (είναι ο αντικαταστάτης του 1070 και είναι πολύ φωτεινός, επίσης έχει και ελάχιστη χρηματικη διαφορα και ειναι κρίμα να παρεις τον παλιο).

Διαφωνω για το πανι τεντας. Βαλε καλυτερα ενα οικονομικο πανι και αν χαλασει η σαπισει απο υγρασια το αλλαζεις σε 2-3 χρονια. Η τεντα θα "καταπίνει" πολυ φως και δεν θα ειναι ουδέτερα λευκή.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Οι διασταση στην οποια θες να προβαλεις ειναι τεραστια....ετσι οπως την βλεπω με το ματι στο περιπου μπορει να ειναι και πανω απο 180". Θα δυσκολευτεις να βρεις τοσο μεγαλο πανι (και εχω αμφιβολιες αν ενας projector του 1000ε μπορει να βγαλει τοσο φως, ειπαμε ο benq ειναι κανονι αλλα δεν ξερω αν θα τα καταφερει. Ισως με πανί με μεγάλο κέρδος) Δεν θα βολευόσουν με, ας πούμε, 130";

Οπως και να χει παιξε λιγακι με το Calculator του projectioncentral.

O BenQ 1070 που εχω στην Ελλαδα παιζει σε μεγαλυτερο Πανι απο της Φωτογραφιας και το Φως του Επαρκει ΤΕΛΕΙΑ !!!! και μεγαλυτερο πανι να ειχα .......

και ειναι και παλιο μοντελο και εχει τωρα περιπου 1000+ ωρες



και μιλαω οχι για Φως Καντηλι ........
 

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
Άρα να υποθέσω οτι με τον Optoma HD422X είμαι καλυμμένος;
Να το προχωρήσω;
Το λέω γιατί στην περίπτωσή μου θα έχω σίγουρα περισσότερο φως απο το περιβάλλον, απ'ότι θα είχα σε ενα σαλόνι, συνεπώς ίσως στην περίπτωσή μου ο W1070 να μην είναι "σίγουρη" λύση, ενώ ο Optoma με 33% περισσότερο φώς, μάλλον με "εξασφαλίζει".
Σωστά;
Και λέω για τον 422 διότι (αν και κανείς δε με έχει διαφωτίσει μέχρι τώρα) ο HD27 δεν φαίνεται να έχει κάτι σημαντικά περισσότερο νε προσφέρει για τη διαφορά τιμής τους...
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα για τους 2 προτζέκτορες που κοιτάς, ούτε από πρώτο χέρι ούτε από καποιο συγκριτικό online. Αν πρέπει να είναι ένας από αυτούς τους 2 περίμενε να σε συμβουλέψει καποιος κάτοχος ή καποιος που γνωρίζει περισσότερα για τους συγκεκριμένους.
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Απάντηση: Re: Βοήθεια για αγορά: Optoma HD422X ή

Άρα να υποθέσω οτι με τον Optoma HD422X είμαι καλυμμένος;
Να το προχωρήσω;
Το λέω γιατί στην περίπτωσή μου θα έχω σίγουρα περισσότερο φως απο το περιβάλλον, απ'ότι θα είχα σε ενα σαλόνι, συνεπώς ίσως στην περίπτωσή μου ο W1070 να μην είναι "σίγουρη" λύση, ενώ ο Optoma με 33% περισσότερο φώς, μάλλον με "εξασφαλίζει".
Σωστά;
Και λέω για τον 422 διότι (αν και κανείς δε με έχει διαφωτίσει μέχρι τώρα) ο HD27 δεν φαίνεται να έχει κάτι σημαντικά περισσότερο νε προσφέρει για τη διαφορά τιμής τους...



Αν εχεις περιφεριακο Φως θα παρεις τον Optoma HD422X /// ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ///.....
αλλα τα χαρακτηριστηκα του νομιζω ειναι ιδανικα για την υποθεση σου !!!
 

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
Τελικά χθες, μιας και ο Κωτσόβολος έβγαλε προσφορά για projectors, παρήγγειλα τον OPTOMA HD27 στα 737 ευρώ. Αναμένω παράδοση σε περίπου 7 εργάσιμες, και θα μεταφέρω εντυπώσεις!
 

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
Μετά απο πολλούς κόπους το project ολοκληρώθηκε.
Δεν έχω πολλές φωτογραφίες, θα βγάλω όμως και θα ανεβάσω.

Ενδεικτικά το πως ήταν και πως έγινε σε 3 φωτογραφίες...

attachment.php


nydYDT

6XBy1FUthDp9Zu923

02OaocwNPhmDs8xG3

WXErOl6wZZYlj4M22

2AmShXm1cAaNcMdk7



Λόγω μη ιδανικού καιρού φέτος τα ΣΚ μέχρι στιγμής, δεν τον έχουμε χρησιμοποιήσει πολύ.
Όμως, όλο το καλοκαίρι θα το περάσουμε με βραδιές σινεμά!!!

nydYDT


NeTeWxQy3gMQadcv2
 
Last edited: